СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жарыктын дисперсиясы

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Физика                               9 - класс                                                  числосу: 18.02.20-ж

Сабактын темасы: Жарыктын дисперсиясы. Ньютон тажрыйбалары  

Сабактын тиби: Жаны билимдерди өздөштүрөт.

Сабактын методу: Эвристикалык метод, догматикалык метод, интерактивдүү методдун айрым түрлөрү

Сабактын жабдылышы: Компьютер, слайд, kahoot.it сайты

 Сабактын максаты: 

Күтүлүүчү натыйжа жана алардын көрсөткүчтөрү

Когнитивдик

Жарыктын дисперсиясы деген кандай кубулуш экенин билишет

Жарыктын дисперсиясы деген кандай кубулуш экенин билишсе

Ишмердүүлүк

 

Ньютон тажрыйбаларын билишет жана аны тажрыйба жүзүндө жасап өздөрү көрүшөт

Ньютон тажрыйбаларын билишсе жана аны тажрыйба жүзүндө жасап өздөрү көрүшсө

Баалуулук

Турмуштан мисалдарды келтирүү менен дисперсияны тушүндүрүшөт достукка тарбияланышат, эрежелерди сактаганды үйрөнүшөт

Турмуштан мисалдарды келтиришсе, бири-бирине жардам беришсе, эрежелерди сакташса

Сабактын жүрүшү:

этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетент-к

баалоо

Уюштуруу

 

 3 мин

Жагымдуу маанай түзүү кыскача оюн ойнотуу

Саламдашат, жагымдуу маанайда сабаккка киришет,

НК - 3

 

 

Үй тапшырманы текшерүу

10 мин

Үй тапшырмасын текшерет, окуучуларды сурайт жана баалайт

 

Суроолорго жооп беришет, үй тапшырмасын текшертишет тапшырманы аткарууга жооптуу болушат

НК - 2

ПК – 1

Калыптандыруучу баалоо

Жан теманы түшүндүрүуү

20 мин

Өтүлгөн теманын негизги элементтерин кайталоо менен жаны теманы байланыштырып, теманы түшүндүрүү

Окуучулар жаны теманы кунт коюп угушат, түшүнүшөт, ой жүгүртүшөт, факт, эреже, закондорго ээ болушат

НК – 1

ПК – 2 ПК – 3

 

Кайтарым байланыш же рефлекция

10 мин

  1. Дисперсия –деген эмне?
  2. Жарыктын дисперсиясын түшүндүргүлө?
  3. Турмуштан мисалдарды келтиргиле

Суроолорго жооп беришет, эсеп чыгарышат, кластер түзүшөт, билбегендерин сурашат 

НК – 3

ПК – 1 ПК – 2

Калыптандыруучу баалоо, жыйын-чу баалоо

Сабакты жыйынтыктоо

2 мин

Үйгө тапшырма берүү: §-42

окуп келүү

 Окуучулардын билимин баалоо:

Тапшырманы күндөлүккө жазышат.

Критерий менен таанышышат.

Баалоого катышышат

 

 

 

Жаны сабак: Алыскы асман телолорун жакындатып көрсөтүүчү приборлордун бири телескоп экендиги белгилүү. Ньютон телескопто байкалуучу сүрөттөлүштөрдү жакшыртуу максатында анда пайдаланылуучу линзалар менен иштеп жатып, четки кырларында жарыктын түстөргө ажырашын байкайт. Анын сырын изилдөө үчүн атайын тажрыйба жасоого киришет. Линзанын кыры калыӊдыгы боюнча үч бурчтуу призманы элестетээрин баамдайт. Тажрыйбада жарык булагынан алынган ичке нурдуу кандайдыр бурч менен призманын бир каптал бетине багыттайт. Нур призмадан өтүү менен эки жолу сынып, призманын негизин көздөй кыйшайып чыгат (146-сүрөт). Ак жарык призмадан өтүү менен экранга түшкөн жеринде бир нече түстүү тилкелерге ажырап жайланышып калгандыгы байкалат. Ошентип, биз көрүүчү кадимки ак жарык бир нече түстөргө же спектрлерге ажырагандыгы аныкталат. Ак жарыктын призмадан кийин түстөргө ажырашы дисперсия кубулушу деп аталат. Ак жарыктын жети түскө ажырашы кийин көп тажрыйбада текшерилип, ал законченемдүү кубулуш экендиги ырасталган. Түстөр экранда үстүнөн астын көздөй катары менен кызыл, кызгылт-сары, сары, жашыл, көгүш, көк, кызгылт-көк болуп жайланышат (147-сүрөт). Биздин көзүбүз Күндөн келген ак жарыкты жети түстөн турган татаал жарык катары кабыл алат. Ажыраган түстөр кайра бириксе ак жарыкты пайда кылат. Ар бир түс өзүнчө бөлүнүп алынып, призмадан экинчи жолу өткөрүлсө, ал да түстөргө ажырап жүрбөсүн деген божомол да пайда болгон. Бирок ар бир түс өз алдынча андай ажыроолорго дуушар болбой тургандыгы ырастылган.

 

Просмотр содержимого документа
«Жарыктын дисперсиясы»

Физика 9 - класс числосу: 18.02.20-ж

Сабактын темасы: Жарыктын дисперсиясы. Ньютон тажрыйбалары

Сабактын тиби: Жаны билимдерди өздөштүрөт.

Сабактын методу: Эвристикалык метод, догматикалык метод

Сабактын жабдылышы: слайд

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжа жана алардын көрсөткүчтөрү

Когнитивдик

Жарыктын дисперсиясы деген кандай кубулуш экенин билишет

Жарыктын дисперсиясы деген кандай кубулуш экенин билишсе

Ишмердүүлүк


Ньютон тажрыйбаларын билишет жана аны тажрыйба жүзүндө жасап өздөрү көрүшөт

Ньютон тажрыйбаларын билишсе жана аны тажрыйба жүзүндө жасап өздөрү көрүшсө

Баалуулук

Турмуштан мисалдарды келтирүү менен дисперсияны тушүндүрүшөт достукка тарбияланышат, эрежелерди сактаганды үйрөнүшөт

Турмуштан мисалдарды келтиришсе, бири-бирине жардам беришсе, эрежелерди сакташса

Сабактын жүрүшү:

этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетент-к

баалоо

Уюштуруу


3 мин

Жагымдуу маанай түзүү кыскача оюн ойнотуу

Саламдашат, жагымдуу маанайда сабаккка киришет,

НК - 3



Үй тапшырманы текшерүу

10 мин

Үй тапшырмасын текшерет, окуучуларды сурайт жана баалайт

Суроолорго жооп беришет, үй тапшырмасын текшертишет тапшырманы аткарууга жооптуу болушат

НК - 2

ПК – 1

Калыптандыруучу баалоо

Жан теманы түшүндүрүуү

20 мин

Өтүлгөн теманын негизги элементтерин кайталоо менен жаны теманы байланыштырып, теманы түшүндүрүү

Окуучулар жаны теманы кунт коюп угушат, түшүнүшөт, ой жүгүртүшөт, факт, эреже, закондорго ээ болушат

НК – 1

ПК – 2 ПК – 3


Кайтарым байланыш же рефлекция

10 мин

  1. Дисперсия –деген эмне?

  2. Жарыктын дисперсиясын түшүндүргүлө?

  3. Турмуштан мисалдарды келтиргиле

Суроолорго жооп беришет, эсеп чыгарышат, кластер түзүшөт, билбегендерин сурашат

НК – 3

ПК – 1 ПК – 2

Калыптандыруучу баалоо, жыйын-чу баалоо

Сабакты жыйынтыктоо

2 мин

Үйгө тапшырма берүү: §-42

окуп келүү

Окуучулардын билимин баалоо:

Тапшырманы күндөлүккө жазышат.

Критерий менен таанышышат.

Баалоого катышышат




Жаны сабак: Алыскы асман телолорун жакындатып көрсөтүүчү приборлордун бири телескоп экендиги белгилүү. Ньютон телескопто байкалуучу сүрөттөлүштөрдү жакшыртуу максатында анда пайдаланылуучу линзалар менен иштеп жатып, четки кырларында жарыктын түстөргө ажырашын байкайт. Анын сырын изилдөө үчүн атайын тажрыйба жасоого киришет. Линзанын кыры калыӊдыгы боюнча үч бурчтуу призманы элестетээрин баамдайт. Тажрыйбада жарык булагынан алынган ичке нурдуу кандайдыр бурч менен призманын бир каптал бетине багыттайт. Нур призмадан өтүү менен эки жолу сынып, призманын негизин көздөй кыйшайып чыгат (146-сүрөт). Ак жарык призмадан өтүү менен экранга түшкөн жеринде бир нече түстүү тилкелерге ажырап жайланышып калгандыгы байкалат. Ошентип, биз көрүүчү кадимки ак жарык бир нече түстөргө же спектрлерге ажырагандыгы аныкталат. Ак жарыктын призмадан кийин түстөргө ажырашы дисперсия кубулушу деп аталат. Ак жарыктын жети түскө ажырашы кийин көп тажрыйбада текшерилип, ал законченемдүү кубулуш экендиги ырасталган. Түстөр экранда үстүнөн астын көздөй катары менен кызыл, кызгылт-сары, сары, жашыл, көгүш, көк, кызгылт-көк болуп жайланышат (147-сүрөт). Биздин көзүбүз Күндөн келген ак жарыкты жети түстөн турган татаал жарык катары кабыл алат. Ажыраган түстөр кайра бириксе ак жарыкты пайда кылат. Ар бир түс өзүнчө бөлүнүп алынып, призмадан экинчи жолу өткөрүлсө, ал да түстөргө ажырап жүрбөсүн деген божомол да пайда болгон. Бирок ар бир түс өз алдынча андай ажыроолорго дуушар болбой тургандыгы ырастылган.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!