Урок№23 2 клас, природознавство
Дата 24.11.2016р.
Тема. Як утворюється лід на ставку. Практична робота: лід – вода; властивості льоду.
Мета:
Навчальна: формувати в учнів уявлення про процес утворення льоду у водоймах, про лід та його властивості. Розширити знання учнів про три стани води; дослідити особливості зміни стану води при замерзанні; під час дослідів з’ясувати властивості льоду.
Розвивальна: розвивати інформаційну, комунікативну, пізнавальну компетентності; експериментальні навички, спостережливість, логічне мислення, вміння виділяти головне у тексті, навички самостійної діяльності.
Виховна: виховувати почуття взаємодопомоги, відповідальності за збереження свого життя та здоров’я; бажання пізнавати та любити природу; викликати цікавість до вивчення предмету.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма уроку: урок-дослідження.
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, шматки льоду у термосі, презентація «Лід. Властивості льоду», фрагмент календаря погоди на дошці; магнітна дошка, магніти, набір слів до вправи «Асоціативний кущ» у конвертах (конверти); чайник з гарячою водою; екран.
Для кожного учня: склянка з водою; паперова серветка;
На парту: посудина з льодом, кусочки граніту
Хід уроку
I. Організаційний момент (Слайд №1)
Знову день почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
Я б дуже хотіла, щоб наша робота на уроці була злагоджена. Тому давайте налаштуємося на плідну роботу.
Психоемоційне налаштування – учитель заспівує, учні виконують дії і підтримують вчителя:
У цім класі друзі всі
Раз, два, три.
Я, і ви, і ви, і ви.
Привітай сусіда справа,
А тепер сусіда зліва –
Ми одна родина!
У цім класі друзі всі
Раз, два, три.
Я, і ви, і ви, і ви.
Посміхнись сусіду справа,
А тепер сусіду зліва –
Ми одна родина!
У цім класі друзі всі
Раз, два, три.
Я, і ви, і ви, і ви.
Руку дай сусіду справа,
А тепер сусіду зліва –
Ми одна родина!
(Слайд №2)
Вправа «Синоптик» - черговий учень називає і записує у календар погоди на дошці дату дня, стан неба, температуру повітря, опади. Клас записує у календар погоди в зошит з друкованою основою.
II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
(Слайд №3)
Вправа «Асоціативний кущ» - робота в малих групах. Кожна група отримує конверт зі словами до куща. Учні повинні вибрати слова, які підходять і прикріпити їх на магнітній дошці.
Група №1: Новий рік, мороз, мандарини, лід, ковзани, квіти, ластівка.
Група №2: Різдво, сніг, сніжки, лід, подарунки, трава, абрикоси.
Група №3: лід, хуртовина, бурулька, іній, паморозь, тюльпани, гриби.
Група №4: лід, снігурі, хокей, сніжинка, метелик, полуниця, колядки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
А ось послухайте такий вірш «Річка сховалась» А.Качана:
Річка сховалась: є і нема –
замурувала річку зима.
Там, де рибалки кидали сіть,
можна сьогодні пішки ходить.
Бесіда:
ІV. Оголошення теми і мети уроку (Слайд №4)
V. Вивчення нового матеріалу
Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про утворення льоду.
Пригадайте, у яких станах буває вода? (рідкому, твердому, газоподібному – показати три стани води). (Слайд №5)
Наведіть приклади води в твердому стані (сніг, лід, град) (Слайд №6)
(Слайд №7) - Робота з підручником стор 64-65. – читають самостійно напівголосно до позначки «виконай завдання».
Бесіда за прочитаним:
Що відбувається з водою у річках та ставках з настанням холодів? (вода охолоджується)
Що утворюється на поверхні водойм, коли падає мокрий сніг? (утворюється крижана каша зі снігу та води)
На що перетворюється крижана каша? (перетворюється на шматочки льоду)
Що відбувається із шматочками льоду? (злипаються і утворюють крижинки)
А що відбувається з крижинками? (збільшуються і стають суцільним льодом).
Отже, що відбувається з водою за перших морозів? (починає тверднути, замерзати – утворюється лід)
(Слайд №8) - Фізкультхвилинка (відео через мультимедійний проектор)
А зараз ми станемо дослідниками і проведемо досліди і встановимо властивості льоду.
Але спочатку я нагадаю вам правила техніки безпеки: (Слайд №9)
Будьте уважні і обережні;
На парті повинен бути порядок;
На парті не повинно бути зайвих речей;
Дотримуйтеся вказівок вчителя.
Робота в дослідницькій лабораторії - (Слайд №10)
Дослід 1
Покладіть лід на долоню.
Який лід на дотик?
Якого кольору лід? (Слайд №11) (безбарвний, але, якщо льоду багато, то він набуває синюватого відтінку) (Слайд №11)
У вас на столі є шматок гірської породи – граніт. Порівняйте лід і граніт на прозорість. (Слайд №11)
Подивіться, що відбувається зі шматочком льоду на вашій руці? (Тане)
Отже, що таке лід? (це вода у твердому стані)
Висновок: лід безбарвний, прозорий, це вода у твердому стані.
Дослід 2
Втопіть лід у воду пальчиком. Що відбувається (лід не тоне) (Слайд №11
Висновок: лід не тоне, бо легший за воду.
Дослід 3
Візьміть шматочок льоду і з силою киньте його на підлогу.
Що сталося?
Отже, що ви можете сказати про його крихкість?
Висновок: Лід крихкий (Слайд №11)
Дослід 4
Випереджаюче завдання – домашній експеримент – учень розповідає про умови та результати досліду.
Ми з мамою налили в скляну пляшку води, закрили її корком і поставили на ніч у морозильну камеру.
Вранці ми побачили, що пляшка лопнула, а вода замерзла.
Цей дослід, що ми проводили з мамою, довів те, що вода при замерзанні розширюється.
Висновок: вода при замерзанні розширюється. (Слайд №11)
Дякую тобі і твоїй мамі.
А ви, діти, якщо бажаєте переконатися в тому, що вода при замерзанні роширюється, проведіть цей дослід вдома з дорослими.
VІ. Узагальнення знань учнів. Рефлексія.
А зараз я запрошую вас до казкового кінозалу (перегляд мультфільму «Лунтик і його друзі. Лід») (Слайд №12)
Проте ми не просто будемо з вами відпочивати, дивлячись мультик, а будемо брати із нього повчальні моменти. Постарайтеся побачити в мультику ті властивості льоду, про які ми говорили сьогодні.
Тому, будьте уважні.
(Перегляд мультфільму)
А тепер давайте обговоримо побачене і пограємо у гру.
Звучить музика і «капустинка» рухається по колу. Учень, у якого залишилась «капустинка», коли затихне музика, розгортає пелюстку і називає номер питання. Вчитель натискає на дане питання і воно з’являється на екрані. Учень відповідає на нього. І т.д. в останнього учні - качанчик – МОЛОДЦІ!
Вправа-гра «Капустинка запитань» (Слайд №13)
№1 – Чому баба Капа не дозволяла Лунтику і Кузі йти кататися на лід? (бо була відлига і лід підтанув)
№2 – Які властивості льоду ви побачили у мультику? (лід не тоне, прозорий, крихкий)
№3 – Чому лід не потонув, коли Лунтик провалився під лід? (лід не тоне, бо легший за воду)
№4 – Як утворюється лід на ставку?
№5 - Що таке лід? (Замерзла вода)
№6 – Чи можна гратися на льоду без дозволу?
№7 – Чи правильно вчинили герої мультика, коли пішли на озеро?
№8 – Чи існує життя у водоймах взимку?
№9 – В чому небезпека льоду?
№10 – В чому користь льоду?
МОЛОДЦІ!!! (Слайд №14)
VІІ. Підбиття підсумків
VIІI. Домашнє завдання
Прочитати статтю «Як утворюється лід на ставку», стор.64-66.
Вміти давати відповіді на запитання в кінці статті.
За бажанням: провести домашній дослід на стор.65.
4