СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жаңартылған оқу бағдарламасы негізінде физика пәнін оқыту»тақырыбындағы шеберлік класы.

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты: оқу сапасын жақсартудағы тиімді әдістер  мен тәсілдермен танысу.

Просмотр содержимого документа
«Жаңартылған оқу бағдарламасы негізінде физика пәнін оқыту»тақырыбындағы шеберлік класы.»

Физика және информатика  пәндері оқытушысы  Қайырлиева Кенжегүл Тлегеновна

Физика және информатика пәндері оқытушысы Қайырлиева Кенжегүл Тлегеновна

«Жаңартылған оқу бағдарламасы негізінде физика пәнін оқыту»тақырыбындағы  шеберлік класы.

«Жаңартылған оқу бағдарламасы негізінде физика пәнін оқыту»тақырыбындағы шеберлік класы.

Мақсаты:  оқу сапасын жақсартудағы тиімді әдістер мен тәсілдермен танысу. Нәтиже:  Оқытушылар білімі мен тәжірибесінде қолданып, сабақ жоспарлайды.

Мақсаты: оқу сапасын жақсартудағы тиімді әдістер мен тәсілдермен танысу.

Нәтиже: Оқытушылар білімі мен тәжірибесінде қолданып, сабақ жоспарлайды.

Мемлекетіміздің білім беру үдерісіне енген жаңартылған білім беру бағдарламасы — заман талабына сай келешек ұрпақтың сұранысын қанағаттандыратын тың бағдарлама .

Мемлекетіміздің білім беру үдерісіне енген жаңартылған білім беру бағдарламасы — заман талабына сай келешек ұрпақтың сұранысын қанағаттандыратын тың бағдарлама .

Жаңартылған білім беру бағдарламасының мақсаты – білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан оқытушылардың педагогикалық шеберлігін жетілдіру.

Жаңартылған білім беру бағдарламасының мақсаты – білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан оқытушылардың педагогикалық шеберлігін жетілдіру.

Жаңартылған білім берудің маңыздылығы –студент тұлғасының үйлесімді, қолайлы білім беру ортасын құра отырып, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, тәжірибе жасау, АКТ- ны қолдану , коммуникативті қарым–қатынасқа түсу, жеке, топта, жұпта жұмыс жасай білу, функционалды сауаттылықты, шығармашылықпен қолдана білу.

Жаңартылған білім берудің маңыздылығы –студент тұлғасының үйлесімді, қолайлы білім беру ортасын құра отырып, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, тәжірибе жасау, АКТ- ны қолдану , коммуникативті қарым–қатынасқа түсу, жеке, топта, жұпта жұмыс жасай білу, функционалды сауаттылықты, шығармашылықпен қолдана білу.

ЖАҢАРТЫЛҒАН БІЛІМ БЕРУ МАЗМҰНЫ

ЖАҢАРТЫЛҒАН БІЛІМ БЕРУ МАЗМҰНЫ

 Қалыптастырушы бағалау – студенттер мен оқытушы арасындағы кері байланысты қамтамасыз ететін және оқу үдерісін дер кезінде түзетуге мүмкіндік беретін бағалаудың түрі болып табылады.

Қалыптастырушы бағалау – студенттер мен оқытушы арасындағы кері байланысты қамтамасыз ететін және оқу үдерісін дер кезінде түзетуге мүмкіндік беретін бағалаудың түрі болып табылады.

Қысқа мерзімді жоспардың құрылымы Тақырыбы Мақсаттары  Бағдарламада оқу мақсаттары төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді.  Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан сөйлеу әрекеттерінің ретін, төртінші сан нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.1.кодында “1”- сынып; “2.1” дағдылар; “1” –оқу мақсатының реттік нөмері.   Тапсырмалар  Бағалау критериялар  Дескрипторлар  Кері байланыс  Рефлексия

Қысқа мерзімді жоспардың құрылымы

  • Тақырыбы
  • Мақсаттары

Бағдарламада оқу мақсаттары төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді.

Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан сөйлеу әрекеттерінің ретін, төртінші сан нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.1.кодында “1”- сынып; “2.1” дағдылар; “1” –оқу мақсатының реттік нөмері.

  •   Тапсырмалар
  • Бағалау критериялар
  • Дескрипторлар
  • Кері байланыс
  • Рефлексия
ДЕСКРИПТОРЛАР МЕН БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІН ҚҰРУ Тапсырма сабақ тақырыбына емес, оқу мақсатына сәйкес беріледі!!!   Тапсырмалар құрастыру үшін оқытушыға :  оқу бағдарламасымен, оқу жоспарымен танысу, оқыту мақсаттарына талдау жасау; оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары негізінде бағалау критерийлерін құрастыру; тапсырма құрастыру кезінде бағалау критерийлерін ойлау дағдыларының деңгейлеріне бөлу; бағалау критерийлері мен ойлау дағдылары деңгейлеріне сәйкес тапсырмалар құрастыру; әр тапсырмаға оның орындалу кезеңдерін сипаттайтын дескрипторлар құрастыру ұсынылады.

ДЕСКРИПТОРЛАР МЕН БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІН ҚҰРУ

Тапсырма сабақ тақырыбына емес, оқу мақсатына сәйкес беріледі!!!

Тапсырмалар құрастыру үшін оқытушыға :

  • оқу бағдарламасымен, оқу жоспарымен танысу, оқыту мақсаттарына талдау жасау;
  • оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары негізінде бағалау критерийлерін құрастыру;
  • тапсырма құрастыру кезінде бағалау критерийлерін ойлау дағдыларының деңгейлеріне бөлу;
  • бағалау критерийлері мен ойлау дағдылары деңгейлеріне сәйкес тапсырмалар құрастыру;
  • әр тапсырмаға оның орындалу кезеңдерін сипаттайтын дескрипторлар құрастыру ұсынылады.
               Оқытушының кәсіби шеберлігін дамыту жаңа технологияларды өз тәжірибесінде қолдана біледі.   Сабақта оқытушының өзінің не біліп, не істейтіні маңызды – ақ, бірақ оның ықпалымен студенттерінің не біліп, не істейтіні одан да маңыздырақ. Нағыз ұстаз, ісіне, осынысымен бағаланады. 

Оқытушының кәсіби шеберлігін дамыту жаңа технологияларды өз тәжірибесінде қолдана біледі.   Сабақта оқытушының өзінің не біліп, не істейтіні маңызды – ақ, бірақ оның ықпалымен студенттерінің не біліп, не істейтіні одан да маңыздырақ. Нағыз ұстаз, ісіне, осынысымен бағаланады. 

Нәтиже Жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану нәтижесінде қазіргі студенттің:   - Сабаққа қызығушылығы артады;  - Нақты өз деңгейінде бағаланады;  - Жеке қабілеті айқындалады;  - Өз бетімен жұмыс істеуге үйренеді;   Өз пікірін ашық білдіруді талап ету қажет. Тек сонда ғана олар:  - Мен осы мәселе туралы не ойлаймын?  - Осы мазмұннан алған ақпарат менің бұрынғы білетініме сәйкес пе?  - Маған бұл жаңа ойлар қаншалықты әсер етті, -деген сауалдар төңірегінде ойлауға үйренеді.

Нәтиже

  • Жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану нәтижесінде қазіргі студенттің: - Сабаққа қызығушылығы артады; - Нақты өз деңгейінде бағаланады; - Жеке қабілеті айқындалады; - Өз бетімен жұмыс істеуге үйренеді;
  • Өз пікірін ашық білдіруді талап ету қажет. Тек сонда ғана олар: - Мен осы мәселе туралы не ойлаймын? - Осы мазмұннан алған ақпарат менің бұрынғы білетініме сәйкес пе? - Маған бұл жаңа ойлар қаншалықты әсер етті, -деген сауалдар төңірегінде ойлауға үйренеді.
Әдістемелік тақырыбым : Сабақта СТО элементтері мен Блум таксономиясын пайдалана отырып, студенттердің сабаққа деген ынтасын арттыру.   Заман талабына сай жаңартылған оқу мазмұнын жүзеге асыру басты міндетіміз. Осы әдістемелік тақырыбымды жүзеге арттыруда күнделікті сабақты түрлендіріп өткізуді жолға қойып келемін. Өзім сабақ беретін топтарда физика сабағында жаңартылған білім мазмұнын ендіріп отыруға тырысамын. Әр сабақта Блум таксономиясын қолданамын. Студенттердің білім деңгейлеріне қарай тапсырмалар дайындаймын..

Әдістемелік тақырыбым : Сабақта СТО элементтері мен Блум таксономиясын пайдалана отырып, студенттердің сабаққа деген ынтасын арттыру.

  • Заман талабына сай жаңартылған оқу мазмұнын жүзеге асыру басты міндетіміз. Осы әдістемелік тақырыбымды жүзеге арттыруда күнделікті сабақты түрлендіріп өткізуді жолға қойып келемін. Өзім сабақ беретін топтарда физика сабағында жаңартылған білім мазмұнын ендіріп отыруға тырысамын. Әр сабақта Блум таксономиясын қолданамын. Студенттердің білім деңгейлеріне қарай тапсырмалар дайындаймын..
 Жалпы кез –келген жаңа сабақтың тақырыбын айтарда студенттерге сыни тұрғысынан ойлау стратегиясы бойынша «Миға шабуыл» жасап алған тиімді. Мысалы бейнетаспа көрсетіп, онда бала нені көргендігі туралы айтса, немесе дайын суреттер дайындап әкеліп, не көріп тұрмыз дегендей және сөзжұмбақтар шешкізіп, жаңа тақырыптың атын шығартып алуға болады. 10 сыныптың бір физика сабағын айтып жіберейін. Тақырыбы: «Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі. За рядтың орын ауысты руы кезіндегі электр өрісінің жұмысы:» Бұл сабағымда студенттерді сабақтың оқу мақсатымен таныстырамын.
  • Жалпы кез –келген жаңа сабақтың тақырыбын айтарда студенттерге сыни тұрғысынан ойлау стратегиясы бойынша «Миға шабуыл» жасап алған тиімді. Мысалы бейнетаспа көрсетіп, онда бала нені көргендігі туралы айтса, немесе дайын суреттер дайындап әкеліп, не көріп тұрмыз дегендей және сөзжұмбақтар шешкізіп, жаңа тақырыптың атын шығартып алуға болады. 10 сыныптың бір физика сабағын айтып жіберейін. Тақырыбы: «Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі. За рядтың орын ауысты руы кезіндегі электр өрісінің жұмысы:» Бұл сабағымда студенттерді сабақтың оқу мақсатымен таныстырамын.
Сабақтың басы . Студенттермен сәлемдесу, студенттерді түгелдеу.Студенттердің сабаққа дайындығын тексеру. Студенттердің назарын сабаққа аудару Психологиялық тренинг   “ ӘДЕМІ”

Сабақтың басы . Студенттермен сәлемдесу, студенттерді түгелдеу.Студенттердің сабаққа дайындығын тексеру. Студенттердің назарын сабаққа аудару

Психологиялық тренинг

ӘДЕМІ”

Содан кейін студенттерді топка бөлемін Топка бөлу үшін студенттерге 3 түрлі геометриялық фигураларды қиып үстел үстіне тастаймын,студенттер өздеріне ұнаған фигураларды алып,сол бойынша топқа бөлінеді

Содан кейін студенттерді топка бөлемін

  • Топка бөлу үшін студенттерге 3 түрлі геометриялық фигураларды қиып үстел үстіне тастаймын,студенттер өздеріне ұнаған фигураларды алып,сол бойынша топқа бөлінеді
Сабақтың барысы: Бағалау(10ұ): Жинақтау(15ұ):  Талдау(15ұ):  Қолдану(20ұ): Түсіну(20ұ) : студенттермен жұмыс жасаған кезде Блум таксономиясының алатын орны ерекше деп білемін. Себебі білу, түсінуден бастап, қолдану, талдауға дейін жұмыстанады Білу(20ұ)

Сабақтың барысы:

Бағалау(10ұ):

Жинақтау(15ұ):

Талдау(15ұ):

Қолдану(20ұ):

Түсіну(20ұ) :

студенттермен жұмыс жасаған кезде Блум таксономиясының алатын орны ерекше деп білемін. Себебі білу, түсінуден бастап, қолдану, талдауға дейін жұмыстанады

Білу(20ұ)

Білу(20ұ)   1.Заряд дегеніміз не? 2.Электр зарядының қандай тегі бар? 3. Атом неден тұрады? 4. Қандай зарядты нүктелік деп атайды? 5.Кулон заңын тұжырымдаңдар және осы заңды анықтайтын формуланы жазыңдар. 6 .Электростатика дегеніміз не?

Білу(20ұ)

1.Заряд дегеніміз не?

2.Электр зарядының қандай тегі бар?

3. Атом неден тұрады?

4. Қандай зарядты нүктелік деп атайды?

5.Кулон заңын тұжырымдаңдар және осы заңды анықтайтын формуланы жазыңдар.

6 .Электростатика дегеніміз не?

  Студенттер өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады

  Студенттер өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады

Видеоролик көрсету.Жаңа сабақ тақырыбын ашу  Миға шабуыл

Видеоролик көрсету.Жаңа сабақ тақырыбын ашу Миға шабуыл

Сабақтың тақырыбы: « Электр өрісі.Біртекті және біртекті емес электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі.Электр өрісінің суперпозиция принципі. За рядтың орынауысты руы кезіндегі электр өрісінің жұмысы»

Сабақтың тақырыбы:

« Электр өрісі.Біртекті және біртекті емес электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі.Электр өрісінің суперпозиция принципі. За рядтың орынауысты руы кезіндегі электр өрісінің жұмысы»

Бұл сабағымда студенттерді сабақтың оқу мақсатымен таныстырамын. Сабақ типі: теория Оқыту мақсаты : 10.4.1.2 Электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану Сабақ мақсаты : Барлық студенттер істей алады: нүктелік зарядтың айналасындағы электр өрісін көрсетеді Көптеген істей алады : аттас зарядтар мен әр аттас екі зарядтар айналасындағы электр өрісін бейнелейді Кейбір студенттер істей алады: Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін анықтауға қолданады.

Бұл сабағымда студенттерді сабақтың оқу мақсатымен таныстырамын.

Сабақ типі: теория

Оқыту мақсаты : 10.4.1.2 Электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану

Сабақ мақсаты : Барлық студенттер істей алады: нүктелік зарядтың айналасындағы электр өрісін көрсетеді

Көптеген істей алады : аттас зарядтар мен әр аттас екі зарядтар айналасындағы электр өрісін бейнелейді

  • Кейбір студенттер істей алады: Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін анықтауға қолданады.
Бағалау критерийлері:  - Зарядтардың өзара әсерлесуін түсінеді, сипаттай алады. - Электр өрісінің күштік сипаттамасы ұғымын талдап, анықтама береді. - Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін әртүрлі жағдайда қолдана алады.

Бағалау критерийлері:

- Зарядтардың өзара әсерлесуін түсінеді, сипаттай алады.

- Электр өрісінің күштік сипаттамасы ұғымын талдап, анықтама береді.

- Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін әртүрлі жағдайда қолдана алады.

Сабақ барысында Блум таксономияларының элементтері қолданылады. Сабақта топшама бергенде,есеп шығарғанда әрбір тапсырмаға дескриптор беріп отырамын Бұл жерде дескриптордың маңыздылығын айтпай кетпеуге болмайды. Себебі студентіміз соған қарап тапсырманы рет –ретімен орындайды. Тапсырмалар бергеннен кейін студенттер өздерін бағалайды. Бұл бағалаудың тиімділігі студенттер өз-өздерін бағалай алады. Әрбір тапсырма аяқталған соң сабаққа кері байланыс беріліп отырады, яғни рефлексия жасалады
  • Сабақ барысында Блум таксономияларының элементтері қолданылады. Сабақта топшама бергенде,есеп шығарғанда әрбір тапсырмаға дескриптор беріп отырамын Бұл жерде дескриптордың маңыздылығын айтпай кетпеуге болмайды. Себебі студентіміз соған қарап тапсырманы рет –ретімен орындайды. Тапсырмалар бергеннен кейін студенттер өздерін бағалайды. Бұл бағалаудың тиімділігі студенттер өз-өздерін бағалай алады. Әрбір тапсырма аяқталған соң сабаққа кері байланыс беріліп отырады, яғни рефлексия жасалады
Топтарға тапсырма беріледі, оқулықты пайдалана отырып , сұрақтарға жауап беріңдер.(Түсіну 20ұ)   1-топ:Электр өрісі деген не?, электр өрісінің кернеулігі, электр өрісі кернеулігінің формуласы, өлшем бірлігі 2-топ:Кернеулік векторының бағыттары кернеулігі.Электр өрісінің суперпозиция принципі. 3-топ: За рядтың орынауысты руы кезіндегі электр өрісінің жұмысы

Топтарға тапсырма беріледі, оқулықты пайдалана отырып , сұрақтарға жауап беріңдер.(Түсіну 20ұ)

1-топ:Электр өрісі деген не?, электр өрісінің кернеулігі, электр өрісі кернеулігінің формуласы, өлшем бірлігі

2-топ:Кернеулік векторының бағыттары кернеулігі.Электр өрісінің суперпозиция принципі.

3-топ: За рядтың орынауысты руы кезіндегі электр өрісінің жұмысы

Дескриптор: Электр өрісінің анықтамасын біледі, электр өрісі кернеулігінің формуласын, өлшем бірлігін жаза алады Кернеулік мағынасын түсінеді Векторларды қоса алады За рядтың орынауысты руы кезіндегі электр өрісінің жұмысын анықтай алады  Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін анықтауға қолданады.

Дескриптор:

Электр өрісінің анықтамасын біледі, электр өрісі кернеулігінің формуласын, өлшем бірлігін жаза алады

Кернеулік мағынасын түсінеді

Векторларды қоса алады

За рядтың орынауысты руы кезіндегі электр өрісінің жұмысын анықтай алады

Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін анықтауға қолданады.

Топтарға тапсырма. (Қолдану 20ұ) Кернеуліктің суперпозиция принципін ашу үшін әртүрлі тапсырмалар беру. Тапсырмалардың сызбаларын төмендегідей салып, қорытқы кернеуліктің есептеу формуласын шығарады

Топтарға тапсырма. (Қолдану 20ұ)

Кернеуліктің суперпозиция принципін ашу үшін әртүрлі тапсырмалар беру. Тапсырмалардың сызбаларын төмендегідей салып, қорытқы кернеуліктің есептеу формуласын шығарады

Мысалы, 3топ өз жұмыстарын басқаларға көрсетіп, түсіндіреді

Мысалы, 3топ өз жұмыстарын басқаларға

көрсетіп, түсіндіреді

Дескриптор: -Векторларды қосудың үшбұрыш әдісін қолданады -Қорытқы векторды табады -геометриялық формулаларды қолдана біледі
  • Дескриптор:
  • -Векторларды қосудың үшбұрыш әдісін қолданады
  • -Қорытқы векторды табады
  • -геометриялық формулаларды қолдана біледі
ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ (Талдау 15ұ)  № 1. Біртекті электр өрісіндегі кернеулігі 1,3 • 10 5 Н/Кл массасы 2 • 10 -9 г тамшысының зарядын анықтаңдар. № 2. Кернеулігі Е 0 =3 кН/Кл біртекті  электр өрісінде q = 4 • 10 -10 Кл заряд орналасқан. Нүктелік зарядтан 3 см қашықтықта орналасқан А нүктесіндегі электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Зарядты және А нүктесін қосатын кесінді біртекті электр өрісінің күш сызықтарына перпендикуляр болып келеді.

ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ (Талдау 15ұ)

№ 1. Біртекті электр өрісіндегі кернеулігі 1,3 • 10 5 Н/Кл массасы 2 • 10 -9 г тамшысының зарядын анықтаңдар.

№ 2. Кернеулігі Е 0 =3 кН/Кл біртекті

электр өрісінде q = 4 • 10 -10 Кл заряд орналасқан. Нүктелік зарядтан 3 см қашықтықта орналасқан А нүктесіндегі электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Зарядты және А нүктесін қосатын кесінді біртекті электр өрісінің күш сызықтарына перпендикуляр болып келеді.

Дескриптор:   - Дене зарядын анықтайды -Нүкте кернеулігін біледі -Электр өрісінің күш сызықтарынның бағытын біледі Сабақтың соңы :оқытушы сабақты қорытындылау. Осы мақсатта жаңа сабақ бойынша бекіту сұрақтарын береді

Дескриптор:

- Дене зарядын анықтайды

-Нүкте кернеулігін біледі

-Электр өрісінің күш сызықтарынның бағытын біледі

Сабақтың соңы :оқытушы

сабақты қорытындылау. Осы мақсатта жаңа сабақ бойынша бекіту сұрақтарын береді

Сабақ бойынша рефлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап , пирамиданы толықтыр: Сабақты қорытындылау барысында студенттер өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады      6.Үй тапсырмасы: - теориялық материалды қайталау. сұракка жауап жазамыз 1.Электр өрісі қалай пайда болады? 2. Электр өрісінің әсері бір денеден екінші денеге қалай беріледі? 3.Қандай электр өрісінің негізгі қасиеттерін білесіңдер? 4. Электр өрісінің кернеулігі деген не? 5. Нүктелік зарядтың өріс кернеуліг
  • Сабақ бойынша рефлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап , пирамиданы толықтыр: Сабақты қорытындылау барысында студенттер өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады
  •      6.Үй тапсырмасы: - теориялық материалды қайталау. сұракка жауап жазамыз
  • 1.Электр өрісі қалай пайда болады?
  • 2. Электр өрісінің әсері бір денеден екінші денеге қалай беріледі?
  • 3.Қандай электр өрісінің негізгі қасиеттерін білесіңдер?
  • 4. Электр өрісінің кернеулігі деген не?
  • 5. Нүктелік зарядтың өріс кернеуліг
Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі (Блум таксономиясы) Білу: Электр өрісінің күштік сипаттамасы ұғымын талдап, анықтама береді Электр өрісінде заряд орын ауыстырғанда өрістің жұмыс атқаратынын түсінеді; Электр өрісінің потенциалын анықтайды;  Түсіну: Электр өрісінде заряд орын ауыстырғанда өрістің жұмыс формуласын жазады; Қолдану: Біртекті және біртекті емес электр өрісін сипаттайды Электр өрісінің күштік сипаттамасы кернеулік нүктелік зарядтың электр өрісінің жұмысы және потенциалы ұғымын түсінеді
  • Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі (Блум таксономиясы)
  • Білу: Электр өрісінің күштік сипаттамасы ұғымын талдап, анықтама береді Электр өрісінде заряд орын ауыстырғанда өрістің жұмыс атқаратынын түсінеді; Электр өрісінің потенциалын анықтайды;
  • Түсіну: Электр өрісінде заряд орын ауыстырғанда өрістің жұмыс формуласын жазады;
  • Қолдану: Біртекті және біртекті емес электр өрісін сипаттайды
  • Электр өрісінің күштік сипаттамасы кернеулік нүктелік зарядтың электр өрісінің жұмысы және потенциалы ұғымын түсінеді
Талдау : Электр өрісінде заряд орын ауыстырғанда өрістің жұмыс формуласын жазады, Электр өрісінің күштік сипаттамасы кернеулік нүктелік зарядтың электр өрісінің жұмысы және потенциалы ұғымын түсінеді Жинақтау Түсіндіріңіз

Талдау : Электр өрісінде заряд орын ауыстырғанда өрістің жұмыс формуласын жазады, Электр өрісінің күштік сипаттамасы кернеулік нүктелік зарядтың электр өрісінің жұмысы және потенциалы ұғымын түсінеді

Жинақтау

Түсіндіріңіз

Бағалау : Потенцалдар айырымының маңыздылығын қалай бағалар едіңіз?

Бағалау : Потенцалдар айырымының маңыздылығын қалай бағалар едіңіз?

5. Сабақ бойынша Рeфлексия пирамидаcын пайдаланамын :Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр: Сабақты қорытындылау барысында студенттер өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады 6.Үй тапсырма беріледі - теориялық материалды қайталау. сұракка жауап жазамыз 1.Электр өрісі қалай пайда болады? 2.Электр өрісінің әсері бір денеден екінші денеге қалай беріледі? 3.Қандай электр өрісінің негізгі қасиеттерін білесіңдер? 4. Электр өрісінің кернеулігі деген не? 5. Нүктелік зарядтың өріс кернеулігінің формуласының физикалық мағынасы қандай?

5. Сабақ бойынша Рeфлексия пирамидаcын пайдаланамын :Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр: Сабақты қорытындылау барысында студенттер өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады

6.Үй тапсырма беріледі - теориялық материалды қайталау. сұракка жауап жазамыз

1.Электр өрісі қалай пайда болады?

2.Электр өрісінің әсері бір денеден екінші денеге қалай беріледі?

3.Қандай электр өрісінің негізгі қасиеттерін білесіңдер?

4. Электр өрісінің кернеулігі деген не?

5. Нүктелік зарядтың өріс кернеулігінің формуласының физикалық мағынасы қандай?

Зарядтардың өзара әсерлесуін түсінеді, сипаттай алады. Электр өрісінің күштік сипаттамасы ұғымын талдап, анықтама береді. Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін әртүрлі жағдайда қолдана алады.
  • Зарядтардың өзара әсерлесуін түсінеді, сипаттай алады.
  • Электр өрісінің күштік сипаттамасы ұғымын талдап, анықтама береді.
  • Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін әртүрлі жағдайда қолдана алады.
Жалпы, осы жағдайда өз сабағымызға енгізіп жүрмін , дегенменде студенттер өз ойын ашық айтуда қиындық туғызады.  Сөзімді қорыта келе, жаңартылған оқу бағдарламасы негізінде физика пәнін оқытудың маңызы зор екендігін айтып кеткім келді. Мұғалім, үнемі ізденіп, күнделікті сабақты түрлендіріп өткізсе нұр үстіне нұр болар еді.
  • Жалпы, осы жағдайда өз сабағымызға енгізіп жүрмін , дегенменде студенттер өз ойын ашық айтуда қиындық туғызады. Сөзімді қорыта келе, жаңартылған оқу бағдарламасы негізінде физика пәнін оқытудың маңызы зор екендігін айтып кеткім келді. Мұғалім, үнемі ізденіп, күнделікті сабақты түрлендіріп өткізсе нұр үстіне нұр болар еді.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!