Просмотр содержимого документа
«Тэхналагічная карта»
Дадатак
Урок беларускай літаратуры ў 11 “Б” класе. Настаўніца: Адамовіч Т.Я.
Тэма ўрока: Янка Сіпакоў – майстар баладнага жанру і філасофскай прытчы
Мэта ўрока: стварэнне ўмоў для развіцця лагічнага і творчага мыслення, звязнага маўлення, разумення балад і прытчаў Я.Сіпакова.
Задачы ўрока:
развіваць ўменне знаходзіць, падбіраць і класіфікаваць інфармацыю для аналізу мастацкага твора;
удасканальваць навыкі параўнальнага аналізу твораў;
выхоўваць актыўную жыццёвую пазіцыю.
Тып урока: урок камбінаванай будовы, урок-разгадка.
Від урока: урок-гутарка.
Тэхналогія, выкарыстаная на ўроку: элементы тэхналогіі праблемнага навучання.
Прынцыпы выкладання: навуковасць, даступнасць і сістэмнасць, выхаваўчая накіраванасць; прынцып гістарызму, аналізу мастацкіх з’яў у адзінстве формы і зместу.
Міжпрадметная і ўнутрыпрадметная сувязь: гісторыя, жывапіс, філасофія, этыка, сусветная літаратура.
Лінія развіцця вучняў: Выпрацоўка аналітычнага мыслення вучняў пры аналізе тэксту філасофскай накіраванасці, развіццё ў вучняў пачуцця чалавечай годнасці, вартасці і актыўнай жыццёвай пазіцыі.
Формула ўрока: знаёмства з творам – звязны кароткі пераказ – разуменне мудрасці або гісторыі, якая схавана ў творы, – параўнальны аналіз – сітуацыя выбару.
Тэхналагічная карта ўрока
№ п/п | Этапы ўрока | Дзейнасць | Абсталяванне |
Настаўніка | Вучняў |
1 | Арганізацыйны момант | Стварае ўмовы для прадуктыўнай працы сярод вучняў. Паведамляе тэму ўрока. | Слухаюць, запісваюць тэму ў сшыткі. | Словы Маці Тэрэзы “Што такое Чалавек?” Вучнёўскія сшыткі. |
2 | Актуалізацыя Вызначэнне навучальнай мэты ўрока | Коратка паведамляе пра формулу ўрока. Накіроўвае вучняў на вызначэнне задач урока. Ставіць праблемнае пытанне. | Слухаюць настаўніка. Вызначаюць задачы ўрока. Разважаюць над праблемным пытаннем. | ПрэзентацыяФормула ўрока. Зборнікі балад Я.Сіпакова, крытычны матэрыял, вучнёўскія сшыткі. |
3 | Сацыяканструкцыя | Накіроўвае на працу, звяртаючы вучняў да эпіграфа. | Слухаюць настаўніка | Эпіграф да ўрока (слайд) |
4 | Вусная прэзентацыя групы “Літаратура і гісторыя” | Развівае кругагляд вучняў. Кіруе працай. Коратка знаёміць з творам сусветнай літаратуры. Ставіць праблемнае пытанне. | Выразна чытаюць баладу “Падатак”. Знаёмяць з крытычным матэрыялам. Перадаюць гістарычныя факты, адлюстраваныя ў баладзе. Даюць параўнальны аналіз з творам сусветнай літаратуры. | Слайд прэзентацыі. Вучнёўскія сшыткі. Зборнікі балад Я.Сіпакова, крытычны матэрыял. |
5 | Вусная прэзентацыя групы “Літаратура і жыццё” | Развівае кругагляд вучняў. Кіруе працай. Ставіць праблемнае пытанне. Знаёміць вучняў з карцінамі мастакоў. | Пераказваюць прытчу “Клетка” Даюць параўнальны аналіз з творам В.Быкава “Сцяна”. Абмяркоўваюць сюжэты карцін. Разважаюць над праблемным пытаннем. | Слайд прэзентацыі. Вучнёўскія сшыткі. Зборнікі балад і прытчаў Я.Сіпакова, крытычны матэрыял. Рэпрадукцыі карцін, фотаздымкі кінафільма “Людзі на балоце”. |
6 | Фізкультхвілінка | Арганізуе фізкультхвілінку Робіць выснову па фізкультхвілінцы. | Слухаюць настаўніка і выконваюць пэўныя дзеянні. | Слайд прэзентацыі. |
7 | Вусная прэзентацыя групы “Літаратура і філасофія” | Развівае кругагляд вучняў. Кіруе працай. Ставіць праблемнае пытанне. Знаёміць вучняў з карцінамі мастакоў. | Пераказваюць прытчу “Перавернуты” Даюць параўнальны аналіз з творам Я.Баршчэўскага “Ваўкалак” Абмяркоўваюць сюжэты карціны Брэйгеля. Разважаюць над праблемным пытаннем. | Слайд прэзентацыі. Вучнёўскія сшыткі. Зборнікі балад і прытчаў Я.Сіпакова, крытычны матэрыял. Рэпрадукцыі карціны. |
8 | Гутарка з вучнямі. Разрыў. | Зачытвае словы Ф.Скарыны пра прытчу. Ставіць праблемнае пытанне. | Разважаюць над словамі Ф.Скарыны. выказваюць свае думкі. | Слайд прэзентацыі. |
9 | Падагульненне. Адзнакі за ўрок. Дамашняе заданне. | Выстаўляе і каменціруе адзнакі. Задае і тлумачыць дамашняе заданне. | Запісваюць дамашняе заданне. | Дзённікі, сшыткі. |
10 | Рэфлексія | Арганізуе рэфлексію. | Удзельнічаюць у рэфлексіі, аналізуюць сваю работу. | Лісты з выказваннямі з прытчаў Я.Сіпакова. |
4