СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-класс. Тема: 769-776

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-класс. Тема: 769-776»

“____” _________-2020 - жыл ОББ текшердим :

Математика 3-класс

Тема: 769-776

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө, доскада иштөө

Сабактын жабдылышы: окуу китеби , карточкалар

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

Эки, үч, төрт орундуу сандарды бир орундуу санга мамычада бөлүү жөнүндө түшүнүк алышат. Мисалдарды мамычада аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешет.

Эки, үч, төрт орундуу сандарды бир орундуу санга мамычада бөлүү жөнүндө түшүнүк алышса. Мисалдарды мамычада аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешсе.

2. Социалдык коммуникативдик

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

767,768


Үй тапшырмаларын жалпы кайра жекече текшерет.






767.

85х9=765

600:10=60

3жүзд.х8=24жүзд.

128х6=768

42х1онд.=42 онд.

12жүзд.х6=72жүзд.342х2=684

12 онд.х5=60онд.

32х2онд.64онд.

451х0=0

7000:1000=7

5жүзд.:5=1жүзд.

768.

х х5=40 у+12=28

х=40:5 у=28-12

х=8 у=16


НК1


НК2




НК3







ПК2


мактоо

Жаңы тема

769. Мисалдарды салыштыр: 246:2 жана 567:3 эмне өзгөчөлүк көрүп турасың?

1- мисалда сандардын ар бир разряды 2 санына калдыксыз бөлүнөт-буга чейин ушундай бөлүүнү аткардык. Аларды мамыча түрүндө жазбай чыгарса болот.

2- мисалда разряддар сага калдыктуу бөлүнөт. Муну мамыча түрүндө жазып чыгаруу ыңгайлуу.Бөлүү жогрку разряддан башталат.





Көрүшөт, угушат, түшүнүшөт,эстеп калышат.



567 3

- 3 189

- 26

24

-27

27

0

НК1

ПК1

мактоо

Бышыктоо






















Эс алуу көнүгүүсү




770. Мамычада аткартат.









771. Чарбага ар биринде 272 кап жүктөлгөн 3 машина жер семирткич алып келишти. Анын жарымы талаага жиберилди. Канча кап жер семирткич калды?


772. Мотоцикилист 3 саатта 93 км жол өттү.Ал 5 саатта канча км жол жүрөт?



Көнүгүү аткартат.

773. Ар бирин көбөйтүү менен текшеришет.




774.Амалдардын аткарылышын көзөмөлдөйт.

_675 5 _ 816 3 _624 4

5 135 6 272 4 156

_17 _ 21 _22

15 21 20

_25 _ 06 _24

25 6 24

0 0 0


3 машина -272 каптан

Жарымы –талаага

Калды?

Чыгаруу:

  1. 3х272= 816( кап)

  2. 816:2=408 (кап)

  3. 816-408=408(кап)

Жообу: 408 кап жер семирткич калган.

М.-3 саатта-93км

5 саатта-?

Чыгаруу:

(93:3)х5=31х5=155(км)

Жообу: 5 саатта 155 км жол жүргөн.


Көнүгүүнү кыймыл менен аткарышат.

62:6=10(калд.2)

666:3=222

488:4=122

3000:1000=3

666:6=111

774. (681-395)х4=286х4=1144

(100х4)=+(18х10)=400+180=580

(220:10)х(1000:100)=22-10=12

(1000-555):5=445:5=89

(8000:100)х80х9=720

(5678-4949)х7=729х7=5103



НК2





















НК3





НК2



ПК2













ПК2


Смайлик

тер















Смайлик









смайлик


Жыйынтыктоо

Баалоо.



Уй тапшыр.

Карточкалар берилет.


Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

775,776.

Суроолорго жооп беришет.



Баа койдурушат.


Үй тапшырма алышат.

НК2


НК3

ПК2


Смайлик

тер








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!