СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Обобщение и систематизация знаний по теме "Системы уравнений с двумя переменными"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок по теме "Системы уравнений с двумя переменными" проводится в 9 классе как урок обобщающего повторения. На уроке проводится повторение теоретического материала, устный счет по карточкам, решение тестовых заданий.

Просмотр содержимого документа
«Обобщение и систематизация знаний по теме "Системы уравнений с двумя переменными"»

Урок па тэме “Рашэнне сістэм лінейных ураўненняў з дзвюма зменнымі”

Тып урока: праверка ведаў і ўменняў.

Мэты урока:

1) праверка вучняў самастойна прымяняць веды, уменні і навыкі пры рашэнні сістэм лінейных ураўненняў з дзвюма зменнымі, паўтарэнне і замацаванне пройдзенага матэрыяла;

2) садзейнічаць развіццю лагічнага мышлення, умення выконваць параўнальны аналіз аналітычнага і графічнага метадаў рашэння сістэм лінейных ураўненняў;

3) выхаванне пазнавальнай актыўнасці, пачуцця адказнасці, упэўненнасці ў сабе, самастойнасці.

Абсталяванне: дошка, крэйда, магнітная дошка, карткі для вусных заданняў, тэставыя заданні, ацэначныя лісты, праверачныя лісты-адказы тэстаў.


Формы работы: франтальная, калектыўная, індывідуальная.


Метады навучання: метад праверкі і ацэнкі ведаў.


План урока.

І. Арганізацыйны момант.

ІІ. Актуалізацыя ведаў.

1) Праверка дамашняга задання.

2) Кантрольныя пытанні.

3) Вуснае лічэнне.

4) Вуснае рашэнне.

ІІІ. Фізкультхвілінка.

ІV. Рашэнне тэставых заданняў (самастойна).

V. Работа ў дошкі.

VІ. Дамашняе заданне.

VІІ. Рэфлексія. Падвядзенне вынікаў урока.


Ход урока.

І. Арганізацыйны момант.

(Аб’яўленне тэмы урока, мэты, дэвіза, плана урока)

На сталах вучняў ляжаць ацэначныя лісты. Яны запаўняюцца вучнямі пасля кожнага этапа ўрока.


ІІ. Актуалізацыя ведаў.

1) Праверка дамашняга задання.

№ 2.45 Праверыць правільнасць рашэння з рашэннем на дошцы (зараней падрыхтавана на дошцы)

Рашэнне.

Рэшым другое ўраўненне сістэмы -х+180-8х=30,

-9х=-150,

3х=50, х=

Маем

Адказ: .


2) Кантрольныя пытанні.

- Як запісваюць сістэму лінейных ураўненняў з дзвюма зменнымі?

- Што называюць рашэннем сістэмы лінейных ураўненняў з дзвюма зменнымі?

- Якія дзве сістэмы ўраўненняў называюцца раўназначнымі?

- Якія існуюць спосабы рашэння сістэм лінейных ураўненняў з дзвюма зменнымі?

- Назавіце аналітычныя спосабы рашэння сістэм ураўненняў?

- У чым заключаецца графічны спосаб рашэння сістэм лінейных ураўненняў? - Пры якіх суадносінах паміж каэфіцыентамі а1,b112,b22 сістэма лінейных ураўненняў :

а) мае адзіннае рашэнне;

б) мае бясконцае мноства рашэнняў;

в) не мае рашэнняў?

3) Вуснае лічэнне.

1. Назавіце ўсе пары натуральных лікаў, якія з’яўляюцца рашэннем ураўнення х+у=12. Колькі рашэнняў мае дадзенае ўраўненне? Ці можна паказаць усе пары цэлых лікаў, якія з’яўляюцца рашэннем дадзенага ўраўнення?

2. Ці праходзіць праз пункт М(0;3) прамыя х+у=3 і –х+2у=3?

3. Пакажыце рашэнне сістэм ураўненняў:

а) (4;3) б) (7;2)

4. Для ўраўнення х-у=7 падбярыце такое ўраўненне першай ступені,каб з дадзеным ураўненнем утварылася сістэма, якая:

а) мае адзінае рашэнне;

б) мае бясконцае мноства рашэнняў;

в) не мае рашэнняў.

5. Ці раўназначныя сістэмы ўраўненняў і

4) Вуснае рашэнне.

Карткі з заданнямі і табліца адказаў знаходзяцца на сталах у вучняў.

Картка 1. Пакажыце прамыя, якія вызначаюцца ўраўненнямі сістэмы.

Адказы: 1) Б; 2) Г; 3) Б.


Картка 2. Пакажыце сістэму ўраўненняў, якая

1) ) не мае рашэнняў; (В)

б) мае адзінае рашэнне; (В)

в) мае бясконцае мноства рашэнняў; (Б)


ІІІ. Фізкультхвілінка.

Гімнастыка для вачэй:

1. З.с. – седзячы, адкінуўшыся на спінку стула. Прыкрыць павекі, крэпка зажмурыць вочы, потым адкрыць. Паўтарыць 4-6 разы.

2. З.с. – седзячы. Падняць вочы ўверх, зрабіць імі кругавыя рухі па часавой стрэлцы, потым супраць часавой стрэлкі. Паўтарыць 5-6 разоў.

3. З.с. – седзячы. Глядзець прама перад сабой на класную дошку 2-3 секунды, перавесці погляд на кончык носа на 3-5 секунды. Паўтарыць 6-8 разоў.


ІV. Рашэнне тэставых заданняў (самастойна).

Вучні выконваюць заданні і адказы заносяць у табліцу.

Запоўніце табліцу:


Нумар задання

1

2

3

4

5

6

7

8

Правільныя адказы










V. Работа ў дошкі.

Няхай (х;у) – рашэнне сістэмы Тады значэнне выразу 13∙(х-у) роўна 1) 18; 2) 40; 3) 108; 4) 2,6; 5) 3,6.

Рашэнне.

Для рашэння сістэмы прыменім спосаб складання:

+ 3 ∙ + 2у = 5,

13х = 29, 87 + 26у = 65,

х = 26у = -22,

у = -= -.

13∙(х-у) = 13 ∙ = 13 ∙= 40.

Адказ: 2.

Рашыце самастойна: №7. Няхай (х;у) – рашэнне сістэмы Тады сума х + у роўна 1) 0; 2) 4; 3) -4; 4) 3; 5) -3.

Рашэнне.

Для рашэння сістэмы прыменім спосаб складання:

+ 3х + 5∙2 = 7, 3х = -3, х = -1.

-19у = 38, у =-2.

х + у =-2 + (-1) = -3. Адказ: 5.


Дадатковае заданне: (тэставае) Дадзен графік функцыі у = kx + b. Сума

k + b роўна

1) 3; 2) -2; 3) -; 4) 8; 5) 2.

VI. Дамашняе заданне.

VII. Рэфлексія. Падвядзенне вынікаў урока.

Сёння на ўроку мы абагульнілі веды па рашэнню сістэм лінейных ураўненняў, замацавалі іх пры выкананні тэставых заданняў і кожны з вас зрабіў самаацэнку сваёй працы на ўроку, ацэнку сваіх ведаў па дадзенай тэме і вывеў некаторыя вынікі для сябе.

Дзякуй за працу на ўроку!


Дамашняе заданне


1.Рашыце метадам падстаноўкі сістэму ўраўненняў:

2.Рашыце сістэму ўраўненняў метадам складання:

3.Ці з’яўляецца рашэннем сістэмы ўраўненняў пара лікаў (-1;4).


- 5 -


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!