Технологическая карта урока иностранного языка в условиях реализации
системно-деятельностного подхода.
Учитель: Латипова Р.Д.
Класс : 8-9
Учебный предмет: английский язык
Задачи урока:-
Образовательная:
-формирование навыков работы с текстом (поиск необходимой информации в тексте),активизация использования лексических единиц в речи
-совершенствование умений аудировать с целью извлечения необходимой информации;
-совершенствование умений читать текст с детальным пониманием;
Развивающая:
-развивать творческие способности учеников, гибкость мышления, самостоятельность;
-развитие познавательных и творческих способностей учащихся, способности к сравнению и сопоставлению полученных знаний, способности логически излагать свою мысль на иностранном языке
Воспитательная: воспитание чувства патриотизма и уважения к своей стране, развитие умения рассказать о людях своей страны на иностранном языке
развивать познавательный интерес, прививать интерес к изучению английского языка.
Материалы и оборудование: проектор, ноутбук, экран, раздаточный материал –кусочки текста
Тема | Solar System |
Тип урока | Урок введения нового материала |
Цель | развитие речевых умений по теме Космос |
Планируемые результаты: |
Предметные | Метапредметные | Личностные |
Умение работать с текстом памяти, воображения, развитие речевых навыков по теме Умение анализировать информацию, делать обобщения, выводы, умение работать с разнообразным справочным материалом. Умение лаконично излагать мысль развить активное самостоятельное мышление. Умение применять полученные знания на практике. Употребление артикля с названиями планет | Знакомство с названиями планет и их спутников.(физика астрономия) Умение рассказать о солнечной системе. (физика химия) | Формирование мотивации изучения иностранных языков и стремление к самосовершенствованию. Осознание возможностей самореализации средствами иностранного языка; Стремление к совершенствованию собственной речевой культуры в целом; Развитие таких качеств, целеустремленность, креативность, инициативность, трудолюбие, дисциплинированность. |
№ этап время Задача этапа | Деятельность учителя | Деятельность учащихся | УУД |
1 Организационный 1 мин -снятие эмоционального напряжение -настрой детей на работу на уроке | Good morning, dear children! What date is it today? -The Day of Astronautics. Today you have a chance to speak about really interesting topic for everyone. Nowadays it is the top topic throughout the world. The topic of our lesson is «Space Exploration» So, let's start. | - Good morning, teacher! -today is the 12th of April. the 12th of April is Space Day in Russia What topic? Space Kosmos Записали тему | Развитие доброжелательности и эмоциональной отзывчивости. |
2 Целеполагание 2 мин сформулировать цели и задачи урока -мотивация ребят для работы уроке -объяснение плана урока | And the aim of our lesson will be…. Our theme consist of 5 questions: 1.famous people 2 information about solar system 3 using article with the names of planet 4 5 Who was the first cosmonaut? -Who was the first person to invent the idea of space rockets? -Who constructed the first spaceship? -Who was the first man to take a walk in space? -Who was the first man on the Moon? -Who was the first woman in space? На экране появляются портреты -проверка | To learn theme Space-learn new words… письменно отвечают на вопросы | Овладение способностью принимать и сохранять цели и задачи учебной деятельности, поиска средств её осуществления |
3 Основная часть Famous people Работа с текстом в парах Песня(аудирование) совершенствование навыков аудирования - расширение кругозора | Каждая пара получает отрывок текста(песни) Ребята, а теперь мы посмотрим клип-над текстом которого вы только что работали. О чем мы еще не сказали (какого кусочка текста у вас не было) | Работа в парах чтение перевод. У доски презентуют свой отрывок.
Смотрят ролик(поют) Делают дополнения. | Развитие речевой догадки Умение анализировать информацию, делать обобщения, выводы, Умение сотрудничать Совершенствование навыков с извлеч. необходимой инф. аудирования Развитие памяти. Умения четко произносить рифмованный текст |
4. Оценивание и подведение итогов - подвести итоги -Оценить работу учащихся | Сегодня мы проделали большую работу. Что из изученного было наиболее полезным для вас? | | Осознанно и произвольно строить речевое высказывание в устной форме Рефлексия своих знаний |
Текст Космос
The Sun is the centre of our Solar System
As a giant of plasma it/s pretty hard to miss him
It’s 30 million degree (Fahrenheit) centre you would see
Hydrogen fuse into helium and release energy
Magnetic fields cause solar flares and coronal mass Ejection
And particles from these burst damage electronic connections
Its 100 times as wide as Earth 93 million
And despites all of this miles far it’s just an average-sized star
Mercury Venus Earth and Mars
There are first four planets rocky like ours
Jupiter Saturn Uranus and Neptune
They’re made hydrogen and helium gas like a balloon.
Mercury is the closest planet to the Sun
And as such it takes the least time to run
Around its orbit, its year is only 88 Earth days
And the solar wind means that little gas stays
On its rocky surface barren and full of craters
With no atmosphere its temperature waivers
From 800 Fahrenheit to minus 300 at night
But there is still some ice in craters away from the light.
Venus is the 2nd planet from the Sun
It’s same size as Earth … give or take some
Venus is covered in a thick layer of clouds
Made of carbon dioxide which in effect shrouds
The planet from losing heart like a giant blanket
So it’s 900 degrees due to the green house effect
It’s covered with volcanoes and is shaped by their powers
And the only probes that have ever landed died within 2 hours.
The Earth is the 3d planet from the Sun
It gotta feeling you’re familiar with this one
It’s the only planet known to have had life in its history
Through just how life started is still a bit of a mystery
4 billion years ago two protoplanets collided
And our moon was formed when collision debris united
Earth’s in the goldilocks zone not too hot how too cold.
Mars is the 4th planet from the Sun
And it’s the place where our voyage to other planets has begun
The surface is covered with red iron oxide
And much of its atmosphere was blown away with magnetic fields inside
Early astronomers saw canals everywhere
And they thoughts perhaps aliens had put them there
Thanks to telescopes orbits and rivers we now know
That there are no such alien canals although
Rivers deltas volcanoes and canyons abound
There’s little water left but life on Mars may still be found
So we send space craft there like Curiosity
to try to understand Mars geologic history.
Between the inner planets and outer planets there are
Billons of asteroids orbiting in a belt around our star
Sometimes they are knocked out of their stable orbit
And a few might collide with Earth if they don’t avoid it
Why the belt? Well it has to do with Jupiter you see
If pulls on the belt with its massive gravity
Preventing asteroids from forming into another planet
But don’t worry a big one can’t hit Earth soon on can it.
Jupiter is the 5th planet it’s the largest one
Bigger than all the others combined
But only one thousandth the Sun
It’s gas giant so it was ground on which to stand
But that doesn’t mean its surface is bland
The great Red spot is a giant cyclaunse on its surface
It centuries old and huge bigger than the Earth is
There are four big moons that with binoculars you can see
Discovered in 1610 by Galileo Galilei.
Io has volcanoes heated by the friction of its tide
And Europa’s covered in ice with an ocean inside
Garymede is the largest moon we know exists
And Callistor’s covered in craters from the asteroids it hits
Saturn is the 6th planet from the Sun
It terms of beauty I’d say its rings have clearly wan
They’re mord of bits of ice and rock orbiting through the void
And they man have been formed when a moon was destroyed
Saturn is the least dense of any planet known
And the most oblate its centrifugal force is really shown
Titan has methane lakes and thick orange haze
And Enceladus has water in liquid phase.
Uranus is the 7th planet from the Sun
And dirty jokes about it’s name are deserving of shun
Not much is known about Uranus or its brother Neptune
Cuz voyager 2 was the only craft to go to them
Uranus has a ring through not as great a Saturn’s
And it’s usually devoid of any interesting patterns
There not much more about this place which I can say
But hopefully we’ll send a new space craft there someday.
Neptune is the 8th final planet from our star
The Sun’s 1 % as bright because its so far
Its similar to Uranus in mass size and composition
And Uranus orbit preditcted its position
You may have noticed Neptune is a bright blue sky
The methane in its atmosphere gives Neptune its hue
It’s the windiest with 1000 mile per hour guests
And Triton has liquid nitrogen spewing from its crust.
The 9th planet was Pluto but it’s a planet no more
Because its too small it’s a dwarf planet but this topic’s sore
The planet orbit close to a plane but Pluto does not
And more dwarf planets were found that what got this topic hot
Pluto’s big moon, Charon is Pluto’s little brother
So big that Pluto and Charon orbit one another
Beyond the Kuper Belt is the Oort cloud
And that’s where debris from our star’s formation can be found.
Our Sun and the planets like Earth and Mars
Are not alone just look at the stars
You see most have their own collection of bodies
And that is what the search far exoplanets studies
And there are far more stars up there than you can see
Three hundred billon in our galaxy
And there are hundreds of billions of galaxies that we know
So think about how small you are down here below.