СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жаратылыстану ашық сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар түрлі денелердің қозғалысын, адам өміріндегі және табиғаттағы қозғалыстың маңыздылығын анықтайды.

Просмотр содержимого документа
«Жаратылыстану ашық сабақ»

Пән: Жартылыстану

Мектеп: “№ 12 орта мектеп” мемлекеттік коммуналдық мекемесі

Мұғалімнің аты-жөні: Жанузакова Гулзана Байсапарқызы

Күні: 20.11.2019 ж

Қатысқандар саны: 26

Қатыспағандар саны:

Сынып: 2 “В” сынып

Сабақтың ұзақтылығы: 40 минут

Сабақ тақырыбы

Қозғалыс сыры

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

2.2.3.1 - бұлшық еттің не үшін керектігін біледі, адамның қалай қозғалатынын түсінеді.

 2.1.2.5  - құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізеді және қорытынды жасайды;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар түрлі денелердің қозғалысын, адам өміріндегі және табиғаттағы қозғалыстың маңыздылығын анықтайды.

Барлық оқушылар: қаңқа мен бұлшық ет қызметін атайды, бұлшық етті анықтауға арналған жаттығуға қатысады.

Оқушылардың басым бөлігі: бұлшық етті зерттейді, ұқсас затты анықтайды.

Кейбір оқушылар: дене бітіміне зерттеу жасайды,білетін

ақпараттарымен бөліседі.

Бағалау критерийлері

  • Қаңқа мен бұлшық еттің қызметін анықтайды;

бұлшық еттің қызметін сипаттайды;

бұлшық еттің қозғалысын сипаттап айтып береді;

бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсінеді

бақылау жүргізу барысында қорытынды жасай алады және ойын дәлелдейді

Топтық, жеке жұмыстарды орындайды


Ойлау деңгейлері

Блум таксономиясының 6 қыры

Білу,түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминдер:

Қайырлы күн!

Добрый день!

Good afternoon!

Сәттілік!

Удача

Good luck

Талқылауға арналған сұрақтар:

Құндылықтарды дарыту

Құрмет: Өзге адамдардың сезімдерін түсіну және оларға жаны ашуға адами қасиеттерді арттыруға бағыттау;

Ынтымақтастық: Ұжымда жұмыс істеу дағдыларын дамыту;

Ашықтық: Білімге деген ашықтық атмосферасын қалыптастыру;

Пәнаралық байланыс

Математика. Ұзындықты өлшеу. Тәжірибелік жұмыс кезінде салыстырады.

Көркем еңбек: Қолдың макетін жасау кезінде.

Дене тәрбиесі: секіру, жиырылу, дене жаттығуларын жасау барысында.

Ресурстар

қаңқа суреті, бұлшық ет, жүрек муляжі,  АКТ, постерлер,

бұлшық ет қызметі, бұлшық еттің шаршауы, жүрек

қызметі бейнежазбасы, қатты картондар мен жіп, шеге, қайшы, карандаш.

АКТ қолдану дағдылары

Мұғалімнің дағдысы: https://www. youtube. com/watch? v=H91_YUxcYVA сайт арқылы бұлшық етті бақылайды, тұжырым жасайды.

Бастапқы білім

Қаңқаны нелер құрайды? Адам денесін сүйексіз елестетіп көрейікші. Не байқадық? Қаңқа дұрыс дамыса,адам қандай болып көрінеді? Сүйектер бір-бірімен қалай байланысады?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин










Топқа бөлу:







Өткенді пысықтау

4 мин












Білу

2 мин



















Түсіну

Сабақтың ортасы

8 мин







































Қолдану

7 мин














Талдау

7 мин




Жинақтау

6 мин




Дәптермен жұмыс

1 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

(Ұ) Жағымды көңіл күй орнату.

Үш тілде амандасу.

Қайырлы күн!

Добрый день!

Good afternoon!

Сәттілік!

Удача

Good luck

- Балалар бәріміз ортаға шығып амандасып алайық. Сәлем, привет, hello досым деп қолмен қол,аяқпен, тіземен, арқамен, көзбен, басбармақты бір - біріне тигізе отырып амандасады.

«Мен барлық жақсылықтарға ашықпын!» тренингі орындалады.

Кілең ақылды баламыз,

2 “В” сыныбы боламыз.

Сөз сөйлейіз жасымай,

Сонда мықты боламыз!

Саралау әдісінің «Жіктеу» тәсілі

1-топ: «Бас бөлігі»

2-топ: «Кеуде бөлігі»

3-топ: «Аяқ бөлігі»

4-топ: «Қол бөліктері»

Топтың ережесі бекітіледі.

Әр топтан: топ бастығы,хатшысы,тілшісі,бақылаушысы, таймкиперлер тағайындау

(Ұ) Саралау әдісі "Бағалау" тәсілі бойынша «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасы пысықталады.

  1. Қаңқаны нелер құрайды?

  2. Адам денесін сүйексіз елестете аламыз ба?

  3. Дене сымбаты дегеніміз не?

  4. Сүйектержиынтығы деп нені айтамыз?

Барлық оқушы: Қаңқа туралы біледі.

Көптеген оқушы: Жоғары дәрежелі ашық сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушы: Қаңқаның бөліктерін талдап айтып бере алады.

Дескриптор:

1. Киіз үй мен қаңқаны салыстып, қорытынды шығарады.

2. Қаңқаның бөліктерін көрсете алады.

ҚБ: “Авия билеттер”


Ширату жаттығу: «Жұдырық» ойыны

Әр топтан бір оқушыдан шығып олар жұдырықтарын түйіп тұрады. Басқа топтың мүшелері сол алақанды ашуы керек. Алақанды ашқан топқа ұпай беріледі.

Ойын аяқталғаннан кейін

Бастапқы әрекет кейінгі жауап” диалогтік оқыту әдісі арқылы жоғары дәрежелі ашық сұрақтар қою.

  • Жұдырықты түю барысында қолыңда, білегіңде не байқадың?

  • Қандай өзгерістер болды?

Дескриптор

  • Бұлшық еттің жиырылуы мен босаңсуын өздері бақылай алады;

  • Не байқағанын айта алады;

ҚБ: “Ұл мен қыздың суреті”

Қозғалыс сыры тақырыбына мақсатың деп әр топтан сұраймын.

Бұлшық ет туралы білеміз, адамның қалай қозғалатынын түсінеміз.

Тірек сөздер: әр топ спикері айтып шығады: бұлшық еттер, жиырылу.


Көрінбейтін күштілер жаттығуы

Оң қолынмен сол қолыңның қарынан қысып ұста. Содан кейін сол қолыңның шынтағын бірнеше рет бүгіп- жазып қимылдат. Не сездің? Суреттегі бұлшық еттерге қара. Олар қандай? Сипатта. Қайда орналасқан?


Біздің ағзамыздың негізгі мүшелерінің бірі – бұлшық еттер. Олардың көмегімен біз түрлі қимыл-қозғалыс жасаймыз: қалам ұстаймыз, жүгіреміз, секіреміз, заттарды көтереміз, лақтырамыз.

Галереяны аралау және идеяны сипаттау” әдісі арқыры бейнежазба мен тақырыпқа қатысты суреттерді көрсету.


  • Бұлшық ет неге ұқсайды?

  • Арқан . Арқанды көрсете отырып түсіндіру. Бұлшықеттер бірнеше жіңішке жіптерден орналасқан. Олар сүйекке бекіп , оны қозғалысқа келтіреді.

Барлық оқушы: Галереядан не көргенін айта алады;

Көпшілігі: Бұлшық еттің неге ұқсайтынын айта алады;

Кейбірі: идеяны сипаттай алады, қорытынды шығарады, өмірмен байланыстыра алады.

Дескриптор

Қаңқамен бұлшық еттің бір – біріне тығыз байланысы барын біледі;

Қозғалыс барысында өзгерістерді анықтайды;

Идеяны сипаттап қорытынды шығара алады;




МТ: Бұлшық ет дегеніміз не?

Бұлшық ет біздің ағзамыздағы негізгі мүшелердің бірі. Адамның қаңқасы өздігінен қоғала алмайды. Олар бұлшықет арқылы қозғалады. Олардың көмегімен біз скеіреміз, жүгіреміз, ойнаймыз, жазамыз, доп лақтырамыз. Адам денесінде 650-дей бұлшықет орналасқан. Бұлшық еттердің түрлері болады. Ауыр және қиын жұмыс жасауға арналған үлкен бұлшықеттер және жеңіл жұмыс жасауға арналған кіші бұлшықеттер болады. Адам күлгенде 17 бұлшықет, ал қабағын түйгенде 46 бұлшық ет жұмыс жасайды.Ең күшті бұлшықет шайнау бұлшықеті, ал ең кішкентай бұлшық ет құлақтың ішінде орналасқан екен.

Топтық жұмыс: топқа тапсырмалар беріледі.

І топ: Бұлшық ет дегеніміз не ?

ІІ топ: Есіңе сақта!

ІІІ топ: Ойлан

ІҮ топ: Сен білесің бе?


ҚБ бағалау:


Зерттеу жұмысы: Сендердің алдарыңда дайын қолдың макеті берілген. Макетте бекітіліп тұрған резеңке бұл бұлшық ет.Топпен бірлесе отырып, бұлшық ет қалай жұмыс жасайды сұрағына жауап іздейсіңдер. Қол қимылдағанда резеңке ұзындығы қалай өзгереді?

І топ: Қолдың макетін қиып Келесі топқа беріп,өздерінің жасаған іс әрекетін алгаритим бойынша жазады.

ІІ топ: Қол макетіне жіппен, қозғалысқа келтіру үшін жіп өткіштер орнатып, өздерінің жасаған іс әрекетін алгаритим бойынша жазады.

ІІІ топ: Қол макетін қозғалысқа келтіру. Қалай қозғалысқа келіп тұрғанын түсіндіру. Келесі топқа беріп,өздерінің жасаған іс әрекетін алгаритим бойынша жазады.

ІҮ топ: Қол сүйектері мен бұлшық еттерінің жұмысын айтады.

Тәжірбие жазылған карточка дәптерге жабыстырылады.

“Бәйге” ойыны

Көру диктанты

Ең күшті бұлшық ет –

Ең кішкентай бұлшық ет-

Өздері атауын жылдам жазады.


Жағымды әуен


















Доп
























Оқулық

































Сабақтың соңы

4 мин


Ішіне сыртына әдісі




Кері байланыс: “Ішкі және сыртқы шеңбер” жоғары дәрежелі ашық сұрақтар қою.

Бағалау: “Өзін – өзі бағалау” кестесі жинап алынады. Әр топтан өз жетістігіңді ата сұрағы қойылады.

Т кестесі


Шеңбер

Бағалау: “Өзін – өзі бағалау”

2 мин

Өзін – өзі бағалау парақшалары

Рефлексия

3мин

К Е Р Е М Е Т”



Үйге тапсырма:

1 мин


Бұлшық ет туралы қызықты мәліметтерді іздеу.

Күнделіктері










Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!