СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жер көчкүлөр 8-класс

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Жер көчкүлөр 8-класс»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс




Сабактын темасы:Жер кочкулор



Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү



Колдонулуучу усулдар: Интерактивдүү



Баалоо усулдары: Суммативдик,формативдик,диагностикалык баалоо.



Көрсөтмөлүүлүк каражаттар:Плакаттар,карточкалар,экран,маалымат булактарынан алынган маалыматтар,сүрөттөр.



Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар:



Билим берүүчүлүк: Жер кочкулор жонундо тушунук алышат

Жер кочкулор жонундо тушунук алышса



Өнүктүрүүчүлүк:Жер кочкунун пайда болуу процесстерин билуусу

Жер кочкунун пайда болуу процесстерин билишсе



Тарбиялык: Мекенди суйууго бири-бири менен сый мамиледе болгонго уйронушот

Мекенди суйууго бири-бири менен сый мамиледе болгонго уйронушсо



Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк



1. Маалыматтык (НК1)

1.Географиялык документтерди(карталар,диаграммалар,сүрөттөлүштөр,илимий тексттер)талдоо жана интерпретациялоо



2.Социалдык-коммуникациялык (НК2)

2.Географиялык обьектилерди комплекстүү мүнөздөмөсүн берүү жана мейкиндик менен мезгилде багыт алуу



3.Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

3.Географиялык процесстер менен кубулуштарды түшүндүрүү



Мазмундук тилке:

Кыргыз Республикасынын мөңгүлөру жана көп жылдык тоңдор жана суулары жөнүндө окуучуларга түшүнүк берүү менен аларды жашоосунда пайдалана билүүсү



Сабактын жүрүшү



Уюштуруу

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

НК

ПК

БААЛОО



  • Саламадашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлот



Кайтарым байланыш



Үй тап.

  • Үйгө берилген тапшырма боюнча суроо жооптор берет

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдери терендейт

  • Өзүн-өзү баалайт

НК3

ПК3



Мээге чабуул

  • Жаны темага байланыштуу суроолорду берүү

  • Окуучуларда жаңы тема боюнча кандай маалыматтары бар экендигин текшерүү

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1 ,ПК2

Диагностикалык



Жаңы тема

Жаңы теманы тушундуруу процессин жургузуу

Өтүлгөн теманын негизги элементтерин кайталоо,жана аны жаны темага байланыштыруу мн жаны теманы баштоо.

Тема боюнча кыскача тушунук беруу,турмуштан мисалдарды келтируу

Кыргыз республикасынын жер кочкулор тууралуу маалыматтарды окуучулар менен талдоо

  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Географиялык абалдарын талдай алышат

  • Талкуулашат

  • Бири-бирине суроолорду узатат

НК1,НК2

ПК1,ПК2

Формативдик баалоо



Бышыктоо



  • Суроо жооп иретинде бышыктоо

  • Жыйынтыктоо

  • Берилген суроолорго жооп беришет.

  • Практикалык иштерди аткарышат

  • Сабактын максатына кайрылышат.

НК3

ПК2,ПК3,

Суммативдик



Үйгө тап.

П.5,5

  • Уйго берилген тапшырманы аткарып келишет

  • Ой жүгүртушөт

  • Өз алдынча иштегенге уйрөнүшөт

НК3

ПК2,ПК3,


Кайтар.байланыш



Баалоо

Күндөлүккө жана журналга баа коюу

Күндөлүк толтурушат





Жаңы теманын мазмуну:




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!