СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ОБРАЗИ БЕНА І ДЕВІ, ХУДОЖНІ ЗАСОБИ ЇХНЬОГО СТВОРЕННЯ. ВІРА У ВНУТРІШНІ МОЖЛИВОСТІ ЛЮДИНИ, ПОДОЛАННЯ НЕЮ ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАНЬ, ЗДАТНІСТЬ ДО ПОРОЗУМІННЯ

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оповідання «Останній дюйм» є одним із шедеврів Дж. Олдріджа. У ньому письменник досить своєрідно порушує важливу проблему «бать­ків і дітей», ставлення до якої буває різним.

Даний конспект уроку дає змогу учням зрозуміти та проаналізувати поведінку батька та сина, задуматися над сімейними проблемами у власній родині.

Просмотр содержимого документа
«ОБРАЗИ БЕНА І ДЕВІ, ХУДОЖНІ ЗАСОБИ ЇХНЬОГО СТВОРЕННЯ. ВІРА У ВНУТРІШНІ МОЖЛИВОСТІ ЛЮДИНИ, ПОДОЛАННЯ НЕЮ ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАНЬ, ЗДАТНІСТЬ ДО ПОРОЗУМІННЯ»

Тема уроку : ОБРАЗИ БЕНА І ДЕВІ, ХУДОЖНІ ЗАСОБИ ЇХНЬОГО СТВОРЕННЯ. ВІРА У ВНУТРІШНІ МОЖЛИВОСТІ ЛЮДИНИ, ПОДОЛАННЯ НЕЮ ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАНЬ, ЗДАТНІСТЬ ДО ПОРОЗУМІННЯ

Мета уроку :

навчати учнів переказувати текст твору, визначаючи ключові епізоди, актуалізувати знання з теорії літератури;

розвивати творче мислення, вміння учнів аналізувати текст, визначати головну думку оповідання.

характеризувати образи Бена і Деві, знаходити художні засоби їхнього створення;

виховувати вдумливого читача, формувати в учнів вміння переборювати складні ситуації, стимулювати бажання робити добро рідним, близьким;

виховувати загальнолюдські риси: повагу до сімейних цінностей та родинних зв’язків.

Обладнання : підручник, мультимедійна презентація, буктрейлер до твору

ХІД УРОКУ

1.Організаційний момент: створення психологічної атмосфери для проведення уроку. 

- Назвіть власні асоціації до слова «море»…

- Добрим або злим воно буває? Від кого це залежить?

- Яким воно зображено в творі Олдріджа?

2.Оголошення теми, мети, завдань уроку і мотивація навчальної діяльності.

(діти визначають самі мету уроку, завдання)

3. Вступне слово вчителя:

Батьки і діти — це любов і сльози,

Це вічне щастя і одвічний біль.
Це сонце і тепло, сніги й морози,
Мед на вуста й на вічні рани сіль.

Життя! Одвічна боротьба добра і зла, любові і ненависті, хибного і правдивого, щирого і зухвалого. Життя непередбачуване, життя мінливе, життя бурхливе. І так хочеться, щоб воно було наповнене тільки щасливими хвилинами, приємними моментами. Але трапляється так, що ці хвилини затьмарюють життєві негаразди, прикрощі, всілякі непорозуміння.

- Діти, як вигадаєте, між ким в житті можуть траплятися непорозуміння?

4. Робота над темою уроку.

За своє письменницьке життя  Джеймс Олдрідж написав романи “Справа честі”, «Морський орел», “Дипломат”, “Мисливець”, “Герої путинних горизонтів”, “Не хочу, щоб він помирав”, “Останній вигнанець”, “Син чужої землі”, збірки оповідань та новел “Про багатьох людей”, “Золото й пісок”. Всі його твори об’єднує мужність автора, який говорить сувору правду про сучасний світ, про шляхи та перспективи його розвитку. Джеймс Олдрідж показує   читачу болі свого часу – війни, екологічні проблеми, продажність, підступність  політиків.  Він змушує людину  усвідомити не тільки свою причетність до історії, але й відповідальність за долю людства. Книги письменника  перекладені більш як на двадцять мов, у тому числі й українською. Особливі почуття зв’язують Олдріджа  з Україною, яку він теж  відвідував, коли перебував в Радянському Союзі.Дуже цікавим є той факт, що письменник побував в Україні, у Києві, зустрічався з читачами, давав інтерв'ю.

11 березня 1964 р. київська «Робітнича газета» надрукувала статтю «І в мені частка України». У ній Джеймс Олдрідж писав: «Україна нагадує мені країну мого дитинства Австралію. На мою думку, будь-який український хлопчик може впізнати себе в героях моїх дитячих оповідань».

В основу оповідання автор поклав власні враження від відвідування Акулячої бухти в Єгипті.  Джеймс Олдрідж сам ще у молодості навчився керувати  невеликими літаками. Пізніше письменник захопився підводним плаванням, навіть написав книгу для любителів «Підводне плавання для недосвідчених англійців». Пристрасним захопленням підводне плавання стало й для молодшого сина письменника. Одного разу вся родина Олдріджів поїхала у Акулячу бухту, і Джеймс  знімав морських хижаків – акул, а дружина Діна та старший син  Уільям напружено чекали на березі. Тому описи підводного царства такі достовірні та вражаючі.

Оповідання «Останній дюйм» є одним із шедеврів Дж. Олдріджа. У ньому письменник досить своєрідно порушує важливу проблему «бать­ків і дітей», ставлення до якої буває різним.

5. Фронтальна та індивідуальна робота.

- План до твору (перевірка д/з) із коментарем інших учнів.

- Давайте визначимо «ключові епізоди. Згадайте, які епізоди називаються ключовими? (Це ті, які зображають події , що відіграють важливу роль у житті героїв)

  1. Підготовка до польоту.

  • Чи хоче батько брати хлопчика з собою?

  1. Переліт до Акулячої бухти.

  • Який настрій у хлопчика?

  • Яким тоном говорить батько з ним ?

  • Які речення найчастіше вживає? ( Наказові)

  1. Що мені робити? Бачиш, що з тобою сталося?

  • Як ви гадаєте чи тепер батько жалкує , що взяв його з собою?

  1. Довго вибиралися вони схилом.

  2. Переліт «Акуляча бухта-Каїр»

  3. У лікарні.

Індивідуальні завдання - розвязати анаграми за текстом

- Чого найбільше боявся батько в бухті? (Хамсину-вітру)

- Чи була відстань між батьками і сином?

- Скільки дюймів треба для безпечного приземлення літака? 2.54Х 6= 15.24 см

6.Словникова робота

  • Дюйм (від гол. - великий палець) - одиниця довжини в системі англійських мір, що становить 2,54 см.

  • Фут (англ.. - ступня) - одиниця довжини в англійській системі мір, що дорівнює 30,48 см (1 фут = 12 дюймам).

  • Миля — одиниця довжини, яка використовується нині здебільшого у морській справі (морська миля становить 1852 метри).

  • Фунт - основна одиниця ваги в системі англійських мір, що дорівнює 453,5 г.

  • Апатія - стан байдужого ставлення до навколишнього світу.

  • Хамсин - піщаний вітер у пустелі.

  • Авантюра - ризикована справа, розрахована на випадковий успіх.

- В прямому чи переносному значенні автор використовує слова «останній»?

7.Бесіда про стосунки в родині до події із зачитуванням цитат з тексту


Батько

Мати

Син






Рід занять, вчинки, почуття

43 роки. Льотчик високого класу, який закінчив польоти в Канаді. Він, щоб підтримати сім'ю, наймається в компанію по пошуку нафти. Але вона припинила свої пошуки, і Бен, сумний і стривожений, знову шукає роботу. І він зайнявся небезпечною справою - підводною зйомкою акул. «Отак вiн i залишився з порожнiми руками, коли не брати до уваги байдужу дружину, якiй вiн не був потрiбен, та десятирiчного сина»

Ненавиділа канадське поселення, де вони мешкали, тужила за рідною Новою Англією. Її охопила апатія, яка дедалі зростала. Зрештою покинула сім'ю і виїхала до Англії, де "почала жити так, як їй подобалось".

10 років, пізня дитина, вже не бажана. Самотній.

Відчуває, що батькам не потрібний.






Ставлення до сина

"Десь у глибині душі Бен розумів, що хлопчик чужий їм обом". Був з ним "різкий і небагатослівний".

Під час одного з дуже рідких нападів великодушності Бен спробував навчити хлопчика керувати літаком, і хоча син виявився дуже тямущим і швидко засвоїв головні правила, "кожний окрик батька доводив його до сліз..."

"... мати ним не цікавиться..."

"... поки що вона не виявляла ніякої зацікавленості, хоча з того часу, як вона поїхала додому, пройшло три місяці»



8. Висновки

  • Чи склались взаємини у сім`ї хлопчика Деві ?

  • Як почувається хлопець в родині?

9.Бесіда

  • Чому батько вирішив знімати акул?

  • Чи розумів він їхню небезпеку?

10. Випереджальне завдання «Види акул»

Повідомлення учня. Акули

Включає 8 рядів, 20 родин і близько 350 видів. Сучасні акули об'єднані в 3 групи: давні акули, рогаті акули, справжні акули — найчисленніші: блакитна акула, або акула-людоїд , риба-молоn, оселедцьова акула , морська лисиця, колюча акула.

Надряд акули об'єднує хрящових риб з обтічним видовженим тілом. За розмірами акули бувають від 20-30 см (так звані катранові та кунячі акули) до 20 м завдовжки та масою до 14-20 тонн. Такі велетні (велетенська та китова акули ), проте, живляться тільки планктоном та дрібною рибою.

Рот на нижній стороні голови у вигляді поперечної щілини. В щелепах кілька рядів зубів. Втрачені зуби замінюються новими з глибше розміщеного ряду. З кожного боку голови відкривається 5, рідше 6—7 зябрових щілин.

Більшість видів відносяться до так званих справжніх хижаків, вони активно розшукують та переслідують здобич, деякі харчуються бентосом, планктоном. Здобич вони заковтують цілком або роздирають на шматки зубами, розміщеними на щелепах у кілька рядів.

Небезпечними для людини є близько 50 видів акул, що полюють на велику здобич. Із них найвідоміші тигрова акула завдовжки до 9 м та риба-молот, названа так тому, що її голова розширена в боки на подобі молота.

Поблизу чорноморського узбережжя України трапляється один вид акул — катран, або морський собака. Він має довжину близько 1 метра і не є небезпечним для людини. Зграйки катранів полюють на риб, молюсків, ракоподібних. Самки народжують живих нащадків.

Окремі види акул є об'єктами промислу. Використовують печінку (для витоплювання жиру), плавці, м'ясо (в їжу та на кормове борошно) й шкіру (найчастіше як шліфувальний матеріал).

Бесіда

- Що ви дізнались про акул нового?

- Які види акул побачив Бен?

- Як змінились батько і син після трагедії?

11. Заповнення таблиці «Бен і Деві до та після драматичної події» (до події заповнюють колективно, після – самостійно)


Бен

Деві



До

Працьовитий, заклопотаний, сміливий, різкий, нервовий, самотній, відчужений, роздратований, не піклується про дитину.

Нерішучий, насторожений, мовчазний, слухняний, усього боїться, замкнутий, нещасний, несміливий, небажаний, кмітливий.



Після

Обережний, терплячий, «потеплішав» душею, турбота про іншого, надлюдські зусилля в боротьбі за життя, мужність, сила волі, героїзм.

Хоробрий (керує літаком), упевнений у собі, рішучий, тямущий.

Еволюція

Від роздратованості - до гордості за сина.

Від нерозуміння – до піклування.

- У якому значенні Олдрідж використовує слово «останній»?

12. Випереджальне завдання. Значення слова «останній»

ОСТА́ННІЙ, я, є.

  1. Який закінчує собою ряд однорідних предметів, явищ, дій і т. ін.; такий, після якого немає іншого подібного; протилежне перший. 

  2. Єдиний, який зберігся, залишився

  3. Вирішальний, остаточний.

  4. Найближчий до моменту повідомлення

  5. Крайній, найвищий. 

  6. Який щойно з’явився; найсучасніший, найновіший

  7. Найгірший серед інших; поганий

  8. Щойно згаданий, названий, сказаний. 

  9. рідко. Усі, крім названого; інші, решта

Оста́нній — у народній поезії — найважливіший, найвагоміший; у народних казках про богатирів найсильніший, наймогутніший про­являє себе наостанок.

13.Відкритий мікрофон

- Дайте поради батьку і сину

- Якими ви би хотіли бачити свої стосунки з батьками? 

14.Бесіда з теорії літератури

- Які риси оповідання присутні в тексті?

(Оповідання - це невеликий прозовий твір, сюжет якого ґрунтується на певному епізоді з життя одного (іноді кількох) персонажу)

- Якою є композиція твору:

  • Експозиція – розповідь автора про події до польоту в бухту

  • Зав’язка - відчуженість батька і сина

  • Розвиток дії - політ, спуск, поранення батька

  • Кульмінація – неймовірні зусилля, які докладають батько і син, щоб вижити

  • Розв’язка - успішне приземлення, початок дійсно родинних стосунків

  • Що таке новела? Чим вона схожа з оповіданням?

(Кола Вена )

15. Заключне слово вчителя

Оберігайте свої родини!

Читець

Коли здається, жити неспромога,

Коли здається, більше сил нема,

Повір у себе, і твоя тривога

Розвіється , як марево, сама…



Повір у себе, ти багато можеш,

Не опускай безсилої руки.

Ти сам собі найкраще допоможеш –

Лиш тільки спробуй сам себе знайти.



Коли здається, що земля і небо

Супроти тебе стали на диби,

Повір у себе, знай, що жити треба,

Бо ви своєї долі – не раби!

16. Перегляд буктрейлера до книги Олдріджа

  • Буктрейлер (від англ. book — книга, англ. trailer — тягач, причіп) — короткий відеоролик за мотивами книги, кліп по книзі.

  • Метою створення буктрейлера є спонукання до прочитання книги. Його особливістю є те, що розповідь про книгу подається в образній, інтригуючій формі.

16. Коментар оцінок, інструктаж домашнього завдання

  • 1 вар. Прочитати твір “Акуляча клітка” Олдріджа

  • 2 вар. Скласти тести за змістом твору

  • 3 вар. Підготувати своє продовження історії стосунків батьків і сина за твором Олдріджа

ДОДАТОК

Анаграми(відповідь)

Олдрідж- Оіжрлдд

Австралія –алтравіяс

дюйм -дйюм

дитинство- овтинтдис

батько -отьбак

син- сни

акули- каилу

заробіток - тозкрбіао

"Остер"- отсер





7






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!