СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: химиялык элементтердин касиеттери

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Тема: химиялык элементтердин касиеттери»

Жаӊы стандарттын негизинде сабактын планы



Колу:






Күнү:

29.01.24ж





Класс:9 Чейрек: 3 Предмет: химия Мугалим: УРУМОВА Б.А Сабактын темасы:_Азот под группасынын элементтеринин жалпы мүнөздөмөсү . Д.И.Менделеевдин мезгилдик системасында алган орду, атомунун түзүлүшү.


Негизги компетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк-НК1

1.Таанып билүү жана илимий суроолорду коё билүү -ПК1

2.Социалдык-коммуникациялык компетенттүүлүк-НК2

2.Химиялык кубулуштарды илимий түшүндүрүү (чечүү) -ПК2

3. «Өз алдынча уюштуруу жана

маселелерди чечүү» компетенттүүлүк-НК3

3.Илимий далилдѳѳлѳрдү пайдалану-ПК3



Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөрү:

максаттарга жетти дейбиз эгерде окуучу…

1.Билим берүүчүлүк: Азот под группасынын элементтеринин жалпы мүнөздөмөсү .

Д.И.Менделеевдин мезгилдик системасында алган орду, атомунун түзүлүшү боюнча мүнөздөмө беришет.

  • Азот под группасынын элементтеринин жалпы мүнөздөмө бере алса

  • Д.И.Менделеевдин мезгилдик системасында алган орду, атомунун түзүлүшүн ажырытып

билсе

2.Өнүктүрүүчүлүк: : Азот под группасынын элементтери боюнча билимдерди

өнүктүрүшөт

* Азот под группасынын элементтери боюнча алган билимдерин айта алса.

*Элементтердин электрондук формулаларын жаза алышса

3.Тарбия берүүчүлүк: Атомдорунун түзүлүшүн

түзүшөт.

* Атомдорунун түзүлүшүн түзө алышса

*моделин көрүп айтып бере алышса

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактын формасы: диолог, дискуссия,жекече иштер

Мазмундук тилке:Заттар жана химиялык реакциялардын турмушта колдонулушу. Окутуунун усулдары жана ыкмалары: изденүү,көрсөтмөлүү, өз алдынча иштөө.

Сабакта колдонулуучу ресурстар(каражаттар):тсо, интерактивдүү доска, мезгилдик система

Предмет аралык байланыш: Биология, география, математика, англис тили

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убакыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Нег изг и түй үнд өр Пр. ком

Баалоо






пет ент


1

Уюштуруу


Окуучулар менен

Мугалим менен




(мотивация) .

2 мин.

саламдашып,

класстагы тартипти

саламдашып,

класстагы тартипти




көзөмөлгө алып,

сактап, «Алтын




«Алтын эрнжелер»

эрежелерди» эске




эске алынып,

алып, китеп




окуучулардын сабакка

дептерин алып




даярдыгын эске

сабакка




аламын. Жагымдуу

даярданышат. Бири-




маанай түзүү. Кана

бирине жакшы,




балдар бири-бирибизге

жагымдуу м:




жакшы сөздөрдү

акылдуусуң,




айтабыз.

күчтүүсүң,




боорукерсиң, сулуусуң деген

сөздөрдү айтышат.

2

Окуучулардын

5 мин.

Класстагы

Окуучулар 3 топко

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3



билимин

актуалдаштыруу


окуучуларды 3 топко

бөлөм. 1)Күкүрт

бөлүнүшөт. 1-топ

Күкүрт

Сумматив ди


үй тапшырма.


кислотасынын эл

чарбасындагы

кислотасынын эл

чарбасындагы





мааниси. 2) Айлана

мааниси боюнча





чөйрөнү короо.3)

презентация





Күкүрт кислотасын

кылышат. 2-топ





контакт ыкмасы менен

Айлана чөйрөнү





өндүрүү-боюнча

короо боюнча





тапшырмалар берилет

өзүлөрүнүн






чыгармачылыгына жараша презентация кылышат.3- топ Контакт ыкмасы менен өндүрүүнүн

реакциясын жазышат.

SO2+O2 ---SO3 SO3+H2O---H2SO4



3

Сабактын

2мин.

Азот под группасынын элементтеринин

жалпы мүнөздөмөсү . Д.И.Менделеевдин мезгилдик

системасында алган орду, атомунун түзүлүшү- деген тема боюнча окуучулардын максаттарын сурайм.

Ар бир окуучу өз


Сумматив ди


темасы, максаты


максатын билүүгө



жана күтүлүүчү


тийиш жана



натыйжалар


ошондой эле өз



менен


максаттарына



тааныштырып,


жетүүгө тийиш.



талкулоо




4

Жаңы тема

20 мин.

Интеративдүү

Сладды көрүп түшүнүүгө аракет кылышат жана

жазышат.

Жаратылышта кездешүүсү азот кадимки шартта 2атомдон турган түссүз, даамсыз, жыттыз газ.

Азот абанын

курамында 78% болот. Кыртышта азот нитраттар түрүнндө кездешет, белок затары азоту бар органикалык бирикмелерден турат.

Фосфор ак ,кара, кызыл аллотропиялык модификацияда кездешүүчү катуу

зат .ак фосфор өтөө уулу зат. Кызыл менен кара фосфор

НК

Сумматив ди













форматив дик.




доскадагы слайд

1




аркылуу түшүндүрөм

НК





3

ПК 3




5-группанын





элементтери негизинен





азот жана ванадий





подгрупаларына





бөлүнүп окутулат





алардын ичинен азот





менен фосфор металл





эместер, калгандары





металлдар.





Азот подгруппасынын





элементтеринин





окшоштуктары





алардын эң сырткы





электрондук





деңгээлинде 5 электрон





жайгащат.

https://wordwall.net/ru/resource/70841344







Азот бирикмелнринде

+1-+5 чейин, фосфор

көбүнчө +3-+5 чейин кычкылдануу

даражаларын көрсөтө алышат.

Кыртышта азот нитраттар түрүнндө кездешет, белок затары азоту бар органикалык бирикмелерден турат.

Эми балдар кызыктуу маалыматтар менен да таанышалы.


уулу эмес.





































5

Сабакты

10 мин.

Балдар эмесе

Азот подгруппасынын элементтеринин электрондук

формулаларын жана орбиталдарда толтурулушун

НК

Сумматив ди


бышыктоо


көнүгүүлөр менен

3

форматив ди


Кайтарым



ПК



байланыш



2






ПК






3






иштейбиз

жазышат.




1.мезгилдик системадагы 7- элемент?

Жогорудагыдай кылып As

(мышьяктын) электрондук формуласын жазышат.

2.Мезгилдик системада

атомдук массасы 31болгон

элемент кайсы, канчанчы

элемент?

Суроолорго жооп

берип, көнүгүүлөрдү аткарышат.

3. Англис тилинде As менен

белгиленген элемент? Ж.б суроолор

берилет.


6

Сабакты

3 мин.

Бүгүнкү сабактан

Окуучулар




жыйынтыктоо


эмнени үйрөнө

өзүлөрүнүн ойлорун




алдыңар?

эркин айтышат.




Максатыбызга





жеттикпи? Суроолор





болсо бергиле.


7

Баалоо.

Үйгө тапшырма

3 мин.

§ 16 окуу. 1-көнүгүү иштөө. Сурьманын жана висмуттун элетрондук

формуласын жазуу.

Күндөлүктөрүнө § 16 окуу, 1-көнүү иштөө. Сурьманын жана висмуттун элетрондук

формуласын жазуу деп жазышат.


Калыптанды чу, сумматив дик


Өздүк анализ.

Мен Урумова Бегайым Абдисаттаровна 9- класска азот подгруппасынын элеметтеринин жалпы мүнөздөмөсү.

Д.И. Менделеевдин мезгилдик системасында алаган орду деген теманы өттүм. Сабактын планын аландаштырууда сабактын тибине жараша сабактын эн негизги максаттары койулду. Сабакатын мазмунун ишке ашырууда билим берүүнүн жеткиликтүүлүк, илимийлүүлүк принциптерине таяндым.

Сабктын тиби: жаңы теманы өздөштүрүү

Сабктын формасы: чыгармачылк , ишмердүүлүк

Сабактын ар бир этабында окуунун оптималдуу методдору, формалары тандалды.

Окуутуунун методу : сүйлөмө, интерактвдүү Окуутуунун формалары класстык фронталдык, жекелик

Сабактын жабдылышы : мультимедия , сүрөттөр, интерактивдүү доска , сабактын планы, окуу китеби ж.б колдондум.

Сабактын баардык структурасы камтылды жана андагы берилген

материалдар окуучуларга жеткиликүү жана түшүнүктүү болду. Колдонулган каражаттар, усулдар ырааттуу колдонулду.

Тапшырмаларды аткарууда изденүү көп колдонулду – мисалы: өтүлгөн теманы бышыктоодогу көнүгүүлөр.

Окуучулар теманы жеткиликтүү түшүнүштү жана активдүү катышышты.

Сабактын жүрүшүндө «алтын эреже» колдонуунун негизинде окуучу менен мугалимдин ортосунда түшүнүү, сыйлоо б.а класстагы «аба ырайы» позитивдүү болду.

Класстын тазалыгы окуучулардын сырткы көрүнүшү, сабактын гигиеналык талабына жооп берди.

Сабакка коюлуучу психологиялык талапты сактадым


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!