СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз тил 3-класс .Тема: Ат атоочтун жекелик түрү .

Нажмите, чтобы узнать подробности

                              Тема: Ат атоочтун жекелик түрү             

 

Сабактын тиби: Билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма

Сабактын жабдылышы: окуу китеби, тапшырмалуу таркатмалар

               Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалымат

тык

Ат атооч жактары жөнүндө , ат атоочтун жекелик түрү жөнүндө түшүнүк алышыт.

Ат атооч жактары жөнүндө , ат атоочтун жекелик түрү жөнүндө түшүнүк алышса.

Социалдык-

Коммуника

тивдик

Жазуу көндүмдөрү калыптанат. Сабаттуу жазууга көнүгүшөт. Байланыштуу кеби өсөт.

Жазуу көндүмдөрү калыптанса. Сабаттуу жазууга көнүгүшсө. Байланыштуу кеби өссө.

Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Спорт менен ден соолукту чыңдай билүүгө тарбияланышат.

Спорт менен ден соолукту чыңдай билүүгө тарбияланышса.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Үй тапшыр

маны суроо

5-көнүгүү. Сөз оюнун уланткыла.

Үлгү: сиз-сизге,сиздер, сиздей.

Сен,мен, ал, бул, тигил,ушул.

 

Уй тапшырмаларын текшертишет.

 

НК1

 

НК2

 

НК3

ПК3

 

ПК2

 

Жаңы темага өбөлгө

1.Ат атооч деп эмнени айтабыз?

2.Зат атоочтун ордуна колдонулган ат атоочторду айткыла.

3.Сын атоочтун ордуна колдонулган ат атоочторду айткыла.

4. Сан атоочтун ордуна колдонулган ат атоочторду айткыла.

 

 

 

 

Суроолорго жооп беришет, мисал келтиришет.

 

 

 

НК1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңы тема

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бышыктоо

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-көнүгүү. Суроолорго жооп бергиле:

1.Тексттин биринчи бөлүмүндө канча сүйлөм бар?

2.Канча сөз бар?

3. Эң көп тамгадан турган сөз кайсы?

4. Катар келген үнсүздөр катышкан сөздөр кездешеби?

5. Йоттошкон тамгаларчы?

Ат атоочтор жекелик жана көптүк түргө бөлүнөт. Мен,сен, ал деген сөздөр жекелик түрдө.

I жак. Мен киного бардым.

II жак. Сен киного бардың.

            Сиз киного бардыңыз.

II жак. Ал киного барды.

2-көнүгүү. Тексттен жекелик санда турган ат ат атоочторду гана жазгыла. Аларды катыштырып жаңы сүйлөмдөрдү жазгыла.

 

Манжа көнүгүүсүн аткартат.

 

3-көнүгүү.Мыкты спортчу болуш

Үчүн эмне кылуу керек?

 

 

 

4-көнүгүү. 4 окуучу 4 жаныбардын ролун аткарып, сүйлөмдөрдү толуктагыла.

 

1-топ

Сөздөрдү туура туташтыр.

Мен , ойнойсуң, ал, ойнойм, сиз,ойнойт, ойнойсуз, сен.

2-топ. Сүйлөмдү толуктагыла.

_____китеп окудум.

____ мектепке барат.

____ үйгө барыныз.

_____ оюнга барасыңбы?

3-топ. Сүйөмдөрдү толуктагыла.

Сен киного________.

Сиз конокко __________.

Ал жомок ______________.

Мен сабак____________.

Суроолор берилет.

Ат атоочтун канча жагы бар?

Ат атооч канчага түргө бөлүнөт? Кандай болуп?

1-Жакка мисал келтир.

2-жакка мисал келтир.

3- жакка мисал келтир.

Суроолорго жооп беришет.

 

16. сүйлөм

 

131 сөз

Таш бакалардын

 

Буттуу,жаккан

 

 

 

Угушат , түшүнүшөт, мисал келтиришет.

Мен

Сен

Сиз

Ал

Мен, сен, ал. Сүйлөмдөрдү түзүшөт.

 

 

 

Манжаларын күрөштүрөт

 

1.Мен көп машыгышым керек.

2. Сен көп машыгышың керек.

3. Ал көп машыгышы керек.

Мен коёнмун

Сен алуусуң

Сиз бугусуз

Ал түлкү

 

Тапшырмаларды аткарышат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суроолорго жооп беришет, мисал келтиришет.

 

НК1

 

 

НК3

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК1

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК3

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

Үй тапшырма

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 

5-көнүгүү. Таяныч сөздөрдү пайдаланып,бир окуя жазгыла.

Баа койдурушат.

 

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз тил 3-класс .Тема: Ат атоочтун жекелик түрү .»

Тема: Ат атоочтун жекелик түрү



Сабактын тиби: Билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма

Сабактын жабдылышы: окуу китеби, тапшырмалуу таркатмалар

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалымат

тык

Ат атооч жактары жөнүндө , ат атоочтун жекелик түрү жөнүндө түшүнүк алышыт.

Ат атооч жактары жөнүндө , ат атоочтун жекелик түрү жөнүндө түшүнүк алышса.

Социалдык-

Коммуника

тивдик

Жазуу көндүмдөрү калыптанат. Сабаттуу жазууга көнүгүшөт. Байланыштуу кеби өсөт.

Жазуу көндүмдөрү калыптанса. Сабаттуу жазууга көнүгүшсө. Байланыштуу кеби өссө.

Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Спорт менен ден соолукту чыңдай билүүгө тарбияланышат.

Спорт менен ден соолукту чыңдай билүүгө тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Үй тапшыр

маны суроо

5-көнүгүү. Сөз оюнун уланткыла.

Үлгү: сиз-сизге,сиздер, сиздей.

Сен,мен, ал, бул, тигил,ушул.


Уй тапшырмаларын текшертишет.


НК1


НК2


НК3

ПК3


ПК2


Жаңы темага өбөлгө

1.Ат атооч деп эмнени айтабыз?

2.Зат атоочтун ордуна колдонулган ат атоочторду айткыла.

3.Сын атоочтун ордуна колдонулган ат атоочторду айткыла.

4. Сан атоочтун ордуна колдонулган ат атоочторду айткыла.





Суроолорго жооп беришет, мисал келтиришет.




НК1












Жаңы тема















Бышыктоо





Эс алуу көнүгүүсү











1-көнүгүү. Суроолорго жооп бергиле:

1.Тексттин биринчи бөлүмүндө канча сүйлөм бар?

2.Канча сөз бар?

3. Эң көп тамгадан турган сөз кайсы?

4. Катар келген үнсүздөр катышкан сөздөр кездешеби?

5. Йоттошкон тамгаларчы?

Ат атоочтор жекелик жана көптүк түргө бөлүнөт. Мен,сен, ал деген сөздөр жекелик түрдө.

I жак. Мен киного бардым.

II жак. Сен киного бардың.

Сиз киного бардыңыз.

II жак. Ал киного барды.

2-көнүгүү. Тексттен жекелик санда турган ат ат атоочторду гана жазгыла. Аларды катыштырып жаңы сүйлөмдөрдү жазгыла.


Манжа көнүгүүсүн аткартат.


3-көнүгүү.Мыкты спортчу болуш

Үчүн эмне кылуу керек?




4-көнүгүү. 4 окуучу 4 жаныбардын ролун аткарып, сүйлөмдөрдү толуктагыла.


1-топ

Сөздөрдү туура туташтыр.

Мен , ойнойсуң, ал, ойнойм, сиз,ойнойт, ойнойсуз, сен.

2-топ. Сүйлөмдү толуктагыла.

_____китеп окудум.

____ мектепке барат.

____ үйгө барыныз.

_____ оюнга барасыңбы?

3-топ. Сүйөмдөрдү толуктагыла.

Сен киного________.

Сиз конокко __________.

Ал жомок ______________.

Мен сабак____________.

Суроолор берилет.

Ат атоочтун канча жагы бар?

Ат атооч канчага түргө бөлүнөт? Кандай болуп?

1-Жакка мисал келтир.

2-жакка мисал келтир.

3- жакка мисал келтир.

Суроолорго жооп беришет.


16. сүйлөм


131 сөз

Таш бакалардын


Буттуу,жаккан




Угушат , түшүнүшөт, мисал келтиришет.

Мен

Сен

Сиз

Ал

Мен, сен, ал. Сүйлөмдөрдү түзүшөт.




Манжаларын күрөштүрөт


1.Мен көп машыгышым керек.

2. Сен көп машыгышың керек.

3. Ал көп машыгышы керек.

Мен...........

Сен ...........

Сиз............

Ал..............


Тапшырмаларды аткарышат














Суроолорго жооп беришет, мисал келтиришет.


НК1



НК3



НК2


















НК3



НК2










НК3

НК2












ПК3















ПК1


ПК3











ПК3

Жыйынтыктоо


Баалоо

Үй тапшырма

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.


5-көнүгүү. Таяныч сөздөрдү пайдаланып,бир окуя жазгыла.

Баа койдурушат.



Үй тапшырма алышат.



НК3
















1-топ

Сөздөрдү туура туташтыр.

Мен , ойнойсуң,

ал, ойнойм, сиз,ойнойт,

ойнойсуз, сен.





2-топ. Сүйлөмдү толуктагыла.

_____китеп окудум.

____ мектепке барат.

____ үйгө барыныз.

_____ оюнга барасыңбы?









3-топ. Сүйөмдөрдү толуктагыла.

Сен киного________.

Сиз конокко __________.

Ал жомок ______________.

Мен сабак____________.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!