Урок алгебри в 7 класі
Тема. Рівняння
Мета. Систематизувати й узагальнити знання, вміння і навички розв’язувати рівняння та задачі на складання рівнянь; розвивати критичне мислення учнів;виховувати колективізм.
Форма проведення. Урок - гра.
Тип уроку. Формування практичних вмінь та навичок
Єдиний шлях, що веде до знань, - це діяльність.
Бернанд Шоу
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Виконання домашнього завдання. (Доповідають консультанти)
2. Фронтальна робота з класом.
Гра «Хрестики - нулики»
1 в. «Х» 2 в. «О»
1. Яке з наведених виразів є рівняння?
а) 5х +10=0; б)12. 10-3; в) 2х+30
2. Коренем якого з наведених рівнянь є число 7?
а) у-6=12; б) 5х-3=32; в) +3=20; г) х+13=-5.
3. Яке з наведених чисел є коренем рівняння х2 =5х-6?
а) 0; б) 2; в) 10; г) -1.
4. Яке з наведених рівнянь є рівносильним рівнянню 4х-8=20?
а) =20; б) 4х+8=20; в) 4(х-2)=20; г) 4х=20-8.
5. Яке з наведених рівнянь є лінійним?
а) х2-х=0; б) 7х=14; в) 3х=х2; г) 1-х3=0.
6. Яке з наведених рівнянь є зведеним до лінійного рівняння?
а) 6х-4=13; б) -3х+9=2х; в) -5х=- ; г) 5х+2(3х-6)=9.
7. Розв’яжіть рівняння 4х-14=5х-16.(х=2)
8. При якому значенні змінної значення виразів 1,7-0,3х і 2+1,7х є рівними?(х=-0,15)
9. Розв’язати рівняння =6.(х=23)
Вправа «Дешифрувальники»
Учні спочатку записують в зошити назви понять, про які йде мова.
Знайти записані відповіді на таблиці, викреслити їх. Прочитати утворене слово. (Алгебра)
1). Рівність, яка містить невідомі числа, позначені буквами. (Рівняння)
2). Невідомі числа в рівнянні. (Змінні)
3). Частини рівняння. (Ліва, права)
Р | Л | А | Я | П | Р |
І | І | В | Н | В | А |
В | Н | Я | Н | А | А |
І | М | З | Е | Г | Л |
Н | Н | І | Б | Р | А |
Презентація на тему «Алгебра»
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Задачі, умови яких містять нематематичні поняття.(Прикладні)
2. Знайдіть таке число х, щоб різниця 2х-3 дорівнювала сумі х+6.(Дев’ять)
3. Допишіть після знака рівності замість крапок число =…, щоб утворене рівняння мало корінь число 4.
4. Рівняння виду ax=b, де a іb – дані числа.(Лінійне)
5. Числа a і b.(Коефіцієнти)
6. Знайти всі розв’язки рівняння або показати, що їх не існує.(Розв’язати)
7. Два рівняння, кожне з яких має ті самі розв’язки, що й друге.(Рівносильні)
8. Число, яке задовольняє рівняння.(Розв’язок)
| 1п | р | и | к | л | а | д | н | і | | | | | | | |
| | | | | | 2д | е | в’ | я | т | ь | | | | | |
| | | | | | | 3т | р | и | | | | | | | |
| 4л | і | н | і | й | н | е | | | | | | | | | |
| | | | | | | 5к | о | е | ф | і | ц | і | є | н | т |
6р | о | з | в’ | я | з | а | т | и | | | | | | | | |
| 7р | і | в | н | о | с | и | л | ь | н | і | | | | | |
| | | | 8р | о | з | в’ | я | з | о | к | | | | | |
Гра «Детектив»
Учитель. У деякому місті N відбулося пограбування банку. Був очевидець цього пограбування. Він добре розгледів злочинця. Але свідок відомості про злочинця зашифрував.
Ми ж сьогодні будемо детективами. Складемо фоторобот злочинця і встановимо його приблизний вік та призвісько.
1) Робота парами. «Математичне лото». Розв’язати рівняння.
Пара 1. Визначення зачіски.(Коротка)
1. 23+х = 41;(18-К)
2. 6х = -12;(-2-О)
3. = -1;(-4-Р)
4. -5 - у = 1;(-6-О)
5. 12у + 3 = у-7;( - –Т)
6. ІхІ + 5 = 13;(-8 і 8 - К)
7. х = -3(х-1) + 2х.(1,5 – А)
Пара 2. Визначення форми лоба.(Низький)
1. х – 11 = 25;(36 – Н)
2. -7у = 0;(0 – И)
3. х + 7 = -3;(-10 – З)
4. = -2;(-2,5 – Ь)
5. 6х:8 = 3:2;(2 – К)
6. 5х + 2х + 5 = 4х;(- 1 – И)
7. 4 + 3х = -8(1 – х).(2,4 – Й)
Пара 3. Визначення форми брів.(Густі)
1. 25 – х = -16;(41 – Г)
2. х = -2;(-3 – У)
3. -4 + х = 1;(5 – С)
4. 5у + 6 = 2у;(-2 – Т)
5. 8 + 3(х – 5) + х = -2(3 – 2х).(Коренів немає – І)
Пара 4. Визначення очей.(Злі)
1. 3,7 – у = 2,1;(1,6 – З)
2. = -1;(-5 – Л)
3. 1 – 3(х – 5) = 7(3 + 2х).(- - І)
Пара 5. Визначення форми носа.(Довгий)
1. 1 = + х ;( - Д )
2. 2х + 4 = -6;(-5 – О)
3. -32х = -16;(0,5 – В)
4. ІхІ - 8 = -3;(-5 і 5 – Г)
5. 1 – 0,5у = 0,5;(1 – И)
6. 7х – 4(х – 3) = 12.(0 – Й)
Пара 6. Визначення форми губ.(Тонкі)
1. 12 = 75 – х;(63 – Т)
2. 4х – 1 = -5;(-1 – О)
3. -15х = -0,5;( - Н)
4. 5у = - +у;(- – К)
5. + = 1.( - І)
Пара 7. Визначення форми підборіддя.(Гостре)
1. 4х = -8;(-2 – Г)
2. 2 – 5х = -23;(5 – О)
3. 2х = -2 + 2х;(коренів немає – С)
4. = -3;(-6 – Т)
5. 4 – 3х = 8(1 – х);(0,8 – Р)
6. 3(х + 4) + 6(11 – х) = 9.(23 – Е)
Пара 8. Визначення віку злочинця.(30 років)
Щоб обчислити, скільки років злочинцю, необхідно знайти суму коренів даних рівнянь:
1. 7(х – 5) – 3(2х – 6) = 10;(27)
2. + = ;(3)
3. |2х| – 3 = 5.(4 і -4)
2) Кожна пара презентує свою роботу.
Потім учні об’єднуються в групи по 4 та складають фоторобот злочинця.
3) Робота в групах. Визначення імені злочинця.(ІВАН)
1. Одна сторона прямокутника в 4 рази більша від другої. Знайдіть сторони прямокутника, якщо його периметр дорівнює 200дм.(80дм, 20дм – І)
2. Одна сторона трикутника у 2 рази менша від другої і на 10 дм менша від третьої. Знайдіть сторони трикутника, якщо його периметр дорівнює 90 дм.(20 дм, 30 дм, 40 дм - В)
3. За 3,5 год човен проходить за течією річки таку саму відстань,як за 7 год проти течії. Знайдіть власну швидкість човна, якщо швидкість течії річки дорівнює 3 .(9 - А)
4. З якою швидкістю рухається турист, якщо за 6 год він проходить таку саму відстань, що велосипедист проїжджає за 1,5 год? Швидкість велосипедиста більша за швидкість туриста на 12 .( 4 –Н)
Групи презентують свою роботу: один учень записав розв’язання задачі на дошці, другий – зачитує умову задачі, а третій та четвертий – розповідають план розв’язання.
ІV. Підбиття підсумків уроку
1. Оцінювання навчальних досягнень учнів.(Самооцінювання: індивідуальна (1 б. – правильна відповідь) , робота в парі – 5 б. та групі – 5 б.)
2. Продовжити речення: «На уроці я…»
V. Домашнє завдання
Придумати казку чи кросворд з використанням теми «Рівняння».
Фисина Л. Т.