СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабактын планы. кыргыз тили.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Атоочтуктар

Просмотр содержимого документа
«Сабактын планы. кыргыз тили.»

6-Ж КЛАСС

Бейшеналиева Анара Токтобековна

Сабактын темасы: Кесиптик сөздөр

Сабактын максаты:

Максаттар ишке ашат, эгерде

Билим берүүчүлүк: Кесиптик лексика тууралуу маалымат алат. Сүйлөо кебинде керегине жараша пайдаланат.

Өнүктүрүүчүлүк: Кесиптик сөздөрдү талкуулайт. Аларды катыштырып чакан текст түзө алышат.

Тарбия берүүчүлүк: Келечекте бир кесиптин ээси болууга шыктанат. Ар бир кесип ардактуу экендигин билет. Сабакта бири-бирин сыйлап , ынтымакта болушат.

-Окуучулар кесиптик лексика тууралуу тушунук алышса

- Ар бир кесипке байланыштуу сөздөр бар экендигин билишсе

-Кесиптик сөздөр күндөлүктурмушта кеӊири колдонулбастыгын баамдаса

-Кесиптик сөздөрдү катыштырып сүйлөм түзө алса

-Сабакта бири-бирин сыйлап, ынтымакта болушса.

Сабактын тиби: Жаӊы материалды өздөштүрүу

Сабакта колдонулуучу метод: Интерактивдүү метод

Колдонулуучу ыкма: Кластер, деӊгээлдик ыкма менен иштоо,

Сабак аралык байланыш: Адабият, сүрөт сабактары

Сабакта колдонулуучу каражаттар: Окуу китеби, сүрөттөр, ватман, маркер, слайд ,презентация, сайт pixton.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын

баскычтары

Убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Комп

Баалоо

НК

Караж.

Уюштуруу

2мүн

Саламдашуу.

Кел досторум ынтымакта бололу,

Капалашып калсак эгер,

Кечиришип койолу,

Коздор, козго тике карап,

Бир жылмайып койолу.

Сабакты улуу жазуучубуз Ч.Айтматовдун “Адамга эӊ кыйыны, күн сайын адам болуу”

Хосе Марти “Эӊ кыйын кесип – бул адам болуу” деген сөзү менен баш-т.


Саламдашат.

Окуучулар кол кармашып, ырды чогуу ырдашат жана бири-бирине жылмаюу тартуулашат.







Адам күн сайын өзүн-өзү өнүктүрүп, тарбиялап туруусу керек.








НК 1



НК 2

КБ

Оозеки мактап туруу



Үй тапшырма-

сын

текшерүү











Жаӊы

теманы

түшүнүү

жана

кабылдоо








3мүн

















20мүн

“Аукцион” ыкмасынын жардамы менен үй тапшырмасын суроо.

Аукционго кыргыз тилинин сөздүк курамы, диалектилик сөздөр коюлат. Аукцион ыкмасынын тартиби менен тааныштырат.



Балдар, силер ватманга бир кесипке тиешелүү сөздөрдү кластер стратегиясын колдонуп жазгыла. Өзүӊөрдү бир кесиптин ээси катары сезгиле. Мисалы,куруучулук кесипке: чийме, цемент, фундамент, ченегич ж.б.

1-топ мугалимдик

2-топ дарыгерге

3-топ жазуучулук

4-топ сүрөтчүлүк кесипке тиешелүү сөздөрдү жазышат.





Окуучулар аукционго активдүү катышып, өз ойлорун кеӊири айтышат.









Окуучулар деӊгээлине жараша топторго бөлүнүп, ар бир топ өзүнө берилген тапшырманы аткарышат.

Ар бир топ жазган иштерин жакташат.







НК 1











НК 2





НК 3




















КБ













ЖБ






















































Алган

Билимди

Бышыктоо







































Бышыктоо



















Үй тапшырма

Берүү



Баалоо







































7мүн

























2мүн

















10мүн



















3мүн







2мүн

Сабактын темасы жарыяланып, окуучулар менен биргеликте сабакка максат коюлат.

Окуучулардын оюн жыйынтыктап, слайдтын жардамы менен жаӊы тема түшүндүрүлөт.

Тилдин сөздүк курамынын ичинде ар кандай кесипчиликке байланыштуу байланыштуу жана күндөлүк турмушта анчалык кеӊири колдонулбай турган сөздөрдү кесиптик лексика дейбиз.



2-тапшырма. Китеп менен иштөө.

130-көнүгүүну топтор оозеки аткарышат.



1-топ 131-көнүгүү,

2- топ 132-көнүгүү,

3-топ бир кесип жөнүндө кыскача эссе

4-топ бир кесипке байланыштуу сүрөт тартуу.



Анаграммалар:

Тамгалары адашып ката жазылган кесиптерди туура жазабыз: павор-повар, ссирак-кассир, мольде-модель, тордок-доктор, гамулим-мугалим ж.б



3-тапшырма.

Ырды көркөм окугула. Ар бир кесипке таандык сөздөрдү улап жазгыла.

1-топ. “Маляр”

2-топ. “Жумушчу”

3-топ. “Учкучтардын ыры”

4-топ. “Плотник”



“ Мен келечекте...болом” деген темада эссе жазуу.



Окуучулар билимине, аракетине жараша бааланат.



Сабакка максат түзүшөт.



Слайд аркылуу кесиптин түрлөрү жөнүндө маалымат алышат.



1-топ мугалим

2-топ дарыгер

3-топ жазуучулар

4-топ сүрөтчү деген ысым берилет.

























Ар бир топ өздөрүнө берилген тапшырманы тез жана так, туура аткарышат.









Адашып ката жазылган кесиптерди, тууралап жазышат. Тез жана сулуу жазууга көнүгүшөт.















Окуучулар ар бир кесипке таандык сөздөрдү улап жазышат.









Тапшырманы күндөлүктөрүнө жазып алышат.



Алган бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат.





НК1



НК 2



НК 3































НК 2









НК 3























НК 2



НК 3











НК 2

НК3











































КБ















































ЖБ







Тапшырмалардын аткарылышы текшерилгенден кийин сабак жыйынтыкталат.

Окуучулар билимине, аракетине жараша бааланат.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!