СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы: "Өзен және көл"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың   тақырыбы:       Өзен  және  көл. 

Сабақтың   мақсаты:   

Білімділік                                 Табиғаттағы  су  жайлы  білімдерін  кеңейту.  Табиғатта

                                    кездесетін  өзен,  көлдер,  олардың  маңызы  туралы  білім  беру.

Дамытушылық:             Оқушы  танымын  кеңейтіп,  қызығушылығын  ояту.  Дүниетанымын  кеңейту,  сөздік  қорын  молайту,  тіл  байлығын  арттыру.

Тәрбиелік:                  Қоршаған  ортаны  қорғауға  үйрету  арқылы  экологиялық  тәрбие  беру.

Сабақтың   типі:                         Оқушыларға   жаңа  білім  беру  сабағы..

Әдіс-тәсілдері:                           СТО  технологиясының  тәсілдері, түсіндіру,  сұрақ-жауап,

                                        көрнекілік  көрсету  арқылы  түсіндіру,жарыс,  ойын.

Көрнекілік:                             Тақырыпқа  байланысты   суреттер.

Сабақтың   барысы:

 Ұйымдастыру  кезеңі: а)     Сәлемдесу ,   оқушыларды   түгендеу.  

                                           ә)     Сабаққа  әзірлігін  тексеру,  оқу  құралдарын дайындау.                                          

Үй  тапсырмасымен  жұмыс:  Мәтінді  мәнерлеп  оқу.  Түсінік  айтуға  дайындалу.                                                      

Оқушылардың  білімді  белсенді  меңгеруге  дайындау  кезеңі.

Жаңа  сабақ.

Сабақ  тақырыбы  мен  мақсатымен  таныстыру.                       

Базалық  білім.  Өзен,  бастау,  арна,  саға,  өзен  салалары.

                            Көл,  олардың  түрлері.

                            Олардың  шаруашылықтағы  маңызы.

Түсіндіру  жұмысы.

  1. Жер  бетіндегі  судың  көлемін  құрылықпен  салыстыру  үшін  сызған  диаграмманы  тақтағы  іліп,  сол  бойынша  оқушы  пікірлерін  білу.
  2. Қазақстанның    физикалық  картасымен  жұмыс.  Картадан  Қазақстандағы  ірі  көлдер (Балқаш,  Зайсан,  Алакөл)   мен  өзендерді  (Сырдария,  Іле, Ертіс,  Жайық)  көрсету,  атау.
  3. Жергілікті  сулар  жайлы  да  білімдерін  ортаға  салу  арқылы  пікір  алмасу.
  4. Пысықтау:       «Жер  беті  мен  жер  асты  сулары».  «Құдық»

 

Жылға              

 

 

 

                      Әлсіз.  Сылдырап,  бір  ізбен  ағады

 

өзен

 

 

 

                      Басқа  жылғалар  қосылады.  Ағысы  молаяды. Ағып  шыққан  жері ─ бастау.

                      Өзен  белгілі  бір  ойысты  бойлай  ағады. Ол  арна  деп  аталады.

 

 

саласы

сағасы

                         ─ негізгі  өзенге  келіп  қосылатын  ұсақ  өзендер

 

 

 

                       ─ көлге  немесе теңізге  барып  құятын  жері

                              Жазық  жердің  өзендері:  Жайық,  Сырдария,  Ертіс.         Көлдер

Өзен:                    Таулы  жердің  өзендері: 

Өзен  суының  күшінен  электр  энергиясын  өндіреді.                        Тұщы              Тұзды

                                                                                                                        Жасанды  көлдер

 

Оқулықпен  жұмыс. 

Мәтіндерді  толық  тұтастай  оқу.

Оқушылармен  тізбектей  оқу.

Мазмұнын  айту.

 

 

 

 

Сұрақтар  мен  тапсырмаларды  орындау.                                       

  1. Қазақстанның  физмкалық  картасынан  ірі–ірі  өзендер  мен  көлдердіі  тап.
  2. Қазақстанның  өзендері  мен  көзлдері  және  олардың  адам  өміріндегі  маңызын  айт.
  3. Арал  теңізіне  және  Балқаш  көліне  құятын  қандай  өзендерді  білесің?
  4. Өзіміз  тұратын  жерде  қандай  өзен  бар?

 

 

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: "Өзен және көл"»

Сабақтың тақырыбы: Өзен және көл.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік Табиғаттағы су жайлы білімдерін кеңейту. Табиғатта

кездесетін өзен, көлдер, олардың маңызы туралы білім беру.

Дамытушылық: Оқушы танымын кеңейтіп, қызығушылығын ояту. Дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын молайту, тіл байлығын арттыру.

Тәрбиелік: Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.

Сабақтың типі: Оқушыларға жаңа білім беру сабағы..

Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,

көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.

Көрнекілік: Тақырыпқа байланысты суреттер.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.

ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Үй тапсырмасымен жұмыс: Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.

Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.

Жаңа сабақ.

Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Базалық білім. Өзен, бастау, арна, саға, өзен салалары.

Көл, олардың түрлері.

Олардың шаруашылықтағы маңызы.

Түсіндіру жұмысы.

  1. Жер бетіндегі судың көлемін құрылықпен салыстыру үшін сызған диаграмманы тақтағы іліп, сол бойынша оқушы пікірлерін білу.

  2. Қазақстанның физикалық картасымен жұмыс. Картадан Қазақстандағы ірі көлдер (Балқаш, Зайсан, Алакөл) мен өзендерді (Сырдария, Іле, Ертіс, Жайық) көрсету, атау.

  3. Жергілікті сулар жайлы да білімдерін ортаға салу арқылы пікір алмасу.

  4. Пысықтау: «Жер беті мен жер асты сулары». «Құдық»

Жылға


Әлсіз. Сылдырап, бір ізбен ағады

өзен


Басқа жылғалар қосылады. Ағысы молаяды. Ағып шыққан жері ─ бастау.

Өзен белгілі бір ойысты бойлай ағады. Ол арна деп аталады.


─ негізгі өзенге келіп қосылатын ұсақ өзендер

саласы

сағасы



─ көлге немесе теңізге барып құятын жері

Жазық жердің өзендері: Жайық, Сырдария, Ертіс. Көлдер

Өзен: Таулы жердің өзендері:

Өзен суының күшінен электр энергиясын өндіреді. Тұщы Тұзды

Жасанды көлдер


Оқулықпен жұмыс.

Мәтіндерді толық тұтастай оқу.

Оқушылармен тізбектей оқу.

Мазмұнын айту.





Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.

  1. Қазақстанның физмкалық картасынан ірі–ірі өзендер мен көлдердіі тап.

  2. Қазақстанның өзендері мен көзлдері және олардың адам өміріндегі маңызын айт.

  3. Арал теңізіне және Балқаш көліне құятын қандай өзендерді білесің?

  4. Өзіміз тұратын жерде қандай өзен бар?




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!