СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема. Узагальнення вивченого про сполучник.

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема. Узагальнення вивченого про сполучник.

Мета: узагальнити і закріпити знання учнів про сполучник, уміння відрізняти сполучник від самостійних частин мови, удосконалювати навички правильно вживати розділові знаки при сполучниках, розвивати логічне й творче мислення учнів, виховувати культуру усного й писемного мовлення.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизація ( урок-гра)

Обладнання: картки.

Хід уроку

І.Організаційний момент Вступне слово вчителя Учитель. Доброго дня любі діти! Я рада вас вітати на сьогоднішньому уроці.

Аутотренінг Розпочинаємо урок з аутотренінгу Я –учень Я – особистість творча Я думаю, замислююсь, пригадую Я хочу якомога більше знати Мій сьогоднішній день – це крок до мети І. З’ясування емоційної готовності до уроку. Я хочу, щоб ви завжди були впевнені у собі і задоволені собою. Щоб ви досягали успіхів. А це певною мірою буде залежати від вашого настрою. Давайте з’ясуємо ваше емоційну готовність до уроку за допомогою кольору. І так вправа «Кольоровий настрій». Визначаємося.

Настрій гарний, а значить і працювати буде легко.

Просмотр содержимого документа
«Тема. Узагальнення вивченого про сполучник.»

Тема. Узагальнення вивченого про сполучник.

Мета: узагальнити і закріпити знання учнів про сполучник, уміння відрізняти сполучник від самостійних частин мови, удосконалювати навички правильно вживати розділові знаки при сполучниках, розвивати логічне й творче мислення учнів, виховувати культуру усного й писемного мовлення.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизація ( урок-гра)

Обладнання: картки.

Хід уроку

І.Організаційний момент
Вступне слово вчителя
Учитель. Доброго дня любі діти! Я рада вас вітати на сьогоднішньому уроці.

Аутотренінг
Розпочинаємо урок з аутотренінгу
Я –учень
Я – особистість творча
Я думаю, замислююсь, пригадую
Я хочу якомога більше знати
Мій сьогоднішній день – це крок до мети
І. З’ясування емоційної готовності до уроку.
Я хочу, щоб ви завжди були впевнені у собі і задоволені собою. Щоб ви досягали успіхів. А це певною мірою буде залежати від вашого настрою.
Давайте з’ясуємо ваше емоційну готовність до уроку за допомогою кольору.
І так вправа «Кольоровий настрій». Визначаємося.

Настрій гарний, а значить і працювати буде легко.

1.Слово вчителя

На безмежних просторах планети Українська мова процвітала велика й багата країна Морфологія. Різні мешканці населяли її. Багаті й знатні утворили групу Самостійні Частини Мови. Кожна із цих частин мови пишалась собою й у спілкуванні будь з ким підкреслювала при нагоді свою значущість.

 

Скромні й сором'язливі теж об'єднались у групу - Службові Частини Мови. І тільки Вигук не захотів пристати до жодної з груп, аби не втратити своєї волі. Він стоїть осторонь, спостерігає за діями Самостійних і Службових частин мови і то жахається їх дій, скрикуючи: " Ой лишенько", то співчутливо зітхає: " Ох ", або ж захоплюється: " Овва!"

 

А з якою гордістю він виконував роль мудрого вихователя, навчаючи всіх добрих, привітних слів: " До побачення!, Добрий день!, На добраніч!, Пробачте!, Будь ласка!, Дякую!"

І всі, навіть самозакохані приймали цю науку мудрого Вигуку.

Нелегко жилось у цій країні Морфології. Щоб завоювати своє місце під сонцем, треба було не сидіти склавши руки, а діяти. Тут проводились різні змагання, конкурси, подорожі, екскурсії, і кожна частина мови мала довести, чого вона варта.

 

Настав день свята Сполучника. Прийменник і Частка вирішили піти разом на цю урочистість. Ідуть вони зеленою, квітучою стежкою, аж раптом чують, що за кущем хтось плаче. Підійшли та побачили маленького, тоненького сполучника І.

-Що сталося, маля? - запитав Прийменник. - Чого так плачеш? Ти, мабуть, загубився?

-Як же мені не плакати? Усі великі, значущі, а я такий маленький і весь вік маю комусь слугувати. Я бідний, нещасний, один-одінісінький у цій великій країні. Нікому мене захистити, нікому приголубити.

-Неправда це! - категорично заявила Частка. - Так, ти маленький, але не самотній, у тебе багато братів, а всі ви велика родина, яка має своє ім я Сполучник. А значення ваше дуже важливе, бо ви виконуєте благородну місію - всіх сполучати, тобто об'єднувати, а без вас усі б пересварились, не було б дружби між частинами мови, і жити було б нецікаво. Тож ти повинен цим пишатися. А сьогодні свято вашої родини, куди ми і йдемо. Ходімо з нами, ти зустрінеш своїх рідних братів і дізнаєшся про них багато цікавого.

-Отже, діти, ми повинні довести маленькому Сполучнику, яка його роль в країні Морфології.

І Повідомлення теми, мети та завдань уроку

Записати число, класна робота, тема уроку. Узагальнення вивченого про сполучник.

ІІ Систематизація та повторення вивченого про сполучник

Сьогодні ми будемо працювати у командах та самостійно себе оцінювати за картками самооцінювання

Клас поділити на 2 команди:

І команда - " Сурядність"

ІІ команда - " Підрядність"

  1. Гра „Іспит” (усна відповідь на лінгвістичну тему).

Слово вчителя:

  • Перш ніж почати нашу гру пограємо в іспит. З’ясуємо, яка частина мови є сполучником. Кожна команда обирає представника, який буде відповідати, учні створять цілісний портрет сполучника. Решта учнів класу повинні записати додаткові запитання й приклади різних видів сполучників (відповідно до запитань

Білет №1.

1. Яка частина мови називається сполучником?

2. На які групи за будовою поділяються сполучники?

3. Які сполучники пишуться разом, окремо, через дефіс?

Білет №2.

1. Для чого служать сполучники сурядності? На які види вони поділяються?

2. Для чого служать сполучники підрядності? На які види вони поділяються?

3. Як розрізнити сполучники та інші співзвучні з ними частини мови?


Отже, ми повторили відомості про сполучник і можемо почати гру

І тур 1бал

Вибірковий диктант

Записати сполучники за значенням - сурядності та підрядності.Кожна команда записує саме ті сполучники, які відповідають назві команди

Або, чи, коли, бо, тому що, як, а, зате, однак, аби, неначе, нібито, ні - ні, але, та, поки.

Сурядності - Або, чи, а, зате, однак, коли, бо, тому що, аби,

Підрядності - ні -ні, але, та. неначе, нібито, поки.

ІІ тур( на швидкість) 2бали

Завдання. Переписати текст у зошити (один учень працює на дошці), підставили пропущені букви, пояснити орфограми. Виділити сполучник

У цей час весь клас працює з текстом, поданим на дошці:

Найдорожче наше багатство – батьківщина. Вітчизна без тебе обійтися може, проте ти без неї – ніщо. Без з…млі своєї кож…н з нас мов п…линка, яку віт…р підняв і поніс безвісти (За В.Сухомлинським).


Фронтальна бесіда:

- Які ознаки спільні для всіх службових частин мови?

- Поясніть розділовий знак перед сполучником „проте”.

- Чи згодні ви зі словами Василя Сухомлинського?

- Чому слово „батьківщина” написано в даному тексті з малої літери? Яку батьківщину мав на увазі видатний український педагог?

- Що є такою малою батьківщиною для вас?

ІІІ тур1бал

Гра " Четвертий зайвий"

На дошці групи слів записані у дві колонки. По одному з членів команд виходять і підкреслюють зайве слово.

  • 1. Біля, а, проте, хоч.

  • 2. Та, немов, бо, за.

  • 3. Ніби, посеред, якщо, й.

  • 4. Якби, поза, тому що, мов.

  • 1. По, щоб, і, як.

  • 2. Від, аби, або, чи-чи.

  • 3. Попід, зате, наче, бо.

  • 4. Притому, але, як, з-під.

  • 3) Фізкультхвилинка.

  • Учитель називає сполучники. Якщо сполучники одиничні, учні стоять рівно, якщо повторювані – присідають, якщо парні – піднімають руки вгору, стають навшпиньки.

ІV тур2бали

Допиши прислів'я, починаючи сполучником

1 команда

  • Треба нахилитися, ... .

  • Не кажи "гоп", ... .

  • Сім разів одмір, ... .

  • Вчення світ, ... .

  • Не плюй у криницю, ... .

2 команда

  • Спочатку подумай, ... .

  • Порожня бочка гучить, ... .

  • Рання пташка росу п'є, ... .

  • Хвалилася кобила, ... .

  • Зимою деньок, ... .

V тур 1бали

Гра " Хто я такий"

учні за картками виконують розбір за членами речення. Після розбору пояснюють роль сполучника.

  • 1.І повітря ллється тут незаймане і дике, і поїть, і п'янить, і веселить мене.

  • 2.Тихо погойдувались фіалково-сині дзвоники і повертали свої глибокі чашечки до легенького вітерцю.

VІ Тур1бали

" Доведи правильність написання"

Розкрий дужки та доведи правильність написання

Коріння навчання гірке, за(те) плід його солодкий. У кого що болить, той про(те) й гомонить. Що(б) не сталося, ми не розлучимось. Що(б) не гриміли батареї, за мир б ємось ми, як один.

І Тур 2балів

"Творчий»

Скласти акровірш на тему Сполучник

Службова частина мови Сурядністю та підрядністю

Пишемо її по різному Поєднує речення

Однорідні члени речення з’єднує Об’єднує однорідні члени або частини його

Лексичного значення не має Лиш тільки він заплутує

Умову та причину називає Умінням бути схожим на прийм.

Чергування явищ виражає Частка також схожа на нього

Не виконує ніякої синтаксичної ролі Незмінна частина мови

И - не являється цією частиною мови И- це не і ,а тільки звук

Користь від нього значна Користь він добре свою знає

ІІІ. Підсумок уроку

А зараз я прошу капітанів команд зібрати картки самооцінювання, останню оцінку поставлю я кожній з команд. Обміняйтеся картками та підрахуйте бали.

Поки командири підраховують дайте відповідь

-Щоб ви сказали маленькому сполучнику І з країни Морфології?


Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи


Картка самооцінювання

Назва конкурсу

бал

І тур Вибірковий диктант 1бал


ІІ тур( на швидкість) 1(письмово)+1(усно)бали


ІІІ тур Гра " Четвертий зайвий" 1бал


ІV тур Допиши прислів'я, починаючи сполучником 2бали


V тур Гра " Хто я такий" 1бали


VІ Тур" Доведи правильність написання" 1 бал


VІІ Тур "Творчий» 2бали


Оцінка від вчителя 2бали


Загальна оцінка





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!