Просмотр содержимого документа
«Туындыны? физикалы? ж?не геометриялы? ма?ыналары»
Сынып: 10 «А»
Өткізілу мерзімі: Тексерген: ________________________________
Сабақтың тақырыбы: Туындының физикалық және геометриялық мағыналары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: берілген тақырыпты игере отырып, туындының физикалық және геометриялық мағынасын үйрету, оларды есеп шығаруда үйрету.
Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту
Тәрбиелік: жауапкершілікке, жылдамдыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: кітап, дидактикалық материалдар.
Сабақ барысы:
Ι. Ұйымдастыру кезеңі: а) амандасу; ә) түгендеу; б) кезекшімен жұмыс; в) назарын сабаққа аударту.
ΙΙ. Үй жұмысын тексеру. Дәптерлерін тексеру. Жауаптарын салыстыру
ІІІ. Негізгі кезең: жаңа сабақты түсіндіру.
функциясының х нүтесіндегі туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылдамдығын анықтайды. Бұл туындының физикалық мағынасы.
Егер жылдамдықтан туынды табатын болсақ, онда шығады. Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең.
1-мысал. Қозғалыстағы дененің жүрген жолы формуласымен берілген. Осы дененің с мезетіндегі лездік жылдамдығы мен үдеуін табайық.
Шешуі. Лездік жылдамдық функциясының туындысы бойынша анықталады. Үдеуді есептеу үшін лездік жылдамдықтан туынды алу керек, сонда
функциясының нүктесіндегі туындысы осы функция графигінің нүктесі арқылы өтетін жанамасының бұрыштық коэффициентіне тең, яғни
(1)
(1) формула туындының геометриялық мағынасын береді. Сонымен, туындының геометриялық мағынасы – функцияның графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициенті.
2-мысал. параболасына нүктесінде жүргізілген жанама мен Ох осінің оң бағытының арасындағы бұрышын табайық.
Шешуі. функциясының туындысы . (1) формула бойынша ал жанама мен Ох осінің оң бағытының арасындағы бұрыш
№ 157
Жауабы: 8
№ 158
Жауабы: 36
№ 162
а) ә) б)
№ 298
№ 299
Жауабы: 12 Ж ауабы: 40
№ 301
а) ә)
Жауабы: 0 Жауабы: 4
№ 300
Жауабы: 2
ΙV. Бекіту кезеңі: Туындының физикалық мағынасы лездік жылдамдық па, әлде орташа жылдамдық па?
V. Үйге тапсырма беру кезеңі: № 159
VІ. Рефлексия. 1) не білемін? 2) не білмеймін? 3) не білгім келеді?
VΙІ. Бағалау кезеңі: Оқушыларға білім деңгейіне сай баға қою.