СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тарбиялык саат 2-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

тарбиялык саат

Просмотр содержимого документа
«Тарбиялык саат 2-класс»

Тарбиялык саат  2-класс  Сманова Чолпон

Тарбиялык саат 2-класс Сманова Чолпон

Тема: Ата –Аскар тоо,эне-башат булак,Бала-алардын ортосундагы шам чырак Сабактын максаты: Ата-эненин, баланын үй бүлөдө ордун жана ролун билишет. Ата-эне жана бала ар дайым бири-бирине сый-урмат мамиле жасоо керектигин билишет; акыл –эсин өстүрүү менен кабыл алуусун, эске тутуусун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрүүгө өбөлгө алышат. Бири-бири менен баарлашууга, бири-бирин сыйлоого багыт алышат. Сабактын жүрүшү: а ) уюштуруу Ак шейшепке ороп сени, кичинеңен баккан ким? Уйку көрбөй узун түндө, таптап сени жаткан ким? Сүтүн берип, сүйүп, ийип, эркелетип күлгөн ким? Кечке колдон түшүрбөстөн,”Кешигим” -деп жүргөн ким? б ) үй тапшырмасын текшерүү

Тема: Ата –Аскар тоо,эне-башат булак,Бала-алардын ортосундагы шам чырак

Сабактын максаты:

Ата-эненин, баланын үй бүлөдө ордун жана ролун билишет.

Ата-эне жана бала ар дайым бири-бирине сый-урмат мамиле жасоо керектигин билишет; акыл –эсин өстүрүү менен кабыл алуусун, эске тутуусун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрүүгө өбөлгө алышат.

Бири-бири менен баарлашууга, бири-бирин сыйлоого багыт алышат.

Сабактын жүрүшү: а ) уюштуруу

Ак шейшепке ороп сени, кичинеңен баккан ким?

Уйку көрбөй узун түндө, таптап сени жаткан ким?

Сүтүн берип, сүйүп, ийип, эркелетип күлгөн ким?

Кечке колдон түшүрбөстөн,”Кешигим” -деп жүргөн ким?

б ) үй тапшырмасын текшерүү

Сахналаштыруу Үй булөнү чагылдыруу. Ыр, ролдоштуруу, сүрөт, эссе ж.б з) билимдерин баалоо. Ар бир тапшырмага кар бүртүкчөлөрүн алышат.Сабактын аягында өздөрүнө тиешелүү кар бүртүкчөлөрүн алышып санашат. Ичин ачып конфет алышат.Саны боюнча бааланат. Кандай бала мээримдүү. Мугалим: -Кана балдар ким билет, кандай бала мээоимдүү? 1-окуучу: -Кабак-башын бүркөбөй жүргөн бала мээримдүү. 2-окуучу: --Чын көңүлдөн жаркылдап, күлгөн бала мээримдүү. 3-окуучу: -Ата-энесин ардактай, билген бала мээримдүү. к) Жыйынтыктоо. Позитив сүрөттөр.

Сахналаштыруу

  • Үй булөнү чагылдыруу. Ыр, ролдоштуруу, сүрөт, эссе ж.б
  • з) билимдерин баалоо. Ар бир тапшырмага кар бүртүкчөлөрүн алышат.Сабактын аягында өздөрүнө тиешелүү кар бүртүкчөлөрүн алышып санашат. Ичин ачып конфет алышат.Саны боюнча бааланат.
  • Кандай бала мээримдүү.
  • Мугалим:
  • -Кана балдар ким билет, кандай бала мээоимдүү?
  • 1-окуучу:
  • -Кабак-башын бүркөбөй жүргөн бала мээримдүү.
  • 2-окуучу:
  • --Чын көңүлдөн жаркылдап, күлгөн бала мээримдүү.
  • 3-окуучу:
  • -Ата-энесин ардактай, билген бала мээримдүү.
  • к) Жыйынтыктоо. Позитив сүрөттөр.

Ар бир топтон 3төн окуучу үй бүлөөсүн жактап беришет. (Сүрөт, эссе, ыр ж.б)  окуучулар сүрөттөрүн илишет.: б ) жаңы тема: Ата-аскар тоо, эне-башат булак, бала-алардын ортосундагы шам чырак.. Мугалим: Ата деген- башталыш. Деңиз суусу дарыядан, дарыя булактан башталгандай, сен атаңдан башталасың. Сен-атандын уландысысың. “Өзүң да, малың да түпкүлүгү атаңдыкыдыр” –деп Ислам дининде атанын кадыры өтө жогору коюлат. Ага акараат келтирүүгө болбойт. Ошондуктан элибизде “Ата ыраазы-кудай ыраазы”-деп коет. Ата- үй -бүлө кыйынчылыктарын , балдардын азап-тозокторун жүктөп бараткан кербен сыяктанат. Ата Журтум, Ата Мекеним деген сөздөрдүн “ Ата” деген сөз менен келишинде чоң маани бар.Ошол ата-энелерге биз өмүр бою карызбыз.Ал эми эне бар үчүн биз барбыз, аалам бар, жашоо бар. Пайгамбарыбыз Мухаммед алайхис -салам хадистеринде “ Кимге жакшылык кылайын?”- деген суроосуна: “Адегенде энеңе, дагы энеңе жана дагы энеңе, анан атаңа жакшылык кыл деп үч жолу “энеңе” анан барып төртүнчусүндө “ атаңа”- деген.

Ар бир топтон 3төн окуучу үй бүлөөсүн жактап беришет. (Сүрөт, эссе, ыр ж.б)

  • окуучулар сүрөттөрүн илишет.:
  • б ) жаңы тема: Ата-аскар тоо, эне-башат булак, бала-алардын ортосундагы шам чырак..
  • Мугалим: Ата деген- башталыш. Деңиз суусу дарыядан, дарыя булактан башталгандай, сен атаңдан башталасың. Сен-атандын уландысысың. “Өзүң да, малың да түпкүлүгү атаңдыкыдыр” –деп Ислам дининде атанын кадыры өтө жогору коюлат. Ага акараат келтирүүгө болбойт. Ошондуктан элибизде “Ата ыраазы-кудай ыраазы”-деп коет. Ата- үй -бүлө кыйынчылыктарын , балдардын азап-тозокторун жүктөп бараткан кербен сыяктанат. Ата Журтум, Ата Мекеним деген сөздөрдүн “ Ата” деген сөз менен келишинде чоң маани бар.Ошол ата-энелерге биз өмүр бою карызбыз.Ал эми эне бар үчүн биз барбыз, аалам бар, жашоо бар. Пайгамбарыбыз Мухаммед алайхис -салам хадистеринде “ Кимге жакшылык кылайын?”- деген суроосуна: “Адегенде энеңе, дагы энеңе жана дагы энеңе, анан атаңа жакшылык кыл деп үч жолу “энеңе” анан барып төртүнчусүндө “ атаңа”- деген.

Жаңы темага өбөлгө түзүү

Жаңы темага өбөлгө түзүү

Эне –мээримдүүлүктүн соолбос булагы. Бейиш- энелердин таман астында деп айтылат. Ал эми бала- ата-энелерге шам чырак. в) жаңы тема боюнча ой бөлүшүү. Суроолуу сөздөр стратегиясы Окуучуларга берилүүчү суроолор Суроолор Ата-эне Кандай? Мээримдүү Кыз Ардактуу Бала Сулуу Асыл Эр журөк Сүйкүмдүү Алтын Тайманбас Мээримдүү Коргоочу Адептүү Кымбат Кучтүү Боорукер Таза Улук Чынчыл Сылык Үлгүлүү Билимдүү Таптиптүү ж.б Ак көңүл Уялчаак Берешен ж.б

Эне –мээримдүүлүктүн соолбос булагы. Бейиш- энелердин таман астында деп айтылат. Ал эми бала- ата-энелерге шам чырак.

в) жаңы тема боюнча ой бөлүшүү. Суроолуу сөздөр стратегиясы

Окуучуларга берилүүчү суроолор

Суроолор

Ата-эне

Кандай?

Мээримдүү

Кыз

Ардактуу

Бала

Сулуу

Асыл

Эр журөк

Сүйкүмдүү

Алтын

Тайманбас

Мээримдүү

Коргоочу

Адептүү

Кымбат

Кучтүү

Боорукер

Таза

Улук

Чынчыл

Сылык

Үлгүлүү

Билимдүү

Таптиптүү

ж.б

Ак көңүл

Уялчаак

Берешен

ж.б

Ата-эне жөнүндө макалдардан айтуу

Ата-эне жөнүндө макалдардан айтуу


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!