Тема: Сумманы санга көбөйтүү 619-625
Сабактын тиби: Жаңы билимди, билгичтиктерди өздөштүрүү сабагы
Сабактын формасы: интерактивдүү
Сабактын методдору: түшүндүрүү,аңгемелешүү, суроо-жооп, китеп менен иштөө
Сабактын жабдылышы:окуу китеби, карточкалар
Сабактын максаттары
|
Көрсөткүчү
|
Маалымат
тык
|
Сумманы санга көбөйтүү жөнүндө түшүнүк алышат. Мисал, маселелерди аткарышып,түшүнүгүн бекемдешет.
|
-сумманы санга көбөйтүү эрежелерин билсе;
-туюнтмалардын маанисин эсептей алса;
-маселеге шартын түзүп, чыгара алса;
- теңдеменин тамырын таба алса.
|
Социалдык-
Коммуника
тивдик
|
Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.
|
-тез эсептей алса;
- туура, так эсептей алса.
|
Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү
|
Убакытты туура пайдаланганга, тактыкка, тыкандыкка тарбияланышат.
|
-Убакытты туура пайдалана алса;
-так,тыкан болушса;
|
Сабактын жүрүшү
|
Сабактын этабы
|
Мугалимдин ишмердүүлүгү
|
Окуучунун ишмердүүлүгү
|
Компет.
|
Баалоо
|
НК
|
ПК
|
Уюштуруу:
|
Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.
|
Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.
|
НК2
|
|
Ыраазы
чылык билди
рүү
|
Үй тапшыр
маны суроо
|
Жадыбал суроо.
Топ ыргытуу менен.
Карточкалар таратылат:
21х10= 40х2=
4дм= см 2м= см
5х1000= 800см= м
35х100=
|
Жадыбалды тез айтышат.
Эсептерди тез эсептеп айтышат.
|
НК1
НК2
НК3
|
ПК3
ПК2
|
смайлик чаптоо, мактоо
|
Жаңы тема
|
15+700=
Кошуучу, кошулуучу,сумманы ата.
Мугалим түшүндүрмө берет:
Мына ошо сумманы санга көбөйтүүнү үйрөнөбүз.
619.маселенин чыгарылышын байкайбыз.
Бала бакчага 5 сомдон 10 альбом, 3сомдон 10 альбом алып келишти.Альбомдорго канча акча төлөндү?
1-жол
Албомдун бааларын кошуп аны альбомдун санына көбөйтүп койсок,
(5+3)х10= туюнтмасы маселенин суроосуна жооп берет: (5+3)х10=80(сом)
2-жолу
I 2х10 ?
II 3х10
(5х10)+(3х10)=80
5+3-сумма;
5 жана 3-кошулуучулар.
(5+3)х10-сумманы санга көбөйтүү болот.
Сумманы санга көбөйтүш үчүн кошулуучулардын ар бирин ошол санга айрым-айрым көбөйтүп, жыйынтыктарын кошуп кою жетиштүү.
|
Угушат,көрүшөт,чогуу эсептешет, эстеп калышат.
|
НК1
НК3
НК2
|
ПК1
|
Мактоо,
смайликтер
|
Бышыктоо
Эс алуу көнүгүүсү
|
620.Туюнтмалардын маанисин эки жол менен эсепте.
Эсептердин туура чыгарылышын көзөмөлдөйт.
620.Апам 3л 5 банка жана 2 л 5 беш банка кыям жасады.Апам бардыгы канча кыям жасады?
Көнүгүү аткартат.
622.Туюнтма түзүп, маанисин аныкта:
а) 52 менен 10 дун көбөйтүндүсүнө 68 менен 10 дун көбөйтүндүсүн кош.
б)40 менен 3 түн суммасын 100гө көбөйт
623.Теңдемелерди чыгар.
|
(10+2)х2=12х2=24
(10+2)х2=(10х2)+(2х2)=24
(2+4+5)х3=11х3=33
(2+4+5)х3=(2х3)+(4х3)+(5хх3)=6+12+15=33
(9+10)х3=(9х3)+(10х3)=
=27+30=57
(7+2+3)х4=(7х4)+(2х4)+
+(3х4)=28+8+12=48
(7+8)=х4=(7х4)+(8х4)=28+
+32=60
(4+5)х6=(4х6)+(5х6)=24+
+30=54
620.
I 3 х 5
II 2х5 ?
(2+3)х5=(2х5)+(3х5)=25
Ж: 25 л кыям жасады.
Аткарышат.
а) (52х10)+(68х10)=520+680=
=1200
б) (40+3)х10=43х10=430
623.
785+х=1000
х=1000-785
х=215
Т:785+215=1000
4000-у=845
у=4000-845
у=3155
Т:4000-3155=845
|
НК2
НК3
НК2
НК3
|
ПК2
|
Мактоо
смайликтер
|
Жыйынтыктоо
Баалоо
Уй тапшырма
|
Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.
624,625
|
Баа койдурушат.
Үй тапшырма алышат.
|
НК3
|
|
смайлик
тер
|
Просмотр содержимого документа
«Тема: Сумманы санга көбөйтүү 619-625. 3-класс математика»