Ədəbiyyatın tədrisi metodikası fənni üzrə testlər1
I
1. Ədəbiyyatın tədrisi metodikası sıx əlaqəlidir:
a) Pedaqogika, psixologiya, ədəbiyyatşünaslıq, dilçilik, etika, estetika, fəlsəfə, tarix, incəsənətin digər növləri ilə
b) Didaktika, estetika, ədəbiyyatşünaslıqla
c) Didaktika, ədəbiyyatşünaslıq, estetika, psixologiya, tarix, dilçilik, etika ilə
d) Ədəbiyyatşünaslıq, fəlsəfə, tarix, estetika ilə
e) Ədəbiyyatşünaslıq, dilçilik, etika, estetika, fəlsəfə, tarix, incəsənətin digər növləri ilə
2. Ədəbiyyatın tədrisi metodikasının tədqiqat metodlarıdır:
a) statistik təhlil və uçot metodu, eksperiment, təcrübənin ümumiləşdirilməsi, məqsədyönlü müşahidə
b) Qabaqcıl təcrübənin ümumiləşdirilməsi, ədəbiyyatın tədrisi prosesinin məqsədyönlü müşahidəsi, pedaqoji eksperiment, məktəb təcrübəsinin öyrənilməsi, metodik irsin tənqidi öyrənilməsi, anket sorğusu
c) Məqsədyönlü müşahidə metodu, eksperiment, ümumiləşdirmə, sorğu
d) Pedaqoji eksperiment, məktəb təcrübəsinin öyrənilməsi, metodik irsin tənqidi öyrənilməsi, anket sorğusu
e) Qabaqcıl təcrübənin ümumiləşdirilməsi, ədəbiyyatın tədrisi prosesinin məqsədyönlü müşahidəsi
3. V-IX siniflərdə ədəbiyyat təliminin vəzifələrinə aid deyil:
a) Yazılı nitqin inkişafı üzrə işlərin təşkili
b) Şifahi nitqin inkişaf etdirilməsi
c) Sənətkarın həyat və yaradıcılığına dair oçerklərin öyrənilməsi
d) Müxtəlif ədəbi növ və janrlarda əsərlərin öyrənilməsi
e) Ədəbiyyat nəzəriyyəsi materiallarının öyrənilməsi
4. ...ziddiyyət şəklində olur, əsərdə qaldırılan problemlərə şagirdlərin müxtəlif yanaşmalarını təmin edir, çoxlu cavab variantlarına, axtarışa yol açır. Nöqtələrin yerinə yazılmalıdır:
a) Epizodun təhlili
b) Obrazların təhlili
c) Mətnin məzmununun nağıl edilməsi
d) Problemli sual
e) Əsərin bədii xüsusiyyətlərinin təhlili
5. Hekayənin məzmunu üzrə görülən işlərə aid edilə bilməz?
a) Lüğət üzrə işlər
b) Əsərin oxusu
c) Plan tərtibi
ç) Yığcam, geniş, yaradıcı nağıletmə
d) Əsərin ideyasının müəyyənləşdirilməsi
6. Hansı təhlil növünün əsasında əsərin sujet xətti, epizodları, səhnələri, fəsilləri üzərində ardıcıllıqla iş aparılması durur?
a) Müəllif arxasınca təhlil
b) Obrazlar üzrə təhlil
c) Problem –mövzu üzrə təhlil
ç) Obrazlar üzrə və müəllif arxasınca təhlil
d) Obrazlar və problem –mövzu üzrə təhlil
7. Bədii əsərin təhlili zamanı buraxılan səhvlərə aiddir:
a) Fəal, interaktiv təlim metodlarından istifadə
b) Şagirdlərin müstəqillik və fəallığına geniş yer verilməsi
c) Fərdi, kiçik və böyük qruplar üzrə iş formalarından istifadə
d) Əsərin müəllim tərəfindən təhlil edilməsi
e) Ədəbiyyatşünaslıq təhlilindən məqsədyönlü istifadə
8. Bədii əsərin təhlili ilə bağlı səhv fikir hansıdır?
a) Əsərin bədii dil xüsusiyyətləri təhlil edilməlidir.
b) İrihəcmli əsərdə başlıca məsələlər təhlilə cəlb edilməlidir.
c) Növ və janr xüsusiyyətləri üzrə iş aparılmalıdır.
d) Əsərdə sənətkarın mövqeyi üzə çıxarılmalıdır.
e) Əsərdəki bütün məsələlər eyni dərinliklə təhlil olunmalıdır.
9. Dramatik əsərlərin öyrənilməsi zamanı görülən işlərə aid deyil:
a) Dramatik konfliktin təhlili
b) Remarkalar üzrə iş
c) Lirik ricət, haşiyə üzrə iş
d) Əsərdə qaldırılan problemlərin təhlili
e) Qəhrəmanların təhlili
10. Hansı əsərin öyrənilməsi zamanı rollar üzrə oxu, səhnələşdirmə daha məqsədəuyğundur
1. Dramatik əsər
2. Lirik əsər
3. Epik əsər
4. Təmsil
5. Qəzəl
6. Müxəmməs
a) 1, 4 b) 2,5 c) 3,6 d) 1, 3 e) 2,4
11. Ədəbiyyat dərsinin hansı mərhələsində müəllimin sənətkar və əsər haqqında yığcam məlumatı, canlı təəssüratlar üzrə söhbət, rəsmlərin nəzərdən keçirilməsi və s. üsullardan istifadə məqsədəuyğundur?
a) Qiymətlndirmə
b) Motivasiya
c) Tədqiqatın aparılması
d) Nəticə və ümumiləşdirmə
e) Yaradıcı tətbiqetmə
12. İnteraktiv təlim metodlarına aiddir:
1. İnsert
2. BİBÖ
3. Şaxələndirmə
4. Nağıletmə
5. Əsərin oxusu
a) 1,2,3 b) 2.3,4 c) 3,4,5 d) 1,4,5 e) 2,4,5
13. İnteraktiv dərsdə motivasiya mərhələsi nə ilə tamamlanır?
a) Nəticə və ümumiləşdirmə ilə
b) Tədqiqatın aparılması ilə
c) İnformasiya mübadiləsi ilə
d) İnformasiyanın müzakirəsi və təşkili ilə
e) Tədqiqat sualının müəyyənləşdirilməsi ilə
14. XIX əsrdə ədəbiyyat dərsliklərinin yaradılması sahəsində fəaliyyət göstərmişdir:
a) N.Nərimanov, M.Ə.Sabir
b) M.F.Axundzadə, N.Vəzirov
c) Ə.Haqverdiyev, N.Nərimanov
d) M.Ə.Sabir, A.Səhhət
e) M.Ş.Vazeh, S.Ə.Şirvani
15. XX əsrin əvvəllərində ədəbiyyat dərsliklərinin yaradılması sahəsində məhsuldar fəaliyyət göstərmişdir:
a) A.Şaiq
b) C.Məmmədquluzadə
c) M.Ə.Sabir
d) Ö.F.Nemanzadə
e) N.Vəzirov
16. Müasir ədəbiyyat müəlliminin əsas peşə bacarıqlarına aiddir:
a) Dərsdə əsəri təhlil etmək
b) Şagirdlərə əsərin ideyasının şərhi
c) Əsərin qısa məzmununun nağıl edilməsi
d) Bədii söz ustası kimi çıxış etmək
e) Planlaşdırma, dərsdə bələdçi rolunu oynamaq
17. Dərsə verilən müasir tələblərə aid deyil:
a) Şagirdlərin bərpaedici fəaliyyətinə üstünlük verilməsi
b) Qiymətləndirmənin çevik formalarından istifadə
c) Şagirdlərlə həssas ünsiyyət və əməkdaşlığın yaradılması
d) Şagirdlərə fərdi və differensial yanaşmanın təmin edilməsi
e) Təlim vaxtının optimal bölüşdürülməsi
18. Hansı yazı işində sənətkarın bədii yaradıcılığında öz əksini tapmış müəyyən mənəvi problemin, əsərin, qəhrəmanların təhlili, müqayisəsi əsas yer tutur?
a) İfadə
b) Ədəbi mövzuda inşa
c) İmla
d) Sərbəst mövzuda inşa
e) İmla, ifadə
19. Şagirdlərin şəxsi həyat təcrübəsi, təəssüratı, müşahidələrini əks etdirən yazı işi:
a) İfadə, inşa
b) İfadə
c) İmla
d) Ədəbi mövzuda inşa
e) Sərbəst mövzuda inşa
20. Hansı əsərin tədrisi zamanı Azərbaycan dili, tarix, coğrafiya, musiqi, rəssamlıqla inteqrasiya imkanları daha genişdir?
a) Ə.Məmmədxanlı”Qızıl qönçələr”
b) İ.Hüseynov ”Zəhər”
c) S.Vurğun”Azərbaycan”
ç) C.Məmmədquluzadə ”Poçt qutusu”
d) S.Rəhimov”Minnətsiz çörək”
21. A.Səhhətin “Vətən” şeirinin tədrisi zamanı bu mövzuda öyrənilmiş digər bədii əsərlərlə əlaqə yaradılması necə adlanır?
a) Fəndaxili əlaqə
b) Fənlərarası əlaqə
c) Tarixlə əlaqə
d) İncəsənətin digər növləri ilə əlaqə
e) Fəndaxili və fənlərarası əlaqə
22. Sinifdənxaric oxu ilə bağlı düzgün fikri müəyyənləşdirin.
a) Sinifdənxaric oxu üçün yalnız irihəcmli əsərlər tövsiyə edilməlidir.
b) Sinifdənxaric oxu proqram üzrə öyrənilən əsərlərlə əlaqələndirilməlidir.
c) Şagirdlərin müstəqil oxuduğu bütün əsərlərin dərsdə müzakirəsi aparılmalıdır.
d) Sinifdənxaric oxu üçün yalnız Azərbaycan ədəbiyyatı nümunələri tövsiyə olunmalıdır.
e) Sinifdənxaric oxu dərslərində sinifdənxaric iş elementlərindən istifadə olunmamalıdır.
23. Müəllim bu dərslərdə müzakirə etmək üçün əsər seçməkdə sərbəstdir. Şagirdlərə müstəqil mütaliə bacarıqları, kitabxana-biblioqrafiya vərdişləri aşılanmasında rolu böyükdür. Proqram üzrə öyrənilən əsərlərlə əlaqəli keçilir. Kitab sərgisi, səhnələşdirmə, ədəbi oyunlar və s. geniş yer verilir. Söhbət hansı dərslərdən gedir?
a) Təkrar və ümumiləşdirmə dərsləri
b) Ədəbiyyat dərsləri
c) Tərcümeyi-hal dərsləri
d) Nitq inkişafı dərsləri
e) Sinifdənxaric oxu dərsləri
24. İcmal mövzuların öyrənilməsi zamanı:
1. Şagirdlərə yığcam ədəbi-tarixi biliklər verilir.
2. Ayrı-ayrı sənətkarların tərcümeyi-halı haqqında geniş məlumat verilir.
3. Müəyyən dövrün ədəbi mühiti haqqında təsəvvür yaradılır.
4. Qazanılmış biliklərin təkrarı və ümumiləşdirilməsi aparılır.
5. Bədii əsərlərin qısa məzmunu mənimsədilir.
a) 1, 4
b) 2, 4
c) 3,5
d) 1, 3
e) 2, 5
25. Sənətkarın tərcümeyi-halının öyrənilməsi zamanı görülən işlərə aid deyil:
a) Ədibin ayrı-ayrı əsərlərinin qısa məzmununun nağıl edilməsi
b) Sənətkarın həyatından əhəmiyyətli faktların öyrənilməsi
c) Sənətkarın ailəsi,valideynləri haqqında yığcam məlumat verilməsi;
d) Sənətkarın təhsili, oxuduğu məktəblər haqqında yığcam məlumat verilməsi
e) Sənətkarın ədəbiyyata gəlişi, ilk əsərləri, kitabları ilə bağlı faktların öyrənilməsi
26. Bədii əsərin ifadəli oxusu dedikdə nə başa düşülür?
a) Əsərin təhlili
b) Əsərin məzmununun başa salınması
c) Əsərdə təsvir edilənlərin səslənən sözlə çatdırılması
d) Yazıçının tərcümeyi-halı haqqında biliklərin mənimsənilməsi
e) Ədəbiyyat nəzəriyyəsi üzrə biliklərin mənimsənilməsi
27. “Nəticəyonumluluk”dedikdə kurikulumda nə
nəzərdə tutulur?
a) Fərdin, cəmiyyətin və dovlətin dəyişən ehtiyac
və tələbatlarının nəzərə alınması.
b) Fəaliyyətin təhsilalanın potensial imkanlarının
inkişafına yonəldilməsi.
c) Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişaf
etdirməklə onlarda milli və bəşəri dəyərlərin
formalaşdırılması.
d) Nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin nəticələr
formasında əvvəlcədən muəyyənləşdirilməsi.
e) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin
qiymətləndirilməsi.
28. Muəllimin innovativ fəaliyyətinə aid deyil:
a) İnnovativ təlim və informasiya
texnologiyalarını tətbiq edir.
b) İnnovativ yanaşmalar əsasında peşə fəaliyyətini
daim təkmilləşdirməyə səy gostərir.
c) Pedaqoji prosesə yeni yanaşmalar əsasında
səmərəli təlim usulları yaradır.
d) İnkişafetdirici, diferensial və inteqrativ
yanaşmaları tətbiq edir.
e) Təlim proresində şagirdə obyekt kimi yanaşır.
29. Variantlardan biri fəal (interaktiv) təlimin
xususiyyətidir:
a) Problemin həlli prosesində biliklərin mustəqil
əldə edilməsi və mənimsənilməsi
b) Hazır halda əldə edilən biliklərin
mohkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə
c) Yeni biliklərin muəllimin məlumatları və
izahları vasitəsilə qavranılması
d) Monoloji təlim
e) Hafizəyə əsaslanan təlim
30. Aşağıdakılardan hansı iş formasıdır?
a) Muzakirə b) Cutlərlə iş
c) Soz assosiasiyası d) Debat
e) Beyin həmləsi
31. Fəal dərsin mərhələlərinin duzgun ardıcıllığını
muəyyən edin:
1. Motivasiya
2. Qiymətləndirmə
3. Məlumat mubadiləsi
4. Tədqiqatın aparılması
5. Umumiləşdirmə və nəticələrin cıxarılması
6. Məlumatın muzakirəsi
7. Yaradıcı tətbiqetmə
a) 1,2,4,3,6,7,5 b)1,4,3,5,7,6,2
c) 1,4,3,6,5,7,2 d) 1,2,6,3,5,4,7,2
e) 1,3,4,2,5,7,6
32. Diaqnostik qiymətləndirmənin əsas məqsədi
nədən ibarətdir?
a) Təlimin hər hansı bir mərhələsində şagirdlərin
ilkin bilik və bacarıqlarının səviyyəsinin uzə
cıxarılmasını təmin etmək
b) Şagirdlərin ozunuqiymətləndirmə bacarığını
inkşaf etdirmək
c) Tədris ilinin sonunda şagirdlərin nailiyyətlərini
qiymətləndirmək
d) Şagirdlərin muvəffəqiyyəti barədə valideynləri
məlumatlandırmaq
e) Şagirdlərin tədris vahidinin sonunda əldə
etdikləri bilik və bacarıqların hansı səviyyədə
olduğunu yoxlamaq
33. Muasir qiymətləndirməyə aid edilə bilməz:
a) Şagirdlərin yarımillik qiymətlərinin
cıxarılmasında formativ qiymətləndirmə əsas
rol oynayır.
b) Qiymətləndirmə tədris prosesinin butun
mərhələlərində tətbiq edilir.
c) Qiymətləndirmə təhsil keyfiyyətinin
yuksəldilməsinə zəmin yaradır.
c) Məzmun standartlarının reallaşdırılma
səviyyəsini olcmək ucun qiymətləndirmə
standartları muəyyənləşdirilir.
c) Şagirdin nailiyyətləri qiymətləndirilir, inkişafı
sistemli şəkildə izlənilir.
34. Kicik summativ qiymətləndirmə vasitələri kim
tərəfindən hazırlanır?
a) Məktəb direktoru b)Direktor muavini
c) Fənn muəllimi d)Xususi komissiya
e) Fənn uzrə metodist
35. Boyuk summativ qiymətləndirmə tədris ilinin
hansı mərhələsındə aparılır?
a) Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsini
qiymətləndirmək məqsədi ilə təlimin istənilən
mərhələsində
b) Bəhs və ya bolmənin sonunda fənni tədris edən
muəllim tərəfindən aparılır.
c) Yarımillərin sonunda təhsil muəssisəsinin
rəhbərliyi tərəfindən yaradılan muvafiq
komissiyanın nəzarəti ilə fənni tədris edən muəllim
tərəfindən aparılır.
d) Dərs ilinin əvvəlindən başlayaraq gundəlik
e) Təlim prosesisinin əvvəlində
36. Aşağıdakılardan biri kurikulumun əsas
xususiyyətlərinə aiddir:
a) Fəndaxili və fənlərarası əlaqə məqsədyonlu
və sistemli xarakter daşımır.
b) Təklifyonumludur.
c) Qiymətləndirmə standartları və mexanizmləri
muəyyən edilmişdir.
d)Muəllimyonumludur.
e) Bilikyonumludur.
37.Bilik kateqoriyasına aid olanı secin.
a) Psixomotor
b) Deklarativ
c) İdraki
d) Unsiyyət
e) Emosional-affektiv
38. Variantlardan biri fəal (interaktiv) təlimin
xususiyyəti deyil:
a) Problemin həlli prosesində biliklərin mustəqil
şəkildə əldə edilməsi və mənimsənilməsi
b) Hazır halda əldə edilən biliklərin
mohkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsənilməsi
c) Yeni biliklərin tədqiqat prosesində dərk edilməsi
d) Dialoji təlimə ustunluk verilməsi
e) Təfəkkurə əsaslanması
39. Təqdim edilmiş qaydalardan biri iş vərəqlərinə
verilən tələblərə uyğun deyil:
a) Şagirdlərin səviyyəsinə uyğun olmalıdır.
b) Cəlbedici məzmunu və tərtibatı olmalıdır.
c) Coxlu tapşırıqlar əks olunmalıdır.
d) Dərsin məqsədinə uyğun olmalıdır.
e) Tapşırıqların cətinlik dərəcəsi eyni olmalıdır.
40. Refleksiya mərhələsi nəyə xidmət edir?
a) Şagirdlərin nailiyyətlərinin nəticəsini muzakirə
etməyə
b) Şagirdlərin tədqiqat fəaliyyətinin əsas
mərhələlərini dərk etməyə
c) Yalnız muəllimin soylədiklərini yadda saxlamağa
d) Əldə olunmuş biliklərin muzakirəsinə
e) Tədqiqatın nəticələrini muzakirə etməyə
41. Summativ qiymətləndirmə hansı məqsədlə
aparılır?
a) Bəhs və ya bolmənin, yarımilin və tədris ilinin
sonunda şagirdin nailiyyət səviyyəsini
qiymətləndirmək məqsədilə
b) Fənn uzrə təlimin hər hansı bir mərhələsində
şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsini
qiymətləndirmək məqsədilə
c) Buraxılış siniflərində təhsil səviyyələrinin sonunda
yekun attestasiya aparmaq məqsədilə
d) Dərsin sonunda şagirdlərin bilik və bacarıq
səviyyəsini qiymətləndirmək məqsədilə
e) Şagirdlərin olimpiadaya hazırlıq səviyyəsini uzə
cıxarmaq məqsədilə
42. Məktəbdaxili qiymətləndirmənin novləri:
a) Yarımillik, illik, diaqnostik
b) Diaqnostik, formativ, summativ
c) Formativ, şifahi, praktik
d) Diaqnostik, formativ, illik
e) Yarımillik, illik, summativ
43. Diaqnostik qiymətləndirmə hansı mərhələdə
aparılır?
a) Dərs ilinin, bolmənin tədrisinin əvvəlində,
həmcinin zəruri vəziyyət yarandıqda (şagird yeni
məktəbə kecdikdə və s.)
b) Hər ayın əvvəlində
c) Bolmə və bəhslərin, yarımilin sonunda
d) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən
e) Tədris ilinin sonunda
44. Boyuk summativ qiymətləndirmənin (BSQ)
xususiyyətlərini secin:
1. Bəhs və ya bolmənin sonunda kecirilir.
2. Qiymətləndirmə vasitələri məktəb rəhbərliyi
tərəfindən hazırlanır.
3. BSQ –nin kecirilmə tarixi fənn muəllimi
tərəfindən muəyyən edilir.
4. Yarımilin sonunda kecirilir.
5. BSQ-nin kecirilmə tarixi illik planlaşmada
nəzərdə tutulur.
A) 1,3,5 B) 2,4,5 C) 1,2,3
D)1,3,4 E) 2,3,4
45. Hansı fikir ənənəvi təlimə aiddir?
a) Şagirdin təlimdə obyekt olması
b) Şagirdin təlimdə subyekt olması
c) Şagirdin tədqiqatçı, müəllimin bələdçi olması
d) Dialoqun və əməkdaşlığın zəruriliyi
e) Şagirdə psixoloji dəstək, hörmət və etimadın olması
46. Aşağıdakılardan biri kurikulumun əsas
xususiyyətlərinə aiddir:
a) Fəndaxili və fənlərarası əlaqə məqsədyonlu
və sistemli xarakter daşımır.
b) Təklifyonumludur.
c) Qiymətləndirmə standartları və mexanizmləri
muəyyən edilmişdir.
d)Muəllimyonumludur.
e) Bilikyonumludur.
47. Fəal təlimin reallaşdırılması mexanizminə aid
deyil:
a) Şagird- tədqiqatcı, muəllim – fasilitator, bələdci
b) Biliklərin hazır şəkildə mənimsənilməsi
c) Təlim məqsədinin duzgun muəyyənləşdirilməsi
d) Dialoqun və əməkdaşlığın zəruriliyi
e) Psixoloji dəstək: hormət və etibar
48. Fəndaxili əlaqəyə aid deyil:
a) Ədəbi janr baxımından əlaqə
b) Həmin mövzuda digər əsərlərlə əlaqə
c) Ədəbi növ və janr baxımından əlaqə
d) İncəsənətin digər növləri ilə əlaqə
e) Ədəbiyyat nəzəriyyəsi ilə əlaqə
49. Fənlərarası əlaqəyə aid deyil:
a) Tarix və coğrafiya ilə əlaqə
b) Ədəbi növ və janr baxımından əlaqə
c) Coğrafiya ilə əlaqə
d) Azərbaycan dili ilə əlaqə
e) Təbiətşünaslıqla əlaqə
50. Əsərin qəhrəmanlarının səciyyələndirilməsi zamanı görülən işlərə aid edilə bilməz?
a) əsərin janr xüsusiyyətləri;
b) obrazın bədii portreti;
c) əsərin qəhrəmanının yaşadığı mühit;
d) qəhrəmanın xarakteri, başqalarına münasibəti;
e) qəhrəmanın nitqi, özü haqqında dedikləri.
1 111-148-ci testlər Bakı şəhəri üzrə müəllimlərin diaqnostik qiymətləndirilməsi üçün təqdim olunmuş nümunələrdir.