СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақ жоспары "Жүк кемесі қайда жүзіп барады?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

сабақ жоспары Жүк кемесі қайда жүзіп барады?

Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары "Жүк кемесі қайда жүзіп барады?"»

Пән: әдебиеттік оқу

Мектеп:Мичурин ЖОББМБ кешені

Ұзақ мерзімді жоспар


Бөлім

Саяхат

Бөлімше

Мұнайлы елім бар.

Күні

Мұғалімнің есімі: Шамарова А.Т.

СЫНЫП: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Шәкен Күмісбаев

Жүк кемесі қайда жүзіп барады?


Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.1.5.1 Өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу.

2.2.7.1. Мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу,кейіптеу) табу


Сабақтың мақсаты

1.Өз ойын айту үшін трек сөздерді қолданады.

2. Мәтінді оқи отырып негізгі ойды анықтайды.

3. Мәтінді түсініп, теңеу сөздерді тауып,өз жеріндегі мұнайлы жерді және мұнайдың пайдасын айтады.


Тілдік мақсаттар

Терминология: Ақтау порты,Баку, мұнай,

Диалог құрастыруға арналған сұрақтар:

-Кеме қайда жүзіп бара жатыр?

-Ол қалай қарай жүзіп барады?

-Ресеге ме,Атырау қаласына ма?

-Неге олай ойлайсың?

Құндылықтарды дарыту

ынтымақтастық (топтық жұмыста),ашықтық (ҚБ арналған тапсырма аясында )

Пәнаралық байланыс

дүниетану (болжау әдісі), дене шынықтыру (сергіту сәті)

Бастапқы білім

Өз елінің байлығы туралы айта алады

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздер

Сабақтың басы

2 минут

















2 минут









3 минут

















3минут

І.Ширату

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Достарыңды ұмытпа

Көмектес сен жалықпа,

Әрқашанда дайын бол

Жасылықтар жасауға

Бүгінгі сабағымызда топпен,жұппен жұмыс жасаймыз.Бір бірімізге жақсылық жасауға дайын болайық!

Топқа бөлу Оқушылар аттары жазылған жалауша бойынша топқа бөлінеді


Өткен сабақты бекіту. «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы өткен сабақ бойынша сұрақтар жазылып конвертке салынады. Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауап береді.

  1. Мұхтар Әуезов кім?

2. М.Әуезовтың қандай әңгімелерін білесің?

3. Сықап сөзінің баламасын айт?

4. Жазғы орман бейнесі қандай болады?

5. Бүлдірген тере барғанда мәтіні не туралы айтылған?

ҚБ «Үш шапалақ»әдісі арқылы жауаптарына қарай бір-бірін бағалайды.Егер жауап толық болмаса шапалақ саны азаяды.

Топтық жұмыс «Болжау» әдісі

Дереккөз арқылы саралау

Әр топқа әртүлі сурет беремін

Балалар суретте не көріп отырсыздар?

Бұл суреттер бойынша не айтуға болады?

Әр топ суретте қарап не бейнеленгенін әңгімелейді.

1-топ 2-топ

3-топ

Тыңдалым дағдысын қалыптастыру мақсатында судағы кеме,маторлы қайық дауысы тыңдатылады.

Ойланып көр жүк кемесі қайда барады

Ендеше біздің сабағымыздың тақырыбы «Жүк кемесі қайда жүзіп барады?»

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу. Шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу,кейіптеу) табу.



Оқушылар барлығы айтады.















Жалаушалар түсіне қарай топқа бөлінеді











Конвертте сұрақтар болады

Сабақтың ортасы

6 минут










5 минут

















5 минут

















6 минут

ІІ.Топтық жұмыс-Оқулықпен жұмыс. Тапсырма арқылы саралау. Үш топқа үш түрлі тапсырма беремін.

1- Өз ойын айту үшін тірек сөздерді қолданады.

2- Мәтінді оқи отырып негізгі ойды анықтайды.

3- Мәтінді түсініп теңеу сөздерді тауып,өз жеріндегі мұнайлы жерді және мұнайдың пайдасын айтады.

ҚБ топты бағалау «Екі жұлдыз,бір тілек»әдісі

Дәптермен жұмыс.Жазылым дағдысын қалыптастыру

Әр оқушы дәптердегі тапсырманы жеке орындап, кестені толтырады. Орындап болғасын көршісі тексереді.


2- жаттығу Сызбамен жұмыс жасау 56 бет


Мұнайдың пайдасы туралы жаз

Өз еліңнің мұнайлы жерін жаз



ҚБ Өзара бағалау «Көршіңе бір пікір»әдісі бойынша көршісінің дәптерін тексеріп, бағалайды.

Оқылым дағдысын қалыптастыру.Әрбір оқушы өлеңді жеке оқып шығып, жұптасады.

Өлеңді оқып,жұпта түсінгенін«Мен саған сен маған» әдісі бойынша өзара мазмұндайды

Бағалау критерийі

Өлеңнің мазмұнын айтады

Тапсырма

Өлеңді мұқият оқы

Мұнайшы

Маңғыстауым мұнайлы

Саған сондай ұнайды

Көкке мұнай атқылап,Көктен жерге құлайды.

Мәңгі оттан аумайды,

Қызыл өрттей қаулайды!

Көгілдір газ лапылдап,

Мұнайшы ағай жарайды!

Жүзі қандай рарйлы!

Мұнай дария

Бар елге

Қуат болып тарайды

Дескриптор

1. Өлеңді оқып негізгі ойды анықтайды

2. Өлеңді жүйелі мазмұндайды

ҚБ «Келісемін,сұрағым бар» әдісі бойынша бір-бірін бағалайды.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма.

Бағалау критерийі

• Өз ойын айту үшін тірек сөздерді қолданады

Тапсырма

Мәтінді түсініп оқы

Туған жеріміз Қазақстанда телегей теңіз де, ұшар басын мәңгі қар басқан зеңгір тау

да, көкпеңбек орман-тоғай да баршылық. Көз жеткісіз жазықтар мен қыраттар да аз емес.

Ақ ұлпадай, аппақ ұнынан иісі бұрқыраған ақ нан пісірілетін ақ бидай да жерден өніп

шығады. Әрбір адам үшін туған жерден ыстық, қадірлі, қымбат ештеңе жоқ. Өйткені сен

ең алғаш жарық дүниеге келген сәтіңнен бастап, осы өлке саған алтын бесік – атамекен

болып есептеледі.

Дескриптор

- мәтіннен тірек сөздерді пайдаланып, өз ойын айтады.

Мәтінді оқи отырып,негізгі ойды анықтайды

Мәтінді түсініп теңеу сөздерді тауып, туған жердің қадыр қасиеті туралы айтады.

ҚБ мұғалім бағалауы «Менен саған бір жұлдыз» әдісі арқылы бағалайды

Постер жасату.

Оқушылар өз ойларын постерге жазып оқып береді.





















Дәптермен жұмыс жасайды.



















жазықтар,қыраттыр,қадірлі,атамекен,алтын бесік)

Сергіту сәті

2 минут

Ойын «Теңіз толқиды». (Әуенмен толқынды бейнелейді,көрсетеді_)


3 мину


2 минут



1 минут

Қорытынды.

«Ыстық картоп» әдісі арқылы оқушылар бір- біріне ыстық картопты лақтырау арқылы бүгінгі сабақ бойынша сұрақ айтады.Картопты ұтып алған оқушы сұраққа тез жауап беруі шарт.Рефлексия «Кемедегі жалау»

Егер сізге сабақ ұнаса және тапсырманы сәтті орындаған болсаң,желкенді жасыт түске боя,егер сабақта белгілі бір қиындықта кездестірген болсаң желкенді сары түске боя, егер сабақ барысында тапсырмаларды орындауға қиналған болсаңыз қызыл түске бояңыз

Осымен балалар бүгінгі сабағымыз аяқталды.

Бүгінгі сабаққа жақсы қатыстыңыздар.Мен сіздерге ризамын.







Әр оқушыға кеме суреті беріледі.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!