СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План конспект Темасы: Дүйнөнүн кооз жерлеринин бири. Сары-Челек

Нажмите, чтобы узнать подробности

Башталгыч класс мугалимдери үчүн усулдук колдонмо.4-класстардын адабий окуу сабагынан жаны усулдагы сабактын иштелмеси

Просмотр содержимого документа
«План конспект Темасы: Дүйнөнүн кооз жерлеринин бири. Сары-Челек»

Сабагы: Адабий окуу

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Дүйнөнүн кооз жеринин бири.


Сабактын максаты:

Компетенттүүлүктөр:

1

Билим берүүчүлүк: Окуучулар дүйнөнүн кооз жерлеринин бири- Сары-Челек коругу жөнүндө түшүнүк алышат.Ыр менен таанышат.

Маалыматтык-компетенттүүлүк: Сары-Челектин кооздугу жөнүндө сүрөттөп айтып бере алат, ал жөнүндөгү ырды обону менен ырдай алат.

2

Өнүктүрүүчүлүк: Ой жүгүртүп суроолорго жооп бере алышат,сүйлөө кеби өнүктүрү лөт,өз ойлорун ырааттуу баяндоого көнүгүшөт.

Социалдык-коммуникациялык:

Тесттин жообун белгилешет,кроссворд толтурушат,сүрөт боюнча суроолорго жооп беришет,макалды чечмелешет.

3

Тарбия берүүчүлүк: Жаратылыштын байлыгын,кооз жерлерин баалоого, сактоого тарбияланышат.

Өзүн-өзү башкаруу,көйгөйдү чечүү:

Коруктарды коргоо,таза сактоо үчүн өз сунуштарын айта алышат.

Сабактын тиби: жаңы билим берүүчү

Сабактын усулу: топто,жекече иштөө,интерактивдүү усул

Сабактын формасы: топтордо иштөө

Сабактын жабдылышы: Ах4 барактары,маркерлер,карточкалар,окутуунун техникалык каражаттары,аудиоуктурууу,стикерлер

Сабактын жүрүшү.


Сабактын этаптары

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучулардын

ишмердүүлүктөрү

Баалоо

1

Уюштуруу

Жагымдуу маанай түзүү

“Тамгалар оюну”

Жагымдуу маанай түзүүгө катышат.


2

Өтүлгөн теманы кайталоо

Өтүлгөн тема боюнча “Кичинекей тест”

Слайд №1

4 топ баракка тесттин жообун белгилешип,дос-

кага илишет

Стикер берүү

3

Мээ чабуулу”

Кроссворд толтуруу.

Боёлгон жердеги катылган сөздү тапкыла.

Суроолор:

1. Ош шаарындагы тоо.

2. Минералдык суусу менен дарылоочу курорту бар аймак.

3. Жаңгак токоюнун меке- ни.

4. Кыргызстандагы эң чоң дарыянын аты.

5. Ысык-Ата курорту ,кант заводу жайгашкан аймак.

6. Өрүкзардын мекени.

7. Манастын күмбөзү кайсы жерде?

8. ”Ата Журт деп аталган,

сагындырган жеримди

элестетем” деп Ч.Айтматов кайсы айыл жөнүндө айтып жатат?

9. Кыргызстандагы жайы-кышы суусу тоңбогон көл.

-Сары-Челек жөнүндө эмне билесиңер?

Кроссвордду толтуруп,ка тылган сөздү табышат:

Сары-Челек”

  1. Сулайман тоосу

  2. Жалал-Абад

  3. Арсланбаб

  4. Нарын дарыясы

  5. Чүй

  6. Баткен

  7. Талас

  8. Шекер

  9. Ысык-Көл

Стикер берүү,

мактоо

4

Сабактын темасын болжолдоп аныктоо,макса

тын түзүү

Бүгүнкү сабактын темасы кандай болот деп ойлоп жатасыңар? Сабакка кандай максат коёлу?

Слайд№2,№3

Сабактын темасын болжолдоп таап,макса- тын түзүүгө катышат

Ыраазычы-

лык билди

рүү

5

Жаңы теманы түшүндүрүү

1)”Дүйнөнүн кооз жерле- ринин бири”деген текстти абзац боюнча окуп,суроо берүү менен мазмунун слайд менен түшүндүрүү.

2) Слайд №4,5 ”Сары-Челек коругу”

Слайд№6“Жаныбарлары”

Слайд №7,8“ Балыктары”

Слайд №9“Өсүмдүктөрү”

3) А.Исаевдин Сары-Челек жөнүндөгү ырын окуп, мазмунун түшүндүрүү

4) Дептерге жазуу:

Узундугу-7,5км,орточо тереңдиги-98м,андан Тоскоол суусу агып чыгат

Текстти угуп мазмунун түшүнөт,суроолорго ой жүгүртүп жооп беришет.








Ырды угуп,мазмунун түшүнүп кайра айтып бере алышат.


Дептерге жазып алышат

Мактоо






Мактоо

6

Эс алуу мүнөтү

Сары-Челек” деген ырдын обонун уктуруу

Ырды чогуу ырдашат


7

Практикалык иштер

Топто иштөө.

1-тапшырма:

4 топ тексттин бөлүктөрү боюнча окуп,Сары-Челек- тин артыкчылыгын,кооз-

дугун даңазалаган жерин айтып беришет.

2-тапшырма:

-Өз айылыңардын өзгөчө- лүктөрүн,кооздугун сыпат тап айтып бергиле.

3-тапшырма:

Китептеги 4 макалды окуп маанисин чечмелегиле (4топ 1ден макал менен иштейт)


Топто иштешет,тапшыр -маларды аткарышат:


текстти окушат,түшүнгө-

нүн айтып беришет,

өз айылы жөнүндө айтып беришет,макалдын маанисин чечмелешет.



Стикер берүү

8

Бышыктоо

-Карточкалардагы суроо- лорго жооп бергиле:

1-топ “Кандай жерлерди корук деп аташат?”

2-топ “Сары-Челектин жаратылышы жөнүндө эмне билдиңер?”

3-топ “Жаратылыштын байлыгын сактап турган адамдардын эмгеги экендигин тексттен таап түшүндүргүлө”

4-топ “Ушундай корукта -рыбызды коргоо,таза сак- тоо үчүн силер эмне сунуштайт элеңер?”




4 топ 1ден суроолорго жооп беришет

Стикер берүү

9

Жыйынтыктоо

-Сабакта эмне жөнүндө билдиңер? Эмне түшүнүк- сүз болду?

Сабак жөнүндө өз ойлорун билдиришет


10

Үйгө тапшырма

Сары-Челектин кооздугу жөнүндө ырды обону менен жаттап келүү

Үй тапшырмасын белгилешет.


11

Баалоо

-Бүгүнкү сабакта кимдерди баалайбыз?

Өз ара бири-бирин баалашат,стикерлердин саны боюнча баалашат.


Слайд №4 “Сары-Челек коругу”

Аймактын кооздугун,жаратылыш байлыктарынын баалуулулугун эске алып,бул аймактын табиятын мындан ары сактоо үчүн 1959-жылы Сары-Челек коругу уюшулган. Туризм өнүккөн.







Слайд №5 “Сары-Челек коругу”



Сары-Челек Жалал-Абад областынын Аксы аймагында Чаткал менен Ат-Ойнок тоолорунун ортосунан орун алган.Анын узундугу 7,5км,орточо тереңдиги 98м,деңиз деңгээлинен 1878м бийиктикте жайгашкан.Жээги тик, жардуу.Бул көл жер титирөөдөн кийин пайда болгон. Чытырман токойдун ортосунда күзгүдөй болгон тунук көл декабрда тоңуп,апрелде ачылат.Көлдөн Тоскоол суусу агып чыгат.Анын айланасында Ири-Көл,Кыла-Көл ж.б. 10дон ашык майда көлдөр бар.



Слайд №6 “Жаныбарлары”

Жаныбарлардын түрлөрү 32ге жетет.Алардын ичинде суусар менен сүлөөсүн бар.Дүйнөдө азайып бараткан жаныбарларды көбөйтүү үчүн аларды Сары-Челекке алып келишкен.Бул жер элик,аркар,бугулардын мекени болуп калды.Ошондой эле илбирстер,зубрлар да багылат.

Слайд №7 “Балыктары”

Көлдө сазан,карп,каңылтыр,ондатра балыктары көп.

Слайд№8”Балыктары”











Слайд №9 “Өсүмдүктөрү”

Тоо капталдарында карагайдын түрлөрү,жаңгак,алма,алча,мисте,карагат өскөн кооз токойлору бар.Дары чөптөрдүн түрлөрү көп.







Слайд №1

Кичинекей тест”

  1. Ата Журтка айтарым” деген ырдын автору ким?

а) Н.Алымбеков

б) А.Осмонов

в) К.Жусупов

  1. Түйүнчөккө туулган жеринин бир ууч топурагын колуна кармап каза болгон кайсы баатыр?

а) Эр Табылды

б) Чолпонбай

в) Барсбек каган

3. Ырдын 3- куплетинин 1- сабын тап:

а) Алыстасам өзүңдөн кеселдеймин

б) Узак жүрсөм өзүңдөн калалбаймын

в) Бабам сенсиң,Ата Журт,урпагыңмын.





Кроссворд.











С

у

л

а

й

м

а

н




Ж

а

л

а

л

а

б

а

д










А

р

с

л

а

н

б

а

б




Н

а

р

ы

н











Ч

ү

й

Б

а

т

к

е

н





Т

а

л

а

с








ш

е

к

е

р



Ы

с

ы

к

к

ө

л






















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!