СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: «Let’s speak about ecology»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цель урока: Обобщение и систематизация лексико-грамматических знаний  учащихся по теме «Проблемы зкологии»;

Просмотр содержимого документа
«Тема: «Let’s speak about ecology»»

Открытый урок английского языка



Учитель: Гончар Ирина Петровна

Урок английского языка (7 класс)

Тема: «Lets speak about ecology»

Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний



Цель урока: Обобщение и систематизация лексико-грамматических знаний  учащихся по теме «Проблемы зкологии»;

Задачи урока:

Образовательные: закрепить лексико-грамматический материал по теме «Проблемы зкологии», совершенствовать все виды речевой деятельности;

Развивающие: 

- развивать навыки сотрудничества и коммуникации, организации эффективной работы в группах по решению проблемных ситуаций;


–развивать языковые способности: к догадке, имитации, логическому изложению, выявлению языковых закономерностей;

- развивать компенсаторные умения: использовать речевые образцы в качестве опоры при построении собственных высказываний;

- развивать мышление, память, стимулировать самостоятельность учащихся, формировать познавательный  интерес к предмету.

Воспитательные: 

- воспитывать этические чувства: доброжелательность, отзывчивость, сопереживания чувствам других людей;


- воспитывать экологическую культуру и развивать экологическое мышление, воспитывать внимательное и бережное отношение к природе, чувство ответственности за окружающий мир;






Ход урока


l.Организационный этап урока:

1.Приветствие:

Hello, boys and girls! Good morning our guests! I’m glad to see you!

What date is it today? - Today is the … of …..

And what is the weather like today?

( sunny, cold, windy, rainy, snowy, ets.) возможные ответы уч-ся о погоде


Oh, yes! The birds are singing. The sun is shining. It’s so beautiful and quiet. Are you in high spirit today? I hope you are fine and ready to work hard and enthusiastically. 

Are you ready to start?

(Yes, certainly!)

O’k, I’d like to motivate you for work. Stand up, act and say.

  • It’s time to think.

  • It’s time to speak.

  • It’s time to show.

Ready, steady, go!


2. Фонетическая зарядка:

Let’s do our phonetic exercises!: (на экране стихотворение)

  1. Listen to me, please! – слушают меня

  1. Beauty of nature,

we all love to see,

From tiny insect to exotic tree.

Everything depends on us-

Our future, our heir,

And even colour of the grass,

and purity of our air.

    1. If you want the life be cool,

Like a full of colour picture,

Don’t forget one golden rule:

Take care of our nature!



  1. Repeat with me! – повторяют со мной

  2. Read alone! – читают самостоятельно

Great! Excellent! Thank you.

            

II. Этап мотивации. Мотивация учебной деятельности учащихся.

    1. Постановка цели и задач.



And now look at the screen and think what we are going to speak about during our lesson. (на экране видео об окружающем нас мире природы «Environmental problems. Our planet is in danger».

Can you guess the theme of the lesson?

– The film is about … (Environment).

– I think we’ll speak about… (Ecological problems).

(Nature, Ecology, Environment) – предполагаемые ответы уч-ся



Yes, you are right! The theme of our lesson is “Let’s speak about Ecology” – на экране слайд с названием урока



It is not a secret that our planet is in danger. The Earth needs our help. And we must help it. Today we are going to speak about ecology, environment and how to treat and help the Earth.

lll. Актуализация знаний.

4.Проверка дом.задания. Check your home task.

Аnswer the questions, please. What science studies nature?

  1. Who knows what is ecology? (Ecology is a science. It is one of the most important sciences in the 21 st century)

  2. And what does it study? (It studies how plants, ani­mals and other living things live together and influence each other.)

  3. What does ecology teach us? (It teaches us how to survive in the modern world.)

  4. What information do ecologists collect about?  (They collect information about the population number, diet, form, size and behaviour.)

  5. Why do people so often speak about ecology nowadays? (People speak about ecology so often these days, because problems with ecology are serious and we have to solve them.

Match the words on the left with the definitions on the right


5.Активизация лексики

Т
: We have very serious environmental problems on our Earth. Who can say what these problems are?


Т: Our planet is in danger. We have 3 main ecological problems: air pollution, water pollution and land pollution.

Т: Now what can you tell us about land pollution? P1: One of the problems is land pollution. (рассказывает о проблемах загрязнения суши ( индив. дом. задание)

Т: Now what can you tell us about water pollution? P2: I think the next global problem is water pollution. (рассказывает о проблемах загрязнения воды ( индив. дом. задание)

lV. Обобщение и систематизация знаний

  1. Кроссворд Now let’s do this crossword puzzle.

  2. Игра «Green rules»

I want you to play the game. Let’s make green rules for campers.

«Британская» и «российская» группы учеников создают «зелёные правила». Российская группа с «We shouldn’t …», Британская с «We should…». У учеников заранее приготовленные листочки деревьев из бумаги, на которых они пишут зелёные правила.

Варианты правил:



We shouldn’t

We should

1

pollute water

protect the environment!

2

pollute the air

protect animals

3

pollute the atmosphere

protect plants and forests

4

pollute the ground

take litter home

5

pollute forests

protect people

6

leave litter

protect oceans, rivers, seas and lakes

7

drop litter

recycle the materials

8

leave campfires

sort your rubbish

9

kill the fish

use public transport

10

cut down trees

clean up after dogs

11

start a fire

use special pooper scoopers

12

wash a car in the river

use camping stoves

13

burn litter

turn water and lights off

14

bury litter

kill animals, insects and birds;

pick wild flowers;

burn fire in forests

destroy nature.


plant trees;

help homeless animals;

use water more economically;

use bicycles more than cars

  1. Экологический квиз (10 вопросов)

9. Домашнее задание и инструктаж по его выполнению. По выбору.

- You have done a lot today. I am very glad. But I hope the most important thing is you began to think of future of our Planet.

And now open your diaries and write your home task for the next lesson.

1. Design a poster on how to protect our nature.

2. Make a presentation on different types of pollution and how they affect our planet.

3. Write a short essay on why it is important to care for the environment.эссей

10. Рефлексия. Подведение итогов.

T: Today we have tried to summarize our knowledge on the topic “Environmental Problems” and to find out some ways how to save our precious planet Earth. Summing it up, I want you to stick the leaves to the green tree with green rules of saving the Earth. You are welcome.

Our lesson must be finished with words by Prishvin: “To save our Earth is to save our Motherland ”.We are happy to live on our planet. And we must keep our planet for future generation.

I think the lesson was useful for you. I want you to remember everything we have talked about because it is our duty to do everything to save our planet. I want you remember the wise advice of a great English writer John Galsworthy who said:


IF YOU DON’T THINK ABOUT THE FUTURE YOU WILL NOT HAVE IT”.



I’d like to thank you for your good work at the lesson. Come to me with your diaries. The lesson is over. Goodbye!










Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!