СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-класс. Тема: 793-800

Нажмите, чтобы узнать подробности

  24.02.2020 - жыл  ОББ  текшердим :  ________________

Математика 3-класс

 Тема: 793-800

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу  сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө, доскада иштөө

Сабактын жабдылышы: окуу китеби , карточкалар

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

                     

Бөлүүнү мамыча түрүндө түшүндүрүү жолу менен чыгарышат.Маселени шартын түзүп аткарышат. Квадраттын аянтын жана периметрин таба алышат.

Бөлүүнү мамыча түрүндө түшүндүрүү жолу менен чыгарышса.Маселени шартын түзүп аткарышса. Квадраттын аянтын жана периметрин таба алышса.

2. Социалдык коммуникативдик        

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

 3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү                 

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК3

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Үй тапшырмаларын жалпы кайра жекече текшерет.

 

 791.

8762 санында -2 айрым бирд., 6онд., 7 жүзд. 8 миңдиктер бар.

792.

716:4=179 615:5=123    2736:2=1368

НК1

 

НК2

НК3

 

 

ПК2

 

 мактоо

Жаңы тема

793.

1-бөлүнүүчүнүн бардык разряддары бөлүнөт, 2-бөлүнүүчүнүн бардык разряддары бөлүнбөгөндүгүн байкоого болот.

794. 1365:3, 1405:5, 576:6 да 1-эки туюнтманын тийиндисин 3 орундуу сан чыгат, себеби миңдиктери бүтүн бөлүнбөйт.

793.   

696:3= 232      375:5=75

  

 

 

 

 

 

 

 

 

794.

1365:3= 455             1405:5= 281

576:6=96      

НК1

ПК1

мактоо

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

 

 

 

795. Мисалдарды мамыча түрүндө жазып, толук түшүндүрүү менен чыгар:

 

796.Мугалим 12 окуучуга 2ден дептер таратып берейин десе, 1дептер жетпей калды.Мугалимде канча дептер болгон?

 

Көнүгүү аткартат

 

797. Жаңы жылдык балатыга ар биринде 15 тен түстүү лампочка болгон 4 катар зым илинди. Анын теңи кызыл, калганы көк. Канча көк лампочка болгон?

 

798.Квадраттын жагы 8 см. Анын периметрин жана аянтын эсепте. Тамгаларды пайдалан. Чен бирдиктерин туура койдуңбу?

795.

255:3=85        468:4=117            282:3=94

3465:5=693      6713:7=959

 

 

796.     Окуучу -12

             Дептер-2ден

            Жетпеди-1 дептер

            Болгон-?

Чыгаруу:  1) 12х2=24      2) 24-1=23

Ж: 23 дептер болгон.

 

Көнүгүү аткарышат.

 

797.    Лампочка 15тен-4 катар

           Жарымы кызыл

            Көк-?

Чыгаруу: 1) 4х15=60

                 2) 60:2=30

                 3) 60-30=30

Ж: 30көк лампочка болгон.

 

798.   АВ=8см

          ВС=8 см

           Р-?  S-?

Чыгаруу:  Р=8+8+8+8=32см

                 S=АВхВС=8х8=64см2

Ж: Р=32см, S=64см2

 

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

НК2

 

 

ПК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

Смайлик

тер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

смайлик

 

Жыйынтыктоо

Баалоо.

 

 

 

 

Уй тапшыр.

Карточкалар берилет.

 

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

799,800.

Суроолорго жооп беришет.

 

 

Баа койдурушат.

 

 

Үй тапшырма алышат.

НК2

 

НК3

ПК2

 

Смайлик

тер

 

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-класс. Тема: 793-800»

24.02.2020 - жыл ОББ текшердим : ________________

Математика 3-класс

Тема: 793-800

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө, доскада иштөө

Сабактын жабдылышы: окуу китеби , карточкалар

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

Бөлүүнү мамыча түрүндө түшүндүрүү жолу менен чыгарышат.Маселени шартын түзүп аткарышат. Квадраттын аянтын жана периметрин таба алышат.

Бөлүүнү мамыча түрүндө түшүндүрүү жолу менен чыгарышса.Маселени шартын түзүп аткарышса. Квадраттын аянтын жана периметрин таба алышса.

2. Социалдык коммуникативдик

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК3


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Үй тапшырмаларын жалпы кайра жекече текшерет.


791.

8762 санында -2 айрым бирд., 6онд., 7 жүзд. 8 миңдиктер бар.

792.

716:4=179 615:5=123 2736:2=1368

НК1


НК2

НК3



ПК2


мактоо

Жаңы тема

793.

1-бөлүнүүчүнүн бардык разряддары бөлүнөт, 2-бөлүнүүчүнүн бардык разряддары бөлүнбөгөндүгүн байкоого болот.

794. 1365:3, 1405:5, 576:6 да 1-эки туюнтманын тийиндисин 3 орундуу сан чыгат, себеби миңдиктери бүтүн бөлүнбөйт.

793.

696:3= 232 375:5=75









794.

1365:3= 455 1405:5= 281

576:6=96

НК1

ПК1

мактоо

Бышыктоо














Эс алуу көнүгүүсү




795. Мисалдарды мамыча түрүндө жазып, толук түшүндүрүү менен чыгар:


796.Мугалим 12 окуучуга 2ден дептер таратып берейин десе, 1дептер жетпей калды.Мугалимде канча дептер болгон?


Көнүгүү аткартат


797. Жаңы жылдык балатыга ар биринде 15 тен түстүү лампочка болгон 4 катар зым илинди. Анын теңи кызыл, калганы көк. Канча көк лампочка болгон?


798.Квадраттын жагы 8 см. Анын периметрин жана аянтын эсепте. Тамгаларды пайдалан. Чен бирдиктерин туура койдуңбу?

795.

255:3=85 468:4=117 282:3=94

3465:5=693 6713:7=959



796. Окуучу -12

Дептер-2ден

Жетпеди-1 дептер

Болгон-?

Чыгаруу: 1) 12х2=24 2) 24-1=23

Ж: 23 дептер болгон.


Көнүгүү аткарышат.


797. Лампочка 15тен-4 катар

Жарымы кызыл

Көк-?

Чыгаруу: 1) 4х15=60

2) 60:2=30

3) 60-30=30

Ж: 30көк лампочка болгон.


798. АВ=8см

ВС=8 см

Р-? S-?

Чыгаруу: Р=8+8+8+8=32см

S=АВхВС=8х8=64см2

Ж: Р=32см, S=64см2



НК2











НК3





НК2



ПК2
















ПК2


Смайлик

тер






















смайлик


Жыйынтыктоо

Баалоо.





Уй тапшыр.

Карточкалар берилет.


Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

799,800.

Суроолорго жооп беришет.



Баа койдурушат.



Үй тапшырма алышат.

НК2


НК3

ПК2


Смайлик

тер




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!