СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План конспект. Адабий окуу. Сүмөлөк. 3-класс.

Нажмите, чтобы узнать подробности

План конспект.  Адабий окуу.   3-класс.

         Сабактын темасы: “ Сүмөлөк”

Негизги компететтуулуктор:

  1. Маалыматтык
  2. Социалдык-коммуникативдик:
  3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу:

Сабактын тиби: Аралаш Сабактын формасы:

Колдонулуучу ыкмалар: Түшундүрүү, айтып беруу, аңгемелешүү,

суроо-жооп ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, сүрөттөр ж.б.

Предмет аралык байланыш

Сабактын максатттары

 

1

Билим берүүчүлүк: Окуучулар чыгарманы окуу менен мазмунун түшүнүшөт.Окуучулар өздөрун уламыштан айтылып жаткан балдардын ордуна коюп элестетип, эмнени сезгенин айтып беришет. Каармандардын сөздөрүн мисал келдирип, тексттен окуп беришет.

Окуучулар чыгарманы окуу менен мазмунун түшүнүшсө. Окуучулар өздөрүн уламыштан айтылып жаткан балдардын ордуна коюп элестетип, эмнени сезгенин айтып беришсе. Каармандардын сөздөрүн мисал келтирип, текстен окуп беришшсе.

2

Өнүктүрүүчүлүк: элестетүү жөндөмдүүлүгү, эске сактоосу, соз байлыгы, сүйлөө маданияттуулугу, таанып-билүүчүлүгү, кабыл алуусу  калыптанат.

элестетүү жөндөмдүүлүгү, эске сактоосу, соз байлыгы, сүйлөө маданияттуулугу, таанып-билүүчүлүгү, кабыл алуусу  калыптанса

3

Тарбиялык:Эмгекчилдикке, адептүүлүккө, улуулардын сөздөрүн угууга, ынтымактуулукка тарбияланышат.

Эмгекчилдикке, адептүүлүккө, улуулардын сөздөрүн угууга, ынтымактуулукка тарбияланышса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убактысы

Мугалимдин ишшмердүүлүгү.

Окуучунун ишмердуулугу.

Компетенттүүлүгү

Баалоо

  1.  

уюштуруу

3.мин

Мугалим класстын гигиеналык абалын, окуучулардын формаларын көзөмөлдөйт.

Окуучулар классты таза кармоого, мектеп формасын сактоого, тазалыкка үйрөнүшөт.

 

 

 

2.

Өтүлгөн теманы кайталоо

3-5 мин

Жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат: “Мен Ноорузду кандай тостум?” деген темада чакан дилбаян жазып келдинерби? Окуп бергилечи.

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен өтүлгөн теманы кайталашат. Үй тапшырманы айтып беришет.

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Жаны теманы түшүндүрүу

5-7мин.

Алгач мугалим Нооруз жөнүндө ырды көркөм окуп берет.

Мугалимдин сөзу: Кыйырын кезип бут жердин,кыргыз элге туш келдин. Ниетиңде жакшылык, Нооруз майрам, куш келгин! Кыдыр тоону, талааны, кубант дыйкан бабанды.жамгырындан жашарып, жадырасын жамалы!

Көрсөтмөлөрдүн жардамы меннен ата-бабалардан калган каада салттарыбызды тааныштырат

Окуучулар Нооруз майрамы жөнүндөгү чыгарма менен таанышып, мазмунун түшүнүшөт. Кыргыздын каада-салтын Нооруз майрамы аркылуу билип алышат. Мугалимдин айткандарын эстерине тутуп алышып, оз турмушунда колдонушат. Нооруз майрамы боюнча оз билгендерин айтып беришет

 

 

 

4.

Жаны теманы бышыктоо

7-10мин

Мугалим окуучуларды бири-бирине суроо берүүлөрүн тапшырма берет.

Окуучулар бири-бирине суроо беришет мисалы: сен Нооруз майрамында эмне кыласын?

 

 

 

5.

Талкуулоо учун суроолор

10мин

Нооруз майрамын эмне максат менен белгилейт экенбиз?

Окуучулар суроого талкуу менен жооп берет.

 

 

 

6.

Тема боюнча тыныгуу

5мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнойт

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот.

 

 

 

7.

Сабакты жыйынтыктоо

5 мин

Мугалим сабакты жыйынтыктоо максатында  окуучуларга карточка таратат

Окуучулар мугалим берген суроолорго жооп беруу менен сабактарын жыйыынтыкташат.

 

 

 

8.

Уйго тапшырма беруу

3мин

“Мен Ноорузду кандай тостум?” деген темада чакан дилбаян жазып келгиле.

“Мен Ноорузду кандай тостум?” деген темада чакан дилбаян жазып келгишет.

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«План конспект. Адабий окуу. Сүмөлөк. 3-класс.»

План конспект. Адабий окуу. 3а-класс.

Сабактын темасы: “ Сүмөлөк”

Негизги компететтуулуктор:

  1. Маалыматтык

  2. Социалдык-коммуникативдик:

  3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу:

Сабактын тиби: Аралаш
Сабактын формасы:

Колдонулуучу ыкмалар: Түшундүрүү, айтып беруу, аңгемелешүү,

суроо-жооп ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, сүрөттөр ж.б.

Предмет аралык байланыш

Сабактын максатттары


1

Билим берүүчүлүк: Окуучулар чыгарманы окуу менен мазмунун түшүнүшөт.Окуучулар өздөрун уламыштан айтылып жаткан балдардын ордуна коюп элестетип, эмнени сезгенин айтып беришет. Каармандардын сөздөрүн мисал келдирип, тексттен окуп беришет.

Окуучулар чыгарманы окуу менен мазмунун түшүнүшсө. Окуучулар өздөрүн уламыштан айтылып жаткан балдардын ордуна коюп элестетип, эмнени сезгенин айтып беришсе. Каармандардын сөздөрүн мисал келтирип, текстен окуп беришшсе.

2

Өнүктүрүүчүлүк: элестетүү жөндөмдүүлүгү, эске сактоосу, соз байлыгы, сүйлөө маданияттуулугу, таанып-билүүчүлүгү, кабыл алуусу калыптанат.

элестетүү жөндөмдүүлүгү, эске сактоосу, соз байлыгы, сүйлөө маданияттуулугу, таанып-билүүчүлүгү, кабыл алуусу калыптанса

3

Тарбиялык:Эмгекчилдикке, адептүүлүккө, улуулардын сөздөрүн угууга, ынтымактуулукка тарбияланышат.

Эмгекчилдикке, адептүүлүккө, улуулардын сөздөрүн угууга, ынтымактуулукка тарбияланышса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убактысы

Мугалимдин ишшмердүүлүгү.

Окуучунун ишмердуулугу.

Компетенттүүлүгү

Баалоо

уюштуруу

3.мин

Мугалим класстын гигиеналык абалын, окуучулардын формаларын көзөмөлдөйт.

Окуучулар классты таза кармоого, мектеп формасын сактоого, тазалыкка үйрөнүшөт.




2.

Өтүлгөн теманы кайталоо

3-5 мин

Жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат: “Мен Ноорузду кандай тостум?” деген темада чакан дилбаян жазып келдинерби? Окуп бергилечи.

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен өтүлгөн теманы кайталашат. Үй тапшырманы айтып беришет.









3.

Жаны теманы түшүндүрүу

5-7мин.

Алгач мугалим Нооруз жөнүндө ырды көркөм окуп берет.

Мугалимдин сөзу: Кыйырын кезип бут жердин,кыргыз элге туш келдин. Ниетиңде жакшылык, Нооруз майрам, куш келгин! Кыдыр тоону, талааны, кубант дыйкан бабанды.жамгырындан жашарып, жадырасын жамалы!

Көрсөтмөлөрдүн жардамы меннен ата-бабалардан калган каада салттарыбызды тааныштырат

Окуучулар Нооруз майрамы жөнүндөгү чыгарма менен таанышып, мазмунун түшүнүшөт. Кыргыздын каада-салтын Нооруз майрамы аркылуу билип алышат. Мугалимдин айткандарын эстерине тутуп алышып, оз турмушунда колдонушат. Нооруз майрамы боюнча оз билгендерин айтып беришет




4.

Жаны теманы бышыктоо

7-10мин

Мугалим окуучуларды бири-бирине суроо берүүлөрүн тапшырма берет.

Окуучулар бири-бирине суроо беришет мисалы: сен Нооруз майрамында эмне кыласын?




5.

Талкуулоо учун суроолор

10мин

Нооруз майрамын эмне максат менен белгилейт экенбиз?

Окуучулар суроого талкуу менен жооп берет.




6.

Тема боюнча тыныгуу

5мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнойт

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот.




7.

Сабакты жыйынтыктоо

5 мин

Мугалим сабакты жыйынтыктоо максатында окуучуларга карточка таратат

Окуучулар мугалим берген суроолорго жооп беруу менен сабактарын жыйыынтыкташат.




8.

Уйго тапшырма беруу

3мин

“Мен Ноорузду кандай тостум?” деген темада чакан дилбаян жазып келгиле.

“Мен Ноорузду кандай тостум?” деген темада чакан дилбаян жазып келгишет.







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!