СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок української мови 7 клас на тему "Прийменник як службова частина мови"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока украинского языка в 7 классе на тему "Прийменник як службова частина мови" с использованием мультимедийной презентации.

Просмотр содержимого документа
«Урок української мови 7 клас на тему "Прийменник як службова частина мови"»

ДЕРЖАВНИЙ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ЗАКЛАД

ЛУГАНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ

«БОБРИКІВСЬКА СЕРЕДНЯ ШКОЛА ІМ.В.ТАТАРЕНКА»









РОЗРОБКА УРОКУ

української мови

у 7 класі





ПРИЙМЕННИК

ЯК СЛУЖБОВА ЧАСТИНА

МОВИ











Підготувала

вчитель української мови

та літератури

Горбатенко О.В.







Мета:

  • поглибити знання семикласників про службові частини мови;

  • формувати вміння визначати самостійні та службові частини мови, ознайомити з граматичними ознаками прийменників, розвивати вміння їх розпізнавати й використовувати як засіб зв’язку слів у словосполученні;

  • виховувати любов до природи, її багатств.

Обладнання: мультимедійна презентація (таблиці, схеми, ілюстрації), підручник.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу (урок з мультимедійною підтримкою).



Хід уроку

І. Організаційній момент.

Привітання. Перевірка готовності учнів.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда.

СЛАЙД2
2.     Слово вчителя.

Лінгвістична казка
       На безмежних просторах планети Українська Мова процвітала велика й багата країна Морфологія. Складалася вона з  князівств. Кожне князівство займалося своїми справами. Багаті й знатні об’єдналися у Самостійні Частини Мови. Іменник об’єднав усі живі і неживі предмети і називав їх. Прикметник вказував на їх ознаки. Числівник міг швидко й чітко перелічити все населення країни. Дієслова захоплювали всіх своєю працелюбністю, енергійно і з готовністю завжди виконували будь-яку справу. А якщо хтось втомлювався, Займенник його заміняв, а тому що він був дуже тактовний, то не називав тих, кому була потрібна допомога. Прислівник же завжди контролював, хто як працює: гарно чи погано, хто вийшов працювати ввечері, а хто вранці. Скромні й сором'язливі теж об'єднались у князівство - Службові Частини Мови. Вони допомагали Самостійним. Вирувало життя у князівствах.
І тільки Вигук не захотів пристати до жодної з груп, аби не втратити своєї волі.

  • Знайомі вам мешканці цієї країни?

  • Скільки частин мови всього нараховує українська мова?

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

  •          На сьогоднішньому уроці ми розпочнемо вивчати службові частини мови.

А з якої почнемо – відгадайте!


СЛАЙД 3

         Я така частина мови,
         Що належить до службових.
         Поруч я з іменником.
         Звуть мене … /прийменником/

  • Все вірно, ви молодці! Дійсно, це прийменник.

Отже, тема нашого уроку «Прийменник як службова частина мови».

СЛАЙД4

  • Відкрийте зошити та запишіть дату та тему уроку.

  •          Які ж завдання ми повинні вирішити на уроці?

    з’ясувати, яка частина мови називається прийменником;
    вчитися знаходити його в реченні, відрізняти від інших службових частин мови;
    правильно поєднувати з іншими словами.

ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.

- Перед вивченням нового матеріалу слід перевірити фундамент, на якому облаштуються нові знання. А для цього завершіть речення.

1. НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ

СЛАЙД 5

Отже, ми пригадали те, що вам уже відомо, ці знання вам допоможуть краще усвідомити нову тему.

2.    Мовне дослідження.СЛАЙД6

  •          Прочитайте речення, скажіть, чого йому бракує? Відновіть речення, визначте функцію слів, які ви вставили.

Весна зіткала вчора гобелен
___ лузі   –  __  трав, __ квітів, __ верболозів.

3. Словникова робота.

  •          Що таке гобелен? Верболіз? СЛАЙД 7,8

  •          Як називаються слова, що ви їх вставили? Яку функцію вони виконують? Запишіть відновлене речення.



4.  РОБОТА з підручником. СЛАЙД 9

-Прочитйте правило на стор. 138-139

- Побудуйте розповідь, відповідаючи на запитання(роздатковий матеріал).

ФІЗХВИЛИНКА

5. Спостереження над мовним матеріалом. . СЛАЙД 10

        - Давайте утворимо словосполучення, де слова будуть пов'язані за допомогою прийменників, які ви вставили. На що вони вказують?

Весна зіткала вчора гобелен у  лузіз трав, із квітів, з верболозів.

/зіткала (де?) у лузі – місце дії;

гобелен (який?) з трав, із квітів, з верболозів  - ознака предмета./

6.    Робота з підручником СЛАЙД 11

  •          Ознайомтеся із теоретичним матеріалом на стор. 140 і скажіть, на які ще значення можуть вказувати прийменники, вжиті разом з іменниками, займенниками, числівниками?



7.    Синтаксичне конструювання. СЛАЙД 12

  •          Запишіть словосполучення, розкриваючи дужки. Визначте, на які відношення вказують прийменники у словосполученнях, з’ясуйте, з яким відмінком іменника вжиті прийменники:

    Погодився з радістю  /спосіб дії, О.в./;

Погодився з (радість)

На які значення вказують прийменники

причина

умова

Боровся за (правда)

місце

час

Келихи з (кришталь)

спосіб дії

ознаки

Підійшли до (річка)

мета

Боровся за правду /мета, Зн.в./;
    Келихи з кришталю /ознака, Р.в./;
    Підійшли до річки /місце, М.в./.

V. Закріплення нового матеріалу.

1.Поетична хвилинка. СЛАЙД 13
Виразне читання поезії.

***
Весна зіткала вчора гобелен
у лузі – з трав, із квітів, з верболозів.
Зіткала вітер, і зіткала клен,
грози зіткала молоді погрози.
Не відпочивши, вдосвіта весна
сьогодні знов за голубим верстатом –
в святому невдоволенні вона
свій гобелен взялася переткати.
І спалахнула полум’ям трава,
і заряхтіли, як веселка, квіти,
і сонця вогнеуста голова
пророком проповідувала в світі!
Навівши скрізь на гобелені лад,
весна під зорями поклалась спати,
бо завтра знов за голубий верстат,
щоб гобелен свій ще раз переткати.
Є. Гуцало

  • Випишіть прийменники зі словами, якими вживаються.


VІ. Рефлексія. Виставлення оцінок.

  •  З якою частиною мови ми сьогодні працювали найбільше?

  •  З якими частинами мови вживаються прийменники?

  • Складіть гроно за темою сьогоднішнього уроку. Зачитайте, що вийшло?

Гронування СЛАЙД 14

  •  Кожен учень на уроці досяг певного результату. Я пропоную вам заповнити таблицю результативності уроку.

Знаю -

Умію -

Можу -

VІ. Домашнє завдання

Стор.138-140 (правила), вправа 259.













ТАБЛИЦЯ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ


ЗНАЮ



УМІЮ



МОЖУ




Самооцінка за урок___________







ТАБЛИЦЯ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ


ЗНАЮ



УМІЮ



МОЖУ




Самооцінка за урок___________







ТАБЛИЦЯ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ


ЗНАЮ



УМІЮ



МОЖУ




Самооцінка за урок___________





Робота з правилом с 138-139.


Побудуй зв'язну відповідь, відповівши на запитання:


1. До яких частин мови належить прийменник? (Почни так: "Прийменник це...")

2. З якими частинами мови може вживатися?

3. Для чого вживається?

4. Яку синтаксичну роль виконує?




_______________________________________________________________




Робота з правилом с 138-139.


Побудуй зв'язну відповідь, відповівши на запитання:


1. До яких частин мови належить прийменник? (Почни так: "Прийменник це...")

2. З якими частинами мови може вживатися?

3. Для чого вживається?

4. Яку синтаксичну роль виконує?




_______________________________________________________________





Робота з правилом с 138-139.


Побудуй зв'язну відповідь, відповівши на запитання:


1. До яких частин мови належить прийменник? (Почни так: "Прийменник це...")

2. З якими частинами мови може вживатися?

3. Для чого вживається?

4. Яку синтаксичну роль виконує?



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!