СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Этносаралық қақтығыстар,10 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Энносаралық қарым қатынас,қайшылықтар жайлы

Просмотр содержимого документа
«Этносаралық қақтығыстар,10 сынып»



Білім беру ұйымының атауы

«Үлкен Нарын ауылдық лицейі»КММ

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер

Педагогтің аты-жөні:

Уалиева А.А.

Күні:


Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.2.1 -тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік»терминдерін қолдану;

10.2.2.2 -ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау;

10.2.2.3 -тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалау

Сабақтың мақсаты

• Қазіргі әлемдегі ұлтаралық қақтығыстардың себеп-салдарын анықтау;

• қазіргі кезеңдегі тарихтан нақты мысалдарды келтіріп, ұлтаралық қатынастардың сипатына баға беру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Түрлі-түсті стикерлер бойынша топқа бірігу.

2. Миға шабуыл. Терминдерді тексеру. 1.Ассимиляцияға ғылыми тұрғыдан қандай анықтама бере аласың? 2.Шағын халықтарға қатыстымәжбүрлі және адамгершілікке жат әдістер қандай?3.2007 жылы 13 қыркүйекте Бас ассамлея қандай декларация қабылдады?4.Полиэтникалық деген қалай түсінесіз?

(көпұлтты)

5.Этника аралық тарихи факторлар мен жаулапалушылық немесе еріксіз қосып алуға нелер жатады.

(депортация, геноцид,)

6.Мемлекеттің қайсыбір ұлттарға ұстанған саясаты этностарды неге ұшыратуы мүмкін.

(дискриминацияға)

7.Төртінші топты құрайтын факторларды ата.(мәдени және өркениеттілік)

8.АҚШ-та WASP деген халық өмір сүреді. Бұл қандай халық (ақ түсті ағылшын-саксондық протестанттық халқы)

9.Этностардың дәстүрлі мәдениетіне негізділген маңызды фактор (стеоротип)

10.Этностар немесе этникалық топтар арсында пайда болған келіспеушіліктен не туындауы мүмкін.

(этникааралық қайшылықтар)

11) ХХ ғ. екінші жартыжылдығында ұлтаралық қақтығыстар қай жерде болды?

(Америка мен Ресей арасында)

12) Әлеуметтік қақтығыстың этникалық қауымдастықтар арасындағы қақтығыстан не айырмашылығы бар? (1.мінез құлық 2. Ұлттар арасындағы кикілжің)

13. Ұлтаралық қақтығыстардың пайда болу себептерін атаңыз?( саяси және ұлттық қақтығыстар)

14) Сепаратизм мәселесін қалай түсінесіз?

(жікшілдік, оңашалануға тырысушылық)

12.Полиэтникалық мемлекеттегі қайшылықтардың күрделенуінің екі себебі

Сабақ тақырыбына, мақсатқа шығу.

Бағалау критерийлерімен танысу

Бірінші сабақта біз ұлтаралық қатынастардың негізін, ұлтаралық қақтығыстың себептерін қарастырымыз.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.









Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау












ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


стикерлер






Жаңа білім




(Ж) (ҚБ) 1 тапсырма топтарға


Халықаралық қарым қатыныстардың негізін қандай гуманистік принциптер қалайды? Сіздің ойыңызша қазіргі уақытта оның қайсысы өзекті болып табылады? Неліктен? Топпен талқылап, жауабын жазбаша түрде беріңіз.


2 тапсырма

Мәтінмен жұмыс:

1топ;Этностар арасындағы қатынастардың қалыптасуына тарихи фактордың әсері:

2 топ; Этностар арасындағы қатынастардың қалыптасуына әлеуметтік фактордың әсері:



3 тапсырма:

1. Хорваттар мен босниялықтар арасындағы қақтығыс.

2. Сектор Газадағы қақтығыс.

3. Карабахтағы шиеленіс.

4. Нигериядағы ұлтаралық қақтығыстар.

5. Үнді-Пәкістан қақтығысы.

6. Югославиядағы соғыс.

7. Солтүстік Ирландиядағы қақтығыс.

.

4 тапсырма

Фишбоун әдісі

«Этникааралық жанжал»






5-тапсырма

Саяси ұлтшылдық пен этникалық ұлтшылдық;






Оқушылар өз жауаптарын ұсынады





Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды




Дескриптор:

Халықыаралық қатынастырдың принциптерін анықтайды;

Ұлтаралық қатынастар туралы сипаттайды;





Дескриптор:

«ұлтаралық қақтығыс» ұғымын түсіндіре алады;

• ұлтаралық қақтығыстардың себеп-салдарын анықтай алады



Оқушылар өз жауаптарын ұсынады









ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»








ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


.







Қима қағаздар








Оқулық




















Оқулық













Оқулық венн диаграммасы

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Сонымен, қазіргі заманда ұлтаралық қақтығыстардың себеп пен салдары жайлы қорытынды жасайық. Олардың қандай салдары болды?

Үйге тапсырма

Қазіргі заманда ұлтаралық қақтығыстардың себеп пен салдары жайлы мәліметтер жинақтау


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап




Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады


Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!