СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1-сынып жаратылыстану, ҚМЖ "Қозғалыстың маңызы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

№16

Бөлім/бөлімше

Табиғат физикасы/ 5.1 Күш және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні

 

Сыныбы 1

Қатысушыларсаны:   Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қозғалыстың маңызы

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау

Сабақтың мақсаты

қозғалыстың адам өміріндегі маңызын түсіну

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылығын ояту

Сабақ тақырыбын шынайы өмірмен байланыстыру үшін, оқушылардың қайсысы                        таңертеңгілік                        жаттығу жасайтынынсұрау.

  • Ол не үшінкерек?
  • Қандай жаттығулар жасау керек?
  • Адамның өмірінде қозғалыстың қандай маңызыбар?
  • Кейбір дене мүшелері қозғалмалы, мысалы, қол менаяқ.

Оларды бүгуге, жазуға және

айналдыруға болады.

«Шаттық шеңбері»

«Досымның портреті» ойыны

Оқушылар шеңберде тұрып, бірінің арқасына бірі қағаздарын қойып, қозғалып жүріп  сурет салады. Соңында көршісіне суретін сыйлап, бүгінгі сабаққа тілекайтады.

ҚБ:

«Қолшапалақтау» әдісі арқылы оқушылар бірін- бірі бағалайды.

 

 

Сабақтың ортасы

Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру мақсатында сабақты ойыннан бастау. Жаттығуларды жасағаннан кейін, оқушылардан қандай қимыл-қозғалыс жасағандарын сұрап, талқылау.

Оқулықпен жұмыс

  • Адамдар үнемі қозғалыста болады. Қозғалыс адам өмірі үшін аса қажет. Қозғалыс арқылы адамның денсаулығы жақсарады, денесі шынығады, көңіл күйі көтеріледі, демалады және уақытты үнемдейді.

«Адам қалай қозғалады?» деген сұраққа жауапіздеу.

  • Адамның дене мүшелерінің қимыл- қозғалысы бүгіліп, жазылуға негізделген. Осы қозғалыстың әсерінен адам заттарды итеріп, тарта алады. Дене мүшелерінің ішінде ең көп қозғалатыны аяқ пен қол, сонымен қатар дене мен бас та қозғалыста болады. Адамның денесі жүру, жүгіру, секіру сияқты әртүрлі қимыл-қозғалыстар жасайалады.

Оқушылар музыка әуеніне ілесіп, белгілі бір қимыл- қозғалыстарды (бастарын, мойындарын, иықтарын айналдыру, қолдарын артқа, алға қарай айналдыру, бөкселерін айналдыру, бір орында жүгіру) жасайды.

ҚБ: «Рақмет…» әдісі бойынша оқушылар бір-бірін рақмет айтып бағалайды.

Оқулық

 

Энциклопедиялар, төменгі сынып балаларына арналған анықтамалықтар, интернет

 

 

 

Суреттер Интернет

 

«Салыстырайық»

Оқулықта      55-беттегі                             балалардың қозғалысынсалыстырады.

  • Қай суретте адамның белсенді дене қозғалысыбайқалады?
  • Не байқадың? Қайсысы жеңіл қозғалады?

Суреттегі балалардың қозғалысын салыстырады. Өз ойларын дәлелдейді.

 

 

 

 

Топтық жұмыс

Әр топ берілген көліктерге жарнама жасайды.

1-топ – мәшине 2-топ – пойыз 3-топ – ұшақ

Жарнама жасау үшін топтарға тірек сөздерді көмек ретінде ұсынуға болады:

  1. топ        –дөңгелек,      тас          жол, жанармай;
  2. топ        –          шойын            жол, көмір,машинист;
  3. топ – әуе, жанармай,ұшқыш.

Оқушылар топқа бөлініп, берілген көлікке жарнама дайындайды.

  1. топ – «мәшине». Мәшине отбасы мүшелерін күнделікті өмірде тасымалдауғақолайлы.
  2. топ – «пойыз». Пойыз алыс ауыл, қала арасындағы жайлы қозғалысыменерекше.
  3. топ – «ұшақ». Ұшақ – уақытты үнемдейтін таптырмас көлік.

Дескриптор:

  • тірек сөздердің барлығын дұрыс қолдана отырып, жарнама жасайды;
  • тірек сөздердің кейбіреуін ғана дұрыс қолдана отырып, жарнамажасайды;
  • тірек сөздерді дұрыс қолдана алмайды, жарнама жасауда қиналады.

Қима суреттер

 

Тәжірибелік эстафеталық ойын

Мектеп ауласына шығып, секіртпемен эстафеталық жарыс ұйымдастырылады.

Оқушылар 3 топқа бөлініп, секіртпемен секіру жарысына қатысады.

 

 

 

Дәптермен жұмыс

  1. Қай бала мектепке кешікпей келеді? Неліктен? (Автобусқа мініп жатқанбала).
  2. Стадионда – бір орыннан секірген бала және жүгіріп келіп, екпінмен секірген бала. Қай бала алысқа секіреді? Дұрыс жауапты боя (Екпінмен секірген бала алысқасекіреді).

Дәптерде берілген тапсырмаларды ретімен орындайды.

ҚБ: Мұғалім оқушыларды

«Жарайсың!»,

«Керемет!», «Жақсы!»,

«Өте жақсы!»,

«Ақылдысың!» деген қанатты сөздер арқылы ынталандырады.

Жұмыс дәптері

 

«Білгенің жөн»

Марат Жыланбаевтың есімі Гиннестің рекордтар кітабына енген. Ол – құмды шөлдерден бір өзі ғана жүгіріп өткен марафоншы.

Марат Жыланбаев туралы бейнебаян көреді.

«Қозғалыс – денсаулық кепілі» деген тұжырымды қалай түсінетіндерін айтады.

 

Марат Жыланбаев туралы бейнебаян «7 мәрте Гиннес рекордын

 

 

Марат Жыланбаев туралы бейнебаян көрсетіледі.

 

 

бағындырған тұлға». https://astanatv.

kz/ru/news/46695/

 

Тірек сөздерменжұмыс

Қимыл, қозғалыс,уақыт.

  • Денені қалай шынықтыруға болады?
  • Уақытты қалайүнемдейміз?

Сұрақтарға жауап береді:

  • Денені шынықтыру үшін спортпен айналысукерек.
  • Уақытты үнемдеу үшін күн кестесі құрылуыкерек.

 

Оқушылармен бірге бірлесіп жасаған күн кестесін сынып бұрышына ілуге болады.

Рефлексия

«Ыстық                   орындық»                   стратегиясы

(Сыни ойлау технологиясы)

Оқушыларға сабақ жайлы ойлары мен алған әсерлерін айтқызады.

Оқушылар қалауына қарай тақтаға            шығып,                        ненің

есте қалғанын, не таңғалдырғанын, не ұнағанын айтады.

  • Бүгін мен сабақта өзім үшін мынадай жаңалықаштым

  • Бүгінгі сабақта маған ұнағаны –…
  • Сабақта мені қуантқанжайт

– …

  • Мен өз жұмысыма толық қанағаттанамын, себебі…
  • Мен былайша істеуге кеңес берер едім…
  • Егер мен мұғалімболсам,

ҚБ: мұғалім оқушыларды

«Жарайсың!»,

«Керемет!», «Жақсы!»,

«Өте жақсы!»,

«Ақылдысың!» деген қанатты сөздер арқылы ынталандырады.

 

 

Просмотр содержимого документа
«1-сынып жаратылыстану, ҚМЖ "Қозғалыстың маңызы"»

№16

Бөлім/бөлімше

Табиғат физикасы/ 5.1 Күш және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні


Сыныбы 1

Қатысушыларсаны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қозғалыстың маңызы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау

Сабақтың мақсаты

қозғалыстың адам өміріндегі маңызын түсіну

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылығын ояту

Сабақ тақырыбын шынайы өмірмен байланыстыру үшін, оқушылардың қайсысы таңертеңгілік жаттығу жасайтынынсұрау.

  • Ол не үшінкерек?

  • Қандай жаттығулар жасау керек?

  • Адамның өмірінде қозғалыстың қандай маңызыбар?

  • Кейбір дене мүшелері қозғалмалы, мысалы, қол менаяқ.

Оларды бүгуге, жазуға және

айналдыруға болады.

«Шаттық шеңбері»

«Досымның портреті» ойыны

Оқушылар шеңберде тұрып, бірінің арқасына бірі қағаздарын қойып, қозғалып жүріп сурет салады. Соңында көршісіне суретін сыйлап, бүгінгі сабаққа тілекайтады.

ҚБ:

«Қолшапалақтау» әдісі арқылы оқушылар бірін- бірі бағалайды.


Сабақтың ортасы

Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру мақсатында сабақты ойыннан бастау. Жаттығуларды жасағаннан кейін, оқушылардан қандай қимыл-қозғалыс жасағандарын сұрап, талқылау.

Оқулықпен жұмыс

  • Адамдар үнемі қозғалыста болады. Қозғалыс адам өмірі үшін аса қажет. Қозғалыс арқылы адамның денсаулығы жақсарады, денесі шынығады, көңіл күйі көтеріледі, демалады және уақытты үнемдейді.

«Адам қалай қозғалады?» деген сұраққа жауапіздеу.

  • Адамның дене мүшелерінің қимыл- қозғалысы бүгіліп, жазылуға негізделген. Осы қозғалыстың әсерінен адам заттарды итеріп, тарта алады. Дене мүшелерінің ішінде ең көп қозғалатыны аяқ пен қол, сонымен қатар дене мен бас та қозғалыста болады. Адамның денесі жүру, жүгіру, секіру сияқты әртүрлі қимыл-қозғалыстар жасайалады.

Оқушылар музыка әуеніне ілесіп, белгілі бір қимыл- қозғалыстарды (бастарын, мойындарын, иықтарын айналдыру, қолдарын артқа, алға қарай айналдыру, бөкселерін айналдыру, бір орында жүгіру) жасайды.

ҚБ: «Рақмет…» әдісі бойынша оқушылар бір-бірін рақмет айтып бағалайды.

Оқулық


Энциклопедиялар, төменгі сынып балаларына арналған анықтамалықтар, интернет




Суреттер Интернет


«Салыстырайық»

Оқулықта 55-беттегі балалардың қозғалысынсалыстырады.

  • Қай суретте адамның белсенді дене қозғалысыбайқалады?

  • Не байқадың? Қайсысы жеңіл қозғалады?

Суреттегі балалардың қозғалысын салыстырады. Өз ойларын дәлелдейді.




Топтық жұмыс

Әр топ берілген көліктерге жарнама жасайды.

1-топ – мәшине 2-топ – пойыз 3-топ – ұшақ

Жарнама жасау үшін топтарға тірек сөздерді көмек ретінде ұсынуға болады:

  1. топ –дөңгелек, тас жол, жанармай;

  2. топ – шойын жол, көмір,машинист;

  3. топ – әуе, жанармай,ұшқыш.

Оқушылар топқа бөлініп, берілген көлікке жарнама дайындайды.

  1. топ – «мәшине». Мәшине отбасы мүшелерін күнделікті өмірде тасымалдауғақолайлы.

  2. топ – «пойыз». Пойыз алыс ауыл, қала арасындағы жайлы қозғалысыменерекше.

  3. топ – «ұшақ». Ұшақ – уақытты үнемдейтін таптырмас көлік.

Дескриптор:

  • тірек сөздердің барлығын дұрыс қолдана отырып, жарнама жасайды;

  • тірек сөздердің кейбіреуін ғана дұрыс қолдана отырып, жарнамажасайды;

  • тірек сөздерді дұрыс қолдана алмайды, жарнама жасауда қиналады.

Қима суреттер


Тәжірибелік эстафеталық ойын

Мектеп ауласына шығып, секіртпемен эстафеталық жарыс ұйымдастырылады.

Оқушылар 3 топқа бөлініп, секіртпемен секіру жарысына қатысады.




Дәптермен жұмыс

  1. Қай бала мектепке кешікпей келеді? Неліктен? (Автобусқа мініп жатқанбала).

  2. Стадионда – бір орыннан секірген бала және жүгіріп келіп, екпінмен секірген бала. Қай бала алысқа секіреді? Дұрыс жауапты боя (Екпінмен секірген бала алысқасекіреді).

Дәптерде берілген тапсырмаларды ретімен орындайды.

ҚБ: Мұғалім оқушыларды

«Жарайсың!»,

«Керемет!», «Жақсы!»,

«Өте жақсы!»,

«Ақылдысың!» деген қанатты сөздер арқылы ынталандырады.

Жұмыс дәптері


«Білгенің жөн»

Марат Жыланбаевтың есімі Гиннестің рекордтар кітабына енген. Ол – құмды шөлдерден бір өзі ғана жүгіріп өткен марафоншы.

Марат Жыланбаев туралы бейнебаян көреді.

«Қозғалыс – денсаулық кепілі» деген тұжырымды қалай түсінетіндерін айтады.


Марат Жыланбаев туралы бейнебаян «7 мәрте Гиннес рекордын


Марат Жыланбаев туралы бейнебаян көрсетіледі.



бағындырған тұлға». https://astanatv.

kz/ru/news/46695/


Тірек сөздерменжұмыс

Қимыл, қозғалыс,уақыт.

  • Денені қалай шынықтыруға болады?

  • Уақытты қалайүнемдейміз?

Сұрақтарға жауап береді:

  • Денені шынықтыру үшін спортпен айналысукерек.

  • Уақытты үнемдеу үшін күн кестесі құрылуыкерек.


Оқушылармен бірге бірлесіп жасаған күн кестесін сынып бұрышына ілуге болады.

Рефлексия

«Ыстық орындық» стратегиясы

(Сыни ойлау технологиясы)

Оқушыларға сабақ жайлы ойлары мен алған әсерлерін айтқызады.

Оқушылар қалауына қарай тақтаға шығып, ненің

есте қалғанын, не таңғалдырғанын, не ұнағанын айтады.

  • Бүгін мен сабақта өзім үшін мынадай жаңалықаштым

  • Бүгінгі сабақта маған ұнағаны –…

  • Сабақта мені қуантқанжайт

– …

  • Мен өз жұмысыма толық қанағаттанамын, себебі…

  • Мен былайша істеуге кеңес берер едім…

  • Егер мен мұғалімболсам,

ҚБ: мұғалім оқушыларды

«Жарайсың!»,

«Керемет!», «Жақсы!»,

«Өте жақсы!»,

«Ақылдысың!» деген қанатты сөздер арқылы ынталандырады.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!