СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуу 4-класс план конспект

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу 4-класс план конспект»

Предметтин аты: Адабий окуу . 4-класс. 2-чейрек.

Сабактын темасы: Апендинин жоруктары

Бөлүмү: Күлкү бар жерде өмүр бар

Негизги компетенттүүлүктөр:

  1. Маалыматтык база: Окуучулар «Күлкү ден соолуктун мүлкү» бөлүмү боюнча жаны маалымат алышат.

  2. Соцалдык- комуникациялык: Бири-бири менен байланышып, топтордо ,жуптарда ,жекече иштешет.

  3. Өзүн- өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү: өтүлгөн бөлүмдөгү темалар менен байланыштырып, турмушта колдонуп,өз көйгөйлөрүн чече алышат



Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Окуучулар апендинин жоруктары менен таанышат.Текстин мазмунуна түшүнөт.


Тексттин мазмунун түшүнсө:

Таанып-билүүчүлүк жөндөмдүүлүктөрү артат, билген байкаган нерселерин адабий тилдин нормасында эркин айтып берүүгө машыгат.

Байкагандарын өз сөзү менен айтып берүүгө калыптанса:

Сулуулукка суктанып, эмгекчил бирдиктүү, болууга умтулушат.


Эмгекке жана үйрөнгөнүн турмушта колдоно алса;

Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү.

Сабактын ыкмасы: жупта иштөө.

Сабактын жабдылышы: Темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

Этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.Шыктан

дыруу


3 мин

Уюштуруу

Мугалим окуучуларга жагымдуу маанай түзөт.

Акылга чабуул жасайт.

Окуучуларда бири-бири менен көрүшүп жылуулук тартуулашат, күлүп коюшат.



Окуучулар “чычкандар ” текст айтып берет.

Окуучулар макалдардын маанисин айтып беришет. айтып беришет.





2-этап

Үй тапшыр-

масы.



10 мин




Үй тапшырмасын айтыруу

Өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.

Чейрек ичинде өтүлгөн темалардын үстүндө кайталоо жүргүзүшөт.



Ф.б





К,3



3-этап

тема боюнча маалымат берүү.



5 мин


Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.








К,2

4-этап

Көнүгүүлөр тапшырмалар

18 мин


Апендинин жоруктарынан жөнүндө суроолорду узатат. Ырды көркөм окуп беришет.


Алган билимдерин текшерет. Шар көркөм окууга машыктырат.


Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.



Окуучулар мугалимдин окуп түшүндүрүп бергенин угушат. Тексти чынжырча түрүндө окушат.

Шар көркөм окууга машыгат.


Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5


К3

К4

5-этап Жыйын

тыктоо


3 мин

1.Бышыктоо:

-Апендинин жоруктарынан айтуу.


Окуучулар суроолорго жооп беришет, кезеги менен калгандары айтышат.



Ф.б

К5




Үй тапшырма:

2 мин

Түшүндүрүп берет.

Апендинин жоруктары окуп келишет.



Баалоо


2 мин

Бири-бирин баалайт

Көркөм, шар окуусу бааланат.

С.б


Рефлексия

2 мин

Бүгүнкү сабактан эмнелерди үйрөндүнөр?

- Эмне маанилүү болду?






Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Желмогуз

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Окуучулар апендинин жоруктары жана желмогуз тексти менен таанышат.

Текстин мазмунуна түшүнөт.

Текстин мазмунун түшүнсө:

Таанып-билүүчүлүк жөндөмдүүлүктөрү артат, билген байкаган нерселерин адабий тилдин нормасында эркин айтып берүүгө машыгат.

Байкагандарын өз сөзү менен айтып берүүгө калыптанса:

Сулуулукка суктанып, эмгекчил бирдиктүү болууга умтулушат.

Эмгекке жана үйрөнгөнүн турмушта колдоно алса;

Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү.

Сабактын ыкмасы: жупта иштөө.

Сабактын жабдылышы: Темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

Этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу



Уюштуруу

Мугалим окуучуларга жагымдуу маанай түзөт.

Акылга чабуул жасайт.

Макал улайт.

Жыртык тешикке______

Жыгылган ооганга _____


Окуучуларда бири-бири менен көрүшүп жылуулук тартуулашат, күлүп коюшат.


Окуучулар макалдардын маанисин айтып беришет. айтып беришет.







2-этап

Үй тапшыр-

масы.



Үй тапшырмасын айтыруу

өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.

Өздөрү окуп келген апендилеринен айттырат.

Апенди айтып беришет.

Апендинин тарбиялык маанисин айтышат.





Ф.б




К,3


3-этап

тема боюнча маалымат берүү.



Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.







К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар
















“ Желмогуз” текстин окуп ой бөлүшөт.Чыгарманы аягына чейин окуп чыгып,чыгарманын айлампасын түзөт.

1






Чыгарманын айлампасы аркылуу чыгарманын негизги жерлерин жазып,чыгарманы жыйынтыктайт.

Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.


Окуучулар мугалимдин окуп түшүндүрүп бергенин угушат. Тексти купуя түрүндө окушат.

Шар көркөм окууга машыгат.


Жазгандарын ирет-ирети менен окушат.


Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.


Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо






1.Бышыктоо:Макалды толукта.

- Коркконго____ көрүнөт.

-Корккон өзүнүн____________ коркуптур.

Корккондон ______ айрылбайт.

Окуучулар суроолорго жооп беришет, кезеги менен калгандары айтышат.

Төлөнбүбү желмогузду сүрөттөп жазат.









Ф.б


Үй тапшырма


Түшүндүрүп берет.

Апендинин жоруктары окуп келишет.



Баалоо



Бири-бирин баалайт

Көркөм, шар окуусу бааланат.

С.б
































Предметтин аты: Адабий окуу . 4-класс. 2-чейрек.

Сабактын темасы: Саякат.Чымын.

Бөлүмү: Күлкү бар жерде өмүр бар



Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Калптар эмне үчүн айтылып келгендиги тууралуу маалымат алышат, түрдүү нерсени же окуяны элестүү, күлкүлүү айтып берүүгө үйрөнүшөт.

“Саякат” “Чымын” калпын окуп маанисин түшүнүшсө:

Ой жүгүртүүгө, жанылбай так сүйлөөгө көнүгүшөт.

А.Асаналиевдин балдар үчүн жазган калптарын эстерине түшүрүшсө:.


Окуучулар чынчылдыкка , адептүүлүккө, бирин-бири колдоого, сыйлоого тарбияланышат.


Окуучулар адептүү, акылдуу, билимүү болууга умтулууга үйрөнүшсө.

Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү.

Сабактын ыкмасы: кичи топтордо иштөө.

Сабактын жабдылышы: Темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

Этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.Шыктан

дыруу


3 мин

Уюштуруу

Мугалим окуучуларга жагымдуу маанай түзөт.

Акылга чабуул жасайт.

Окуучуларда бири-бири менен көрүшүп жылуулук тартуулашат, күлүп коюшат.






2-этап

Үй тапшыр-

масы.



10 мин




Үй тапшырмасын айтыруу

Өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.

Калпычы менен чынчыл адамды салыштырып түзүп келген Венндин диаграммасын окушат.

Окуучулар түзгөн салыштыруусун окушат.





Ф.б





К,3



3-этап

тема боюнча маалымат берүү.



5 мин


Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.








К,2

4-этап

Көнүгүүлөр тапшырма-лар

18 мин

Калптарда айтылган окуянын бирөөсүн эсинерге түшүрүп сүрөтүн тарткыла.

Элестетип тарттырат.



Окуучулар калптар жөнүндө ойлонуп сүрөтүн тартышат.


Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо


3 мин

Калтырып кеткен сөздөрдү толуктап жаз.

Отуруп алып жайында Канатына ____________

Сапар тартып ай күнгө __________ барганмын.


Окуучулар калтырып кеткен сөздөрдү таап жооп беришет.



Ф.б





Үй тапшырма:

2 мин

Калп жаратуу

Калп жазып келишет.



Баалоо


2 мин

Бири-бирин баалайт

Алган бааларын койдурушат.

С.б


Рефлексия

2 мин

Бүгүнкү сабактан эмнелерди үйрөндүнөр?

- Эмне маанилүү болду?

Калптын биздин жашообузда керек эмес экенин айтышат.















Предметтин аты: Адабий окуу . 4-класс. 2-чейрек.

Сабактын темасы: Аты узун бала

Бөлүмү: Күлкү бар жерде-өмүр бар



Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Чыгарманы окуп чыгышып маанисин түшүнүшөт.

Эмне үчүн баланын аты “Аты узун бала” аталып калганын айта алышса:

Сынчыл ой жүгүртүүгө, жанылбай так адабий тилде сүйлөөгө көнүгүшөт.

Турмуш менен салыштырып,балдарды өз аты менен чакыруу керектигин билишсе:


Окуучулар чынчылдыкка , адептүүлүккө, бирин-бири колдоого, сыйлоого тарбияланышат.


Окуучулар адептүү, акылдуу, билимүү болууга умтулууга үйрөнүшсө.

Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү.

Сабактын ыкмасы: Суроо жооп,анализ-синтез

Сабактын жабдылышы: Темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

Этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.Шыктанды-руу


3 мин

Уюштуруу

Мугалим окуучуларга жагымдуу маанай түзөт.

Акылга чабуул жасайт.

Окуучулар акшы маанай менен сабакты баштайт.





2-этап

Үй тапшыр-

масы.



10 мин




Үй тапшырмасын айтыруу

Жазып келген калптарын окутат.

Өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.

Суроо жооп иретинде бышыктайт.

Окуучулар суроолорг жооп беришет.

Калптардын жашоо турмуштагы ордун айтышат.




К,3




Ф.б



3-этап

тема боюнча маалымат берүү.



5 мин


Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.








К,2

4-этап

Көнүгүүлөр тапшырмалар

18 мин


Аты узун бала деп эмне үчүн аталып калганынын себебин табуусун сунуштайт.

Себеп натыйжа чыгарат.

Аты узун бала

Себеби:


Окуучулар мугалимдин окуп түшүндүрүп бергенин угушат. Тексти чынжырча түрүндө окушат.

Шар көркөм окууга машыгат.

Себеп натыйжа чыгарат.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо


3 мин

1.Бышыктоо:

Сенин атынды ким койгон?

-Ал кандай маанини билдирет?

-Узун аттын кереги барбы экен?


Окуучулар суроолорго жооп беришет, кезеги менен калгандары айтышат.



Ф.б

К5




Үй тапшырма:

2 мин

Түшүндүрүп берет.

Апендинин жоруктары окуп келишет.



Баалоо


2 мин

Бири-бирин баалайт

Көркөм, шар окуусу бааланат.

С.б


Рефлексия

2 мин

Бүгүнкү сабактан эмнелерди үйрөндүнөр?

- Эмне маанилүү болду?










Предметтин аты: Адабий окуу . 4-класс. 2-чейрек.

Сабактын темасы: Сот болгон коен

Бөлүмү: Күлкү бар жерде өмүр бар

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар тамсил деген кандай чыгарма экенин үйрөнүшөт. “Сот болгон коен” деген тамсилди окуп, ой бөлүшөт.

-Жакшылыкты жакшылык менен кайтарууну билишсе:


2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын сынчыл ойлоосу,кабыл алуусу өсөт. Сөз байлыгы өнүгөт.

Ой пикирин ырааттуу айтып байланыштыра алышса.


3.Тарбия берүүчүлүк.

Окуучулар элибиздин каада салтын билүүгө, сактооо достукта жашоого тарбияланышат.

Турмушта тамсилдеги карышкырга окшогон адамдарды айтышып,салыштырышат.

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактын усулу: ангемелешүү,суроо жооп

Сабактын жабдылышы: сүрөттөр,слайд

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат.

Сабактын

Этаптары


Уба-

кыт


Мугалимдин

Ишмердүүлүгү


Окуучунун

Ишмердүүлүгү


Баа

лоо

Ком-пе-тент-түү-лүк

1-этап

Шыктан-

дыруу







5мин

Окуучулардын сабакка даярдыгын карайт.

Жагымдуу маанай түзөт.

Өтүлгөн теманы суроо жооп иретинде бышыктайт.

1.Класска келген эки балага мүнөздөмө бергиле.

-Эмне үчүн анын аты ушунчалык узун экен?

-Ал мактанам деп жүрүп кандай күнгө кабылды?

Сабакка даярданышат.


Көнүгүүлөрдү жасашып,

маанайлары көтөрүлөт.

Окучулар берилген суроолорго жооп беришет.


Калып-тандыруучу баалоо






К 1 К2

3-этап

Жаңы тема





10мин

-Сабактын темасы максаты, көрсөткүчтөр айтылат

Билем Билгим келет билдим

Графасын биргеликте толтурушат.

Коен жөнүндө окуучулар билгенин айтышат.

Сабактын темасын, мак-сатын, көрсөкүчтөрдү билишет.

-Суроолорго жооп беришет.



Баа-

лоо

кри-

те-рийи

айты

лат.

К 3


4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-

лар.







20 мин

Окуучуларга жогорудагы графаны толтуруусун айтат.

Эмнени билгиси келгенин сурайт.Билдим графасын сабактын аягында толтурушат..

Сөздүктөр менен иштөө

Тамсил-адамдардын кылык жоруктарын айбанаттардын образы менен чагылдырган чыгарма.

2.Топтордо иштөө

Макалдардын маанисин чечмелешет.


2. Топтук иш

бири бирине суроо беришет.


Ар бир топ бири бирине суроолор берип,жоопторун бирге талкуулашат



Эзелки досун кас болбос,

Эзелки касын дос болбос.

К. б

Тех-

ника-лары.


К 2

К 3

К 4

5-этап

Жыйын-тыктоо

5 мин

УКтум- Билдим – Түшүндүм деген таблицаны толтурууну сунуштайт.

Окуучулар эмнени укканын,эмнени билгенин,эмнени түшүнгөнүн жазышат.

К.б



К5

Үйгө тапшырма

2 мин

Сот болгон коен

Окуучулар тапшырманы белгилешет





Баалоо



2 мин

Окуучуларды билимине жараша баалайт

Бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат.







Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Бөлүм боюнча кайталоо

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Бөлүм боюнча өтүлгөн темаларга сүрөт боюнча аңгеме жүргүзүшөт. Каармандарды эстерине салышып, аларды мүнөздөп беришет.

Бөлүм боюнча өтүлгөн темаларга сүрөт боюнча аңгеме жүргүзүшсө. Каармандарды эстерине салышып, аларды мүнөздөп беришсе.

Уккандарын эсине сактап алат. Ой жүгүртүү менен өз оюн билдирүүгө көнүгөт. Кабыл алуусу, логикалык ойлоосу, билгичтиги калыптанат.

Уккандарын эсине сактап алса. Ой жүгүртүү менен өз оюн билдирүүгө көнүксө. Кабыл алуусу, логикалык ойлоосу, билгичтиги калыптанса.

Окуучулар адептүүлүккө, ынтымактуулукка, чынчылдыкка көпчүлүктүн арасында өзүн туура алып жүрүүгө үйрөнүшөт.

Окуучулар адептүүлүккө, ынтымактуулукка, чынчылдыкка көпчүлүктүн арасында өзүн туура алып жүрүүгө үйрөнүшсө.

Сабактын тиби: талдоо-жыйноо

Сабактын ыкмасы: Топто иштөө

Сабактын жабдылышы: темага карата көрсөтмөлөр, карточкалар.

Сабактын

Этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк

1.

Шыктан

дыруу


2 мин


Уюштуруу

Мугалим окуучуларга сабакты ыр менен баштоону сунуштайт.

Окуучулар ырдашат.

Жагымдуу маанай менен башталат.





2-этап

Үй тапшыр-

масы.






3-этап

тема боюнча маалымат берүү.



Үй тапшырмасын айтыруу

өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.



-Өтүлгөн темалардын үстүндө кайталоо үчүн тест алат.



Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар түзүп келген тапшырмаларын окушат,түшүнүп келгендерин айтып беришет


Окуучулар суроолорго жооп беришет.




Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.






Ф.б














К,3







К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар






20 мин


Бул бөлүмдөн таанышкан чыгармаларындын аттарын жаз.

Сага өзгөчө кайсы чыгарма жакты?

-Эмнеси менен?

Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.


Күлкү ден соолуктун мүлкү бөлүмүндөгү өтүлгөн чыгармаларды жазышат.



Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)





5

1.Бышыктоо:

-Бул бөлүмдөн эмнелерди билдиңер?

-өзгөчо жаккан чыгарма кайсы болду?

-өзүңөр үчүн кандай тарбия алдыңар?

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, калгандарыда өз ойлорун айтышат.




Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма

2

Кайталоо

Кроссворд толтурушат



Баалоо


2


Балоо баракчалары менен бааланат.

С.б






Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Окуу ылдамдыгын текшерүү

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Окуучулар алган билимдерин бышыкташат. Китепти шар, көркөм окууга машыгат. Мугалим тарабынан окуу ылдамдыгын текшерүү боюнча өзүн текшере алат.

Окуучулар алган билимдерин бышыкташса. Китепти шар, көркөм окууга машыгышса.

Шар көркөм окуусу, кабыл алуусу, сөз байлыгы, сүйлөө кеби калыптанат.

Окуган жомогунун тарбиялык жагын өздөрүнө ала алышса:

Окуучулар адептүүлүккө, билимдүү болууга, акылдуулукка, жолдоштору менен туура мамиледе болууга тарбияланат.

Берилген текстти шар окуу менен түшүнгөнүн өз сөзү менен айтып бере алышса:

Сабактын тиби: өтүлгөн темаларды бышыктоо.

Сабактын ыкмасы: Топто иштөө

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, саат.

Сабактын

этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк

1.

Шыктан

дыруу


Уюштуруу

Мугалим окуучуларга сабакты ыр менен баштоону сунуштайт.

Окуучулар ырдашат.

Жагымдуу маанай менен башталат.






2-этап

Үй тапшыр-

масы.







3-этап

тема боюнча маалымат берүү.


Үй тапшырмасын айтыруу

өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.



Силерге кайсы чыгарма айрыкча жакты?




Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Окуучулар түзүп келген тапшырмаларын окушат,түшүнүп келгендерин айтып беришет


Окуучулар суроолорго жооп беришет.




Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.




Ф.б












К,3









К,2







4-этап Көнүгүү, машы

гуулар








Окуу ылдамдыгын текшерү максатта алынган текст менен тааныштырат.

Өкуу нормативин эске салат.

Үлгүлүү денгээл-80-95 сөз

Жетиштүү дэнгээл-70-80 сөз жетиштү эмес денгээл- 60 тан төмөн


Тект менен таанышат.

Мугалим сунуштаган жомокту 1минутада канча окууганын далилдейт.

Шар көркөм окууга машыгат.

Окуганын өз сөзү менен сүйлөп беришет.


Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)






1.Бышыктоо:

-Текстте эмне жөнүндө сөз болду?

-кайсы сөздү окууда кыйынчылыктар болду?

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, калгандарыда өз ойлорун айтышат.




Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма:


Кайталоо

Кроссворд толтурушат



Баалоо




Балоо баракчалары менен бааланат.

С.б








Предмети: Адабий окуу

Окуучунун аты жөнү: _________________________________ Күнү:



1. Ичик деген эмне?

А) Кездемеден жасалган көйнөк

Б)Жүндөн токулган кийим

В)Териден жасалган сырткы кийим

С)Териден жасалган бут кийим

2. Алдар Көсө байга кандай учурда кандай шартта жолукту?

А0 жайында ысыктан кыйналып турган кезде

Б) Жазында жамгыр нөшөрлөп турган кезде

В)айсыз карангы түндө

Г)кышында аяз күч алып турган кезде

3.Эмне үчүн бул киши Алдар көсө аталып калган экен?

А) сакалы жок айлакер киши болгондуктан

Б)Көп кишилерди алдап кеткендиктен

В) Көсөө менен кишилерге тап баргендиктен

Г) Байларды гана алдаган куу киши болгондуктан.

4. Макалда калтырылган сөздөрдү белгиле.

Акыл________болсо, айла________

А)аз,көп б) бар , жок в) алтоо,жетөө г) бирөө, экөө

5. Чон энени чочуткан желмогуз ким же эмне эле?

А)музоо б) кулун в) небереси г) абышкасы



6. Угуп отурганда адам ишене тургандай кылып апыртылып,күчөтүлүп айтылган элдик чыгарма.

А) тамсил б) калп в) эпос г) жомок

7. аты узун баланын аты ким эле?

А)Асан б) Айдар в) Эсен г) Аман

8. Адамдардын кылык жоруктарын айбанаттардын образы аркылуу чагылдырган чыгарм кандай аталат?

А) тамаша ыр б) макал в) тамсил г) калп

Упайы______ баасы________

Предметтин аты: Адабий окуу . 4-класс. 2-чейрек.

Сабактын темасы: Ашар көнүл ачар

Бөлүмү: Менин дүйнөм

Негизги компетенттүүлүктөр:

  1. Маалыматтык база: Окуучулар « Менин дүйнөм» бөлүмү боюнча жаны маалымат алышат.

  2. Соцалдык- комуникациялык: Бири-бири менен байланышып, топтордо ,жуптарда ,жекече иштешет.Берилген тапшырмаларды биргелешип иштешет.

  3. Өзүн- өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү: өтүлгөн темаларды турмуш менен байланыштырып, өз турмушунда колдонуп,өз көйгөйлөрүн чече алышат

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар ангемени окуп мазмунун түшүнүшөт.

Түшүнүктөрүн ырааттуу айтып берүүгө үйрөнүшөт.

Ата бабалардан калган салттарды кичүулөр улашы керек экенин билишет.

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын сынчыл ойлоосу,кабыл алуусу өсөт. Сөз байлыгы өнүгөт.

Ашарчынын иши алга басар экенин билишет

3.Тарбия берүүчүлүк.

Окуучулар арыбас мээнет аркылуу бакытка жетүүгө тарбияланышат.


Окуучулар ак мээнет менен гана бактылуу, ырыскылуу болуунун маанисин билишсе.

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүу

Сабактын усулу: ангемелешүү,суроо жооп

Сабактын жабдылышы: сүрөттөр

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат.

Сабактын

Этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин

Ишмердүүлүгү

Окуучунун

Ишмердүүлүгү


Баалоо

Ком-пе-

тент-

түү-лүк

1-этап

Шыктан-

дыруу



үй тапшырма




Окуучулардын сабакка даярдыгын карайт.

Жагымдуу маанай түзөт.

Ой-көңүл графигин түзөт


Күлкү бар жерде өмүр бар бөлүмү боюнча суроо жооп уюштуруу.

Ар бир топ бири бирине түзгөн суроолорун беришет.

Сабакка даярданышат.

Көнүгүүлөрдү жасашып,

маанайлары көтөрүлөт.

*Графикке карап багыт алышат.

Окуучулар берилген суроолорго жооп беришет.


Калыптандыруучу баалоо






3-этап

Жаңы тема


10мин

Сабатын темасы максаты айтылат.

Текстти окуп маанисин түшүнүшөт.

Сабактын темасы максаты менен таанышат.



4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-

лар.





20 мин

1.Окуу көндүмдөрү .

Төмөнкү сөздөрдү катыштырып сүйлөм түзүшөт.

Улуу – кичүү,жардам, таалим-тарбия ,боорукер.

2.Сөздүк иши.

Ашар-биргелешип иштөө үйрүлтүлтүү- баш коштуруу чама чаркына- ал- күчүнө дондоштор- өспүрүм балдар

- 1.Окуучулар уламышты

купуя окуп чыгышат.

Ата-бабалардан келе жаткан ашар тууралуу элестети сүрөт тартышат.

-Сүрөткө карата суроолорду бири бирине беришет..

2.Сөздүктү жазып маанисин түшүнүшөт.

К. б

Тех-

ника-лары.


К 2

К 3

К 4

5-этап

Жыйын-

тыктоо




5 мин

- Ашарчынын иши алга басар деген накыл кептин бул ангемеге кандай тиешеси бар экен?

- Силер да бирөөнүн жумушун жасаш үчүн ашарга бардынар беле?

-Көпчүлүктөн коен качып кутулбайт дегендин ушул темага байланышы барбы экен?

Окуучулар суролорг жооп беришет.

К.б





С.б

К5

Тапшырма


3 мин

Ашарчынын иши алга басар деген темада дил баян жазуу


К.б

С.б

К5

Баалоо


2 мин

Окуучулардын сабакка катышуусуна крап баалайт

Алгавн бааларын күндөлүгүнө койдурушат.



Рефлексия


Бүгүнкү сабакта эмнени үйрөндүнөр? Эмне маанилүү болду?

Ойлорун айтышат






Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүлгөн күнү:___________

Классы: 4- класс.

Сабактын темасы: Бир көчөнүн балдары

Бөлүмү: Менин дүйнөм

Билим берүүчүлүк:

Окуучулар аңгемени окуп үйрөнүшөт.

Түшүнүктөрүн ырааттуу айтып беришет.


Ар бир кесип ардактуу экенин билишсе:

Тарбия берүүчүлүк:

Аң сезими, сынчыл ойлоосу, жети атанын аталышын үйрөнүп,сөз байлыктары өсөт.


Жаратылыш биздин байлыгыбыз” экенин чыгарманы окуп чыккан сон айта алышса :

Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулар адилеттүүлүүккө,чынчылдыкка, ынтымактуулукка тарбияланышат.


Ата-бабалардан калган кооз жерлерди сактоонун

маанисин билишсе.

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү.

Сабактын усулу: аңгемелешүү , үйрөтүу

Сабактын жабдылышы: Сүрөттөр, таблица.

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат.

Сабак-

тын

этабы

Уба-кыт

Мугалимдин иш

Аракети

Окуучунун иш

Аракети

Баа-лоо

Компе

тент-

түүлүк

1-этап

Шыктан-

Дыруу

5 мин

Окуучулардын даярдыгына карайт.

Жагымдуу маанай

түзөт.“ “Ой көңүл графигин түзөт. ( А Э М негизи)


-Өтүлгөн сабакта эмне окуп үйрөндүңөр?

-Үй тапшырмасына эмне берилди?

Сабакка даярданышат.

Оюнду ойноп маа-найлары көтөрү-лөт.

Көңүл бурууга, үйрөнүүгө багыт алышат.



2-этап

Үй тапшыр-масы


Ашарчынын иши алга басар” деген темада жазылган дил баянды окутуу.

Эн жакшы жазган окуучулардын иштерин белгилешет.


К2 К3


3-этап

Жаңы теманы

түшүн-дүрүү




Жаны тема менен тааныштырат..


2. Ангемени окуп ,талкуу- жүргүзөт.



Окуучулар жаны сабактын темасы максаты менен таанышат.

Окуучулар билгендерин аташат.Кошумча маалымат алышат


К2

К1

4- этап

Көнүгүү,

машы-

гуулар.



1.Окуу көндүмдөрү.

А) Купуя окуу

Окуучулар обзац менен окушат.Жуптарда иштешет.Жуптагы окуучулардын бириси окуп экинчиси анын окуганын сүйлөп берет.

Талкуу.

Топтордо иштешет.

Макалдардын маанисин чечмелешет.

Сөз каражаттардын маанисин чечмелешет.

Окуп түшүнүшөт.

Текст менен купуя таанышат.Тааныш эмес сөздөрдүн астын сызып кетет.

Көркөм сөз каражаттар

Мааниси

Чыткурсак кезинде


Бой көторүү


Суй жыгылуу


Төш кагуу


Кол кабыш кылуу





К4

5-этап

Жыйын-тыктоо



Бүгүнкү сабакта эмне өтүлдү?

*Окудум-*Билдим-

*Сездим.


Окудум,билдим,сездим графаларын толтурушат.





Тапшыр-ма


Бир көчөнүн балдары

тапшырманы

белгилешет.



Баалоо

3 мин

Баалоо критерийге

карап жүргүзүлөт.


Бааларын угушат,күндөлүккө койдурат.



Рефлексия

2 мин

Бүгүнкү сабактан эмнени уйрөндүнөр?

Эмнелер маанилү болду?














Предметтин аты: Адабий окуу

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Тыт.Эн эле керек үч нерсе.

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Чыгарманы окуп, талдоо менен жыл мезгилдери , алардын көрүнүштөрү , ар бир мезгилдеги жашоо-шарт тууралуу ой бөлүшөт.


Чыгарманы окушуп түшүнүктөрүн айта алышса.


Өнүктүрүүчүлүк

Өз алдынча сынчыл ой жүгүртүүгө , өз оюн мазмундуу баяндап айтууга көнүгүшөт.


Элестетүүсү, логикалык ой жүгүртүүсү калыптанса


Табигатты сүйүүгө, коргоого , ынтымакка биримдикке , активдүүлүккө тарбияланышат .


Окуучулар адилеттүүлуккө, камкордукка, боорукерликке, бири-бирине кайрымдуу болууга жолдоштору менен туура мамиледе болууга тарбияланышса


Сабактын тиби: жаңы теманы өздөштүрүү.

Сабактын ыкмасы:жупта иштөө

Сабактын жабдылышы: темага карата көрсөтмөлөр. (ресурстар)

Сабактын этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Балоо

Компетент

түүлүк



Шыктан

дыруу







Уюштуруу

Мугалим окуучуларга калоо тилек айтуу менен сабакты баштайт.

өтүлгөн темаларды кайталоо.

Табышматардын жандырмагын таптыңарбы?

Акылдуу болуунун зарылдыгын түшүдүңөрбү?Кандай жаңы сөздөр менен тааныштыңар?


Жагымдуу маанай менен башталат.




Окуучулар суроолорго жооп беришет. Эгер жооп тура эмес болуп калсакалган окуучулар тактайт, толуктайт.







Ф.б



К4 К3

2-этап Теманы жарыялоо



3-этап тема боюнча маалымат берүү













Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.



Чыгармадан алынган үзүндүнун манисин чечмелеп жазгыла.

Үзүнду (цитата)

Чечмелөө

Тыттан кайткан кыздардын айрымдары бурулуп, кемпирге “көз акы” беришет.




Ойлорун жазган сон окушат.


Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнөт.













Ф.б.


Света-фор

К2 К3

4-этап Көнүгүү, машыгуулар







25м

Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.





Окуучулар чынжырча аркылуу чыгарманы окуп чыгышат. Суроо-жооп иретинде аңгеме жүргүзөт. Бир жуптагы балдар суроо даярдап кийинки жуптагы балдарга беришет.кайра орун алмашып суроо берилет.

Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.



Света-фор





К,5

5-этап Жыйын-тыктоо




5 мин

-Адамга керек үч нерсе эмнелер экен?

- Кары адамга жасаган балдардын мамилесин кандай бааладынар?

-Адамды сүйүнтүп мамиле жасоонун мааниси кандай экен?



К4 К5

Үйгө тапшырма


Эн эле керек үч нерсе” ырын жаттоо


Окуучулар белгилешет.



баалоо


Баяндап баалайт


Алган бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат.



Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүлгөн күнү: «____»______________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Күкүк (жомок)

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:


Жомокту мазмунун түшнө алат, андагы окуяга баа берет, көрктүү окуганга машыгат.


Жомоктун мазмунун түшүнсө, окуяга баа бере алса:

Өз алдынча ой жүгүртүп, өз оюн айтууга көнүгөт, сөз байлыгы өсөт.


-Мен бүгүн кимди сүйүнттүм деген суроого так жооп бере алышса,сүйунткөн болсо кантип деген суроого жооп бере алышса:

Берилген тапшырманы так аткарууга, иштерман болууга тарбияланат

Жалкоо адам менен жалкоо күкүктү салыштырып,жалкоолук жаман адат экенин биле алышса:

Сабактын тиби: жаңы теманы өздөштүрүү.

Сабактын ыкмасы: топтордо, жуптарда иштөө

Сабактын жабдылышы: темага карата көрсөтмөлөр.

Сабактын этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Балоо

Компетент

түүлүк

Шыктан

дыруу








2мин

Уюштуруу

Жагымдуу маанай түзүү

Акылга чабуул жасоо.

өтүлгөн темаларды кайталоо.


Эн эле керек үч нерсе” ырын сурайт.


Ар бир топ өтүлгөн тем боюнча түзүп келген суроолорун бири-бирине беришет. Жоопторун угушат.


Жагымдуу маанай менен башталат.


Окуучулар суроолорго жооп беришет. Эгер жооп тура эмес болуп калса калган окуучулар тактайт, толуктайт.Ырды айтып берет.







Ф.б







К3 К2

2-этап Теманы жарыялоо





3-этап тема боюнча маалымат берүү










5 м


Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт.

Текстти купуя окуп чыгып төмөнкү таблицаны толтурушат.

Ооба” “ жок” деп жооп берип ,оз оюнду ыраста

Ырастоолор

Оо-ба

жок

Эрте жазда бардык канаттуулар уяларын сала башташты



Күкүк да катардан калбай өзүнө уя салды



Сагызган күкүккө уя салганга жардам берди





Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнөт.

Текстти окуп чыгып табицаны толтурушат.

Күкүк боюнча талкуу жүргүзөт. Суроо – жооп иретинде аңгеме жүргүзөт.



Ф.б.










К4

4-этап Көнүгүү, машыгуулар







25м

Мугалим окуучуларды чынжырча аркылуу окутуп , Инсерт методун колдонуп иштейт.

Жомоктун биринчи бөлүгү окулганда кийин тыным жасалып суроолор менен окуучулардын оюн топтоп, түшүнүгүн бекемдейт

Окуучулар чынжырча аркылуу чыгарманы окуп чыгышат. Суроо-жооп иретинде аңгеме жүргүзөт. Бир жуптагы балдар суроо даярдап кийинки жуптагы балдарга беришет.кайра орун алмашып суроо берилет.



Света-фор





К,5 К4

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)

  1. Кырдаалга карата суроолор берилет.

  2. Баланын кандай максаттары бар эле:

Окуучулар суроолорго жооп беришет. Калган окуучулар тактап толукташат.


К3 К4 К5

Үй тапшырма:

Күкүк

Окуп түшүнүу




  1. Үй тапшырманы тура аткаруу 1 упай

  2. Суроого так жооп берүү .1 упай

  3. өз оюн далилдүү жооп менен айта аласа. 1 упай

  4. Тексти көркөм, шар окуса. 1 упай

  5. Активтүү катышса. 1 упай

өзүн-өзү баалоо.






Баалоо


Предметтин аты: Адабий окуу

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Торгой акын

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар

«Торгой акын» жомогун окуп мазмуунун түшүнөт. Туулган жердин ыйыктыгы, кооздугу тууралуу ыр, макал-лакаптарды айтышып , алардын маанисин чечмелеп , ой бөлүшөт.


Жомоктун мазмунун түшүнсө

Достукка бекем болууну билишсе ;


Өз алдынча ой жүгүртүүгө, өз оюн эркин айтууга көнүгүшөт,сөз байлыгын өстүрөт.


. Байкоо жүргүзүп, ой жүргүзүп, өз оюн эркин, көркөм баяндап жазууга көнүгөт.


Ата Мекенди , элди сүйүүгө , аларды көз карегиндей коргоого , урматтоого тарбия ланышат.


Акмак достон акылдуу душман артык деген макалдын маанисин түшүнүшсө:


Сабактын тиби: жаңы теманы өздөштүрүү

Сабактын ыкмасы: Сүрөт тартуу,

Сабактын жабдылышы:Окуу китептер, сүрөттөр,

Сабактын

этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу


Уюштуруу

Мугалим окуучуларга каалоо тилек айтуу менен сабакты баштайт.


Жагымдуу маанай менен башталат.













5мин





Үй тапшырмасын суроо

Жалкоо адам

Жалкоо күкүк





Таблицаны окуп,окуганын сүйлөп беришет.







Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрүү.

Чыгарманын мазмунун тааныштырууда окуучулар менен биргеликте үн чыгарып окуусун айтат.

Окуучулар суроолорго жооп беришет. Эгер жооп туура эмес болуп калса, калган окуучулар тактайт толуктайт.

Салыштыргандарын окушат.






Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.



С.б









С.б








Ф.б.





















К2 К3 К4

2-этап

Үй тапшыр-

масы.



3-этап

Жа=ы тема боюнча маалымат берүү




4-этап Көнүгүү, машы

гуулар




5- этап жыйынтык-тоо






Баалоо


25м


Топтордо иштөө

1-топ Жомокту көркөмдөп окуп берет.

2-топ жомокту аткарып беришет.

3-топ жомоктун сүрөтүн тартып берет.


Атасы уулу

Макалдарда калтырылып кетекен сөздөрдү толуктап жаз.

Ата эненди сыйласан ,өз ________ сый көрөсүн.

Акыл айтмак____, аны аткармак _______.

Акылдуу уул атанын _____ ондойт.



Баяндап баалайт



Окуучулар топтордо иштешет

Ар бир топ өзүнүн берилген тапшырмасын так аткарып беришет.





Карыган атасы менен уулуну салыштырышат.





Макалдарды толуктайт.







Алган бааларын күндөлүгүнө койдурушат.



К4 К3 К5













К3 К4





Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүлгөн күнү:____________________

Классы:4-класс

Сабактын темасы: Сиз кетирген жанылыштыкты мен кетирбейм

Бөлүмү: Менин дүйнөм

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар жомокту окуп мазмунун түшүнүшөт.

Түшүнүктөрүн ырааттуу айтып берүүгө үйрөнүшөт.


Окуучулар жомокту окуп маанисин түшүнө алышса. Түшүнүктөрун ырааттуу айтып бере алышса.

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын сынчыл ойлоосу,кабыл алуусу өсөт. Сөз байлыгы өнүгөт.


Окуучулар текстти окуп түшүнүктөрүн, өз ой пикирин билдире алышса..

3.Тарбия берүүчүлүк.

Окуучулар адептүү жана акылдуу болууга тарбия-ланышат.


Окуучулар акылдуу жана адептүү болуунун маанисин билишсе.



Сабактын тиби: жаңы билим берүү

Сабактын усулу: талдоо-жыйноо,аӊгемелешүү.

Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, буклет, учкул сөздөр


Сабактын этабы


Уба-

кыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети.


Баа-лоо


Предмет-тик компетент-

түүлүк.

1-этап

Шыктан-

дыруу.


5 мин

-Окуучулардын сабакка даяр болууларын карап чыгат.

Жагымдуу маанай түзөт.

Досуңдун жакшы сапаттарын айтып баала.

*Ой-көңүл графигин түзөт.


Сабакка даярданышат.


Балдар бири-бирине мактоо сөздөрдү айтып маанайлары көтөрүлөт.

*Графикке карап багыт алышат.

Ф.б

К 3.










2-этап


Үй тапшыр-

масын

суроо



5 мин

- Өтүлгөн сабакта эмнелерди окуп үйрөндүңөр?

-Үйгө эмне тапшырма берилди?

-“Торгой акын “ деген чыгарманы окуп келүү

-Ырчы кедейдин боз үйүнүн чамгарагына акын булбулдун уя салышына эмне себеп болду?

-Эки элди жоолашуудан ким сактап калды?



Окуучулар өтүлгөн тема-лардын жалпы мазму-нун,негизги идеясын айты-шат.


Суроолорго жооп беришет.


Калыптанды-

руучу баалоо

техникасы.

К5

З-этап

Тема боюнча

маалымат берүү



15

мин

1.Сабактын темасы,максаты

көрсөткүчтөр айтылат.

-Акылга чабуул

Ата-эненди кандай сыйласан өз баландан ошондой сый көрөсүн дегенге кандай түшүнөсүнөр?

Адабий окуу китебинин автору Батма Абдухамидованын “Сиз кетирген жанылыштыкты мен кайталабайм” деген жомогу менен таанышабыз.


1.Окуучулар угушат,багыт алышат.

Берилген суроого жооп беришет.



Жомокту көркөм окуп берүү

менен талкуу жүргүзөт

Баалоо

крите-

рийлери тааныш-

тырылат.

К4

К3

Жыйынтыктоо



Тапшырма



Баалоо


Макалды толукта.

Акыл_____.Асыл _______

Акыл _____ анкоолук ____.

Окуп келүү


Баяндап баалоо

Макалдарда калтырылган сөздөрдү табышат.



Тапшырманы белгилешет.



Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүлгөн күнү:____________________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Кашка

Бөлүмү: Менин дүйнөм

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар ангемени окуп мазмунун түшүнүшөт.

Түшүнүктөрүн ырааттуу айтып берүүгө үйрөнүшөт.


Окуучулар ангемени окуп маанисин түшүнө алышса. Түшүнүктөрун ырааттуу айтып бере алышса.

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын сынчыл ойлоосу,кабыл алуусу өсөт. Сөз байлыгы өнүгөт.


Окуучулар текстти окуп түшүнүктөрүн, өз ой пикирин билдире алышса..

3.Тарбия берүүчүлүк.

Окуучулар арыбас мээнет аркылуу бакытка жетүүгө ,жаныбарларды сүйүүгө тарбияланышат.


Ынтыматуулукка , бирөөгө кам көрө билүүн билишсе:



Сабактын тиби: жаңы билим берүү.

Сабактын усулу: Суроо жооп, ангемелешүү

Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, учкул сөздөр.


Сабактын этабы


Уба-

кыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети.


Баа-лоо


Предмет-тик компетент-

түүлүк.

1-этап

Шыктан-

дыруу.


5 мин

-Окуучулардын сабакка даяр болууларын карап чыгат.

Досуңдун жакшы сапаттарын айтып баала.

*Ой-көңүл графигин түзөт.

Сабакка даярданышат.


Балдар бири-бирине мактоо сөздөрдү айтып маанайлары көтөрүлөт.

*Графикке карап багыт алышат.

Ф.б

К 3.






3-этап

Тема боюнча

маалымат берүү




10

мин

1.Сабактын темасы,максаты

көрсөткүчтөр айтылат.

А) Ангемелешүү.

- 2. Ангемени окуп, абзац боюнча талкуулап барат.


1.Сабактын темасын,

максатын, күтүлүүчү натыйжасын билишет.

А) Суроолорго өз ойлорун айтып жооп беришет.

2. АНгемени угуп, талкууга катышышат. Жомоктун мазмунун түшүнүшөт.

Баалоо

крите-

рийлери тааныш-

тырылат.




К4

4-этап


Көнүгүү,

машы-

гуулар.

20

мин

1.Окуу көндүмдөрү .

А) Купуя окуу.


Б) Чалгындоо окуу.

2.Макалды чечмелегиле.

Карга баласын аппагым дейт”

Кирпи баласын жумшагым дейт. Дайранын көркү- кемеде Баланын көркү –энеде.

1.Окуучулар уламышты

купуя окуп чыгышат.


-Суроолорго жооп таап окушат.

-

Макалдардын маанисин чечмелешет.


Упай топтоо



К4

К2

К3


5-этап

Жыйынтыктоо

(бышыктоо,

рефлекция)




Тапшырма.



Баалоо.


1.Бышыктоо.

Күчүктөрдү уурдаган адамдар менен Кашкага мүноздөмө бер.

Каармандар

Мүнөздөмө

Күчүтөрдү уурдаган адамдар


Кашка




Чыгарманын иллюстрциялык картасын түзгүлө.



Баалоо жүргүзөт.

1.Суроолорго жооп беришет. Кызыккан суроолорун берип жооп алышат.


Мүнөздөмө беришет.



Чыгарманын картасын түзүшөт.


Бааларын угушат.









Суммативдик

Баалоо.

К 5

Предметтин аты: Адабий окуу.

Өтүлгөн күнү:_______________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Баарынан эмне таттуу ?

Бөлүмү: менин дуйном

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар чыгарманы окуп үйрөнүшөт.Түшүнүктөрүн ырааттуу айтып беришет.

Каармандарга мүнөздөмө беришет.


-Дүйнөдө эмне таттуу экенин билишет:


2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын аң сезими, сынчыл ойлоосу,эске тутуусу өсөт.


Окуучулар чыгарманы аң сезимдүүлүк менен ой жүгүртүп талкуулай алышса.

3.Тарбия берүүчүлүк:

Окуучулар акылдуу, намыскөй, эр жүрөк болууга тарбияланышат.


Окуучулар намыскөй, эр жүрөк болуунун маанисин түшүнө алышса.



Сабактын тиби: Жаңы материалды өздөштүрүү.

Сабактын усулу: аӊгемелешүү

Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, буклет.



Сабактын этабы



Уба-

кыт



Мугалимдин иш аракети



Окуучунун иш аракети



Баа-

лоо

Предмет-тик компетент-

Түүлүк



1-этап



Шыктан-

дыруу



3мин



Окуучулардын сабакка даярдыгына көз салат.

Жагымдуу маанай түзөт.

Каалоо айткыла



Сабакка даярданышат.



Окуучулар бири-бирине каалоо айтышып, маанайлары көтө-рүлөт.



К3





2-этап

Үй тапшырма-сын суроо

5 мин

Өтүлгөн сабакта эмнелерди үйрөндүңөр?

Үйгө тапшырма эмне берилди?

Чыгарманын картасын окушат.







К 3







3-этап

Жаңы теманы жарыялоо.



Сабактын максаты жана көрсөткүчтөр айтылат.

Баарынан эмне таттуу? Деген суроого жооп алат.

Текст менен таанышат.

Сабактын максаты жана көрксөткүчтөр менен таанышат.Максатка жетүүгө багыт алышат.

Окуучулар дуйнодо эмне таттуу экенин айтышат.

Ф.б

К4









4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-лар.





2мин

1.Окуу көндүмдөрү.

Купуя окуу.

Жанырык окуу.

Талкуу үчүн суроолор.

Эмгек менен тапканын дайыма таттуу болот дегенге кандай түшүндүнөр?

1.Окуу көндүмдөрүнө ээ болушат.







Окуучулар ойлорун айтышат.





Ф.б





К 4





































5-этап.

Жыйын-тыктоо.



5 мин

арстан

Арстанга кластер түз.



Жанылмачта калтырылган сөздөрдү туура жаз жана жанылбай айтканга машыккыла. Биздин үйдө аары бар Барбагыла ______________ Барсанар эгер_______________ Чагып алат _____________ Чагып алса аарылар, Бакыргыла ____________.







Үйгө тапшырма

3мин

Баарынан эмне таттуу деген теманы окуу

Окуп түшүнүү







Баалоо



Бирин бири баалашат.















Предметтин аты: Адабий окуу.

Өтүлгөн күнү:_______________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Биздин майрам эсиниздеби?

Бөлүмү: Менин дүйнөм

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар чыгарманы окуп ,түшүнүктөрүн

ырааттуу айтып беришет. Каармандарга мүнөздөмө беришет.


Анаштын кандай бала экенин айтып,мүнөздөмө бере алышса:

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын аң сезими, сынчыл ойлоосу,эске тутуусу өсөт.


Майрамдарды үй-бүлөсүндө кандай майрамдаарын айтып ой бөлүшсө:

3.Тарбия берүүчүлүк:

Окуучулар акылдуу, намыскөй, эр жүрөк болууга тарбияланышат.


Окуучулар алгандарын турмушта колдоно алышса:



Сабактын тиби:Жаңы материалды өздөштүрүү.

Сабактын усулу: аӊгемелешүү,талдоо-жыйноо.

Сабактын жабдылышы: сүрөттөр, буклет.


Сабактын этабы


Уба-

кыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети


Баа-

лоо


Предмет-тик компетент-

түүлүк


1-этап

Шыктан-

дыруу


3мин

Окуучулардын сабакка даярдыгына көз салат.


Жагымдуу маанай түзөт.

Сабакка даярданышат.


Окуучулар бири-бирине каалоо айтышып, маанайлары көтө-рүлөт.


К3





2-этап

Үй тапшырма-сын суроо

5 мин

Өтүлгөн сабакта эмнелерди үйрөндүңөр?

Үйгө тапшырма эмне берилди?

-Арстан жан- жаныбарларды эмнеге чогултту?

-Эмгек менен тапканын татуу дегенди сен кандай түшүндүн?

Үй тапшырманы айтышат.

-Суроолорго жооп беришет.




К 3




4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-лар.









Сабактын максаты жана көрсөткүчтөр айтылат.

Текстти окуп чыгып “ооба “жок” деп жооп берип,өз оюн ырастайт.

Ырастоолор

Ооба

жок

Анаш атасы менен майрамга жөнөдү.



Чондор күрөшүп бүткөн сон кезек майда балдарга жетти.



Эки бети күнгө күйгөн тоголок бала чачын тасырайта алдырган баланы так көтөрүп,жерге урду.



Сары чийкил,эткээл бала тоголок баланы көтөрүп чапты.



Анашты атасы” Сен дагы чыгып күрөш ал” деди.



Анаш күрөшкө чыкты.Ал өзүн балбан катары сезди.



Атасы ордунан туруп,анашты кабагы бүркөлүп, капалуу карап турду.





Ф.б


К4






5-этап.

Жыйын-тыктоо.


5 мин

Төмөнкү сөздөрдү катыштырып, схема боюнча сүйлөм түзгүлө.

Күрөш ____ ____ ______ .

_____ майдан ____ ______ ?


____ балбан ______ _____.

Намыс ____ ____ ____ _____.


_____ ______ ыза болду.

К4

К5




Тапшыр-ма




2 мин


Биздин майрам эсиниздеби ? деген теманы окуп келүү


Окуп түшүнүү




Баалоо


Топтордо бирин- бири баалоо.

Алган бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат.





Сабактын аты : адабий окуу

Өтүлгөн күнү :

4-класс

Сабактын темасы : Дил баян жазуу “ Сыйкырдуу кыш”

Сабактын максаттары


Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк: Сүрөткө карап,өз алдынча байкоо жүргүзүп,көргөндөрүн сүрөттөп,баяндап жазууга машыгат.

Сүрөткө карап,өз алдынча байкоо жүргүзүп,көргөндөрүн сүрөттөп,баяндап жазууга машыкса.

Өнүктүрүүчүлүк: Кепке жатыгуу жөндөмдүүлүктөрү артат.Байкоо жүргүзүп,ой жүгүртүп,өз оюн эркин,көркөм баяндап жазууга көнүгөт.

Кепке жатыгуу жөндөмдүүлүктөрү артат.Байкоо жүргүзүп,ой жүгүртүп,өз оюн эркин,көркөм баяндап жазууга көнүгөт.

Тарбия берүүчүлүк: Эстетикалык табити өсөт,жаратылышты сүйүүгө,анын кооздугуна суктанып,аяр мамиле жасоого,коргоого тарбияланат.

Эстетикалык табити өсөт,жаратылышты сүйүүгө,анын кооздугуна суктанып,аяр мамиле жасоого,коргоого тарбияланат.



Сабактын тиби: жалпылоо жана системалаштыруу сабагы.

Сабактын ыкмасы: жекече жана топ менен иштөө.

Сабактын жабдылышы: окуу китеби ,түстүү сүрөттөр, “Алтын эреже” жазылган плакат ж.б.

Сабактын журушу:

Сабактын этабы:

Убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

баалоо

Ком петент түүлүк

1 этап:

Шыктанды- руу

3мин

жагымдуу маанай түзүү

алтын эрежеге кайрылуу

Кутман тан !

Ыр түрүндө айтышат.




К3






Топторго бөлүү

Лидер шайлоо

Топтун атын табуу

Уй тапшырманы текшерүү

Бирге иштөө эрежесин түшүнөт.


Берилген тапшырманы жазып келет.



2 этап:

Тема жарыялоо




2мин




Мугалим сабактын темасы , максаты,күтүлүүчү натыйжаларын тааныштырат.

Окуучулар сабактын темасын, максатын, кутулуучу натыйжаларын талкуулашат.

Свето фор белги лери

К2

3 этап:

Тема боюнча маалымат берүү




5мин

доскага кыш мезгилине карата сүрөттөрдү илип коөт.Окуучулар теманы тандап алып сүрөттүн негизинде дил баян жаздырат.


Доскага илинген сүрөттөр боюнча маалымат алышат.Бир теманы тандап алышып сүрөттүн негизинде дил баян жазышат.

Сурам-жылоо

К2

4этап:

Көнүгүү машыгуу -лар


25 мин







Дил баян жазууга багыт берилүүчү суроолорду берүү менен аларга жооп жазып,окуучулардын чакан чыгарма жазуусун уюштурат.Дил баян жазууда балдар колдонуп жазышына үлгү көрсөтөт.

Берилген суроолорго ылайык окуучулар төмөндөгүдөй жоопторду берүү менен чакан дил баян жазуусу мүмкүн.Өз алдынча дил баян жаза алган окуучулар ишин класс алдында окуп,окуучулардын пикирин угат.


К4

5 этап:

Жыйынтык-тоо




5мин





Суроолор:

1.өтүлгөн тема боюнча суроолорду беришет.


Окуучулар берилген суроолорго жооп жазышат

Өз ойлорун,пикирлерин билдирүү менен өтүлгөн бөлүм боюнча эстерине түшүрүп бышыкташат.

Сурам-жылоо

К3

Үйгө тапшырма

2 мин


Үйгө тапшырма : Бөлүм боюнча өтүлгөн темаларды кайталап окуп келүү.

Бөлүм боюнча өтүлгөн темаларды кайталап окуп келишет.



Баалоо



3мин


Сабактын соңунда сабакка активдүү катышкан окуучуларды белгилеп өтөт.

Аткарган иштери тууралуу билишет

Топтордо баалоо


Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүлгөн күнү:____________________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Окуу ылдамдыгын текшерүү.

Текст:

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар текстти окуу менен, окуу ылдамдык денгээлин өстүрүүгө көнүгүшөт.


Окуучулар текстти окуу ылдамдыгынын нормасында окуп бере алышса.

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын көнүл буруусу жана ойлоосу өсөт.

Окуучулар берилген темаларды туура, так окуптүшүнө алышса.

3.Тарбия берүүчүлүк.

Окуучулар окуу маданияты, окуу ишмердүүлүгүнө тарбияланышат.


Окуучулар окуу маданиятын турмушта колдоно алышса.

Сабактын тиби: бышыктоо- текшерүү.

Сабактын усулу: жекече иштөө, графикке салуу.

Сабактын жабдылышы: текст, саат (минута).

Сабактын этабы

Уба-

Кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети.

Баа-лоо


компетент-түүлүк.

1-этап

Шыктан-

дыруу.

5 мин

.Саламдашат.

-Окуучулардын сабакка даяр болууларын карап чыгат.

.Саламдашышат.


Сабакка даярданышат





2—этап

Үй тапшыр-

масын

суроо



5 мин

- Өтүлгөн сабакта эмнелерди окуп үйрөндүңөр?


Окуучулар “Телик куш”боюнча окуп келген ин айтып бери

Өтүлгөн темаларды айтышат.

Чыгарманын картасын түзүп келишкен.


К5К4 К3



З-этап

Тема боюнча

маалымат берүү



15

мин

1.Сабактын темасы,максаты көрсөткүчтөр айтылат.

Окуу темпин өстүрүү ыкмасы.

1.Ар бир сөздү көнүл коюп так окуу.

2.Өтө шашкалактабоо.


3.Сөздөп туура окуу.

4. Маани берип окуу.

1.Окуучулар угушат,багыт алышат.


Норматив 2-чейрек үчүн.

85-сөз.

5”- 85сөз

4”- 80сөз

3”- 75сөз

2”- 60 сөздөн төмөн.


Баалоо

крите-

рийлери тааныш-

тырылат.

К4

4-этап

Көнүгүү,

машы-

гуулар.

15

мин

Окуган текстин сүйлөп беришет.








К4

К2

К3


5-этап

Жыйынтык-тоо

бышыктоо,



Тапшырма.





Баалоо.


Бышыктоо.

Билдим:



Китеп окугула. Окуу ылдамдыгын текшергиле.




Баалоо жүргүзөт.

Билимдерин бышыктап жалпылаштырат.




Китептеги текстти минутага салып окушат. Графикке белгилешет.



Бааларын угушат.










Сумматив-дик баалоо.

К 5







Предметтин аты: Адабий окуу . 4-класс. 1-чейрек.

Өтүлгөн күнү:

Сабактын темасы: Чейрек боюнча кайталоо

Бөлүмү: Күлкү бар жерде өмүр бар.

Менин дүйнөм.

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк:

Окуучулар чейрек ичинде өтүлгөн чыгармалардын маанисин чечмелеп, алган билимдерин бышыкташат жана текшеришет.



Окуучулар чейрек ичинде өтүлгөн чыгармалардын маанисин чечмелей билишсе. Суроолорго туура жооп бер алышса.

Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын аң сезими, сынчыл ойлоосу

кабыл алуусу,эске тутуусу өсөт.



Окуучулардын сынчыл ойлоо менен кабыл алышып, билимдерин эске тута алышса

Тарбия берүүчүлүк:

Ата-эненин акыл насаат, тарбиясын алып,

адептүүлүккө тарбияланышат.

Ата-эненин акыл насаатына кулак салып өсүүгө, адептүүлүккө,алган билимдерин турмушта колдоно алышса.

Сабактын тиби: бышыктоо-текшерүү.

Сабактын усулу: суроо-жооп, тест.

Сабактын жабдылышы: тест

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат.



Сабактын

этаптары



Уба-

кыт



Мугалимдин

Ишмердүүлүгү




Окуучунун

Ишмердүүлүгү



Баа



лоо

Ком-пе-

тент-

түү-лүк

1-этап

Шыктан-

дыруу






















5 мин

-Саламдашуу

-Окуучулардын сабакка даярдыгын карайт.

-Жагымдуу маанай түзөт.

*Билим алуу мугалимдин сөзүнөн башталат.



Окуучунун ой-көңүл графигин түзөт. ( А Э М )

Саламдашат.

Сабакка даярданышат.



Маанайлары көтөрүлөт.



*Окуучулар мугалимдин

сөзүнө көңүл бурушат.

Угат, күзөтөт, элестетет,













Калыптандыруучу баалоо



3-этап

Жаңы тема







-Сабактын темасы макса-

ты көрсөткүчтөр айтылат.

-Бөлүмдүн аталышы ...

-Бул бөлүмдөгү чыгармалардын тарбиялык маанисин эмнеде?

-Кайсы жомок же аңгеме

силерге өзгөчө жакты?

Сага өзгөчө таасир берген чыгарма кайсы болду?

Сабактын темасын, максатын, көрсөкүчтөрүн билишет.



1.Суроолорго жооп беришет.

Чыгармаларды санап өтүшөт

жана

Баа-

лоо

кри-

те-рийи

айты

лат.

К 3












Көнүгү-лөр жана тапшырмалар


20 мин

Суроолор жана тапшырмалар

1.Бай мен Алдар көсөнүн окуясын баяндаган чыгарма кандай аталат?

А) Желмогуз б)Саякат в) Аты узун бала г) Укмуштуу ичик 2.Кашка музоого эски купайкени ким кийгизип койгон экен?

А)чон атасы б) чон энеси в) небереси г) Белгисиз

3.Сот болгон коендун чечими кандай болду?

А)адилеттүү б)адилетсиз в) белгисиз г) натыйжасыз

4.Ашар деген кандай маанини түшүндүрөт?

А)тоодон ашып кетүү деген б) биргелешип иштөө деген в)жалгыз иштөө дегенди

5. Бир көчөнүн балдары жаз алды менен эмне жумуш кылышты?

А) козу багышты б)топ ойноп мелдешишти в)карыяларга жардам беришти

Г) көчөт тигишти

















үйгө тапшырма

2 мин

Кайталоо

Чейрек ичиндеги өтүлгөн темаларды кайталашат

Баяндап баалоо


Баалоо


2 мин

Баяндап баалоо










Сабактын аты : Адабий окуу

Өтүлгөн күнү :

4-класс

Сабактын темасы : Телик куш деген кандай куш?

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк: текстти окуп,анын мазмунун түшүнөт,өз көз карашын,пикирин билдирет,сынчыл ой жүгүртүп,суроолорго жооп беришет.Жакшылык менен жамандыкты ажырата билишет.


Жакшылык менен жамандыкты ажырата билишсе.

Өнүктүрүүчүлүк:Өз алдынча ойлонуп,ойлорун эркин,так,кыска,адабий тилде айтууга көнүгүшөт.


Телик куш жөнүндө өздөрүнүн уккан билгендерин айта алышса:

Тарбия берүүчүлүк: активдүүлүккө,маданияттуулукка,сылыктыкка ыкчамдыкка,бирин-бири уга билүүгө,сыйлоого,ынтымактуу болууга үйрөнүшөт.

  • Алган билимдерин турмушта колдоно алышса:




Сабактын тиби: жаңы билим берүүчүлүк.

Сабактын ыкмасы: Тыным жасап окуу,топто иштөө.

Сабактын жабдылышы: окуу китеби ,түстүү сүрөттөр,

Сабактын журушу:

Сабактын этабы:

Убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

баалоо

Ком петент түүлүк

1 этап:

Шыктанды- руу

3мин

жагымдуу маанай түзүү

алтын эрежеге кайрылуу

кутман таң !

Ыр түрүндө айтышат.


Кал-чу баалоо









Топторго бөлүү

Лидер шайлоо

Топтун атын табуу

Уй тапшырманы текшерүү


Бирге иштөө эрежесин түшүнөт.


Берилген тапшырманы жазып келет.



2 этап:

Тема жарыялоо




2мин




Мугалим сабактын темасы , максаты,күтүлүүчү натыйжаларын тааныштырат.

Суроо:

Сабактын аягына чейин эмнелерди билебиз?

Окуучулар сабактын темасын, максатын, кутулуучу натыйжаларын талкуулашат.


Окуучулар өз ойлорун айтышат.

Свето фор белги лери

К2

3 этап:

Тема боюнча маалымат берүү




5мин

Мугалим “Акыл чабуул”ыкмасын колдонуп,балдарга кайрылат.Балдар телик куш тууралуу эмнелерди билесиңер?Эми бүгүн биз телик куш жөнүндө түшүнүк алабыз.

Окуучулар суроолорго жооп берет.

Бул кушту кеч күүгүмдө көрүүгө болот.Ал жумурткасын жерде жаткан албыракка же жөн эле жерге тууйт да эркеги менен кезектешип багышат экен.Жумурткаларынан -17-18 күндө балапан чыгат.

Сурам-жылоо

К4 К3 К5

4этап:

Көнүгүү машыгуу -лар


25 мин


Мугалим окуучулар менен биргеликте сөздүктөр менен иштешет.

Сөздүктөрдү көчүрүп жазышат. Маанисин талкуулашат.

Сөздүк.

Телик- кошулуп эмип алат деген маанини түшүндүрөт.


Кал-чу баалоо

К4

5 этап:

Жыйынтык-тоо


5 мин





-Телик куш кандай куш экен?

-Аны эмне үчүн телик куш дешет?

-Сен телик куш көргөнсүнбү?

Окуучулар суроолорго жооп беришет.





Үйгө тапшырма

2 мин

Үйгө тапшырма : Жылан менен курулдай жомогунун биринчи бөлүмүн окуп келүү

Жылан менен курулдай жомогунун биринчи бөлүмүн окуп келишет.



Баалоо




3мин


Сабактын соңунда сабакка активдүү катышкан окуучуларды белгилеп өтөт.

Аткарган иштери тууралуу билишет

Топтордо баалоо





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!