СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Алгебра. 8-класс

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Алгебра. 8-класс»

Сабактын темасы: Квадраттык теңдеменин тамырларынын формуласы

Сабактын темасы:

Квадраттык теңдеменин тамырларынын формуласы

Сабактын максаты: 1.Окуучулар «Квадраттык тендеме» деген теманын негизинде анын тамырларын табуунун формулаларын билишет жана мисалдар менен бышыкташат 2.Окуучулар теманын негизинде логикасын жана ой-жүгүртүүсүн өстүрүшөт 3.Окуучулар тактыкка,биримдиктүү болууга,сарамжал болууга тарбияланышат

Сабактын максаты:

  • 1.Окуучулар «Квадраттык тендеме» деген теманын негизинде анын тамырларын табуунун формулаларын билишет жана мисалдар менен бышыкташат
  • 2.Окуучулар теманын негизинде логикасын жана ой-жүгүртүүсүн өстүрүшөт
  • 3.Окуучулар тактыкка,биримдиктүү болууга,сарамжал болууга тарбияланышат

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу: Сабакка дептер ручкаларды даярдоо,көңүл буруу  2.Жаңы тема:  3.Бышыктоо  4.Үй тапшырма

Сабактын жүрүшү:

  • 1.Уюштуруу:
  • Сабакка дептер ручкаларды даярдоо,көңүл буруу
  • 2.Жаңы тема:
  • 3.Бышыктоо
  • 4.Үй тапшырма
Квадраттык теңдеменин табуунун формулалары    D=- 4ac Дискриминант-(латын) айырмалоочу дегенди билдирет .

Квадраттык теңдеменин табуунун формулалары

  •  
  • D=- 4ac
  • Дискриминант-(латын) айырмалоочу дегенди билдирет .
Квадраттык теңдеменин тамырларын табуунун формуласы  

Квадраттык теңдеменин тамырларын табуунун формуласы

  •  
   же-4ас болсо,    D=0 же -4ас=0 болсо, = - 3 º    D-4ас0     болсо,    
  •  
  • же-4ас болсо,

 

D=0 же -4ас=0 болсо,

= -

3 º D-4ас0 болсо,

 

Келгиле балдар жогоруда берилген формулалар боюнча мисал иштеп көрөлү № 593   а) 2+3х+1=0, а=2 в=3 с=1  D=- 4ac = 2 · 1 = 9 – 8 = 1 0   = = = - = = = - 1

Келгиле балдар жогоруда берилген формулалар боюнча мисал иштеп көрөлү

593

  •  
  • а) 2+3х+1=0, а=2 в=3 с=1

  • D=- 4ac = 2 · 1 = 9 – 8 = 1 0

= = = - = = = - 1

№ 593 3 ) 4 +4х+1=0 , а=4 b=4 с=1    D=- 4ac = -4·4·1 = 16 – 16 = 0, D=0  = - = - = -

№ 593

  • 3 ) 4 +4х+1=0 , а=4 b=4 с=1
  •  

  • D=- 4ac = -4·4·1 = 16 – 16 = 0, D=0

  • = - = - = -
№ 593 2)+х+2=0, а=2 b=1 c=2    D=- 4ас=- 4·2·2 = 1 – 16 = -15   Теңдеменин тамыры

№ 593

  • 2)+х+2=0, а=2 b=1 c=2
  •  

  • D=- 4ас=- 4·2·2 = 1 – 16 = -15

  • Теңдеменин тамыры
Кана балдар бүгүнкү тема силерге түшүнүктүү болсо, анда үй тапшырма № 594 (а;б)  № 596(а;б)

Кана балдар бүгүнкү тема силерге түшүнүктүү болсо, анда үй тапшырма

  • 594 (а;б)

  • 596(а;б)
 Көңүл бурганыңарга чоң рахмат! Саламатта болгула, балдар!!!

Көңүл бурганыңарга чоң рахмат!

Саламатта болгула, балдар!!!


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!