СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока по английскому языку

Нажмите, чтобы узнать подробности

План-конспект урока

Класс: 11

Тема: Болезни.

Задачи урока:

Практические:(в рамках формирования коммуникативной компетенции учащихся на уроке)

Компетенции:

речевая компетенция – развитие коммуникативных умений в чтении, говорении, аудировании в рамках темы «Несчастный случай»;

языковая компетенция – формирование лексических навыков по теме «Несчастный случай», развитие навыков оперирования лексическим материалом в коммуникативных целях в рамках темы;

учебно-познавательная компетенция – развитие общих и специальных учебных умений, позволяющих совершенствовать учебную деятельность по овладению иностранным языком (развитие умения целеполагания, развитие умения самоконтроля);

компенсаторная компетенция - умения догадываться о содержании текста по словам и фразам, взятым из него.

Развивающие:

  • развитие умения читать с целью понимания основного содержания текста, с полным пониманием текста; развитие умений диалогической и монологической речи по теме; развитие умений продуктивного письма;
  • развивать способности к догадке,
  • развивать внимание, мышление;
  • развивать умение работать в паре,
  • развивать рефлексивные способности учащихся;
  • способствовать развитию интереса к предмету.

Воспитательные:

  • воспитывать личностные качества учащихся,
  • способствовать развитию способности и потребности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре;
  • воспитание речевой культуры.

Образовательные:

  • расширение общего кругозора;
  • расширение филологического кругозора.

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Формы/

Режимы организации учебной деятельности/

Виды контроля

Время

1.Организационный.

Good morning, students!

How are you?

Good morning, teacher!

I am fine.

фронтальная

T – Cl

T – P1,P2,P3/

наблюдение

0,5 мин

Look at the picture and answer my questions!

  1. What can you see in the picture?
  2. Who are the people in the picture?
  3. What are they doing?
  4. Have you ever climbed the mountains?
  5. What kind of activity is it?
  6. What kind of people go mountaineering?
  7. Would you like to take up mountaineering ?

(Возможные ответы учащихся):

I can see two or maybe more climbers.

They are trying to reach the top of the mountain. It’s a very exciting but dangerous activity.

Strong/brave/determined/ambitious/active/adventurous people climb mountains.

Yes, I’d like to, because I like challenge and adventure./ No, I wouldn’t. I prefer indoor activities such as playing chess.

T – P1,P2,P3

4

The topic of today’s lesson is “Against all odds”. By the end of the lesson you‘ll have -read the text;

-filled in the gaps with the given sentences;

-discussed the character’s decision.

фронтальная

0,5

2.Основной.

Look at the pictures! What feelings do you have when you see them? Would you like to visit these places? Discuss with your partner.

Look at the phrases. They are taken from the text. What do you think the text is about?

(Возможные ответы учащихся):

P1: The views are breathtaking. One can feel relaxed here far from the noise of the big cities.

P2: And one can enjoy the beauty of the quiet lakes and majestic mountains.

In my opinion, it’s about British mountaineers who got into trouble and one of them had to decide what to do in this situation.

2

Read the text to find out.

(Возможные ответы учащихся):

We were right/ wrong.

3

The text is about Joe Simpson and Simon Yates Read the text again and match each sentence(A-H) to a gap (1-7).There is one sentence that you do not need to use.

Mind the new words. (Slide 9, 10)

Учащиеся выполняют задание, познакомившись с новыми словами.

индивидуальная

5-7

Listen to the text and check if you have filled the gaps correctly.

Look at the slide and check your answers.

Учащиеся слушают текст и проверяют правильность заполнения пропусков.

После прослушивания учащиеся сверяют свои ответы с правильными.

Индивидуальная/ самоконтроль

5

Imagine that you’re a screenwriter. What would you tell the producer to persuade him to make a film based on these events.

The story takes place in the Peruvian Andes in the summer of 1985. Two young mountaineers decided to conquer the Siula Grande

Joe Simpson is a character of the story who slipped and broke his leg during their descent.

Another character of the story is Simon Yates who faced with an agonizing decision to send his friend to certain death or save him.

A problem occurs when Simon tried to lower his friend down the mountain using a rope and got no sounds back from Joe.

After that, Simon decided to cut the rope because his strength grew weaker.

Then he continued down the mountain alone.

And Joe was badly injured but not killed.

The problem is solved when Joe managed to crawl down the mountain to safety.

Индивидуальная/

10

Listen and read the text again. Discuss the characters of the story. Do you think Simon made the right decision? What do you think of Joe? What would you do if you were in their shoes?

P1: I think Simon made the right decision. I would

have done the same. It is better for one man to

die than two. There was no guarantee that

Simon would have been able to save his friend’s life, anyway. And what’s your opinion?

P2: And I can’t but admire Joe. He is a real fighter who isn’t used to giving up.

P1: I agree he is a brave strong man.

парная

5-7

3.Завершающий этап.

Imagine you’re Joe. Your h/t is to write a paragraph describing what happened and how you felt during your journey down the mountain to safety.

1

Now say what you’ve learnt to do at the lesson. Finish the sentences:

Now I can …

3

Your marks are …

1

07.12.2015 10:53


Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!