СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Пирамида 11 класс

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні:______

Сынып:_11___

Тақырыбы:   Пирамиданың анықтамасы және жалпы қасиеттері.

Мақсаты:

  • Пирамиданың анықтамасы және жалпы қасиеттерімен таныстыру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.. 
  •  Кеңістікті елестету арқылы бейнелеу дағдыларын, талдау жасай білу,  жалпылау, жүйелеу және қорытынды жасай алу біліктерін дамытуға жағдай жасау.
  • Оқушыларды белсенді танымдық іс-әрекетке жұмылдыру арқылы пәнге деген ынтасын, қызығушылығын арттыруға, кәсіби бағдар беруге мүмкіндік туғызу.

Типі: Жаңа сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: түрлі сызбалар

 

Сабақтың барысы:

 

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығы және оқу бөлмесінің, ақпараттық техниканың  дайындығы тексеріледі. Оқушылармен сәлемдесу.

 

2.Үй тапсырмасын тексеру

Үй есебінің орындалуын тексеружәне шығару жолын талдау.

3.Жаңа тақырыпты түсіндіру

  1. Пирамиданың анықтамасы
  2. Пирамиданың элементтері
  3. Дұрыс пирамиданың анықтамасы
  4. Пирамиданың апофемасының анықтамасы.
  5. Пирамиданың диагоналдық қимасы

  4.Есептер шығару

 

№7, №8, №9

  5.Бекіту

  1. Пирамида деп қандай фигураны атайды?
  2. Пирамиданың элементтерін атаңдар?
  3. Дұрыс пирамида деп қандай пирамиданы айтады?
  4. Пирамиданың апофемасы дегеніміз не?

 

6. Үй тапсырмасы: 3.1. тақырып. Сұрақ 1-3.  №10

 

Просмотр содержимого документа
«Пирамида 11 класс»

Параллелепипед.  Призма.Пирамида. S S В А С

Параллелепипед. Призма.Пирамида.

S

S

В

А

С

Мақсаты: Тікбұрышты параллелепипед туралы білімдерін жүйелей түсіндіру; тік параллелепипед,тік призма,пирамида ұғымдарымен және олармен байланысты биіктік,жағы,төбесі,табаны ұғымдарымен таныстыру;тік параллелепипедті,тік призманы,пирамиданы бейнелеп үйрету. Оқушылардың конструктивті ойлауын дамыту. Оқушыларды ізденімпаздыққа,жауапкершілікке,ұйымшылдыққа,  іскерлікке тәрбиелеу.

Мақсаты:

  • Тікбұрышты параллелепипед туралы білімдерін жүйелей түсіндіру; тік параллелепипед,тік призма,пирамида ұғымдарымен және олармен байланысты биіктік,жағы,төбесі,табаны ұғымдарымен таныстыру;тік параллелепипедті,тік призманы,пирамиданы бейнелеп үйрету.
  • Оқушылардың конструктивті ойлауын дамыту.
  • Оқушыларды ізденімпаздыққа,жауапкершілікке,ұйымшылдыққа,

іскерлікке тәрбиелеу.

Тікбұрышты  параллелепипед  Тіктөртбұрыштармен шектелген кеңістіктік денені тікбұрышты параллелепипед деп атаймыз.

Тікбұрышты параллелепипед

Тіктөртбұрыштармен шектелген кеңістіктік денені тікбұрышты параллелепипед деп атаймыз.

A B D C К F H М

A

B

D

C

К

F

H

М

B A ұзындығы D C ені биіктік К F H М

B

A

ұзындығы

D

C

ені

биіктік

К

F

H

М

Тіктөртбұрыштар Қарама қарсы жақтары тең !

Тіктөртбұрыштар

Қарама қарсы жақтары тең !

Төбелері - нүктелері Жақтар – тіктөрбұрыштар D 1  С 1 А 1  Қабырға - кесінді В 1  D  С В  А  7

Төбелері - нүктелері

Жақтар – тіктөрбұрыштар

D 1

С 1

А 1

Қабырға - кесінді

В 1

D

С

В

А

7

V=abc Тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемі S=2ab +2ac +2bc Бетінің ауданы S=2(a+b+c) Қабырғаның ұзындығы L=4a +4b +4c c  L=4(a+b+c) № 1411. Математика 5 класс. Н.Я.Виленкин. b   a  7

V=abc

Тіктөртбұрышты

параллелепипедтің көлемі

S=2ab

+2ac

+2bc

Бетінің ауданы

S=2(a+b+c)

Қабырғаның ұзындығы

L=4a

+4b

+4c

c

L=4(a+b+c)

№ 1411. Математика 5 класс. Н.Я.Виленкин.

b

a

7

V=a 3 Кубтің көлемі Куб бетінің ауданы S=6a 2 L=12a a  Куб қабырғаларының ұзындығы a  a  7

V=a 3

Кубтің көлемі

Куб бетінің ауданы

S=6a 2

L=12a

a

Куб

қабырғаларының

ұзындығы

a

a

7

Қандай заттар тіктөртбұрышты параллелепипедтің формасы түрінде болып табылады?

Қандай заттар тіктөртбұрышты параллелепипедтің формасы түрінде

болып табылады?

1 4 3 2

1

4

3

2

Куб-тікбұрышты параллелепипед, барлық өлшемдері тең Қандай геометриялық фигуралар кубтың жақтары болып табылады?

Куб-тікбұрышты параллелепипед, барлық өлшемдері тең

Қандай геометриялық фигуралар кубтың жақтары болып табылады?

3 1 2

3

1

2

Призма  Табандары параллель жазықтықтарда жататын тең көпбұрыштардан тұратын,бүйір қырлары табандарына перпендикуляр болатын кеңістіктік денелерді призмалар деп аталады.

Призма

Табандары параллель жазықтықтарда жататын тең көпбұрыштардан тұратын,бүйір қырлары табандарына перпендикуляр болатын кеңістіктік денелерді призмалар деп аталады.

Призманың анықтамасы: А1А2…АnВ1В2Вn– призма Көпбұрыштар А1А2…Аn и В1В2…Вn – призманың табаңдары Параллелограммдары А1А2В2В1, А1А2В2В1,… АnА1В1Вn – бүйір жақтары Отрезки А1В1, А2В2…АnBn – призманың бүйір қабырғалары

Призманың анықтамасы:

А1А2…АnВ1В2Вn– призма

Көпбұрыштар А1А2…Аn и В1В2…Вn – призманың табаңдары

Параллелограммдары А1А2В2В1, А1А2В2В1,… АnА1В1Вn – бүйір жақтары

Отрезки А1В1, А2В2…АnBn – призманың бүйір қабырғалары

Призмалардың түрлері  Алтыбұрышты Үшбұрышты Төртбұрышты  призма призма призма

Призмалардың түрлері

Алтыбұрышты Үшбұрышты Төртбұрышты призма призма призма

Призманың толық бетінің ауданы бүйір табан толық

Призманың толық бетінің ауданы

бүйір

табан

толық

Көпбұрыш, n-бұрыштардан А 1 А 2 …А n  n үшбұрыштардан, құрылған пирамида деп аталады. Төбесі РН - пирамиданың биіктігі Р  n-бұрышты пирамида.  Көпбұрыш А 1 А 2 …А n – пирамиданың табаны А n Үшбұрыштар А 1 А 2 Р, А 2 А 3 Р т. с.с. Пирамиданың бүйір жақтары Кесінділер А 1 Р, А 2 Р, А 3 Р т.с.с Бүйір қабырғалары Н А 1 А 3 А 2

Көпбұрыш, n-бұрыштардан А 1 А 2 …А n

n үшбұрыштардан,

құрылған

пирамида деп аталады.

Төбесі

РН - пирамиданың биіктігі

Р

n-бұрышты пирамида.

Көпбұрыш

А 1 А 2 …А n – пирамиданың

табаны

А n

Үшбұрыштар

А 1 А 2 Р, А 2 А 3 Р т. с.с.

Пирамиданың бүйір жақтары

Кесінділер А 1 Р, А 2 Р, А 3 Р

т.с.с

Бүйір қабырғалары

Н

А 1

А 3

А 2

S S В Н А Н С Үшбұрышты пирамида – бұл тетраэдр Төртбұрышты пирамида

S

S

В

Н

А

Н

С

Үшбұрышты пирамида – бұл

тетраэдр

Төртбұрышты

пирамида

Бесбұрышты пирамида Р Алтыбұрышты пирамида А n Н А 1 А 3 А 2 Н

Бесбұрышты

пирамида

Р

Алтыбұрышты

пирамида

А n

Н

А 1

А 3

А 2

Н

Параллелепипедті 1 см қабырғасымен бірдей кубиктерден қосты. Ол үшін неше кубик қажет болды?  D 1  С 1 А 1  В 1  5  D   Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 491. С 4   В  8  А  V=8*4*5=160(см 3 ) 23

Параллелепипедті 1 см қабырғасымен бірдей кубиктерден қосты.

Ол үшін неше кубик қажет болды?

D 1

С 1

А 1

В 1

5

D

Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 491.

С

4

В

8

А

V=8*4*5=160(см 3 )

23

4) V=18 1) V=1 5) V=8 2) V=6 6) V=24 7) V=72 3) V=8

4) V=18

1) V=1

5) V=8

2) V=6

6) V=24

7) V=72

3) V=8

45см  50см  32см  32см  а) Қандай аквариумдардың дайындалуына көп шыңы қажет болды?   Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 547 50см  45см  26

45см

50см

32см

32см

а) Қандай аквариумдардың дайындалуына көп шыңы қажет болды?

Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 547

50см

45см

26

4,8м  10,25м  7,5м  Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 1025. Длина класса 10,25м, ширина – 7,5 м, высота – 4,8 м. Сколько килограммов кислорода содержится в массе воздуха, наполняющей объем этого класса, если масса 1м 3 воздуха равна 1,29 кг, а кислород составляет 21 % этой массы? Ответ округли с точностью до единиц. 26

4,8м

10,25м

7,5м

Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 1025. Длина класса 10,25м, ширина – 7,5 м, высота – 4,8 м. Сколько килограммов кислорода содержится в массе воздуха, наполняющей объем этого класса, если масса 1м 3 воздуха равна 1,29 кг, а кислород составляет 21 % этой массы? Ответ округли с точностью до единиц.

26

Дененің көлемін анықтаңыз, егер АА 1 =АВ=АF=20см, ВС=12 см, СD=8см. 1) 20 3 =8000(см 3 ) V 1 С 1 В 1 2) 8*8*20=1280(см 3 ) V 2 3) 8000 – 1280 = 6720(см 3 ) V т С D 1 8 12 E 1 В 8 E D Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 734 20 Жауабы: Дененің көлемі 6720(см 3 ) А 1 F 1 20 А 20 F 28

Дененің көлемін анықтаңыз, егер АА 1 =АВ=АF=20см,

ВС=12 см, СD=8см.

1) 20 3 =8000(см 3 ) V 1

С 1

В 1

2) 8*8*20=1280(см 3 ) V 2

3) 8000 – 1280 = 6720(см 3 ) V т

С

D 1

8

12

E 1

В

8

E

D

Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 734

20

Жауабы:

Дененің көлемі 6720(см 3 )

А 1

F 1

20

А

20

F

28

x-c Фигураның көлемін анықтау үшін формуланы құрастырыңыз. 1) abx  V 1 2) ( a-y)(x-c)b  V 2 b y a-y x Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 742(а) c b a 3) abc – (a-y)(x-c)b  V ф 29

x-c

Фигураның көлемін анықтау үшін формуланы құрастырыңыз.

1) abx V 1

2) ( a-y)(x-c)b V 2

b

y

a-y

x

Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 742(а)

c

b

a

3) abc – (a-y)(x-c)b V ф

29

 Фигураның көлемін есептеу үшін формуласын құрастырыңыз. 1) a 3  V 1 2) aхх=ах 2  V 2 x 3) а 3 – ах 2  V ф a x Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 742(б) a a 29

Фигураның көлемін есептеу үшін формуласын құрастырыңыз.

1) a 3 V 1

2) aхх=ах 2 V 2

x

3) а 3 ах 2 V ф

a

x

Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 742(б)

a

a

29

Фигураның көлемін есептеу үшін формуласын құрастырыңыз. b Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 742(в) с a 31

Фигураның көлемін есептеу үшін формуласын құрастырыңыз.

b

Г.В. Дорофеев, Л.Г. Петерсон, 6 класс (часть 3). № 742(в)

с

a

31

Үй жұмысы П 17. N274. Фигуралардың моделін жасап әкелу

Үй жұмысы

П 17. N274. Фигуралардың моделін жасап әкелу


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!