СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Чүй облусу Сабактын иштелмеси

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Чүй облусу Сабактын иштелмеси»

Предмет ГЕОГРАФИЯ 9аб- класс 2 саат “___”- __________20__-жыл

Сабактын темасы:Чүй облусу

Сабактын тиби: Жаңы материлады түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор: Жекече, жупта иштөө, баяндоо, изилдөө, көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору: Баяндап баалоо, аныктоочу, калыптандыруучу, бири-бирин баалоо, өзүн өзү баалоо

Сабактын жабдылышы: Кыргызстандын картасы, таркатмалар, упайлар, атлас, контур карта, тест

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар

Билим берүүлүк


Чүй облусунун тарыхы, табияты, административдик-аймактык бирдиктери калкы жөнүндө маалымат алышат


Чүй облусунун тарыхы, табияты, административдик-аймактык бирдиктери калкы жөнүндө айтып бере алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Чүй облусунун жайгашуу абалын картадан аныкташса

Чүй облусунун жайгашуу абалын картадан аныктап көрсөтүп бере алышса

Тарбиялык

Жупта, топто иштеп бири- бирин угууга көнүгүшсө

Бири- бирин уга билишсе


Негизги компетенттуулуктор :

1.Маалыматтык компетенттуулук (НК1) - керектуу маалыматты чогултуу,аны менен иштөө,сактоо жана пайдаланууну ишке ашыруу.Окуучулар маалымат менен иштоо маданиятын оздоштурушот: жетпеген маалыматты максаттуу издеп,кээ бир узундуулорду салыштырышат,жалпылаган талдоо жана гипотеза тузуу кондумдоруно ээ болушат.Жалпы мазмундан негизги ойду боло алат.Айлана-чойро менен оз ара аракеттешуунун ар кандай куралдарын пайдалануу жондомдуулугу

2.Социалдык коммуникативдик компетенттуулук.(НК2)-оз умтулууларын социалдык топтун жана башка адамдардын кызыкчылыктары менен айкалыштырууга,башка адамдардын ар турдуу коз караштарын таануунун жана баалуулуктарына сый мамиленин негизинде оз коз карашын маданияттуу далилдоого даярдык.Керектуу маалыматты маектешуу(диалог)аркылуу алуу,аны социалдык,кесиптик,инсандык койгойлорун чечуу учун оозеки,жазуу турундо беруу даярдыгы.Маселелерди чечуу учун башка адамдардын жана социалдык институттардын ресурстарын пайдаланууга мумкунчулук берет.Окуучулар суйлошуунун диалогдук формасын билишет,оз коз карашын далилдуу айта алышат;жанындагы адамды тушунушот,угушат,озунун оюнан айырмаланган коз карашка толеранттуу мамиле жасашат.Башка адамдар менен оз ара аракеттешуу жондомдуулугу.

3. «Өзүн өзү уюштуруу жана койгойлорду чечуу» компетенттуулугу(НК3) -

маалыматта,окуу жана турмуштук кырдаалдарда ар турдуу ыкмаларды пайдалануу менен оз алдынча же башка адамдар менен оз ара аракеттенуудо карама-каршылыкты табуу,ошондой эле кийинки аракеттер жонундо чечимдерди кабыл алуу даярдыгы.Окуучулар озунун коз карашын ар турдуу ойлорду эске алуу менен иретке келтиришет .

Предметтик компотенттүүлүктөр:

ПК1: «Географиялык документтерди талдоо жана интерпретациялоо» компетенттүүлүгү -ишмердиктин ар кыл түрлөрүн географиялык маалыматтын айрым булактары (картографиялык, статистикалык, тексттик, ММК, интернет) менен бириктирет:
маалыматты өз алдынча издөө, талдоо, тандап алуу, кайра өзгөртүү жүргүзүүнү, сактоону, берүүнү жана техникалык каражаттар жана маалыматтык технологиялардын жардамы менен презентациялоону билүү;
картаны, географиялык жана статистикалык маалыматтарды колдонуп, тиешелүүэсептөөлөрдү жүргүзүү жана эсептөөлөрдүн жыйынтыктарын чагылдырган диаграммалар менен таблицаларды түзүү;
курчап турган чөйрөнү изилдеп-үйрөнүү үчүн географиялык куралдарды колдонуу;
географиялык маалыматты оозеки жана жазуу түрүндө берүү.
ПК2: «Географиялык процесстер менен кубулуштарды түшүндүрүү» компетенттүүлүгү
төмөнкүлөрдү камтыйт:
Жерде болуп жаткан процесстер менен кубулуштарды талдоо жана талдоонун жыйынтыктарын жалпылаштыруу;
заманбап геоэкологиялык көйгөйлөрдү болжолдоо жана баалоо;
курчап турган чөйрөнү коргоонун маанисин жана турмуштук зарылдыгын түшүндүрүү.
ПК3: «Географиялык объектилердин комплекстүү мүнөздөмөсүн берүү жана мейкиндикте багыт алуу» компетенттүүлүгү төмөнкүлөрдү талап кылат:
алгоритмдештирүүнү географиялык объектилердин, процесстер менен кубулуштардын, логикалык схемалардын, структуралык моделдердин мүнөздөмөсүнүн планы катары пайдалануу;
окуучулардын маалыматты кайра туюндуруп берүүсү, нускамаларды туура сактоо, объектилер менен кубулуштарды аныктап таануу;
картадан географиялык объектилердин жайгашкан ордун көрсөтүү ж.б.
географиялык түшүнүктөрдү, аныктамаларды пайдалануу менен оюн айтуу.


Сабактын жүрүшү:


Сабактын
кадамдары (убак-
тысы)

Мугалимдин
ишмердүүлүгү

Окуучулардын
ишмердүүлүгү

Баалоо

1

Уюштуруу:

Класстын тазалыгына көңүл буруу, иш ордун уюштуруу, жоктоо. Окуу китеби, ручка, дептерлерин жана башка окуу куралдарын даярдатат.

Окуу куралдарын
даярдашат.

Ыраа-
зычылык
билдирүү.

2

Yй тапшырманы суроо.
(5–8
мүн.)

Ачык, жабык тесттерди иштөө

1.Талас облусунун жалпы аянты

  • 17.0 миң км2

  • 14.6 миң км2

  • 11.4 миң км2

  • 11.7 миң км2

  • 29.0 миң км2

2. Талас облусунда канча айыл бар?

  • 37

  • 38

  • 40

  • 44

  • 54

3.Талас облусу Кыргызстандын кайсыл аймагында жайгашкан?

  • Түштүк-батышында

  • Түндүк-Чыгышында

  • Түндүгүндө

  • Түндүк-Батышында

  • Түштүгүндө

4.Талас облусу чыгышынан кайсыл облус менен чектешет? 

  • Ысык-Көл

  • Жалал Абад

  • Нарын

  • Чүй

  • Ош

5. Талас облусу түндүк-батышынан  кайсыл республика менен чектешкен?

  • Россия

  • Казакстан

  • Өзбекстан

  • Кытай

  • Тажикстан

6. Талас облусунун алтын чыккан аймактары

  • Макмал, Кумтөр

  • Жер-Үй, Талды-Булак

  • Солтон-Сары, Куран-Жайлоо

  • Ак-Таш, Кум-Бел

  • Чандалаш, Биринчи-Май

7. Талас облусунда канча район бар

  • 3

  • 5

  • 4

  • 6

  • 7

8. Манас чокусунун бийиктиги

  • 700м

  • 4200м

  • 4400м

  • 4482м

  • 7439м

9. Талас облусундагы эң ири дарыя

  • Талас

  • Каракол

  • Үч-Кошой

  • Беш-Таш

  • Кара-Дарыя

10. Талас облусу качан уюшулган

  • 1944-жылы

  • 1952-жылы

  • 1956-жылы

  • 1962-жылы

  • 1990-жылы


Талас облусу

  1. Дал келтирүү:

Бакай-Ата Бакай-Ата кыштагы

Кара-Буура Кызыл-Адыр кыштагы

Манас Покровка кыштагы

Талас Көк-Ой кыштагы

  1. Сүйлөм толуктагыла

Республикадагы облустардын арасында калкы боюнча акыркы орунда. Республиканын калкынын 4,1% түзөт ”


  1. Картаны пайдаланып райондорду тактап жаз:

1)

2)

3)

4)


  1. Талас облусунун билим берүү мекемелеринин саны (2020-жыл)

Билим берүү мекемелери

Саны

1

Мектепке чейинки уюмдар

63

2

Жалпы билим берүү уюмдары

117

3

Атайын муктаждыгы бар балдар үчүн

1

4

Башталгыч билим берүү уюмдары

6

5

Орто ке

иптик билим берүү уюмдары

5

6

Жогорку окуу жайлары

1


  1. Облустарды салыштыр:


Талас облусу

Ош облусу

Аянты

11,4 миң км2

29,0 миң км2

Калкы

271,0 миң киши (2020)

1713,8 миң киши (2020)

Райондору

4

7

Шаарлары

1

4

Өзгөчөлүктөрү




Китептеги суроолорго жооп беришип, Талас шаары жөнүндө айтып беришет.

Калыптандыруучу



3

Жаңы тема
менен тааныш-
тыруу
(5–8 мүн.)

Жаңы тема боюнча маалымат берүү:

Чүй облусу Кыргызстандын түндүк бөлүгүн ээлейт. Түндүгүнөн жана батышынан Казакстан, түштүк-батышынан Талас, түштүгүнөн Жалал-Абад, Нарын, чыгышынан Ыссык-Көл облустары менен чектешет. 1939-жылы Фрунзе облусу негизделген (Чүй, Талас), 1944-жылы Талас облусу бөлүнгөн, 1956-жылы кайрадан бириктирилген. 1990-жылы Чүй облусу болуп Талас облусунан бөлүнгөн. Облуста 8 админстрациялык район (Аламүдүн, Жайыл, Кемин, Москва, Панфилов, Сокулук, Чүй, Ысык-Ата), 7 шаар (Токмок, Кант, Кара-Балта, Шопоков Кайыңды, Кемин, Орловка), 1 шаарча (Борду), 105 айыл аймагы, 327 кыштагы бар. Облустун чегинде республиканын борбору Бишкек шаары бар. Жалпы аянты – 20,2миң км2. Облустун борбору – Бишкек шаары.

Облустун аймагын Чүй, Чоң-Кемин, Суусамыр өрөөндөрү ошондой эле аларды чектеп жаткан Иле, Кыргыз, Күңгөй, Талас, Суусамыр, Жумгал кырка тоолору түзөт. Абсалюттук бийиктиги 550 м ден 4895м ге чейин жетет.

Кен байлыктары – алтын, темир, титан, хром, никель, коргошун, цинк, сейрек кездешүүчү элементер, металл эместер, минералдуу ысык булактар, дары баткактар курулуш материалдары ж.б.

Облустун жеринин табияты кооз, минералдуу жана жылуу сууларга бай. Алар дарылануучу, дем алуучу, туризмди, альпинизмди өнүктүрүүгө өнүктүрүүгө өтө ыңгайлуу.

Алардын ичинен Ысык-Ата жылуу суу дарылануу үчүн, “Ала-Арча” улуттук табият паркы эс алуу жана альпинизм үчүн ыңгайлуу. Булардан башка Кара-Балта, Ак-Суу, Сокулук, Аламүдүн, Кегети, Шамшы, Чоң Кемин ж.б. кооз капчыгайлар туристтер үчүн ыңгайлуу. Облустун чегинде эң байыркы архиологиялык эстеликтер – таш доорунун Георгиевка дөбөсү, Аламүдүн тургун жайы, коло доорунун Кайыңды, Жайылма тургун жайлары, сак-усун мезгилине таандык тургун жайлар ж.б. бар.

Облустун климаты кургак жайы өтө ысык, кышы суук. Жаан-чачындын жылдык саны 270-420мм.

Калкы: Чүй облусунда республиканын калкынын 14,7%ы жашайт (2020). Калктын орточо жыштыгы 1км2 жерге 48 адам туура келет. Шаар калкы 178,8 миң киши (18%), айыл калкы 796.2 миң киши (82%). Жыныстык курамы боюнча аялдар 495035(50,8:%), эркектер 479949 (49,2%). Облустун жалпы калкынын 320,6 миңи (32,9%) эмгек жашына чейинкилер, 549,5 миңи (56,4%) эмгек курагындагылар, 104,9 миңи (10,7%) эмгек жашынан өткөндөр.

Экономикалык миграциянын натыйжасында орустар, украиндер жана башка жергиликтүү эмес улуттар азайганы менен аймактын улуттук курамы дагы эле өтө аралаш мүнөзгө ээ. 2020-жыл боюнча

  • Кыргыздар – 67,7%

  • Орустар – 13,9%

  • Дуңгандар – 6,6%

  • Уйгурлар – 1.9 %

  • Өзбектер – 1.8 %

  • Казактар –1.4 %

  • Түрктөр – 1.2 %

  • Азербайжандар –1.3 %

  • Украиндер –0.4 %

  • Татарлар –0.6 %

  • Немистер –0.5 %

  • Корейлер –0.4 %

  • Тажиктер - 0.4 %

  • Чечендер - 0.1 %

  • Башка улуттар - 1.7% 

Окуучулар кунт коюп угушат. Тушунбогон суроолору болсо беришет.



4

Бышыктоо
(3 мүн.)

Топто иштөө:

1.Облустун райондорун

2.Шаарларын

3. Кен байлыктарын

4. Талас облусуна салыштыруу

Окуучулар карта, контурдук карта менен иштеп үйрөнүшөт

Калыптандыруучу

5

Баалоо

Активдуу катышкан окуучулар топтогон упайы боюнча бааланат.


Суммативдик

6

Yйго тапшыр-
ма беруу

Чүй облусу менен чектешкен Кыргызстандын райондорун тактоо. Карта менен иштөө


Берилген
тапшырма боюнча суроолору
болсо беришет.













































Предмет: ГЕОГРАФИЯ 9- класс 2 саат “___”- __________20__-жыл

Сабактын темасы:Чүй облусунун шаарлары

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү, бышыктоо

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар

Билим берүүлүк


Чүй облусунун шаарлары жөнүндө маалымат алышат


Чүй облусунун шаарлары жөнүндө айтып бере алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Чүй облусунун шаарлары жайгашуу абалын картадан аныкташса

Чүй облусунун шаарларын жайгашуу абалын картадан аныктап көрсөтүп бере алышса

Тарбиялык

Жупта, топто иштеп бири- бирин угууга көнүгүшсө

Бири- бирин уга билишсе

Репродуктивдүү I деңгээл

Продуктивдүү II деңгээл

Чыгармачыл (креативдүү)III деңгээл

Кыргыз Республикасынын экологиялык проблемалары тууралуу маалыматтарды таап, жыйнайт.

Кыргыз Республи-касындагы эколо-гиялык кырдаалды талдого алат жана салыштырат.

Кыргыз Республикасындагы экологиялык кырдаалды чечүү жолдорун, өнүгүү перспективаларын өз алдынча сунуштайт


Өзөктүүкомпетенттүүлүктөр

Географиялык компетенттүү-лүктөр

Маалыматтык компетенттүүлүк НК1

Географиялык документтерди талдоо жана интерпретациялоо ПК1

Социалдык-коммуникатив-дик компетенттүүлүк НК2

Географиялык процесстер менен кубулуштарды түшүндүрүү ПК2

«Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйдү чечүү» компетенттүү

лүгү НК3

Географиялык объектилердин комплекстүү мүнөздөмөсүн берүү жана мейкиндикте багыт алуу ПК3


Сабактын жүрүшү:


Сабактын
кадамдары (убак-
тысы)

Мугалимдин
ишмердүүлүгү

Окуучулардын
ишмердүүлүгү

Компетенттүүлүктөр

Баалоо

НК

ПК

1

Уюштуруу: Класстын тазалыгына көңүл буруу, иш ордун уюштуруу. айтылат.

Окуу китеби, ручка, колдонмо дептерлерин

сызгыч окуу куралдарын даярдатат.

Окуу куралдарын
даярдашат.



Ыраа-
зычылык
билдирүү.

2

Yй тапшырманы суроо.
(5–8 мүн.)

Окуучулардын контур карталары текшерилет



Чүй облусунун шаарлары тууралуу айтып беришет.

НК1

НК2

ПК1

ПК3

Калыптандыруучу



3

Жаңы тема
менен тааныш-
тыруу
(5–8 мүн.)

Чүй облусу Кыргызстандын түндүк бөлүгүн ээлейт. Түдүгүнөн жана батышынан Казакстан, түштүк-батышынан Талас, түштүгүнөн Жалал-Абад, Нарын, чыгышынан Ыссык-Көл облустары менен чектешет. Облуста 8 админстрациялык район (Аламүдүн, Жайыл, Кемин, Москва, Панфилов, Сокулук, Чүй, Ысык-Ата), 4 шаар (Токмок, Кант, Кара-Балта, Шопоков), 5 шаарча (Ак-Түз, Борду, Кайыңды, Кемин, Орловка), 105 айыл өкмөтү, 327 кыштагы бар. Облустун чегинде республиканын борбору Бишкек шаары бар. Жалпы аянты – 20,2миң км2. Облустун борбору – Токмок шаары.

Облустун аймагын Чүй, Чоң-Кемин, Суусамыр өрөөндөрү ошондой эле аларды чектеп жаткан Иле, Кыргыз, Күңгөй, Талас, Суусамыр, Жумгал кырка тоолору түзөт. Абсалюттук бийиктиги 550 м ден 4895м ге чейин жетет.

Кен байлыктары – алтын, темир, титан, хром, никель, коргошун, цинк, сейрек кездешүүчү элементер, металл эместер, минералдуу ысык булактар, дары баткактар курулуш материалдары ж.б.

Облустун жеринин табияты кооз, минералдуу жана жылуу сууларга бай. Алар дарылануучу, дем алуучу, туризмди, альпинизмди өнүктүрүүгө өнүктүрүүгө өтө ыңгайлуу.

Алардын ичинен Ысык-Ата жылуу суу дарылануу үчүн, “Ала-Арча” улуттук табият паркы эс алуу жана альпинизм үчүн ыңгайлуу. Булардан башка Кара-Балта, Ак-Суу, Сокулук, Аламүдүн, Кегети, Шамшы, Чоң Кемин ж.б. кооз капчыгайлар туристтер үчүн ыңгайлуу. Облустун чегинде эң байыркы архиологиялык эстеликтер – таш доорунун Георгиевка дөбөсү, Аламүдүн тургун жайы, коло доорунун Кайыңды, Жайылма тургун жайлары, сак-усун мезгилине таандык тургун жайлар ж.б. бар.

Облустун климаты кургак жайы өтө ысык, кышы суук. Жаан-чачындын жылдык саны 270-420мм.

Окуучулар кунт коюп угушат. Тушунбогон суроолору болсо беришет.


НК1

ПК2





ПК3


ПК1






4

Бышыктоо
(3 мүн.)

Облустун райондорун, шаарларын, шаарчаларын жатка айтышат.


Окуучулар суроолорго жооп беришет.

НК1

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

Калыптандыруучу

5

Баалоо

Активдуу катышкан окуучулар бааланат.


НК1


ПК1

Суммативдик

6

Yйго тапшыр-
ма беруу

Теманы окуп, класстер түзуп келүү


Берилген
тапшырма боюнча суроолору
болсо беришет.

НК2


ПК1

ПК2







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!