СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жасанды және табиғи экожүйе

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

сабақ жоспар жанартылған білім бойынша 5-6 сынып

Просмотр содержимого документа
«1_????????????? 5 ?????? ???? ??????? ?????????? ???»

Бөлім:

5.4A Экожүйе

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Табиғи және жасанды экожүйелер

Оқу мақсаты:

5.6.1.3. Табиғи және жасанды экожүйені салыстыру

Сабақ мақсаты:

  • Табиғи экожүйенің ерекшелігін білу

  • Жасанды экожүйенің ерекшелігін білу

  • Табиғи және жасанды экожүйенің салыстырмасын жасау

Бағалау критерийлері:


Табиғи және жасанды экожүйені салыстыра алады

Тілдік мақсаттар:



Экожүйенің компоненттерін атайды және сөздік формуласын пайдаланады

Құндылықтарды дамыту

Функционалдық және академиялық сауаттылық

Құрметтеу,бір бірін бағалау

Пәнаралық байланыс

География

Ағылшын тілі

АКТ

Деректерді іздеу,презентация жасау

Бастапқы білім

Өсімдік пен жануар бейімделушілігі

Қоректік тібек

Тірі және өлі табиғат

Табиғат компоненттері

Сабақ барысы:

Мерзімі

Сабақтағы іс әрекет



Ресурстар

7 мин

Ұымдастыру кезеңі

Starter

Табиғи және жасанды экожүйе туралы бейнебаян көрсету

Оқушылар бейне баян мәліметі бойынша бес сұрақ құрастырады.

Кері байланыс: оқушы– оқушы, мұғалім – оқушы.

Сабақ мақсаты мен тақырыбын анықтау

https://www.youtube.com/watch?v=wghf4fiuPWE

https://www.youtube.com/watch?v=6h9jxtN3NTk

2 мин

Искусственные экосистемы

Жасанды экожүйелер

Artificial ecosystems

Естественный экосистема

Табиғиэкожүйелер

Natural ecosystems

Терминдермен жұмыс

Презентация





2 мин

Мұғалімнің таныстырылым бойынша сабақ терминдерінің анықтамасын түсіндірілуі

Презентация

2 мин



14 мин









7 мин

Топта оқушылар экожүйе неліктен жасанды және табиғи болатының талқылайды

Кері байланыс; оқушы - оқушы

Оқушылар табиғи және жасанды экожүйе туралы он екі сұрақ құрастырады. Содан кейін дәптерлеріне сағат тілін уақытты белгілейді,әр сағат тұсына сыныптысның атын жазады. Сұрақты белгілеген оқушыға қояды да осылай сыныптағы барлық оқушылар бұл жұмысты орындап шағады.

Кері байланыс; оқушы - оқушы

Оқушылар Венн диаграммасын толтырады

Оқушылармен бірге Венн диаграммасын бағалау критерийлерін жасау.Кейін оқушылар осы критерий бойынша осы жұмысты бағалайды.

Кері байланыс; оқушы - оқушы

















А4қағазы

Маркерлер

3 мин

Қорытындылау:Сабақ басында қойылған сұрақтарға жауап беру.





3 мин

Сабақты қорытындылау

Рефлексия.
«Сөйлемді аяқта»
- не білдім, не үйрендім;
- түсініксіз қалды;
- бұл туралы ізденіс жасау;



ү/ж



Тарсырма: Сұрақтарға жауап беру.

Сұрақ 1. Неліктен мәдени өсімдіктер арамшөптермен бәсекелесе алмайды?

Сұрақ 2. Агроценоздағы топырақ неліктен тең тозады?

Сұрақ 3. Топырақты қайта құнарландыру жолын көрсетіңіз.

Сұрақ 4. Агроценоздың өнімділігін көтеру жолын көрсетіңіз


қиықшалар

Дифференциация:қандай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз қабілетті оқушылар алдына қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайтыныңызды бағалаңыз?

Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік

ИКТмен байланыс

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелеу элементі)

Барлық оқушылар білу қажет:

Көпшілік оқушылар білу қажет:

Кейбір қабілеттірек оқушылар:


Оқушылардың жеке және жұмыстарына талдау жүргізіледі.

Жеке оқушылардың жауапкершілігін мадақтайды.

Топта бірін бірі бақылап және бағалай алады.


Денсаулықты сақтау, сабақ арасында қозғалыста болу, мектептің құндылықтарын сақтауға көңіл бөлу

Қоршаған ортаның,

СӨС - ның денсаулыққа әсерін білу.


Рефлексия


Сабақ мақсаты/ оқу мақсатының нақтылығы

Оқушылар бүгін не білді?


Сабақ барысындағы кластың көңіл күйі?



Өткізілген дифференциацияның ықпалы


Уақыт тиімділігі



Сабақ жоспарынан болған ауытқулар?















Жалпы баға


Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқыту)?


1:


2:


Сабақты жаксартудың екі мүмкіндігі (сабақ беру мен оқыту)?


1:


2:

Келесі сабаққа дайындалу үшін, сабақ барысында класс және жеке оқушылар туралы не білдім




Просмотр содержимого документа
«3_????????????? 5 ?????? ???? ??????? ??????? ???????????? ????????»

Бөлім : Экожүйе


Тарсырма: Сұрақтарға жауап беру.

Сұрақ 1. Неліктен мәдени өсімдіктер арамшөптермен бәсекелесе алмайды?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Сұрақ 2. Агроценоздағы топырақ неліктен тең тозады?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Сұрақ 3. Топырақты қайта құнарландыру жолын көрсетіңіз.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Сұрақ 4. Агроценоздың өнімділігін көтеру жолын көрсетіңіз

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Дескрипторлар

-Неліктен мәдени өсімдіктер арамшөптермен бәсекелесе алмайтынын көрсетеді.

-Агроценоздағы топырақ неліктен тең тозатынын біледі.

-Топырақты қайта құнарландыру жолын көрсетеді.

-Агроценоздың өнімділігін көтеру жолын көрсетеді

Просмотр содержимого презентации
«2_????????????? 5 ?????? ???? ??????? ??????? ????????????»

Сабақ тақырыбы:  Жасанды және табиғи экожүйелер  Оқу мақсаты: Жасанды және табиғи экожүйелерді салыстыру

Сабақ тақырыбы: Жасанды және табиғи экожүйелер

Оқу мақсаты:

Жасанды және табиғи экожүйелерді салыстыру

Искусственные экосистемы Жасанды экожүйелер Естественный экосистема Artificial ecosystems Табиғи экожүйелер Natural ecosystems

Искусственные экосистемы

Жасанды экожүйелер

Естественный экосистема

Artificial ecosystems

Табиғи экожүйелер

Natural ecosystems

Энергия – бұл табиғи және жасанды (антропогенді) экожүйелердің бастамасы. Табиғи экожүйелер адам жағынан шығын жасамай жұмыс істейді. Жасанды экожүйелерге агроэкожүйе мен агроценоздар жатады. Ауылшаруашылық мақсатта құрылған биоценоздар агроценоз деп аталынады.

Энергия – бұл табиғи және жасанды (антропогенді) экожүйелердің бастамасы. Табиғи экожүйелер адам жағынан шығын жасамай жұмыс істейді.

Жасанды экожүйелерге агроэкожүйе мен агроценоздар жатады. Ауылшаруашылық мақсатта құрылған биоценоздар агроценоз деп аталынады.

Табиғи және жасанды агроценоздарды салыстыру Не байланыстырады? Ерекшелігі Ерекшелігі

Табиғи және жасанды агроценоздарды салыстыру

Не байланыстырады?

Ерекшелігі

Ерекшелігі

Рефлексия.  «Сөйлемді аяқта»   - не білдім, не үйрендім;  - түсініксіз қалды;  - бұл туралы ізденіс жасау;

Рефлексия. «Сөйлемді аяқта» - не білдім, не үйрендім; - түсініксіз қалды; - бұл туралы ізденіс жасау;


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!