Просмотр содержимого документа
«Кадимки бөлчөктөргө киришүү.»
Кадимки бөлчөктөргө киришүү.
Сабактын максаты:
Сабактын көрсөткүчтөрү:
Кадимки бөлчөктөр жөнүндө түшүнүк. Дурус жана буруш бөлчөктөр жөнүндө маалыматка ээ болушат.
Бөлчөктөрдү жазып жана окуй алса,буруш жана дурус бөлчөктөрдү ажырата билсе.
Бөлчөктөрдү турмушта пайдаланууга үйрөнүшөт.
Өтүлгөндөрдү кунумдук жашоосунда пайдалана алса.
Ар бир ой, ар бир сөз маанилүү экендигин билишет ынтымактуулукка адилеттүүлүкко тарбияланышат.
Топтордо,жуптарда иштей алса,бири-бири сыйлап уга билсе.
- Сабактын тиби: Жаны билимдерди өздөштүүруу сабагы.
- Сабактын жабдылышы: Плакаттар,карточкалар,слайд,видео ролик.
- Сабактар аралык байланыш: Сүрөт,тарых,кыргыз адабият.
- Сабактын усулу: Топтор менен иштөө.
- Сабактын жүрүшү: 1 ) Окуучулар менен саламдашып,жагымдуу маанай тартуулоо.(көздү жумуп тыңшайбыз,музыка угулат)
- Бири-бирибизге карап жылмайабыз,сабакка ийгилик каалайбыз,
- Өтүлгөн тема боюнча койталоо,карточкалар таркатылат.
- Үй ишини текшерип баалайм.
- 3.Алымы менен бөлүмүнүн ортосундагы сызык бөлүү белгисин алмаштырат.
- Мисалы: 3/8=3:8; 12/19=12:19
2.Сызыктын үстүндөгү сан-бөлчөктүн алымы,сызыктын астындагы сан-бөлчөктүн бөлүмү деп аталат.
- Мисалы: 5/6; 8/13 ; 15/12 ;1/15
- 5,8,15,1-бөлчөктүн алымы.
- 6,13,12,15-бөлчөктүн бөлүмү
- 4.Алымынын модулу бөлүмүнүн модулунан кичине болгон бөлчөк дурус бөлчөк деп аталат.
- мисалы: 1/4 ;3/4 ; 3/8
- Алымынын модулу бөлүмүнүн модулунан чоң болгон бөлчөк буруш бөлчөк деп аталат.
- Мисалы: 11/4 ; 17/6; 162/81
Пирог канча бөлүккө бөлүнгөн? 4-бөлүккө
Бөлчөк-арифметикалык бирдин бир же бир нече барабар бөлүктөрун (үлүштөрүн) туюндурган сан.
1/4кө 3/4кө бөлгүлө
Төмөнкү бөлчөктөрдүн кайсынысы дурус бөлчөк?
Туура жообу.
Төмөнкүлөрдүн кайсынысы буруш бөлчөк?
Туура жообу.
Фигуранын канча бөлүгү сары,канчасы жашыл менен бойолгон?
Туура жообу.
Фигуранын канча бөлүгү кызыл,канчасы көк менен бойолгон?
Туура жообу.
.
Көңүл бурганыңызга чоң рахмат.