СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Маалымат типтери

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

Предмети:

Информатика   

8-класс                    

3-чейрек

 

Сабактын темасы:

 Маалымат типтери

 

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

 

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

 

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

 

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

 

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

 

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;
  • Маалыматты максатка багыттап изденет;
  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;
  • Информатикалык  жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу  (ПК1)

 

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;
  • Сүйлөшө билет,  маектешет;
  • Бири-бирин баалайт;
  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;
  • Башкаларды уга билет.
  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)
 
  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү
  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү  компетентүүлүгү (ПК3)
 

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;
  • Өз ишин талдап, баа берет;
  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.
 
  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)
 

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

 

Билим берүүчүлүк максаты:

 

 

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Окуучулар маалыматтар типтери  жөнүндө     маалымат алышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Окуучулар маалымат типтери боюнча маалыматка ээ болушса

 

өнүктүрүүчүлүк максаты:

 

 

Окуучулар

  • Маалымат типтери жөнүндө маалыматка ээ болуп, бири-бирин айырмалоого калыптанышат.

 

 

Окуучулар

  • Окуучулар маалымат типтери жөнүндө айтып бере алса

 

 

Тарбиялоочулук максаты:

 

 

  • Кол көтөрүп сүйлөөгө  калыптанышат.
  • Кол көтөрүп сүйлөөгө  калыптанышса
 
           

 

 

 

 

 

 

Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

 

Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу

 

  • Саламдашуу
  • Класста жагымдуу жагдай түзүү
  • Окуучуларды жоктоо
  • Окуу куралдарын толуктоо
  • Физикалык чөйрө түзүлөт.
  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт

 

 

 

үй

тапшырмасы

1.Маалымдар базасы деген эмне?

2. Маалымдар базасын башкаруу системасы кандай бөлүктөрдөн турат?

 

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.
  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ

 

Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Маалымат типтери  деген эмне?

 

  • Аң сезими ойгонот
  • Ойлонот
  • Изденет
  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Маалымдар базаларындагы башкы ачкычтары болуп турдуу жазуулардын маанилери кайталанбаган талаа деп аталат.Баардык эле учурда бир талаанын негизги ачкыч катары пайдаланууга мумкун эмес. М: облустун билим беруу  башкармалыгынын компьютеринде сактаган маалымдар базасын карап королу.Анда райондордун борборундагы бардык орто мектептер туурасында маалыматтар томондогу таблица турундо сакталат.

 

  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.
  • Билими жогорулайт
  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.
  • Көңүл буурусу жогорулайт.
  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.
  • Так маалыматтарды ажырата алат.
  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик балоо

3-этап

Бышыктоо

  1. Маалыматтар типтери деген эмне?
  2. М.Б түшунүгү,түрлөрү тууралуу айтып бергиле

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3

 

5-этап 

үй

тапшырма

Т: Маалыматтар типтери

(окуп келуу)

  • Ажыратып билүү керек.
  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4

Кайтарым байланыш

Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.

 

 

 

Предмети:

Информатика   

8-класс                    

3-чейрек

 

Сабактын темасы:

Презентация  жана презентация жасоочу программа

 

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

 

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

 

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

 

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

 

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

 

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;
  • Маалыматты максатка багыттап изденет;
  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;
  • Информатикалык  жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу  (ПК1)

 

 

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;
  • Сүйлөшө билет,  маектешет;
  • Бири-бирин баалайт;
  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;
  • Башкаларды уга билет.
  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)
 
  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү
  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү  компетентүүлүгү (ПК3)
 

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;
  • Өз ишин талдап, баа берет;
  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.
 
  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)

 

 

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

 

Билим берүүчүлүк максаты:

 

 

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Презентация жасоочу программа тууралуу билимдерге ээ боло алышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Презентация жасоочу программа   боюнча маалыматка ээ болушса

 

 

өнүктүрүүчүлүк максаты:

 

 

Окуучулар

   Окуучулар таанып билүү жана ой эске тутуу жөндөмдүүлуктөрүн  арттыра алышат.

 

Окуучулар

  • Презентация жасоочу программа  тууралуу айтып бере алса

 

 

Тарбиялоочулук максаты:

 

 

  • Кол көтөрүп сүйлөөгө  калыптанышат.

 

  • Кол көтөрүп сүйлөөгө  калыптанышса
  •  
 

 

  •  
 
           

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Маалымат типтери»

Предмети:

Информатика

8-класс

3-чейрек

Сабактын темасы:

Маалымат типтери

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

  • Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)

  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү

  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Окуучулар маалыматтар типтери жөнүндө маалымат алышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Окуучулар маалымат типтери боюнча маалыматка ээ болушса

өнүктүрүүчүлүк максаты:


Окуучулар

  • Маалымат типтери жөнүндө маалыматка ээ болуп, бири-бирин айырмалоого калыптанышат.



Окуучулар

  • Окуучулар маалымат типтери жөнүндө айтып бере алса


Тарбиялоочулук максаты:


  • Кол көтөрүп сүйлөөгө калыптанышат.

  • Кол көтөрүп сүйлөөгө калыптанышса






Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт




үй

тапшырмасы

1.Маалымдар базасы деген эмне?

2. Маалымдар базасын башкаруу системасы кандай бөлүктөрдөн турат?


  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ


Кайтарым байланыш

Мээге чабуул

Маалымат типтери деген эмне?


  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК1

ПК1

диагностикалык баалоо

2-этап

Жаңы тема

Маалымдар базаларындагы башкы ачкычтары болуп турдуу жазуулардын маанилери кайталанбаган талаа деп аталат.Баардык эле учурда бир талаанын негизги ачкыч катары пайдаланууга мумкун эмес. М: облустун билим беруу башкармалыгынын компьютеринде сактаган маалымдар базасын карап королу.Анда райондордун борборундагы бардык орто мектептер туурасында маалыматтар томондогу таблица турундо сакталат.




  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт

НК1, НК2

ПК1, ПК2

Формативдик балоо

3-этап

Бышыктоо

  1. Маалыматтар типтери деген эмне?

  2. М.Б түшунүгү,түрлөрү тууралуу айтып бергиле

Далилдеп, эстеп айтып беришет.

НК3

ПК 3


5-этап

үй

тапшырма

Т: Маалыматтар типтери

(окуп келуу)

  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек

НК3

ПК4

Кайтарым байланыш

Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.




Предмети:

Информатика

8-класс

3-чейрек

Сабактын темасы:

Презентация жана презентация жасоочу программа

Сабактын тиби:

Жаңы билимди өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо

Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч.

Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

  • Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)


Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

  • информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2)

  • Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү

  • Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3)

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

  • Жалпы окуу жана практикалык көндүмдөрдү андан-ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)


Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк максаты:


Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Презентация жасоочу программа тууралуу билимдерге ээ боло алышат.

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

  • Презентация жасоочу программа боюнча маалыматка ээ болушса


өнүктүрүүчүлүк максаты:


Окуучулар

Окуучулар таанып билүү жана ой эске тутуу жөндөмдүүлуктөрүн арттыра алышат.


Окуучулар

  • Презентация жасоочу программа тууралуу айтып бере алса


Тарбиялоочулук максаты:


  • Кол көтөрүп сүйлөөгө калыптанышат.


  • Кол көтөрүп сүйлөөгө калыптанышса







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!