Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.3А 17,16,15-топ бейметалдары және олардың қосылыстары | Мектеп: "М.Мақатаев атындағы №47" ЖОМ КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Битабарова Хадиша Исабековна |
Сынып: 9-сынып | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | Аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы Практикалық жұмыс № 6 Аммиактың алынуы және оның қасиеттерін зерттеу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.1.22 аммиакты аммоний тұзы мен сілті ерітінділерін әрекеттестіру жолымен алуды білу және газ тәрізді аммиак пен оның ерітіндісінің қасиеттерін зерттеу |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: аммиак пен оның қосылыстарының формулаларын біледі. Басым бөлігі: аммиактың химиялық қасиеттері мен алыну реакцияларының химиялық теңдеулерін жазады. Кейбір оқушылар:қиындатылған есептер шығарады, реферат қорғайды |
Бағалау критерий | -Аммоний тұзы мен сілті ерітінділерін әрекеттестіріп аммиак алуды біледі. -Газ тәрізді аммиак пен оның ерітіндісінің қасиеттерін зерттейді |
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер: Аммоний гидроксиді-мүсәтір спирті, аммоний сульфаты Аммиак---…………………… Аммоний тұздары---……….. |
Құндылықтарға баулу | - Жеке және топпен жұмыс жасай отырып,өзара қарым-қатынас дағдысын қалыптастырады |
Пәнаралық байланыс | Биология-Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | 7.4А. Адам ағзасындағы химиялық элементтер және қосылыстар (3 с.) |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Кеспе қағаздағы химиялық приборлар арқылы сыныпты топқа біріктіру: Азот Аммиак Азот ( II) оксиді “Блум түймедағы” әдісімен үй тапсырмасын сұрау. Аммиак оттегі жеткілікті болғанда жануы. Аммиак оттегі жетіспегенде жануы. Аммиактың қолданылуы. Аммиактың лабораторияда алыну р-ясы. Аммиактың зертханада алыну р-ясы. «Отсыз түтін» реакциясы. Үш топқа екі сұрақтан қойылады, ойласып жауап береді. Дескриптор: - Аммиактың алынуы, қасиеттеріне реакция жазып теңестіреді. -Қолданылуын біледі. КБ: Мұғалімнің қолдауы, түзетуі және ҚБ:”Көңіл-күй” смайлигі | Кеспе қағаздар (стакан, колба, пробирка), Смайликтер,“Блум түймедағының” суреті |
Сабақтың ортасы 15-20 минут | «Суретті сөйлет» әдісіменқолданылуына жеке жұмыс Дескриптор: -Суретке қарап ойын толық жеткізеді. -Аммиактың қолданылу саласына тоқталады. КБ: Мұғалімнің қолдауы мен бағыттауы. ҚБ:”Көңіл-күй” смайлигі Практикалық жұмыс «Топтық зерттеу» әдісімен үш топқа әр түрлі тапсырмаларын үлестіру: Аммиактың зертханада алынуы Аммиактың судағы ерітіндісі Аммиактың оттекте жануы Аммиак ерітіндісінің қышқылға әсері Аммиактың қышқылдармен (HNO3, H2SO4) әрекеттесуі Аммиак тұз қышқылының ерітінділерін бір-біріне жанастыру Дескриптор: -Қажетті реактивтерді тауып, лабораториялық құрылғыны құрастырады. -Техника қауіпсіздік ережелерін сақтап, тәжірибе жасайды. -Химиялық реакция теңдеулерін жазады. КБ:Мұғалімнің демеуі мен ынталандыруы ҚБ:”Көңіл-күй” смайлигі | Слайд1 СмайликтерСпиртшам,пробиркалар, штатив,аммоний хлориді, кальций гидроксиді Слайд 2 |
Сабақтың соңы | «Полиглот» әдісімен бүгінгі сабақтың терминдері мен формулаларын қазақ-орыс-ағылшын тілдерінде сөйлету және формуласын жазады: Аммиактың жану реакциясы Реакция горение аммиака. Ammonia burning. Аммиак-аммиак-ammonia Аммоний гидроксиді-гидроксид аммония-ammonium hydroxide құрылғыны ағылшынша айтқызу. Дескриптор: -Үш тілде терминдерді айтады. -Молекулалық формуласын жазады. КБ: Мұғалімнің түзетуі мен мадақтауы ҚБ:”Көңіл-күй” смайлигі Үйге тапсырма: Қайталау-§37 | |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? ”Көңіл-күй” смайлигі арқылы оқушылардың оқуға деген ынтасы артып, оның қызығушылығын арттырады. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
«Топтық зерттеу» әдісіменбелсенді оқушылардың қабілетін шыңдау және ЖАДА арқылы нақты жауапты күтемін. | Сабақ басынан бастап оқушылардың тапсырмаларды орындауына қарай түзетіп, мадақтап,смайликтермен бағалап отырамын | Техникақауіпсіздік ережелерін сақтап отыруын қадағалаймын, денсаулыққа әсер ететін реактивтермен абайлап жұмыс жүргіземін. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді. Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса оқулық бойынша есептерді шығартамын. | |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |