СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ысык-Көл облусунун шаарлары

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ысык-Көл облусун шаарлары 

Просмотр содержимого документа
«Ысык-Көл облусунун шаарлары»

Число: 22.02.2022-ж.

Предмет: География

Класс: 9-б

Сабактын темасы: Ысык-Көл облусунун шаарлары.



Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөрү:

А) Конгнитивдик:

Ысык-Көл облусунун шаарлары боюнча маалымат алышат.

Ысык-Көл облусунун шаарлары боюнча маалымат алышса.

Б) Ишмердүүлүк:

Окуучулар даярданышып,

жооп берүү көндүмдөрүн өнүктүрүшөт жана шаарлардын өзгөчөлүктөрүн айырмалашат.

Окуучулар даярданышып,

жооп берүү көндүмдөрүн өнүктүрүшсө жана шаарлардын өзгөчөлүктөрүн айырмалашса.

В) Баалуулук:

Окуучулар өз алдынча жана мугалим менен бирге иштешип, сабактын жүрүшүн камсыз кылышат.

Окуучулар өз алдынча жана мугалим менен бирге иштешсе, сабактын жүрүшүн камсыз кылышса.

Күтүлүүчү натыйжа:

Окуучулар алган билимдерин турмушта колдонушат жана карта аркылуу шаарларды таба алышат, шаарларга бара алышат.

Са Сактын тиби:

Аралаш сабак

Сн Сабактын формасы:

Топтор менен иштөө

Ма Материалдык ресурстар:

Окуу китеби автору Ө.Бараталиев, Н.Алымкулова 261-бет, Кыргызстандын картасы, слайд, видео-ролик, ж.б.

Предмет аралык байланыш:

Тарых, экономика, математика













Сабактын этаптары:

Убакыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

Компетенттүүлүк

3 мин

  1. Уюштуруу этабы:

Мугалим саламдашат,

Окуучуларды тактайт,

Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзөт жана окуучулардын алдындагы ишмердүүлүккө мотивациялайт. Окуучулар менен түрдүү жумуштарды аткаруу мүмкүнчүлүктөрүн эске алат. Окуучуларды сабактын темасы, максаты жана милдеттери менен тааныштырат. Алдын ала окуучулардын билимдерин жана тажрыйбаларын актуалдаштырат.

Окуучулар саламдашат.

Жагымдуу маанайда болушат жана жагымдуу чөйрөнү түзүшөт. Окуу куралдарын толуктап сабакка даярданышат. Алтын эрежеге көңүл бурушат жана аны сакташат. Өтүлүүчү жаңы теманын максаттарын жана милдеттерин таанышат, маалымат алышат.






НК3

ПК3

Маанай

10 мин

  1. Өтүлгөн материалды кайталоо этабы:

Сабакта жаңы теманы үйрөтүүнүн негизеинде кайталоону уюштурат. Үй тапшырманы окуучулардан Ысык-Көл облусу боюнча сурайт. Суроолорду берет .

Окуучулар үй тапшырманы кайталашат. Өтүлгөн Ысык-Көл облусу боюнча берилген суроолорго жооп беришет. Суроолорго окуучулар ирети менен жооп беришет.



НК2




ПК1

Формативдик

20 мин

  1. Жаңы билимдерди үйрөнүү этабы:

Жаңы теманы үйрөтүүдө окуучуларды топторго бөлөт жана топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштурат.

1-топ Балыкчы

2-топ Каракол

3-топ Чолпон Ата

Ар бир бөлүнгөн топторго жаңы тема боюнча тапшырмаларды берет.

Мисалдарды келтирет.

Окуучуларга багыт көрсөтөт. Слайддан кошумча материалдарды көрсөтүп айтып берет.


Алгач окуучулар Балыкчы, Каракол, Чолпон Ата шаарлары болуп үч топко бөлүнүшөт. Ар бир топтор өзүнчө жаңы тема тууралуу мугалим тарабынан берилген тапшырмаларды алышат. Ошол тапшырма боюнча ар бир топ өз алдынча иштешет жана доскада презентация жасашат. Бири-бирине маалымат жана түшүнүк беришет.






НК1




ПК1




ПК3


7 мин

  1. Кайтарым байланыш этабы:

Мугалим өтүлгөн жаңы тема боюнча бардык топторго суроолорду берет.


  1. Балыкчынын мурдагы аталышы?

  2. Кайсы шаардын калкы көп?

  3. Кайсы шаар Бишкек шаарына жакын жайгашкан?

  4. Облустун чыгышындагы шаар кайсы?

  5. Каракол шаарынын мурдагы аталышы?

  6. Шаарларда кандай улуттар жашайт?

  7. Ысык-Көл районун борбор шаары кайсы?

  8. Кайсы шаарда санаториялык базалар жакшы өнүккөн?

  9. Ысык-Көл облусунун борбор шаары?

  10. Кайсы шаар деңиз деңгээлинен эң бийиктикте жатат?

  11. Чолпон Ата шаарынан кайс гезит чыгат?

  12. Ысык-Көл боюнча суу транспорту кайсы шаардан башталат?


Окуучулар жаңы тема боюнча мугалим тарабынан берилген суроолорго кол көтөрүшүп жооп беришет.

Кайсы туура жооп экендигине өздөрү ынанышат.










НК2















НК3








ПК2













ПК2

Суммативдик

3 мин

  1. Окуучулардын жетишкендиктерин баалоо этабы:

Мугалим жетишкен натыйжаларды белгилейт..

Окуучулар өз ара бири-бирин баалашат жана бири-бирине сын, ой пикирлерди айтышат.







Суммативдик

2 мин

  1. Үй тапшырма:

Мугалим өтүлгөн жаңы тема боюнча окуучуларга Венндин диаграммасын түзүп келүүнү берет.

Окуучулар үй тапшырманы такташат жана белгилеп дептерге жазышат.

НК1, НК2, НК3

ПК3







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!