СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: Түлкү менен сүлөөсүн.

Нажмите, чтобы узнать подробности

2-класс                                                               Ѳткѳрүү мѳѳнѳтү:  10.12. 2019-жыл

 Предмет:  Адабий окуу.                             

Сабактын темасы: Түлкү менен сүлөөсүн.

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактын методу: Аңгемелешүү, кѳрсѳтмѳлүүлүк, жеке, жупта, топто иштѳѳ, тематикалык оюндар, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы: Темага байланыштуу түстүү сүрѳттѳр, маркер, Ах4 кагаздары , маркер, флипчарт, текст.

 

Негизги компетенттүүлүктѳр

 

Предметтик компетенттүүлүктѳр:

 

1.    Маалыматтык (НК1): Ѳз ишин пландаштырат, маалыматты пайдаланат, маалыматты максатка багыттап изденет, салыштырат, чечимдерди кабыл алат

 

  1. Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК1)
  2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (ПК2)
 

 

  1. Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК3)
  2. Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК4)

 

 

2.    Социалдык коммуникациялык(НК2): Башкалар менен мамиле түзѳт, сүйлѳшѳ билет, маектешет, бири-бирин баалайт, сѳз байлыгы ѳсѳт, ѳз оюн айтат, башкаларды уга билет.

 

3.    Ѳз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү(НК2): Ѳз алдынча иштейт,кѳнүгѳт, машыгат, ѳз ишин талдап, баа берет, жѳндѳмдүүлүккѳ, билгичтикке каалоого ээ болот.

  1. Аң сезимдүү окуу, угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК5)
 

 

 

Сабактын максаты:

Кѳрсѳткүчтѳр:

Максатка жетет деп билебиз

 Эгерде окуучулар…

 

Билим берүүчүлүк:

Окуучулар тексттин мазмуну боюнча маалымат алышат. Текстти өз алдынча жана жаңырык окушат.

 

 

-Түлкү менен сүлөөсүн чыгармасынын мазмунун айтып бере алышса.

-Текстти өз алдынча жана жаңырык окушса.

 
 
 

Ѳнүктүрүүчүлүк:

 Жаңы сөздөр менен иштешет. Суроолорго эркин ой жүгүртүү менен жооп беришет.

Түлкү менен сүлөөсүндү элестетип сүрөтүн тартышат.

 

 

 

-Жаңы сөздөрдүн маанисин чечмелеп беришсе.

-Суроолорго өз ойлорун айтып, жооп беришсе.

-Тексттин мазмунун элестетип сүрөттө чагылдыра алышса.

 
 

Тарбия берүүчүлүк:

 

Жупта, топто иштөөдө бири-бирин угуп, жардам берүүгө көнүгүшөт.

 

 

 

-Жупта жана топто иштөөдө бири- биринин оюн кунт коюп угуп, бири-бирине жардам беришсе.

 

 

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы:

Мугалимдин иш-аракети

НК

ПК

Окуучулардын иш-аракети

 

Уюштуруу:

Окуучулар менен саламдашуу.

Сабакка даярдыгын –китеп, карандаштарынын бар экендигин текшерүү.

Жагымдуу маанай  түзүү:

Алтын эреже кайталанат.

 

 

НК1

 

 

 

 

 

ПК1

ПК2

 

 

Окуучулар сабакка китептерин алып даярданышат.

Бири- бирин карап, коплемент сѳздѳрдү айтып, сабакка жагымдуу маанай түзүшѳт.

Алтын эрежени кайталап айтышат.

Ѳтүлгѳн теманы кайталоо:

Үйгө берилген тапшырма боюнча суроо-жооптор жүргузүлөт.

НК2

НК3

 

ПК1

ПК2

 

Аба-ырайынын кандай болорун дагы кантип билүүгө болоору тууралуу ой бөлүшушөт.

 

 

Жаңы материалды тааныштыруу:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Китеп менен иштѳѳ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабактын темасы жана максаты менен балдарды тааныштыруу. Слайддан көрсөтүлөт.

Кырдаалдык сүрѳт боюнча аңгемелешүү. Эмнелерди кѳрүп турасыңар?

 Туура, эмесе балдар мен силерге ушул сүрөттөгү Түлкү менен сүлөөсүн жөнүндө жомок окуп берейин. Текстти тыным менен окуп беремин. Мындан ары кандай уланат деп ойлойсуңар? Чындап эле сүлөөсүндүн териси түлкүнүкүндөй болуп жалтырап калабы?

Силер кандай ойлойсуңар?

Силерге тааныш эмес сөздөр барбы?

 

Эмесе балдар, ушул жомоктун негизинде топто иштейбиз.

1-топ:Акылдуулар тобу-Жомоктун биринчи бөлүгүн ролдоштуруп окуп, аткарып бергиле.

2-топ: Билимдүүлөр тобу -Жомоктун экинчи бөлүгүн ролдоштуруп окуп, аткарып бергиле.

3-топ: Сүрөтчүлөр тобу-Чыгарманын мазмунун элестетип сүрөтүн тартып бергиле.

4-топ:  Адептүүлөр тобу- Түлкү менен сүлөөсүндү пластилинден жасап бергиле.

Топтордо тапшырмаларды аткарууга убакыт берилет. Андан кийин окуучулардын презентациясына көңүл бурулат.

 

 

 

НК1

 

 

 

 

 

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК1

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

ПК4

 

 

 

 

 

 

 

ПК5

Окуучулар сабактын темасы жана максаты менен слайддан көрүп таанышышат.

Сүрѳт боюнча ѳз ойлорун айтышат.

Түлкү жана сүлөөсүндүн сүрөтүн көрүшкөндүгүн айтышат.

Жомоктун мазмунун кунт коюп угушат.

 

 Жомоктун биринчи бөлүгүн уккандан кийин, андан ары кандай уланаары жөнүндө өз ойлорун айтып беришет.

 

Андан соң жомоктун уландысын угушат.

 

Жаңы сөздөрдүн маанисин чечмелешет.

 

 

1-топ:Акылдуулар тобу-Жомоктун биринчи бөлүгүн ролдоштуруп окуп, аткарып берүүгө даярданышат.

2-топ: Билимдүүлөр тобу -Жомоктун экинчи бөлүгүн ролдоштуруп окуп, аткарып берүүгө даярданышат.

3-топ: Сүрөтчүлөр тобу-Чыгарманын мазмунун элестетип сүрөтүн тартып берүүгө даярданышат.

4-топ:  Адептүүлөр тобу- Түлкү менен сүлөөсүндү пластилинден жасап берүүгө даярданышат

 

Убакыт соңуна чыккан соң аткарган иштерин презентациялышат.

 

 

 

Бышыктоо:

 

  1. Түлкү  сүлөөсүнгө туура кеңеш айттыбы? Силер кандай ойлойсуңар?
  2. Куу түлкүнүн сөзүнө ишенген сүлөөсүнгө кандай баа бересиңер? Эмне үчүн?
  3. Түлкү менен сүлөөсүндү достор деп атоого болобу? Дос болуу үчүн кандай сапаттарга ээ болуу керек?

 

 

НК2

 

 

 

НК3

 

ПК3

 

 

 

ПК4

 

 

 

 

Окуучулар суроолорго эркин ой жугуртүп, жооп беришет. Кайтарым байланыш жүргүзүлөт.

Окуучулардын жооптору мугалим тарабынан кошумчаланат.

 

 

Жыйынтыктоо:

 

 

 

 Балдар, силерге бүгүнкү сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Демек достукту бекем сакташыбыз керек экен.

Ушул сыяктуу суроо-жоопторду толуктап, сабак жыйынтыкталат.

 

НК2

 

НК3

 

 

 

 

ПК4

ПК5

 

 

 

 Окуучулар сабакта эмне жакканын айтышат жана суроолорго жооп беришет.

Үйгѳ тапшырма:

 

 

Ар кимдин айтканын эле аткара  берүүгө болобу, же кандай сунуштарды кабыл алууга болот-деген суроолордун  тегерегинде өз ара ой болүшүп келгиле. Текстти окуп келүү.

Баалоо:

 

Окуучулар бири-бирин баалашат. Комментарийлѳѳ жолу менен бааланышат.

 

 

 

Түзгөн:  Маматова Укей.

Просмотр содержимого документа
«Тема: Түлкү менен сүлөөсүн.»

2-класс Ѳткѳрүү мѳѳнѳтү: 10.12. 2019-жыл

Предмет: Адабий окуу. ________________________________

Сабактын темасы: Түлкү менен сүлөөсүн.

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактын методу: Аңгемелешүү, кѳрсѳтмѳлүүлүк, жеке, жупта, топто иштѳѳ, тематикалык оюндар, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы: Темага байланыштуу түстүү сүрѳттѳр, маркер, Ах4 кагаздары , маркер, флипчарт, текст.


Негизги компетенттүүлүктѳр


Предметтик компетенттүүлүктѳр:

1. Маалыматтык (НК1): Ѳз ишин пландаштырат, маалыматты пайдаланат, маалыматты максатка багыттап изденет, салыштырат, чечимдерди кабыл алат


  1. Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК1)

  2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (ПК2)


  1. Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК3)

  2. Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК4)


2. Социалдык коммуникациялык(НК2): Башкалар менен мамиле түзѳт, сүйлѳшѳ билет, маектешет, бири-бирин баалайт, сѳз байлыгы ѳсѳт, ѳз оюн айтат, башкаларды уга билет.

3. Ѳз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү(НК2): Ѳз алдынча иштейт,кѳнүгѳт, машыгат, ѳз ишин талдап, баа берет, жѳндѳмдүүлүккѳ, билгичтикке каалоого ээ болот.

  1. Аң сезимдүү окуу, угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК5)




Сабактын максаты:

Кѳрсѳткүчтѳр:

Максатка жетет деп билебиз

Эгерде окуучулар…

Билим берүүчүлүк:

Окуучулар тексттин мазмуну боюнча маалымат алышат. Текстти өз алдынча жана жаңырык окушат.



-Түлкү менен сүлөөсүн чыгармасынын мазмунун айтып бере алышса.

-Текстти өз алдынча жана жаңырык окушса.

Ѳнүктүрүүчүлүк:

Жаңы сөздөр менен иштешет. Суроолорго эркин ой жүгүртүү менен жооп беришет.

Түлкү менен сүлөөсүндү элестетип сүрөтүн тартышат.




-Жаңы сөздөрдүн маанисин чечмелеп беришсе.

-Суроолорго өз ойлорун айтып, жооп беришсе.

-Тексттин мазмунун элестетип сүрөттө чагылдыра алышса.

Тарбия берүүчүлүк:


Жупта, топто иштөөдө бири-бирин угуп, жардам берүүгө көнүгүшөт.




-Жупта жана топто иштөөдө бири- биринин оюн кунт коюп угуп, бири-бирине жардам беришсе.



Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы:

Мугалимдин иш-аракети

НК

ПК

Окуучулардын иш-аракети


Уюштуруу:

Окуучулар менен саламдашуу.

Сабакка даярдыгын –китеп, карандаштарынын бар экендигин текшерүү.

Жагымдуу маанай түзүү:

Алтын эреже кайталанат.




НК1






ПК1

ПК2



Окуучулар сабакка китептерин алып даярданышат.

Бири- бирин карап, коплемент сѳздѳрдү айтып, сабакка жагымдуу маанай түзүшѳт.

Алтын эрежени кайталап айтышат.

Ѳтүлгѳн теманы кайталоо:

Үйгө берилген тапшырма боюнча суроо-жооптор жүргузүлөт.

НК2

НК3


ПК1

ПК2


Аба-ырайынын кандай болорун дагы кантип билүүгө болоору тууралуу ой бөлүшушөт.




Жаңы материалды тааныштыруу:













Китеп менен иштѳѳ:












Сабактын темасы жана максаты менен балдарды тааныштыруу. Слайддан көрсөтүлөт.

Кырдаалдык сүрѳт боюнча аңгемелешүү. Эмнелерди кѳрүп турасыңар?

Туура, эмесе балдар мен силерге ушул сүрөттөгү Түлкү менен сүлөөсүн жөнүндө жомок окуп берейин. Текстти тыным менен окуп беремин. Мындан ары кандай уланат деп ойлойсуңар? Чындап эле сүлөөсүндүн териси түлкүнүкүндөй болуп жалтырап калабы?

Силер кандай ойлойсуңар?

Силерге тааныш эмес сөздөр барбы?


Эмесе балдар, ушул жомоктун негизинде топто иштейбиз.

1-топ:Акылдуулар тобу-Жомоктун биринчи бөлүгүн ролдоштуруп окуп, аткарып бергиле.

2-топ: Билимдүүлөр тобу -Жомоктун экинчи бөлүгүн ролдоштуруп окуп, аткарып бергиле.

3-топ: Сүрөтчүлөр тобу-Чыгарманын мазмунун элестетип сүрөтүн тартып бергиле.

4-топ: Адептүүлөр тобу- Түлкү менен сүлөөсүндү пластилинден жасап бергиле.

Топтордо тапшырмаларды аткарууга убакыт берилет. Андан кийин окуучулардын презентациясына көңүл бурулат.




НК1








НК2










НК3











ПК1







ПК2





ПК3





ПК4








ПК5

Окуучулар сабактын темасы жана максаты менен слайддан көрүп таанышышат.

Сүрѳт боюнча ѳз ойлорун айтышат.

Түлкү жана сүлөөсүндүн сүрөтүн көрүшкөндүгүн айтышат.

Жомоктун мазмунун кунт коюп угушат.


Жомоктун биринчи бөлүгүн уккандан кийин, андан ары кандай уланаары жөнүндө өз ойлорун айтып беришет.


Андан соң жомоктун уландысын угушат.


Жаңы сөздөрдүн маанисин чечмелешет.



1-топ:Акылдуулар тобу-Жомоктун биринчи бөлүгүн ролдоштуруп окуп, аткарып берүүгө даярданышат.

2-топ: Билимдүүлөр тобу -Жомоктун экинчи бөлүгүн ролдоштуруп окуп, аткарып берүүгө даярданышат.

3-топ: Сүрөтчүлөр тобу-Чыгарманын мазмунун элестетип сүрөтүн тартып берүүгө даярданышат.

4-топ: Адептүүлөр тобу- Түлкү менен сүлөөсүндү пластилинден жасап берүүгө даярданышат

Убакыт соңуна чыккан соң аткарган иштерин презентациялышат.




Бышыктоо:


  1. Түлкү сүлөөсүнгө туура кеңеш айттыбы? Силер кандай ойлойсуңар?

  2. Куу түлкүнүн сөзүнө ишенген сүлөөсүнгө кандай баа бересиңер? Эмне үчүн?

  3. Түлкү менен сүлөөсүндү достор деп атоого болобу? Дос болуу үчүн кандай сапаттарга ээ болуу керек?



НК2




НК3


ПК3




ПК4





Окуучулар суроолорго эркин ой жугуртүп, жооп беришет. Кайтарым байланыш жүргүзүлөт.

Окуучулардын жооптору мугалим тарабынан кошумчаланат.



Жыйынтыктоо:




Балдар, силерге бүгүнкү сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Демек достукту бекем сакташыбыз керек экен.

Ушул сыяктуу суроо-жоопторду толуктап, сабак жыйынтыкталат.



НК2


НК3





ПК4


ПК5




Окуучулар сабакта эмне жакканын айтышат жана суроолорго жооп беришет.

Үйгѳ тапшырма:



Ар кимдин айтканын эле аткара берүүгө болобу, же кандай сунуштарды кабыл алууга болот-деген суроолордун тегерегинде өз ара ой болүшүп келгиле. Текстти окуп келүү.

Баалоо:


Окуучулар бири-бирин баалашат. Комментарийлѳѳ жолу менен бааланышат.







Түзгөн: Маматова Укей.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!