СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

9-класс Ысык -Көл

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«9-класс Ысык -Көл»

Предметтин аты__География Класс____________Чейрек_____2024-ж.

Сабактын темасы: Ысык-Көл облусу

Сабактын максаты:

  1. Билим берүүчүлүк: Окуучулар Ысык-Көл облусунун экономикалык-географиялык абалы, облустун пайда болуу тарыхы, административдик бөлүнүшү, табияты жөнүндө маалымат алышат, контур картага облустун аймагын, облустун борборун, райондун борборлорун белгилешет.

  2. Тарбия берүүчүлүк: Алган билимдерин турмушта пайдалана билүүгө, мекнчилдикке,жаратылышты коргоого,толеранттуулукка тарбияланышат;.

  3. Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулар логикалык ой жүгүртүүгө, өз оюн эркин сүйлѳѳгө, билим , билгичтиктерин өнүктүрүүгө багыт алышат.

Негизги компетенттуулуктөр:

  1. Маалыматтык компетенттуулук (НК1)

  2. Социалдык коммуникативдик комп. (НК2)

  3. Θзун өзу уюштуруу жана көйгөйлөрду чечуу” (НК3)

Предметтик компетенттуулуктөр:

  1. Географиялык документтерди талдоо жана интерпретациялоо(ПК1)

  2. Географиялык процесстер менен кубулуштарды тушундуруу(ПК2)

  3. Географиялые обьектилердин комплекстуу мунөздөмөсун беруу жана мейкиндикте багыт алуу(ПК3)

Сабактын тиби: Билимдерди, билгичтиктерди андан ары оркундотуу

Сабакты ѳтүүнүн методу: интерактивдүү, көрсөтмөлүү, түшүндүрмөлүү

Сабактын формасы: жекече иштоо

Сабактын жабдылышы: Кыргыз Республикасынын административдик-территориялык картасы, слайддар,окуу куралы, түстүү кагаз, ватман, маркер, видео диск.

Сабактын жүрүшү:

  • Уюштуруу (саламдашуу, жоктоо, жагымдуу жагдай түзүү Ысык-Көл жөнүндө ыр же легенда)

  • Окуучуларды 3 топко бөлүү, алардын аталыштары менен таанышуу

  • Контур картасынын даярдыгын текшерүү, окуучулардын окуу куралдарына көңүл бөлүү.Ар бир топтон баалоочу окуучуну даярдоо.

Сабактын жүрүшү:

Мугалимдин иш-аракети


Окуучунун иш-аракети


Компетенттуулуктор

Окуучу ээ болгон баалуулуктар

1

Жаңы тема: Ысык-Көл облусу

1.Сабактын максаты, баалоо критерийлери кабарланды.

1. Ысык-Көл ойдуңу жөнүндө өз билимдерин айтышат.

2. Ысык-Көл жонундо уламыштарды айтышат.

НК

ПК

« Ысык-Көл-кыргыздын бермети» экендигине ынануулары.

2

Үй тапшырмасын кайталоо

Үй тапшырмасы боюнча суроолор тузулгон.

Суроолорго жооп беришет.

НК1

ПК1

Тундук Кыргызстан жонундо маалыматтарынын кенейиши.

3

Тема боюнча окуу материалы менен таанышуу

1 Ысык-Көл ойдуңу жөнүндө кыскача маалымат берилет.

2.Сабакка кызыктыруу өбөлгөлөрү түзүлүп,

Ысык-Көл жонундо видео корсотулот.

1. 1 Ысык-Көл боюнча тиешелүү экологиялык көйгөйлөрдү аныкташ ат. Башка тоолуу колдор менен салыштырышат. 2.Статистикалык маалымат боюнча талдоо жүргүзүү

НК2

ПК2

1. Ысык-Көлдун рекреациялык ресурстарына баа бериши. 2.Статистикалык маалымат боюнча талдоо жүргүзүү

4

Топтук иштер

Топтук тапшырмалар берилди:

1. Ысык-Көлдун орографиясы жана геологиялык тузулушу 2. Рельефи, климатынын озгочолуктору.

3.Суулары, топурагы

. Өсумдук, жаныбарларынын бийиктик, алкактуулук закон ченемдуулугуно баш ийиши.

1.Окуучулар . Ысык-Көл ойдуңунун жаратылышынын озгочолукторун (Батыш Ысык-Көл округу, чыгыш Ысык-Көл округу) белгилешет. 2.Курчаган кырка тоолордун климатынын ороонго тийгизген таасирин аныкташат.

3.Кыргызстандын кызыл китебине кирген осумдук жаныбарларын жана Ысык-Көлго куйган агын сууларды, аянтын, терендигин, бийиктик абалын аныкташат.



1.Экологиялык сезимдери, билимдери кучтуу болгондо гана экологиялык койгойлорду чече ала тургандыгына ынанышты.

2.Келип чыккан көйгөйлөрдүн чечүү жолдорун сунуштай алышты.

3.Топтук иште кызматташтык көндүмдөрүнүн калыптануусу.

5

Бышыктоо

1. Окуу материалын окуучу менен бирдикте талдоо.

2. Батыш Ысык-Көл жана чыгыш Ысык-Көл физикалык география-лык округдарынын табигый шарттарынын окшоштуктарын жана озгочолукторун жазышат. (Венндин диагр).

1.Тыянак чыгарышып, көз караштарын айтып, аны далилдешет. 2.Келечектеги Ысык-Көлду сактоонун модели. (өзүн алып жүрүү эрежелери ж.б.)

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

Окуучулардын айлана чойрого аяр мамиле жасоо сезимдери куч алат.


6

Мугалимдин комментарийи

Сабакта аткарылган иштердин негизинде Ысык-Көлдун жаратылышына ар бир адам кайдыгер карабастан, аны сактоо, коргоо милдеттерин сезиш керектиги белгиленет.




Окуучулардын экологиялык билимге ээ болуусу, экологиялык аң-сезиминин калыптануусу; экологиялык баалуулуктун калыптануусу

7

Баалоо

Иштелип чыккан критерийдин негизинде окуучулардын жетишкендиктери бааланат.

1.Окуучулар өз иштеринин натыйжасын баалашат.


НК1



8

Үй тапшырма

1.Ысык-Көл жонундо эссе жазып келуу.

§10.3 172-179-беттер окуп келуу.

1.Тапшырманы аткарууда интернет булактарын, кошумча адабияттарды колдонуу.

НК2





Жаңы тема өтүү

Ысык-Көл облусунун экономикалык-географиялык абалы

Ысык-Көл облусу Кыргызстандын чыгыш бөлүгүндө жайгашкан. Түндүгүнөн жана түндүк-чыгышынан Казакстан, чыгышынан жана түштүк-чыгышынан Кытай батышынан жана түштүк батышынан Нарын,түндүк-батышынан Чүй облустары менен чектешет. (картадан көрсөтүү) Облустун пайда болушу: 1939-жылы тузүлгөн. 1959-жылы жоюлган. 1970-жылы кайрадан уюшулган, 1988-жылы Нарын облусу менен биригип 1990-жылы алар кайрадан бөлүнгөн.

  • Облустун борбору Каракол шаары. (слайддан көрсөтүү)

  • Облустун административдик бөлүнүшү: 5 район ( Ак-Суу, Жети-Өгүз, Тоң,Түп, Ысык-Көл) 3 шаар- Чолпон- Ата, Каракол, Балыкчы.

  • 5 шаарча Орто-Токой, Пржевальск пристаны, Кажы-Сай, Жыргалаң, Ак-Булак. 58 айылдык аймак, 175 айыл, кыштак бар.

  • (слайддан облустун районго бөлүнгөн картасын көрсөтүү жана шаар, шаарчаларды көрсөтүү)

  • Окуучулар контур картага белгилешет.

Аянты 43,1 мин.км2(жалпы республиканын аянтынын 21,6%ин ээлейт) Калкы 463,9 мин киши (2015) (республиканын калкынын жалпы санынын 8,4%ин түзөт). Жыштыгы 1км/кв 10,8 адам туура келет.

Табияты: Былтыркы окуу жылында биз силер менен Кыргыз Республикасынын физикалык географиясын окуп үйрөнгөнбүз. Ал жактан Ысык-Көл облусунунун жаратылышы менен таанышканбыз. Кана ким айтат? Ысык-көл облусун кайсы тоо кыркалар курчап турат.

Күнгөй жана Тескей Ала-Тоолору.(картадан көрсөтүшѳт)

Көл ойдуңда жайгашкан ошондуктан биз Ысык-Көл ойдуңу деп атайбыз.

Рельефи: татаал. Ысык-Көл облусу кайсы капчыгай аркылуу Чүй өрөөнү менен туташат?

Ысык-Көл ойдуңу Орто Азияда Фергана ойдуңунан кийинки экинчи орунда турган көл, ойдуң.(Картадан Фергана ойдуңун көрсөтүшот).

Көл түздүктөр менен курчалган. Жээги кумдуу, таштуу, саздак жерлер да кездешет. Түздүктөн плато, бийик тоолуу өрөөн-сырттар, Кан-Теңир тоо тоому жана Кыргыз Республикасынын эң бийик чокусу Жеңиш 7439 м. жайгашкан (слайддан көрсөтүү).

Кен байлыктары: Ак-Шыйрак Кум-Төр алтын кени алтындын запасы 716,9 т. 1 т-кыртыштан 12 грамм алтын алынат, балдар силер билесиңер эгерде 1 т. кыртыштан 3 грамм алтын алынса ал өзүн-өзү актайт. Демек Кум-Төр алтын кенинин запасы жана казып алуу үчүн пайдалуулугу жогору.Калай,вольфрам Тоголок, Жаңгарт, Көөлү, Эчкили-Таш, коргошун Эки-Чат 98,8 миң т. күмүш, уран Сары-Жазда, полиметалл Жыргалаң комплекстүү уран-молибден, ванадий кендери, көмүр Жыргалаңда 2235 миң т. Сөгөттү 11 млн т.цемент даярдоого жарактуу акиташ теги Күрмөнтү ошондуктан Кыргызстандагы эң чоң цемент заводу ошол жерде орун алган. Мындан тышкары айнек куму, курулуш материалдарынын кендери бар.

Видео ролик: Ысык-Көл облусу санаторий-курорттор. Дарылык касиети бар коптөгөн минералдуу ысык булактардын базасында Жети-Өгуз, Жыргалаң,Ак-Суу, Чолпон-Ата, Көгүлтүр Ысык-Көл,Тамга, Кыргы деңизи ж.б. бальнеологиялык курорт- саноторийлер иштейт. Дары баткак ири кендери-Кызыл-Суу, Тамга,Жыргалаң Күрмөнтү Кара-Ой Чолпон-Ата, Чок-Тал, Улаколдо табылган.

Климаты: Климаты бийиктик алкактуулукка байланыштуу. Колдун төнбогон суусу, өрөөндүн климатын жумшартып, башка өрөөндөрдөн айырмаланып турат.Жайы салкын орточо июолдун тем. 18 градус. Кышы жумшак -2-4-10 градуска чейин суук болот. Сырттарда максимум -27-30 градус болот. Кана балдар Ысык-Көлгө мүнөздүү шамалдары кайсылар: Улан жана Санташ жөнүндо маалыма берүү Жаан чачын 110 мм батышта, чыгышында 569 мм

Мөңгүлөрү:

Суулары:

Видео ролик көрсөтүү

Өсумдүктөрү:

Жаныбарлары:

Бышыктоо: Тапшырма

  1. 1 топ Ысык-Көл облусунун экономикалык-географиялык абалы, облустун пайда болуу тарыхы, административдик бөлүнүшү,

  2. Рельефи,кенбайлыктары, климаты

  3. Суулары, өсүмдүктөрү, жаныбарлары

5 мин. Даярдык үчүн

Ар бир группанын тапшырмасын жыйнап алуу илүу презентация

Ар бир топко 3 мин. Жактоо суроолорго жооп берүү

1

2

3

Жыйынтыктоо

Окуучулардын билимин баалоо

Ар бир топтон баалоо баракчасын жыйнап кайсы окуучунун баллы көп болсо ошол баллдарга карата баалоо.

Үй тапшырма: Контур картага облустун аймагын, облустун борборун, райондун борборлорун белгилоо. Кошумча маалымат таап келишет

Баалоо баракчасы



Окуучунун аты,жөнү

Алган баллы

Баасы

Уй тапшырма

Жаны тема

1











2











3











4











5











6











7











8















  1. Суусу бар ичүүгө болбойт

Жолу бар жүрүүгө болбойт

Шаары бар жашоого болбойт

Токою бар,кыюуга болбойт

Бул эмне кана ким ойлонуп бат табат? (Карта)



Көңүл бурганыңыздарга чоң рахмат!!!












Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!