Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қатынастар және пропорциялар Мектеп: Семей қаласының «№49 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мырзағазы Қ.С. Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу; 6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу; |
Ойлау деңгейі | Білу, түсіну, қолдану |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: пропорция анықтамасын біледі, пайызға берілген есептерді пропорция құра алады; Оқушылардың басым бөлігі: пайызға берілген есептерді пропорция құру арқылы шығара алады; Кейбір оқушылар: пайызға берілген есептерге мысал келтіре алады; |
Бағалау критерийі | Пропорция анықтамасын біледі; Пайызға берілген есептерге пропорция құра алады; Пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шығара алады; Пайызға берілген есептерге мысал құрай алады; |
Тілдік мақсат: | Пропорция | Пропорция | Proportion | Пайыз | Процент | Persent | |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 4-ші құндылығы «Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу» |
Бастапқы білім: | Кері пропорционал тәуелділік |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы (10 мин) | І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесу 2. Оқушыларды түгендеу 3. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру 4. Жағымды психологиялық ахуал тудыру ІІ. Топтастыру «Менің сүйікті көлігім» әдісі. ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру «А,В,С» әдісі. А - сұрақ қояды. В - жауап береді. С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады. Бағалау: өзара бағалау Саралау тәсілі: диалог және қолдау, қарқын, бағалау | |
Сабақтың ортасы (20 мин) | Жаңа тақырып. «Серпілген сауал» әдісі. Оқушылар сұрақ қою арқылы өткен тақырыпты және жаңа тақырыптан сұрақтар қояды. І. Топтық жұмыс «Галлереяға саяхат» әдісі Оқушылар тапсырмалар орындағаннан кейін постерлерін белгіленген қабырғаға іліп, әр топ 1 спикер қалдырады да, қалғаны топтарды аралап жұмыстарын бағалайды. Бағалау: «Мадақтау сэндвичі» әдісі (топтар өзара бағалайды) Саралау тәсілі: тапсырма, дереккөздер, қорытынды ІІ. Жұптық жұмыс «Жұбыңмен сырлас» әдісі Тапсырма жұптарға уақытқа беріледі. Уақыт аяқталғанда оқушылар назарына тапсырма жауаптары ұсынылады. Бағалау: өзара Саралау тәсілі: тапсырма, қарқын, қорытынды ІІІ. Сергіту сәті. «Көңілді қонжық» | |
Сабақтың соңы (10мин) | І. «кім жылдам?» әдісі Жеке тапсырма беріліп, оқушылар шығарады. Уақыт аяқталғанда көршілерімен дәптер алмасып, жауабын тексереді. Бағалау: өзара бағалау Саралау тәсілі: диалог және қолдау, қарқын ІІ. Рефлексия «Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі Оқушылар тақырып бойынша алған керекті ақпаратты чемодан тұсына, бүгінгі ақпараттың ішіндегі әлі оқуым керек деген ақпараттарды еттартқыштың тұсына жаза алады. Сонымен қатар, сабақта керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына қояды. ІІІ. Үйге тапсырма: тура пропорционалдыққа есеп құрастыру, 2 сөз есеп, 3 пропорцияның белгісіз мүшесін табу. | Математика, «Атамұра», 2015 Алдамұратова Т.А., Байшоланова Қ.С., Байшоланов Е.С. |