Просмотр содержимого документа
«Պլան-կոնսպեկտ, 10, համ»
Դասի թեմա-Չինաստան և Հնդկաստան
Դասի նպատակը և խնդիրները –իմանան Ավագ Հան հարստության հիմնադրման, Ավագ Հան հարստության անկման պատճառների, հնդկական մշակույթի նվաճումների, Լյու Բանի ձեռնարկումների, տերության վերելքի մասին.
Ներկայացնեն Հնդկաստանի քաղաքական համակարգը Մաուրյան պետության անկումից հետո
Ուսումնական նյութ-գրքեր, տետրեր, քարտեզ
Դասատիպ- նոր նյութի հաղորդման դաս
Մեթոդներ-հարցման, պատմելու, դասախոսության, քննարկման, անդրադարձի:
Միջառարկայական կապ- աշխարհագրություն
Հասկացություններ-Լյու բան, քաղաքացիական պատերազմ, գուպտաների ոսկեդար, իմաստուն մարդկանց երկիր, սանսկրիտ, կոթողային շինարարություն, ստուպաներ
Ժամանակագրություն- Ք.ա.202 թ., Ք.ա. 123թ. 8, 380-415
Դասի ընթացքը
Կատարել հաճախումների հաշվառում, հին դասի հարցում, գնահատում, ամփոփում, նոր նյութի հաղորդում
Խթանման փուլ- հասկացությունների քարտեզագրում «Չինաստան» հասկացությունների հիման վրա
Իմաստի ընկալման փուլ- զրույց «նպատակ» բաժնում նշված ուղղություններով: Քարտեզի վրա ցույց տալ վայրերը, զույգերով աշխատանք- ստեղծել պաստառներ.
Քննարկման հարց-Ինչու՞ Հնդկաստանի տարբեր լեզուներից ընտրվեց սանսկրիտը
Կշռադատման փուլ- կազմել հարցեր, ամփոփել
Լյու բանը երկրի ներքին դրությունը կարգավորելու համար ի՞նչ միջոցներ ձեռնարկեց:
Ինչո՞վ էր ուղեկցվում Վան տերության վերելքը:
Ինչի՞ հետևանքով վտանգվեց Վան Մանի իշխանությունը:
Որտե՞ղ էր գտնվում Քուշանական տերությունը։
Ե՞րբ ստեղծվեց Գուպտաների տերությունը:
Ե՞րբ տրոհվեց Գուպտաների տերութունը:
Ու՞մ է պատկանում արաբական թվերի ստեղծումը:
Ե՞րբ են կառուցվել գուպտաների
Տնային աշխատանք-Քառաբաժանում