СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: "Массовая доля веществ в расворе.Молярная концентратция." для 7-классов на узбекском языке

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: "Массовая  доля веществ в расворе.Молярная концентратция." для 7-классов на узбекском языке

Просмотр содержимого документа
«Тема: "Массовая доля веществ в расворе.Молярная концентратция." для 7-классов на узбекском языке»

  O`ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI JIZZAX VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI Paxtakor tumani xalq talimi bo’limiga qarashli 4-umumiy o’rta ta’lim maktabining kimyo fani o’qituvchisi Begliyev Dilshodning K I M Y O FANIDAN 7-SINF O’QUVCHILARI UCHUN “ ERITMADA ERIGAN MODDANING MASSA ULUSHI, FOIZ, MOLAR KONSENTRATSIYASI. ERITMALARNING INSON HAYOHDAGI AHAMIYATI” MAVZUSIDA INOVATSION DARS ISHLANMASI

O`ZBEKISTON RESPUBLIKASI

XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI

JIZZAX VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI

Paxtakor tumani xalq talimi bo’limiga

qarashli 4-umumiy o’rta ta’lim maktabining

kimyo fani o’qituvchisi Begliyev Dilshodning

K I M Y O

FANIDAN 7-SINF O’QUVCHILARI UCHUN

ERITMADA ERIGAN MODDANING MASSA ULUSHI, FOIZ, MOLAR KONSENTRATSIYASI.

ERITMALARNING INSON HAYOHDAGI AHAMIYATI” MAVZUSIDA

INOVATSION DARS ISHLANMASI

Familiya ism va sharifi : Begliyev Dilshod Nurmiratovich Ish joyi: 4-umumta’lim maktabi Tuman(shahar): Paxtakor shaxri Lavozimi: 4-umumta’lim maktabida kimyo fani o’qituvchisi Fan nomi: “KIMYO” Sinf: 7-sinf Sinfda o’quvchilari soni: 25-30 nafar Dars ishlanma mavzusi: ERITMADA ERIGAN MODDANING MASSA ULUSHI, FOIZ, MOLAR KONSENTRATSIYASI. ERITMALARNING INSON HAYOHDAGI AHAMIYATI. Elektron pochta manzili: dilshodbegliyev654@gmail.com

Familiya ism va sharifi : Begliyev Dilshod Nurmiratovich

Ish joyi: 4-umumta’lim maktabi

Tuman(shahar): Paxtakor shaxri

Lavozimi: 4-umumta’lim maktabida kimyo fani o’qituvchisi

Fan nomi: “KIMYO”

Sinf: 7-sinf

Sinfda o’quvchilari soni: 25-30 nafar

Dars ishlanma mavzusi: ERITMADA ERIGAN MODDANING MASSA ULUSHI, FOIZ, MOLAR KONSENTRATSIYASI. ERITMALARNING INSON HAYOHDAGI AHAMIYATI.

Elektron pochta manzili: [email protected]

Annotatsiya  O‘quvchilarga eritmalar va ularning mohiyatini tushuntirish. Har xil eritmalar va erituvchilar haqida tushuncha berish, foiz va molyar konsentratsiyalar berilgan eritmalarni tayyorlashni o’rgatish, foiz va molyar konsentrasiya bo‘yicha masalalarni yechishni o’rgatish.O‘quvchilarga labaratoriya va uy sharoitida turli konsentasiyali eritmalar tayyorlashni o’rgatish.Ilmiy dunyoqarashini kengaytirish, vatanparvarlik, ekologik tarbiyani shakllantirish. Suvning ifloslanishini oldini olish choralari haqida ko‘nikmasini shakllantirish. Sog’lom turmush tarziga amal qilish layoqatlarini shakllantirish.

Annotatsiya

O‘quvchilarga eritmalar va ularning mohiyatini tushuntirish. Har xil eritmalar va erituvchilar haqida tushuncha berish, foiz va molyar konsentratsiyalar berilgan eritmalarni tayyorlashni o’rgatish, foiz va molyar konsentrasiya bo‘yicha masalalarni yechishni o’rgatish.O‘quvchilarga labaratoriya va uy sharoitida turli konsentasiyali eritmalar tayyorlashni o’rgatish.Ilmiy dunyoqarashini kengaytirish, vatanparvarlik, ekologik tarbiyani shakllantirish. Suvning ifloslanishini oldini olish choralari haqida ko‘nikmasini shakllantirish. Sog’lom turmush tarziga amal qilish layoqatlarini shakllantirish.

Darsning maqsadi:  Ta’limiy maqsad:  O‘quvchilarga eritmalar va ularning  mohiyatini tushuntirish. Har xil eritmalar va erituvchilar haqida tushuncha berish, foiz va molyar konsentratsiyalar berilgan eritmalarni tayyorlashni o’rgatish, foiz va molyar konsentrasiya bo‘yicha masalalarni yechishni  o’rgatish. Tarbiyaviy maqsad:  O’quvchilarda bir-biri bilan muloqotga kirish, o’z fikrini isbotlay olish va fikrida qolish, shuningdek, topqirlik, ijodkorlik, qiziquvchanlik, hamkorlikda ishlash ko’nikmalarini va ilmiy dunyoqarashini kengaytirish, vatanparvarlik, ekologik tarbiyani shakllantirish. Suvning ifloslanishini oldini olish choralari haqida ko‘nikmasini shakllantirish. Sog’lom turmush tarziga amal qilish layoqatlarini shakllantirish . Rivojlantiruvchi maqsad: O’qib-o’rganganlari asosida kundalik kuzatuvlar yordamida mustaqil ravishda o’zini-o’zi bilimini oshirib borishga o’rgatish . Mavzuga doir formulalar yozish va matematik amallarni to’g’ri bajarish orqali nazariy bilimlarini amaliyot bilan bog’lash ko’nikmasini shakllantirish. Har xil eritmalar va erituvchilar haqida biladi, tushuntiradi, foiz va molyar konsentratsiyalar berilgan eritmalarni tayyorlaydi, foiz va molyar konsentrasiya bo‘yicha masalalarni yechadi.

Darsning maqsadi:

Ta’limiy maqsad: O‘quvchilarga eritmalar va ularning mohiyatini tushuntirish.

Har xil eritmalar va erituvchilar haqida tushuncha berish, foiz va molyar konsentratsiyalar berilgan eritmalarni tayyorlashni o’rgatish, foiz va molyar konsentrasiya bo‘yicha masalalarni yechishni o’rgatish.

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarda bir-biri bilan muloqotga kirish, o’z fikrini isbotlay olish va fikrida qolish, shuningdek, topqirlik, ijodkorlik, qiziquvchanlik, hamkorlikda ishlash ko’nikmalarini va ilmiy dunyoqarashini kengaytirish, vatanparvarlik, ekologik tarbiyani shakllantirish. Suvning ifloslanishini oldini olish choralari haqida ko‘nikmasini shakllantirish. Sog’lom turmush tarziga amal qilish layoqatlarini shakllantirish . Rivojlantiruvchi maqsad: O’qib-o’rganganlari asosida kundalik kuzatuvlar yordamida mustaqil ravishda o’zini-o’zi bilimini oshirib borishga o’rgatish . Mavzuga doir formulalar yozish va matematik amallarni to’g’ri bajarish orqali nazariy bilimlarini amaliyot bilan bog’lash ko’nikmasini shakllantirish. Har xil eritmalar va erituvchilar haqida biladi, tushuntiradi, foiz va molyar konsentratsiyalar berilgan eritmalarni tayyorlaydi, foiz va molyar konsentrasiya bo‘yicha masalalarni yechadi.

Dars turi: Yangi bilim beruvchi, interfaol  Dars uslubi: aralash, blits-so’rov, tezkor savollar,masalalar yechish Dars jihozi: davriy sistema, darslik, tarqatma matereallar , doska, laboratoriya jixozlari. Dars bosqichlari va vaqt taqsimoti: 1 Tashkiliy qism 2 O‘tilgan mavzuni esga solish va uyga vazifani so`rash 3 daqiqa 3 10 daqiqa Yangi mavzuni yoritish: 4 Yangi mavzuni mustahkamlash 17 daqiqa 5 10 daqiqa Darsga yakun yasash va baholash va uyga vazifa 5 daqiqa

Dars turi: Yangi bilim beruvchi, interfaol

Dars uslubi: aralash, blits-so’rov, tezkor savollar,masalalar yechish

Dars jihozi: davriy sistema, darslik, tarqatma matereallar , doska, laboratoriya jixozlari.

Dars bosqichlari va vaqt taqsimoti:

1

Tashkiliy qism

2

O‘tilgan mavzuni esga solish va uyga vazifani so`rash

3 daqiqa

3

10 daqiqa

Yangi mavzuni yoritish:

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

17 daqiqa

5

10 daqiqa

Darsga yakun yasash va baholash va uyga vazifa

5 daqiqa

Darsning borishi : Tashkiliy qism:   1. Salomlashish. 2. O ’quvchilar davomadini aniqlash. 3. Darsga tayyorgarlik ko’rish. 4.O’quvchilarni guruhlarga bo`lish va nomlash.5.Uyga vazifani tekshirish.   O’tilgan mavzuni takrorlash: Darsni musobaqa usulida olib borish uchun o’quvchilarni 3 guruxga bo’lib olamiz. O’tilgan mavzuni klaster metodidan foydalanib takrorlab olamiz 1 – guruh qattiq 2 –guruh suyuq 3 – guruh gaz eritmalar        Guruhlar navbat bilan qattiq, suyuq, gaz holatdagi eritmalarni misollar yordamida ishlab beradilar      Qattiq     Qotishmalar     Suyuq     Kristallogidart   Kislota, ishqor va tuzlarning suvdagi eritmasi Gaz Tuman     Yodning suvdagi eritmasi   Xavo

Darsning borishi :

Tashkiliy qism:

1. Salomlashish. 2. O ’quvchilar davomadini aniqlash. 3. Darsga tayyorgarlik ko’rish. 4.O’quvchilarni guruhlarga bo`lish va nomlash.5.Uyga vazifani tekshirish.

O’tilgan mavzuni takrorlash: Darsni musobaqa usulida olib borish uchun o’quvchilarni 3 guruxga bo’lib olamiz. O’tilgan mavzuni klaster metodidan foydalanib takrorlab olamiz 1 – guruh qattiq 2 –guruh suyuq 3 – guruh gaz eritmalar

Guruhlar navbat bilan qattiq, suyuq, gaz holatdagi eritmalarni misollar yordamida ishlab beradilar

 

 

Qattiq

 

 

Qotishmalar

 

 

Suyuq

 

 

Kristallogidart

 

Kislota, ishqor va tuzlarning suvdagi eritmasi

Gaz

Tuman

 

 

Yodning suvdagi eritmasi

 

Xavo

“ BLIS” SO’ROVNOMA beriladi          To’g’ri to’ldirgan guruh o’quvchilariga rag’bat beriladi.  Tayanch iboralar: to‘yingan eritma, to‘yinmagan eritma, suyultirilgan eritma, konsentrlangan eritma, konsentratsiya, massa ulushi, foiz konsentratsiya, molar konsentratsiya.     Guruh xatosi To’g’ri Javob Guruh bahosi Eritma tayyorlash ketma-ketligi Tuzni electron tarozida tortib olamiz Ish uchun zarur jihoz va moddalar tanlaymiz Suvni o’lchov idishlarida o’lchab olamiz O’qituvchidan ko’rsatma olamiz Tuzni kolbaga solib suv quyamiz Matematik hisob orqali zarur tuz va suvni topamiz Tuz va suvni yaxshilab aralashtiramiz Etiketka yopishtiramiz

BLIS” SO’ROVNOMA beriladi

To’g’ri to’ldirgan guruh o’quvchilariga rag’bat beriladi.

Tayanch iboralar: to‘yingan eritma, to‘yinmagan eritma, suyultirilgan eritma, konsentrlangan eritma, konsentratsiya, massa ulushi, foiz konsentratsiya, molar konsentratsiya.

Guruh

xatosi

To’g’ri

Javob

Guruh

bahosi

Eritma tayyorlash ketma-ketligi

Tuzni electron tarozida tortib olamiz

Ish uchun zarur jihoz va moddalar tanlaymiz

Suvni o’lchov idishlarida o’lchab olamiz

O’qituvchidan ko’rsatma olamiz

Tuzni kolbaga solib suv quyamiz

Matematik hisob orqali zarur tuz va suvni topamiz

Tuz va suvni yaxshilab aralashtiramiz

Etiketka yopishtiramiz

Yangi mavzu bayoni: Oldingi mavzuda aytib o‘tilganidek, eritma tarkibini ifodalashda komponentlar tabiati va miqdori ko‘rsatilishi lozim.Kimyoda ko‘pincha to‘yinmagan eritmalardan foydalaniladi. • To‘yinmagan eritma - ayni haroratda to‘yingan eritmada mavjud erigan moddadan kam miqdorini tutuvchi eritma.• Erigan modda miqdori juda oz bo‘lsa, suyultirilgan eritma deb ataladi.• Erigan modda miqdori yetarlicha yuqori bo‘lsa, konsentrlangan eritma deb ataladi.

Yangi mavzu bayoni: Oldingi mavzuda aytib o‘tilganidek, eritma tarkibini ifodalashda komponentlar tabiati va miqdori ko‘rsatilishi lozim.Kimyoda ko‘pincha to‘yinmagan eritmalardan foydalaniladi. • To‘yinmagan eritma - ayni haroratda to‘yingan eritmada mavjud erigan moddadan kam miqdorini tutuvchi eritma.• Erigan modda miqdori juda oz bo‘lsa, suyultirilgan eritma deb ataladi.• Erigan modda miqdori yetarlicha yuqori bo‘lsa, konsentrlangan eritma deb ataladi.

Kimyoviy amaliyotda eritmada erigan modda miqdorini ifodalovchi quyidagi kattaliklardan ko‘p foydalaniladi: Massa ulushi (ω) — erigan modda massasini (m 1 ) eritma massasiga (m 2 ) nisbati bo'lib, odatda 1 dan kichik sonlarda ifodalanadi: ω 1-Masala :  600g suvda 240g shakar erishidan hosil bo’lgan eritmaning massa ulishini  (%) da aniqlang ?  Berilgan: m suv =600g Yechsh: Eritmani quyidagicha tasavur qilsak bo’ladi.. m shakar =240g   W=?

Kimyoviy amaliyotda eritmada erigan modda miqdorini ifodalovchi quyidagi kattaliklardan ko‘p foydalaniladi: Massa ulushi (ω) — erigan modda massasini (m 1 ) eritma massasiga (m 2 ) nisbati bo'lib, odatda 1 dan kichik sonlarda ifodalanadi: ω

1-Masala : 600g suvda 240g shakar erishidan hosil bo’lgan eritmaning massa ulishini

(%) da aniqlang ?

Berilgan:

m suv =600g

Yechsh: Eritmani quyidagicha tasavur qilsak bo’ladi..

m shakar =240g

W=?

2.Foiz konsentratsiya (C, %) — erigan modda massasining (m 1 ) eritma mas­sasiga (m 2 ) nisbatining foizlarda ifodalanishi. Bunda eritma massasi 100% ni tashkil etadi deb olinadi, demak С % 2-Masala . 50 g eritma 3 g qant tutadi. Eritmaning prosent konsentratsiyasi topilsin. Yechish: m(eritma)= 50 g. m(eruvchi)=3 g. C% – ? 3.Molyar konsentratsiya (C M ) — erigan modda miqdorining (mollarda — M) eritma hajmiga (V) nisbati, ya'ni 1 / (1000 ml) eritmada 1 mol modda erigan bo'lsa, 1 M (bir molyar) li eritma deb ataladi: Bu yerda M — moddaning molyar massasi. Eritmaning molar konsentratsiyasi quyidagi formula asosida topiladi.  Cm = eritmaning molar konsentratsiyasi; m 1 = erigan moddaning    massasi; M = erigan moddaning molar massasi;V=eritmani hajmi .  3-Masala. 400 ml eritma tarkibida 41 g Ca(NO 3 ) 2 bor.  Eritmani molar konsentratsiyasi topilsin.

2.Foiz konsentratsiya (C, %) — erigan modda massasining (m 1 ) eritma mas­sasiga (m 2 ) nisbatining foizlarda ifodalanishi. Bunda eritma massasi 100% ni tashkil etadi deb olinadi, demak С %

2-Masala . 50 g eritma 3 g qant tutadi. Eritmaning prosent konsentratsiyasi topilsin.

Yechish: m(eritma)= 50 g. m(eruvchi)=3 g. C% – ?

3.Molyar konsentratsiya (C M ) — erigan modda miqdorining (mollarda — M) eritma hajmiga (V) nisbati, ya'ni 1 / (1000 ml) eritmada 1 mol modda erigan bo'lsa, 1 M (bir molyar) li eritma deb ataladi: Bu yerda M — moddaning molyar massasi. Eritmaning molar konsentratsiyasi quyidagi formula asosida topiladi.

Cm = eritmaning molar konsentratsiyasi; m 1 = erigan moddaning massasi; M = erigan moddaning molar massasi;V=eritmani hajmi .

3-Masala. 400 ml eritma tarkibida 41 g Ca(NO 3 ) 2 bor.

Eritmani molar konsentratsiyasi topilsin.

Normal konsentratsiya (C N ) — erigan modda ekvivalent sonining (E) erit­ma hajmiga (V) nisbati, ya'ni 1 / (1000 ml) eritmada 1 g-ekv modda erigan bo'lsa 1 n (bir normal)li eritma deb ataladi: Bu yerda E — moddaning ekvivalent massasi. formuladan foydalaniladi. C n – eritmaning normal konsentratsiyasi. m 1 – eruvchini massasi. E – eruvchini ekvivalenti. V – eritmani hajmi.  4-Masala. 500 ml eritmada 12,25g sulfat kislota bor eritmaning normal konsentratsiyasi topilsin. Yechish: formuladan J:0,5n

Normal konsentratsiya (C N ) — erigan modda ekvivalent sonining (E) erit­ma hajmiga (V) nisbati, ya'ni 1 / (1000 ml) eritmada 1 g-ekv modda erigan

bo'lsa 1 n (bir normal)li eritma deb ataladi: Bu yerda E — moddaning ekvivalent massasi. formuladan foydalaniladi. C n – eritmaning normal konsentratsiyasi. m 1 – eruvchini massasi. E – eruvchini ekvivalenti. V – eritmani hajmi.

4-Masala. 500 ml eritmada 12,25g sulfat kislota bor eritmaning normal konsentratsiyasi topilsin. Yechish: formuladan J:0,5n

ERITMALARNING INSON HAYOHDAGI AHAMIYATI Eritmalar inson hayotida juda muhim ahamiyatga ega. Qon 83%, miya va yurak 80%, suyaklar 20-25% atrofida suv tutadi. Baliqlar tanasining 80%, meduzalar tanasining 95-98%, suvo‘tlari tanasining 95-99%, qumqlik o‘simliklari tanasining 50-75% qismini turli eritmalar shaklidagi suv tashkil etadi. Tirik organizmlar hujayrasining asosiy komponenti suvli eritmalar bo Tib, ular tiriklikni ta’minlovchi hayotiy jarayonlar borishi uchun muhit yoki bevosita ishtirokchi sifatida ahamiyatga ega.

ERITMALARNING INSON HAYOHDAGI AHAMIYATI

Eritmalar inson hayotida juda muhim ahamiyatga ega. Qon 83%, miya va yurak 80%, suyaklar 20-25% atrofida suv tutadi. Baliqlar tanasining 80%, meduzalar tanasining 95-98%, suvo‘tlari tanasining 95-99%, qumqlik o‘simliklari tanasining 50-75% qismini turli eritmalar shaklidagi suv tashkil etadi. Tirik organizmlar hujayrasining asosiy komponenti suvli eritmalar bo Tib, ular tiriklikni ta’minlovchi hayotiy jarayonlar borishi uchun muhit yoki bevosita ishtirokchi sifatida ahamiyatga ega.

Darsni mustahkamlash: Har bir guruhga tarqatma savollar beriladi va to’g’ri bajarganlarga rag’bat beriladi. 1)35 g moddani 600 g suvda erishidan hosil bo‘lgan eritmani protsent konsentratsiyasi topilsin. 2)1 l eritma tarkibida 28,4 g Na 2 SO 4 bo‘ladi.Eritmaning molar konsentratsiyasi toping. 3)0,1 l eritma: a) 2,45 g H 2 SO 4 ; b) 0,4 g Na OH; d) 2,28 g Al 2 (SO 4 ) 3 tutadi .

Darsni mustahkamlash:

Har bir guruhga tarqatma savollar beriladi va to’g’ri bajarganlarga rag’bat beriladi.

1)35 g moddani 600 g suvda erishidan hosil bo‘lgan eritmani protsent konsentratsiyasi topilsin.

2)1 l eritma tarkibida 28,4 g Na 2 SO 4 bo‘ladi.Eritmaning molar konsentratsiyasi toping.

3)0,1 l eritma: a) 2,45 g H 2 SO 4 ; b) 0,4 g Na OH; d) 2,28 g Al 2 (SO 4 ) 3 tutadi .

PISA TOPSHIRIQLARI DORI KONSENTRATSIYASI

PISA TOPSHIRIQLARI

DORI

KONSENTRATSIYASI

DORI KONSENTRATSIYASI 1-savol: Bemor ayol shifoxonada penitsillin inyeksiyasini qabul qilmoqda. Penitsillin bemor tanasida asta-sekinlik bilan parchalanib, inyeksiyadan 1 soat o‘tib, uning 60 foizi faollashadi. Bu jarayon takrorlanadi: har 60 minutdan keyin avvalgi 60 minutda qabul qilingan penitsillinning 60 foizi faollashadi. Aytaylik, bemor ayol ertalab 8:00 da 300 mg penitsillin dozasini qabul qildi. Quyidagi jadvalda 8:00 dan 11:00 gacha har 60 minutlik vaqt oralig‘ida bemor qonida faollashadigan penitsillin miqdori ko‘rsatilgan.

DORI KONSENTRATSIYASI

1-savol:

Bemor ayol shifoxonada penitsillin inyeksiyasini qabul qilmoqda. Penitsillin bemor tanasida asta-sekinlik bilan parchalanib, inyeksiyadan 1 soat o‘tib, uning 60 foizi faollashadi. Bu jarayon takrorlanadi: har 60 minutdan keyin avvalgi 60 minutda qabul qilingan penitsillinning 60 foizi faollashadi.

Aytaylik, bemor ayol ertalab 8:00 da 300 mg penitsillin dozasini qabul qildi. Quyidagi jadvalda 8:00 dan 11:00 gacha har 60 minutlik vaqt oralig‘ida bemor qonida faollashadigan penitsillin miqdori ko‘rsatilgan.

DORI KONSENTRATSIYASI 1-savol to‘g‘risida ma’lumot Matematikaga oid mazmun sohasi: miqdorlar. Kontekst: kasbiy. Aqliy faoliyat turi: qo‘llash.   1-savolning baholash mezoni O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar to‘liq qabul qilinadi va to‘liq kredit beriladi: Kod 2: Jadvalning barcha uchta katakchasi to‘g‘ri to‘ldirilgan . O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar qisman qabul qilinadi va qisman kredit beriladi: Kod 1: Jadvalning bitta yoki ikkita katakchasi to‘g‘ri to‘ldirilgan.   O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar qabul qilinmaydi va kredit berilmaydi: Kod 0: Boshqa javoblar bo‘lsa. Kod 9: Javob berilmagan bo‘lsa .  

DORI KONSENTRATSIYASI

1-savol to‘g‘risida ma’lumot

Matematikaga oid mazmun sohasi: miqdorlar.

Kontekst: kasbiy.

Aqliy faoliyat turi: qo‘llash.

  1-savolning baholash mezoni

O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar to‘liq qabul qilinadi va to‘liq kredit beriladi:

Kod 2: Jadvalning barcha uchta katakchasi to‘g‘ri to‘ldirilgan .

O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar qisman qabul qilinadi va qisman kredit beriladi:

Kod 1: Jadvalning bitta yoki ikkita katakchasi to‘g‘ri to‘ldirilgan.

  O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar qabul qilinmaydi va kredit berilmaydi:

Kod 0: Boshqa javoblar bo‘lsa.

Kod 9: Javob berilmagan bo‘lsa .

 

2-savol: Dori konsenratsiyasi  Po‘lat qon bosimini nazorat qilish uchun 80 mg dori qabul qilishi kerak. Quyidagi grafikda qabul qilingan dorining boshlang‘ich miqdori va Po‘latning qonida bir, ikki, uch va to‘rt kundan keyin faollashadigan dori miqdori ko‘rsatilgan. Birinchi kun oxirida dori preparatining qancha miqdori faollashadi? A) 6 mg. C) 26 mg. B) 12 mg. D) 32 mg.

2-savol: Dori konsenratsiyasi

Po‘lat qon bosimini nazorat qilish uchun 80 mg dori qabul qilishi kerak. Quyidagi grafikda qabul qilingan dorining boshlang‘ich miqdori va Po‘latning qonida bir, ikki, uch va to‘rt kundan keyin faollashadigan dori miqdori ko‘rsatilgan.

Birinchi kun oxirida dori preparatining qancha miqdori faollashadi?

A) 6 mg. C) 26 mg.

B) 12 mg. D) 32 mg.

2-savol to‘g‘risida ma’lumot Matematikaga oid mazmun sohasi: ma’lumotlar va noaniqliklar. Kontekst:kasbiy. Aqliy faoliyat turi: talqin qilish.   2-savolning baholash mezoni O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar to‘liq qabul qilinadi va to‘liq kredit beriladi: Kod 1: D) 32mg.   O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar qabul qilinmaydi va kredit berilmaydi: Kod 0: Boshqa javoblar bo‘lsa. Kod 9: Javob berilmagan bo‘lsa.

2-savol to‘g‘risida ma’lumot

Matematikaga oid mazmun sohasi: ma’lumotlar va noaniqliklar.

Kontekst:kasbiy.

Aqliy faoliyat turi: talqin qilish.

 

2-savolning baholash mezoni

O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar to‘liq qabul qilinadi va to‘liq kredit beriladi:

Kod 1: D) 32mg.

 

O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar qabul qilinmaydi va kredit berilmaydi:

Kod 0: Boshqa javoblar bo‘lsa.

Kod 9: Javob berilmagan bo‘lsa.

3-savol: Dori konsenratsiyasi 3-savol: Dori konsentrasiyasi   Avvalgi savol uchun berilgan grafikdan ko‘rinadiki, Po‘latning qonida avvalgi qabul qilgan dorisi har kuni bir xil miqdori faollashadi.  Har bir kun oxirida, avvalgi qabul qilingan dori preparatining taxminan necha foizi faollashadi? 20%. C) 40%. B) 30%. D) 80%.

3-savol: Dori konsenratsiyasi

3-savol: Dori konsentrasiyasi

  Avvalgi savol uchun berilgan grafikdan ko‘rinadiki, Po‘latning qonida avvalgi qabul qilgan dorisi har kuni bir xil miqdori faollashadi.

Har bir kun oxirida, avvalgi qabul qilingan dori preparatining taxminan necha foizi faollashadi?

  • 20%. C) 40%.
  • B) 30%. D) 80%.
3-savol to‘g‘risida ma’lumot Matematikaga oid mazmun sohasi: ma’lumotlar va noaniqliklar. Kontekst:kasbiy. Aqliy faoliyat turi: talqin qilish.   3-savolning baholash mezoni O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar to‘liq qabul qilinadi va to‘liq kredit beriladi: Kod 1: C) 40%.   O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar qabul qilinmaydi va kredit berilmaydi: Kod 0: Boshqa javoblar bo‘lsa. Kod 9: Javob berilmagan bo‘lsa.

3-savol to‘g‘risida ma’lumot

Matematikaga oid mazmun sohasi: ma’lumotlar va noaniqliklar.

Kontekst:kasbiy.

Aqliy faoliyat turi: talqin qilish.

 

3-savolning baholash mezoni

O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar to‘liq qabul qilinadi va to‘liq kredit beriladi:

Kod 1: C) 40%.

 

O‘quvchi tomonidan quyidagi mazmunda javoblar berilganda, ushbu javoblar qabul qilinmaydi va kredit berilmaydi:

Kod 0: Boshqa javoblar bo‘lsa.

Kod 9: Javob berilmagan bo‘lsa.

TA’LIMGA KIRIB KELAYOTGAN YANGILIKLARDAN QO‘RQMANG, VAQT KELADIKI, ULAR BIZNING KUNDALIK EHTIYOJIMIZGA AYLANADI!

TA’LIMGA KIRIB KELAYOTGAN YANGILIKLARDAN QO‘RQMANG, VAQT KELADIKI, ULAR BIZNING KUNDALIK EHTIYOJIMIZGA AYLANADI!

FOYDALANILGAN ADABIYOTLAR: 1. I.R.Asqarov.7-sinf “Kimyo” darsligi  2. I.R.Asqarov “Kimyodan masala va mashqlar yechish. 3.Axborotnoma-1

FOYDALANILGAN ADABIYOTLAR:

  • 1. I.R.Asqarov.7-sinf “Kimyo” darsligi
  • 2. I.R.Asqarov “Kimyodan masala va mashqlar yechish.
  • 3.Axborotnoma-1
E’tiboringiz uchun raxmat!

E’tiboringiz uchun raxmat!


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!