СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тэхналагічная карта ўрока Шапачкавыя грыбы

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок у 7 класе па біялогіі з выкарыстаннем праектнай тэхналогіі. У выніку ўрока створаны прадукт - міні-праект "Энцыклапедыя юнага міколага".

Просмотр содержимого документа
«Тэхналагічная карта ўрока Шапачкавыя грыбы»

Настаўнік біялогіі і хіміі

Сімановіч С.Г.

Клас: 7


Дата: 18.11.2016

Вучэбны прадмет: біялогія


Тып урока: урок з выкарыстаннем праектнай тэхналогіі


Тэма ўрока: Шапачкавыя грыбы


Тып праекта: па колькасці ўдзельнікаў – групавы; па характару дзейнасці вучняў - інфармацыйны з элементамі практыка-арыентаванага, па працягласці – караткачасовы (2 урокі)

Прадукт праекта: папка “Энцыклапедыя юнага міколага”


Мэта ўрока: стварэнне ўмоў для з’яўлення свядомага інфармацыйнага запыту на веды аб асаблівасцях жыццядзейнасці грыбоў, іх разнастайнасці і значэнні ў прыродзе і жыцці чалавека

Задачы ўрока:

  • навучальныя:

-прадоўжыць фарміраванне ведаў вучняў аб грыбах як аб прадстаўніках асобнага царства жывой прыроды;

-разгледзіць асаблівасці будовы шапачкавых грыбоў;

-выдзеліць характэрныя прызнакі дадзеных арганізмаў;

-пазнаёміць з асаблівасцямі харчавання размнажэння, вызначыць ролю грыбоў у прыродзе і жыцці чалавека;

  • развіваючыя:

-развіваць уменні вучняў працаваць з тэкстам падручніка, раздатачным матэрыялам, дадатковай літаратурай;

-развіваць вобразнае мышленне, творчыя здольнасці вучняў;

  • выхаваўчыя:

-выхоўваць у вучняў пазнавальную цікавасць да прадмета;

-фарміраваць навыкі групавой работы і камунікатыўныя якасці вучняў.







Назва этапа ўрока і яго працягласць

Чакаемы вынік

Задачы настаўніка на этапе

Змест, які засвойваецца вучнем

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

Метады і тэхналогіі, якія выкарыс-

тоўваюцца

Абсталяванне і вучэбныя матэрыялы

Арганізацыйны этап

Падрыхтоўка вучняў да работы

Актывізацыя вучняў

-Усім добрай раніцы!

-Пакажыце мне, калі ласка, свой настрой. Пажадаем сабе і адзін аднаму добрага настрою на ўвесь урок.


Настрайвае вучняў на работу

Самаарганізацыя

Славесныя


Этап падрыхтоўкі да праекту

Вызначэнне тэмы, мэты і задач урока






























Праверка ведаў











Забеспячэнне матывацыі ведаў































Забеспячэнне актуалізацыі ведаў

-Паглядзіце зараз на дошку і паспрабуйце вызначыць тэму ўрока. У дадзеным сінквейне не хапае самай верхняй часткі. Давайце яе разгадаем. Аб якіх арганізмах ідзе гаворка:

1. ?

2. Ядомыя, ядавітыя

3. Растуць, развіваюцца, размнажаюцца

4. Маюць пладовае цела і грыбніцу

5. Арганізмы

-Запішыце ў сшытках дату і тэму ўрока “Шапачкавыя грыбы”.

-Што вы хацелі б даведацца аб шапачкавых грыбах?

-У выніку нашай групавой працы ў канцы ўрока з’явіцца міні-праект “Энцыклапедыя юнага міколага”, які будзе дадаткам да праекта “Грыбы”, створанага вучнямі яшчэ да вас.


-Давайце зараз успомнім, што вы ведаеце аб царстве “Грыбы”, а для гэтага сядзем у кружок, прадставім сабе, што мы знаходзімся на грыбной палянцы.

Матывіруе вучняў на вывучэнне новай тэмы,

арганізоўвае пастаноўку мэты і задач урока





























Удзельнічае ў гульне, карэктыруе адказы вучняў

Разгадваюць тэму ўрока па сінквейну, удзельнічаюць у пастаноўцы мэты і задач урока



























Перадаюць мяч па кругу і называюць адну з агульных храктарыстык царства Грыбоў

ТРКМ (сінквейн)































ІАМН (расказ з дапамогай прыёму “Мяч”)



Сінквейн на дошцы























Экалагічны праект “Грыбы”, муляжы грыбоў






Мяч

Этап планавання праекта

Дзяленне на групы і размеркаванне заданняў

Арганізацыя знаёмства вучняў са зместам праекта,

дапамога ў размеркаванні заданняў

Змест:

1.Біялогія шапачкавых грыбоў:

-будова;

-размнажэнне;

-жыўленне

2. Ядомыя і ядавітыя грыбы

3. Правілы збору грыбоў

4. Значэнне грыбоў

5. Слоўнік міколага

Знаёміць вучняў са зместам праекта

Размяркоўваюць заданні

Славесныя

Раздатачны матэрыял

Даследчы этап











































































































































Ацэнкавынікаў міні-праекта





Этап інфармацыі аб дамашнім заданні








Рэфлексія

Вучні ведаюць будову шапачкавых грыбоў































Вучні ведаюць спосабы размнажэння шапачкавых грыбоў






















Вучні ведаюць спосабы жыўлення шапачкавых грыбоў




Вучні ведаюць ядомыя і ядавітыя грыбы, правілы аказання першай дапамого пры атручэнні грыбамі













Вучні ведаюць правілы збору грыбоў









Вучні ведаюць дадатную і адмоўную ролю грыбоў у прыродзе і жыцці чалавека, прафілактыку хвароб, якія выклікаюць грыбы
























Вучні ведаюць паняцці па дадзенай тэма






Прэзентацыя праектнай папкі “Энцыклапедыя юнага міколага”





Выкананне дамашняга задання з улікам індывідуальных здольнасцей і інтарэсаў










Вучні ўмеюць вызначаць свій псіхаэмацыя-

нальны стан


Арганізаваць вывучэнне будовы шапачкавых грыбоў































Арганізаваць вывучэнне спосабаў размнажэння шапачкавых грыбоў





















Арганізаваць вывучэнне спосабаў жыўлення шапачкавых грыбоў



Арганізаваць вывучэнне ядомых і ядавітых грыбоў, пазнаёміць з правіламі аказання першай дапамогі пры атручэнні грыбамі












Арганізаваць засваенне вучнямі правіл збору грыбоў








Арганізаваць засваенне вучнямі матэрыялу па дадатнай і адмоўнай ролі грыбоў у прыродзе і жыцці чалавека


























Стварыць умовы для засваення вучнямі паняццяў па дадзенай тэме





Аналіз мэты і задач праекта: ці былі яны вырашыны




Даць індывідуальную інструкцыю па выкананню дамашняга задання





Вучыць рабіць самаадзнаку на аснове крытэрыя паспяховай вучэбнай дзейнасці


Будова:

-Шапачкавымі грыбамі называюцца такія грыбы, якія ўтвараюць пладовыя целы, падзеленыя на шапачку і ножку. Такія пладовыя целы могуць дасягаць значных памераў. Міцэлій (грыбніца) жыве ў глебе, драўніне, лясной падсцілцы. Гіфы ўсмоктваюць пажыўныя рэчывы, разрастаюцца і ўтвараюць пладовыя целы.

-Грыбніца (міцэлій) – асноўная частка грыба. Складаецца з доўгіх двух’ядзерных клетак. Шапачка і ножка ўтвораны ніцямі грыбніцы.

У шапачцы гіфы ўтвараюць 2 слаі (верхні – афарбаваны, ніжні – або з трубачак – трубчастыя грыбы, або з пласцінак – пласцінчатыя грыбы).

-Паспрабуйце саставіць на дошцы кластэры, якія адлюстроўваюць будову шапачкавага грыба і віды шапачкавых грыбоў (Дадатак 1 і 2)

Размнажэнне:

-Для чаго ўтвараецца пладовае цела?

-Яно служыць для ўтварэння, аховы і распаўсюджвання мікраскапічных спор.

-Споры неабходны для размнажэння грыбоў. У адных грыбоў (сыраежка, рыжык, баравік) споры выспяваюць пад шапачкай адкрыта, у іншых (шампіньён, апенька, мухамор, масляк) яны спачатку ахаваны пакрывалам, якое пазней разрываецца і пакідае кольца на ножцы.

-Вось такая задача: пасля збору пакінулі грыбы на белым стале. Праз суткі высыпаліся на стол чорныя споры. Адбіткі спор вы бачыце на дошцы. Дзе які грыб?

Жыўленне:

Дадатак 3




Ядомыя і ядавітыя грыбы

-Калі грыб чалавеку сябар, а калі вораг?

-Праверым зараз, як вы ведаеце ядомыя і ядавітыя грыбы.

Гульня “Ядомыя і ядавітыя”

Дадатак 4

Расказ аб ядомых і ядавітых грыбах па табліцах


Расказ аб грыбах-двайніках, першай дапамозе пры атручэннях грыбамі.

Правілы збору грыбоў

Дадатак 5





Значэнне грыбоў

Работа з табліцай “Значэнне грыбоў”

Дадатак 6





-Не лепш будзе, калі ўсе шкодныя грыбы знішчыць?

-Гэтыя грыбы патрэбны для кругавароту рэчываў у прыродз, а таксама лясным жыхарам для харчавання (насякомым, смаўжам, вавёркам, аленям, ласям).

-Запаведзі:

-Усё жывое мае права на жыццё

-У прыродзе няма нічога непатрэбнага


Слоўнік міколага

Работа з паняццямі: грыбы, мікалогія, гіфы, міцэлій (грыбніца), пладовае цела, спарангіі, сімбіёз, мікарыза

Дадатак 7



Кароткая справаздача вучняў па тэме праекта




1. Агульнае заданне рэпрадуктыўнага ўзроўню:

-вывучыць §19, адказаць вусна на пытанні пасля яго.

2. Творчае заданне па выбару:

-“Чырвоная кніга Беларусі. Грыбы”;

-“Цікавыя звесткі аб грыбах”;

-“Казкі і вершы аб грыбах”



-Які ў вас зараз настрой?

-Вы можаце пахваліць сябе і сказаць “я - маладзец”?

-Можаце сказаць “дзякуй” таварышам ў групе?


-На малюнку грыба на дошцы пастаўце магніт на шапачцы (усё добра ведаю) або на ножцы (патрэбна яшчэ дома давучыць матэрыял)


Расказвае будову шапачкавых грыбоў па табліцы





Арганізоўвае выраб трубчастых і пласцінчатых грыбоў з пластыліну











Прапануе вучням кластэры














Арганізуе работу па вывучэнню спосабаў размнажэння шапачкавых грыбоў




Расказвае аб бясполым размнажэнні грыбоў пры дапамозе дынамічнай табліцы на магнітнай дошцы








Стварае праблемную сітуацыю






Арганізоўвае самастойную работу з тэкстм “Жыўленне грыбоў”







Стварае праблемную сітуацыю





Арганізуе гульню




Расказве аб разнастайнасці ядомых і ядавітых грыбах па табліцах



Паказвае прэзентацыю




Стварае ўмовы для абмеркавання правіл збору грыбоў









Арганізуе работу па вызначэнню дадатнай і адмоўнай ролі грыбоў у прыродзе і жыцці чалавека ў працэсе работы з табліцай









Стварае праблемную сітуацыю



















Раздае вучням паняцці для “Тэрміналагічнай дуэлі”







Выстаўляе адзнакі, дае прапановы па якасці справаздач вучняў,

устанаўлівае правільнасць вывучанага матэрыялу



Тлумачыць сутнасць дамашнягя задання. Прапануе дома прачытаць §19 , выканаць індывідуальныя творчыя заданні для папаўнення матэрыяламі міні-праекта





Арганізуе этап рэфлексіі па выніках свайго псіхаэмацыянальнага стану, матывацыі сваёй дзейнасці і ўзаемадзеяння з таварышамі і настаўнікам


Вывучваюць будову шапачкавых грыбоў




Вырабляюць макет белага грыба і сыраежкі з пластыліну










Састаўляюць кластэры, якія адлюстроўваюць будову шапачкавага грыба і віды шапачкавых грыбоў







Удзельнічаюць у гутарцы

















Прапануюць спосабы вырашэння праблемы




Чытаюць тэкст, завучваюць новыя паняцці







Прапануюць спосабы вырашэння праблемы



Удзельнічаюць у гульні



Прымаюць удзел у абмеркаванні




Глядзяць прэзентацыю



Выцягваюць з “кошыка” правілы збору грыбоў, зачытваюць іх, абмяркоўваюць і клеюць на старонку праекта





Працуюць з інфармацыяй, чытаюць у табліцы сцверджанні і адзначаюць знакамі”+” і “-“ ролю грыбоў






Разважаюць па дадзенай праблеме



















Кожны вучань атрымлівае свае паняцці, вывучвае іх, тлумачыць для ўсіх і клеіць на старонку праекта



Калектыўнае абмеркаванне і самаадзнака вынікаў праекта




Запісваюць дамашняе заданне








Вызначаюць свой настрой, ацэньваюць сваю працу і працу таварышаў у групе


Славесна-наглядныя






Практычныя













ІАМН (прыём “Кластэры”)













Славесна-наглядныя

















Элементы праблемнага навучання





ІАМН (прыём “Паабзацнае чытанне”)







Элементы праблемнага навучання




Элементы гульнёвай тэхналогіі


Славесна-наглядныя




Выкарыстанне ЭСН



Элементы гульнёвай тэхналогіі









ІАМН (прыём “Табліца”)












Элементы праблемнага навучання


















ІАМН (прыём “Тэрмінаала-

гічная дуэль”)






Славесныя








Славесныя














Славесныя










ІАМН



Табліца “Будова шапачкавых грыбоў”





Пластылін, прылады для лепкі











Наборы для састаўлення кластэраў












Табліца







Дынамічная табліца “Размнажэнне рыбоў”








Малюнак на дошцы з адбіткамі спор





Раздатачны матэрыял “ “Жыўленне грыбоў”






Табліцы “Ядомыя грыбы”, “Ядавітыя грыбы”











Прэзентацыя




“Кошык” з правіламі збору грыбоў









Раздатачны матэрыял (табліца “Значэнне грыбоў”)





























Раздатачны матэрыял з паняццямі






Праектная папка “Энцыклапедыя юнага міколага”






Індывідуальныя

канверты-трохвугольнікі з дамашнім заданнем




















Малюнак шапачкавага грыба на дошцы,

магніты











Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!