Тема. Мужай, прекрасна наша мово…
Мета. Сприяти розширенню словникового запасу здобувачів освіти, спонукати до вивчення рідної мови, сприяти активізації й розвитку розумових і мовленнєвих здібностей здобувачів освіти, їхнього мислення, пам’яті, виробленню в них уважності, спостережливості, відповідальності, розвивати у них творчі здібності, виховувати любов до мови рідного народу.
Обладнання. Презентації: 1) Рідна мова; 2) Крилаті вислови про рідну мову
ХІД УРОКУ
Презентація «Рідна мова»
Презентація «Крилаті вислови про рідну мову»
3. «Загадки», пам’ятаємо слова, згадуємо.
* З О мене не пам’ятаємо, хоч щодня переступаємо.
З И пам’ятати враз хлоп’ята, та буваю лиш на свята. (Поріг – пиріг)
* На неї птах сідає, вона його гойдає, а звук ви замініть звірятком стане вмить. (Гілка – білка)
* Люблять нас усі збирати після дощику в ліску, а як букву Г відняти – буде плавати в ставку. (Гриби – риби)
* Не знайти без мене ходу через прірву, через воду
З О я зовсім інше слово – житло людям дати готове. (Міст – місто)
4. Чорна скринька
У чорній скринці лежить те, що по-різному називається українською й російською мовами, хоч обидва слова походять від одного давньоруського кореня. З’явилося це слово й означало «пісок». Що ж в скринці?
Підказка. Індійці добували його з тростини, а ми з буряків (цукор – сахар, в українську мову це слово прийшло через польську – цукер, до якої воно потрапило з Аравії – саккар).
5. Конкурс «Кмітливість». Загадки – жарти
* Із чого починається день? (з літери Д)
* Що має болото, менше – море і зовсім не має річка? (літеру О)
* Як можна із буряка зробити бурю? (відкинути літеру К)
* Хоч не риба – є в річці Дністрі, Дніпрі, Десні й у Дунаї з Доном. (літера Д)
* До якого імені треба додати одну літеру, щоб отримати крупу? (М-Анна)
* В іменнику, що означає виріб із пшеничного борошна, літеру у замініть на і й отримати іменник, що означає назву лісового звірка. (булка – білка)
6. Склади відповідність (робота в групах)
Вулканічна маса кара
Напій лава
Військовий підрозділ кава
Покарання рота
Нічна птаха вода
Спів сова
Прозора, безбарвна рідина вокал
7. Конкурс знавців народної творчості. Доповнити прислів’я (робота в групах)
* Наука не в ліс веде, ….(а з лісу виводить)
* Слово – не горобець, ….(вилетить – не впіймаєш)
* Під лежачий камінь …(вода не тече)
* Не кажи не вмію, ….(а кажи навчусь)
* Здобудеш освіту, ….(побачиш більше світу)
* Одна голова добре, ….(а дві краще)
8. Використовуючи літери щоденних слів, скласти якомога більше слів – іменники в називному відмінку(робота в групах)
Карнавал, ярмарок
(Кара, вал, кран, рана, рак, лавка, лава)
(яр, рок, рак, Марк, ром)
9. Конкурс знавців української мови. (робота в групах)
Допишіть спереду по 2 потрібні літери:
лина – фолькльорний жанр, (би)
лина – рожева ягода, (ма)
лина – кущ, що цвіте у лузі, (ка) .
лина – інакше «яр»,(до)
лина – добра земля. (ці)
по 3 літери:
лина – росте у землі, (рос)
лина – ягода чужеземна, (мас)
лина – має в собі 60 секунд. (хви)
по 1 літері:
лина – дерево таке, (я)
лина – нею хату мажуть, (г)
лина – є у роті. (с)
Завершую нашу з вами розмову словами поета Ю. Рибчинського.
Мова наша, мова –
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова,
Літ минулих повість,
Вічно юна мудрість,
Сива наша совість.
Я без тебе, мово,
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
Як вогонь у серці
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.