СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока психологии на тему:"Барьеры общения"

Категория: Психологу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Материалы к уроку помогут учителю определить самые главные барьеры в общении и предложить учащимся пути их преодоления

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока психологии на тему:"Барьеры общения"»

КОМУНАЛЬНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ

ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ»

Кафедра педагогіки та практичної психології









Підсумкова робота (план-конспект) на тему:


ЯКИЙ Я У СПІЛКУВАННІ? БАР’ЄРИ СПІЛКУВАННЯ









Виконав слухач тематичних курсів

для практичних психологів

загальноосвітніх та позашкільних

навчальних закладів, які

викладають курс «Психологія»

Скуріхіна Тамара Петрівна,

КЗ «Середня загальноосвітня

школа № 30 м. Кам’янського»

Кам’янської міської ради

Керівник (куратор курсів)

О.Л. Передерій










м. Дніпро

2017 рік




Вступ



Питання про ефективність людського спілкування - універсальне. Бар'єри спілкування можуть бути пов'язані з характерами людей, їхніми прагненнями, поглядами, мовними особливостями, з манерою спілкування. І причини багатьох конфліктів, взаємних розбіжностей і невдоволення людей як в особистій, так і в професійній сферах не в останню чергу криються саме в нерозумінні прийомів ефективного спілкування, у невмінні ними користатися.

У багатьох ситуаціях під час спілкування людина зіштовхується з тим, що її слова, її бажання і спонукання якось неправильно сприймаються співрозмовниками. Іноді навіть складається враження, що співрозмовник захищається від нас, від наших слів і переживань, що він зводить якісь перешкоди, бар’єри і огорожі на шляху спілкування. Трапляються і такі ситуації, коли те, що ми говоримо, не наштовхується на перешкоди, коли шлях для того, що передається, відкритий і досягається повне взаєморозуміння. Від чого ж залежить поява бар'єрів, чому вони виникають, що вони захищають і чи є які-небудь загальні правила їхнього подолання?

Усі види спілкування часто включають в себе найрізноманітніші бар’єри спілкування. Тому вважаємо за необхідне допомогти учням не тільки засвоїти теоретичні відомості з теми, а й показати шляхи до подолання цих бар’єрів.

Дослідження бар’єрів спілкування, природи їхнього виникнення дає змогу визначити шляхи їх усунення і подолання, краще зрозуміти, як вести розмову з тим чи іншим співрозмовником, як краще досягати успіху в комунікації.

Сподіваємося, що формування інтересу до законів суспільного співжиття, до психології іншої людини, засвоєння активного стилю толерантного спілкування, опанування ефективними прийомами індивідуальної та групової взаємодії стане школярам у нагоді в різних життєвих ситуаціях




















Тема: Який Я у спілкуванні? Бар’єри спілкування (діагностичне заняття)


Мета: повторити відомості про спілкування, його види та типи, ознайомити з поняттям " комунікативний бар'єр" та видами комунікативних бар'єрів, допомогти учням усвідомити власні бар’єри у спілкуванні та вчити їх долати; розвивати логічне та образне мислення , емоції учнів; виховувати тактовність, толерантність, усвідомлення необхідності володіти культурою мовлення.

Тип уроку: комбінований.

Форми та методи навчання: створення проблемної ситуації із застосуванням прийому «фішбоун», лекція вчителя, відеолекція, тестування,рефлексія.

Обладнання: відеозапис лекції, шаблон «фішбоун», тести «Оцінка самоконтролю у спілкуванні»(за Маріоном Снайдером), «Перевірте свою комунікабельність», бланки відповідей.

Поняття для засвоєння: уникнення, авторитет, нерозуміння, комунікатор, реципієнт.

Очікувані результати:

учні повинні

знати: поняття " комунікативний бар'єр" та види комунікативних бар'єрів, усвідомити власні психологічні барєри у спілкуванні;

вміти: застосовувати отримані знання у повсякденному житті, долати комунікативні бар'єри.


Організаційна структура уроку

Етапи уроку

Форми та методи

Час

1. Організаційнй етап

Підготовка учнівя до роботи на уроці

1

2. Етап актуалізації опорних знань. Підготовка учнів до активного й усвідомленого засвоєння нового матеріалу. Входження в тему заняття.

Бесіда

Діагностика рівня сформованості та проявів комунікативної компетентності особистості

6

3. Цілепокладання

Постановка проблеми

1

4. Етап відкриття нових знань. Организація та самоорганізація учнів протягом подальшого засвоєння матеріалу. Первинна перевірка знань

Лекція вчителя.

Робота з використанням прийому "фішбоун".

10

5. Практичне вивчення нового материалу з використанням різних джерел. Первинне закріплення.

Робота з таблицею «Бар’єри спілкування та причини їх виникнення»

Валеохвилинка «220»

8

6. Етап переверки розуміння учнями нового матералу.

Групова робота з матеріалами відеолекції.

Узагальнення отриманих знань з використанням таблиці

8

7. Етап закріплення нового матеріалу. Перевірка та корекція отриманих результатів.

Вправи на уміння долати комунікативні бар’єри

5

8. Етап інструктажу з виконання домашнього завдання

Повідомлення домашнього завдання. Роз’яснення методики його виконання, вимог до його результатів.

2

9. Підведення підсумків уроку

Рефлексія.

4



Хід уроку 

І. Організаційний етап
ІІ. Етап актуалізації опорних знань. Підготовка учнів до активного й усвідомленого засвоєння нового матеріалу. Входження в тему заняття

1. Бесіда

- Що таке спілкування? 

  • Які є види спілкування? 

  • Які є типи спілкування? 

  • Чи траплялося з вами, що під час спілкування відбувався конфлікт, хоча серйозних причин для нього не було?

  • Чим ви можете це пояснити?

  • Що заважало спілкуванню?

2. Тест « Оцінка самоконтролю в спілкуванні» ( за Маріоном Снайдером) (Додаток № 1)


ІІІ. Цілепокладання

  • Виходячи з теми нашого уроку, спробуйте передбачити, що буде предметом нашого вивчення и чого ми маємо навчитися сьогодні на уроці?


ІV. Етап відкриття нових знань. Организація та самоорганізація учнів протягом подальшого засвоєння матеріалу. Первинна перевірка знань


1. Лекція вчителя

У багатьох ситуаціях під час спілкування людина зіштовхується з тим, що її слова, її бажання і спонукання якось неправильно сприймаються співрозмовниками, "не доходять" до них. Іноді навіть складається враження, що співрозмовник захищається від нас, від наших слів і переживань, що він зводить якісь перешкоди, захисні споруди, бар’єри й огорожі на шляху спілкування. Проходячи через накопичення цих бар'єрів, наші слова частково застряють у них, частково змінюються до невпізнанності, частково западають у якісь закутки, так що знайти їх потім неможливо. Тим часом бувають (правда, значно рідше) і такі ситуації, коли те, що ми говоримо, не наштовхується на перешкоди, коли шлях для того, що передається, відкритий і досягається повне взаєморозуміння. Від чого ж залежить поява бар'єрів, чому вони виникають, що вони захищають і чи є які-небудь загальні правила захисту, будівництва й експлуатації цих "фортифікаційних споруд"?

Питання про ефективність людського спілкування універсальне. Бар'єри спілкування можуть бути зв'язані з характерами людей, їхніми прагненнями, поглядами, мовними особливостями, з манерою спілкування. І причини багатьох конфліктів, взаємних розбіжностей і невдоволення людей як в особистій, так і в професійній сферах не в останню чергу криються саме в нерозумінні прийомів ефективного спілкування, у невмінні ними користатися.

Усі види спілкування, хочуть цього співрозмовники чи ні, можуть і не рідко включають в себе найрізноманітніші бар’єри спілкування. Розглянемо найпоширеніші та найтиповіші типи бар’єрів спілкування.

Уникнення - це такий тип бар’єру під час спілкування, коли спостерігається уникнення джерел впливу, відхилення від контакту з партнером, при якому взагалі ніяке спілкування стає неможливим. Визначивши партнера як небезпечного в якомусь відношенні, "чужого", людина просто уникає спілкування з ним, чи якщо зовсім ухилитися неможливо, додає всі зусилля, щоб не сприйняти його повідомлення. Збоку цей "захист" дуже добре помітний - людина неуважна, не слухає, не дивиться на співрозмовника, постійно знаходить привід відвернутися, використовує будь-який привід для припинення розмови.

Уникнення як вид захисту від впливу виявляється не тільки в уникненні людей, але й у відхиленні від визначених ситуацій, таких, у яких може виникнути небезпека "шкідливого" впливу. Таким чином, найпростіший спосіб захисту від впливу - уникнути зіткнення з джерелом цього впливу.

Авторитет. Дія даного типу бар’єру спілкування полягає в тому, що, розділивши всіх людей на авторитетних і неавторитетних, людина довіряє тільки першим і відмовляє в цьому другим. Авторитетним людям виявляється повна довіра, і стосовно їхньої мови контрсугестія "не працює". Проте всім іншим, кому в авторитетності відмовлено, довіри немає ніякої, і, отже, те, що вони говорять, не має ніякого значення. Таким чином, довіра і недовіра "залежать" не від особливостей переданої інформації, а від того, хто її подає.

У зв'язку з такою дією авторитету дуже важливо знати, звідки цей бар’єр береться, від чого залежить присвоєння конкретній людині авторитету. Очевидно, тут можна знайти багато різних "основ". Це може бути і соціальний стан (статус) партнера, його перевага з важливого в певний момент параметру, приналежність цього партнера до реальної "авторитетної" соціальної групи чи його привабливість у визначених ситуаціях, добре ставлення до адресатів впливу, приналежність до важливих груп, яким безумовно довіряє його співрозмовник.

Нерозуміння. Далеко не завжди є можливість визначити джерело інформації як небезпечне, чуже чи неавторитетне і в такий спосіб захиститися від небажаного впливу. Досить часто якась потенційно небезпечна для людини інформація може виходити і від людей, яким ми в загальному і цілому довіряємо (від "своїх" чи цілком авторитетних). У такому випадку захистом буде "нерозуміння" самого повідомлення. Будь-яке повідомлення можна не зрозуміти - за результатом це те ж саме, що не чути і не бачити, тільки вплив пробуксовує тепер в іншому місці. 

2. Обговорення проблемного питання в парах за допомогою прийому «фішбоун» : «Чи важливо знати бар'єри спілкування?

Проблема Причини Висновок


Факти


V. Практичне вивчення нового материалу з використанням таблиці Бар’єри спілкування та причини їх виникнення». Первинне закріплення

1. Робота в парах з таблицею «Бар’єри спілкування та причини їх виникнення»

- Використовуючи таблицю, опрацюйте питання «Бар’єри спілкування та причини їх виникнення». Необхідні нотатки зробіть у порожній колонці (власні коментарі щодо актуальності бар’єру, згоди-незгоди тощо)

(Додаток № 2 – на кожній парті)

2. Валеохвилинка «220».

Учні за командою вчителя починають рахувати від 1 до 220 (десятками). Спочатку шепотом, дуже тихо, дедалі голосніше. Максимальна гучність досягається, коли рахунок дійде до 220. Після цього всі замовкають. Ця вправа знімає напруження , налаштовує на працю.

VI. Етап переверки розуміння учнями нового матералу

Перегляд відеолекції . Робота в групах

5 груп ( за кількістю бар’єрів) співвідносять матеріал відео із зазначеним бар’єром , висновки занотовують і доповідають іншим про свої спостереження.


VII. Етап закріплення нового матеріалу. Перевірка та корекція отриманих результатів.

Гра-вправа «Тубілка Чанга»

Мета: засвоєння способів зниження комунікативних бар’єрів.

Завдання: написати у групах інструкцію «Як напитися води тубілці, використовуючи пляшку та чашку»

Учениця в костюмі та гримі (бажано з іншого класу) виконує роль тубілки, що не знає та не розуміє, як це зробити. При написанні інструкції не можна використовувати схеми та малюнки, для успішного виконання завдання учні мають цікавитися побутом та вміннями тубілки, будувати аналогії з її життєвим досвідом.

VIII. Етап інструктажу з виконання домашнього завдання

1.Опрацювати теоретичні відомості з теми й скласти поради для подолання бар’єрів спілкування  у вигляді схеми, малюнка, інсоляре.

2.Підготувати 2-3 вправи з подолання певних бар’єрів спілкування

ІХ. Підведення підсумків уроку

Рефлексія

Продовжити речення ланцюжком:«Сьогоднішній урок був корисним, тому що…»











































Додаток 1 


Тест « Оцінка самоконтролю в спілкуванні» ( за Маріоном Снайдером)

За допомогою цього тесту ви можете визначити свій рівень контролю при спілкуванні з іншими людьми. Уважно прочитайте десять пропозицій, які описують реакції на деякі ситуації.

 Кожну з них оцініть як вірну або невірну для себе. Вірну позначте буквою В, а невірну – буквою Н.

1.    Мені здається важким мистецтво наслідувати звичкам інших людей.
2.    Я б, мабуть, міг поваляти дурня, щоб привернути увагу або потішити оточуючих. 
3.    З мене міг би вийти непоганий актор. 
4.    Іншим людям іноді здається, що я переживаю щось більш глибоко, ніж це є насправді. 
5.    У компанії я рідко опиняюся в центрі уваги. 
6.    У різних ситуаціях і в спілкуванні з різними людьми я часто поводжуся абсолютно по-різному. 
7.    Я можу відстоювати тільки те, в чому я щиро переконаний. 
8.    Щоб досягти успіху в справах і у відносинах з людьми, я прагну бути таким, яким мене чекають бачити. 
9.    Я можу бути доброзичливим з людьми, яких я не переношу. 
10.    Я не завжди такий, яким здаюся. 


Оцінка результатів:
 по одному балу нараховується за відповідь «Н» на 1, 5, 7 питання і за відповідь «В» – на всі інші. Підрахуйте суму балів. 


0-3 бали показують низький комунікативний контроль, тобто ваша поведінка стійка і ви не вважаєте потрібним мінятися залежно від ситуації. Ви здатні до щирого розкриття у спілкуванні, тому дехто вважає вас «незручним» внаслідок вашої прямолінійності. 

4-6 бали говорять про середній комунікативний контроль. Ви щирі, але не стримані у своїх емоційних проявах. Проте рахуєтесь  в своїй поведінці з оточуючими людьми. 

1-10 балів вказують на високий комунікативний контроль. Ви легко входите в будь-яку роль, гнучко реагуєте на зміну ситуації, добре відчуваєте і можете передбачати враження, яке справляєте на тих, хто вас оточує.


Додаток 2 


Роздатковий матеріал

Причинами комунікативних бар'єрів є змістові й формальні характеристики повідомлення (логічні, фонетичні, стилістичні, семантичні). На цій підставі виокремлюють смисловий, логічний, фонетичний, семантичний, стилістичний комунікативні бар'єри.

Комунікатор – суб'єкт комунікації; той, хто передає повідомлення.

Реципієнт (від латинського recipientis - одержує) - це об'єкт, який одержує (сприймає) що-небудь від іншого об'єкта. Реципієнтом може бути читач, глядач, слухач.

Назва бар'єра

Загальна характеристика

Причини виникнення

Примітки

Смисловий

Непорозуміння між людьми, яке є наслідком того, що одне повідомлення має для них різний смисл — суб'єктивний зміст, якого набуває слово у конкретному контексті, в конкретній ситуації спілкування. Слово в різних ситуаціях може мати неоднаковий смисл, який завжди є індивідуально-особистісним:він зароджується у свідомості того, хто говорить, але не обов'язково є зрозумілим тому, хто слухає

незбігання смислів висловлювань, прохань, наказів та ін.;

ігнорування поглядів, цінностей, системи особистісних смислів співрозмовника;

відмінності у знаннях, інформаційному фонді співрозмовників та ін.



Логічний

Неадекватне розуміння інформації, породжене особливостями мислення партнерів по спілкуванню. Більше того, думку зумовлюють різні потреби людини. Тому за кожною думкою фігурує мотив, який і є первинною інстанцією у породженні мовлення

неоднаковий вид мислення (наприклад, у одного абстрактно-логічне, в іншого — наочно-образне);

використання операцій мислення (порівняння, аналіз, синтез, узагальнення, абстрагування) з різним ступенем глибини (поки один заглиблюється в аналіз проблеми, інший, зібравши поверхову інформацію, вже має готову відповідь);

превалювання форм мислення в інтелекті кожного з партнерів та ін.








Фонетичний

Перешкода, створена особливостями мови того, хто говорить

учасники комунікативного процесу розмовляють різними мовами і діалектами;

співрозмовники мають суттєві дефекти мови та дикції;

партнери по спілкуванню перекручують граматичну структуру висловлювань;

невиразна мова, велика кількість слів-паразитів, мова-скоромовка або дуже голосна мова та ін.











Семантичний





Незбігання у системах значень партнерів по комунікації — тезаурусах, тобто лінгвістичного словника мови, з повною смисловою інформацією

партнери користуються однаковими знаками (і словами) для позначення різних речей;

обмежений лексикон в одного зі співрозмовників;

соціальні, культурні, психологічні, національні, релігійні, професійні, групові та інші відмінності;

невідповідність між мовними засобами, що використовує комунікатор, і мовними ресурсами реципієнта;

індивідуальні особливості реципієнта, передусім здатність оперувати мовою як засобом мислення та ін.



Стилістичний

Невідповідність стилю мови комунікатора і ситуації спілкування або стилю мови й актуального психологічного стану реципієнта

панібратська манера спілкування;

використання стилю спілкування, який може бути недоречним, занадто важким, не відповідати комунікативній ситуації і намірам партнера;

використання стилю, який має примусові акценти (якщо комунікатор використовує мовні звороти "вам потрібно", "ви зобов'язані", "ти повинен" та подібні, у реципієнта виникає явний чи прихований спротив);

неправильна організація повідомлення (повідомлення сприймається краще, якщо воно побудоване від уваги до інтересу; від інтересу до основних положень; від основних положень до заперечень і запитань; відповіді, висновки, резюмування);

форма і зміст комунікації не відповідають одне одному (наприклад, запрошена на розмову людина змушена вислуховувати монолог. Це провокує не тільки незадоволення, а й нерозуміння інформації, оскільки негативні емоції заважають зосередитися і сприймати почуте)

інформація передається науково-канцелярським стилем, який більш утруднений при слуховому сприйнятті та ін.


Додаток № 3

Інсоляре - це афоризми, цитати та вірші в малюнках, роздуми про життя. Вони поєднують образ слова, кольору, лінії, мелодії в єдину музику гармонії і дають змогу побачити і почути красиву композицію, створену з віршів, музики і малюнка.









Додаток № 4

Можна використати на наступному уроці на етапі актуалізації знань
Тест « Ваша комунікабельність» 

Перевірте свою комунікабельність за допомогою цього тесту. Кожна відповідь “так” оцінюється в 2 бали,” іноді” – 1, “ні” - 0.

1. Завтра у вас побачення. Ви постійно думаєте про нього,можливо, довго не можете заснути?

2. Ви приїхали у чуже місто, де живуть ваші родичі. Зупинилися у одного з них, інші теж знають про ваш приїзд, і не можна не відвідати їх. Ви відкладаєте візити до останнього моменту?

3. Вас попросили виступити на зборах з повідомленням. Ви незадоволені?

4. Життя “дало тріщину”: і справи не складаються, і в коханні “прокол”. Ви можете поплакатися навіть не дуже знайомій людині?

5. Настрій паршивий. А на вулиці до вас підходить незнайомець і просить показати дорогу. Ви відповідаєте роздратовано?

6. До старих неприємностей додалась сварка з батьками. Чи поясните ви її тим, що батьки і діти ніколи не зможуть зрозуміти один одного?

7. Знайомий позичив у вас невелику суму грошей і забув про це. Нагадаєте йому про борг?

8. В їдальні ви отримали не дуже якісну котлету. Ви будете влаштовувати сварку з цього приводу?

9. В електричці навпроти сидить людина, явно налаштована поговорити. Ви відповідаєте на запитання сухо, подумки відсилаючи її… в інший вагон?

10. В магазині черга – продають потрібну вам річ. Будете стояти?

11. Ваші друзі посварилися. Обидва приходять до вас: розсудіть, хто має рацію. Ви беретесь за роль судді з великою неохотою?

12. Ви любите Pink, а ваша приятелька вважає її вульгарною. Їй подобаються фільми Тарковського, а ви віддаєте перевагу американським комедіям. Її думку ви категорично відхиляєте, визнаючи тільки свій смак?

13. У гардеробі ви почули, як двоє обговорюють, що рок-зірка повісилась. А ви тільки що бачили її у прямому ефірі. Ви проінформуєте їх?

14. Приятель просить вас перевірити твір чи задачу з алгебри. Прохання викликає у вас незадоволення? 

Тепер підрахуйте бали. 

26-28 балівНазвати вас комунікабельним неможливо. Ви явно надаєте перевагу усамітненню, хоча самі себе за це караєте. Всі колективні справи вас дратують, і при кожному зручному випадку ви намагаєтесь від них ухилитися. Ясно, що це не сприяє вашим контактам з оточуючими, які поступово віддаляються від вас. Подумайте, може, справа не в тому, що ви не бажаєте бути у колективі, а в вашому небажанні йти назустріч людям. 

24-25 балів. Не дуже ви говіркий, у всякому разі самі розмову навряд чи розпочнете. Приятелів у вас небагато, хоча один друг є, який пробачає вам замкнутість розуміючи, що це неголовне. Перехід на інше місце навчання чи роботи вас лякає – через необхідність нових контактів. Втім, буває, що, захопившись справою,ви забуваєте про свою відлюдкуватість і стаєте комунікабельною людиною. Ось такий стан і прагніть підтримувати. 

19-23 балів. Ну що ж, ви достатньо комунікабельний і в незнайомій компанії почуваєте себе в своїй тарілці. Нові знайомства вас не бентежать, але це не означає, що ви будете їх завжди продовжувати. В розмові ви можете вільно вставити свої “п’ять копійок”, однак в дискусії вступаєте рідко. 

14-18 балів. У вас із комунікабельністю все в нормі. Завдяки допитливості ви вислуховуєте кожного нового співрозмовника. До ваших достоїнств потрібно віднести і те, що ви заперечуєте не гарячкуючи, не силуючи інших, а прагнете переконати. Нові контакти даються вам легко і просто. Якщо щось вас і дратує, то це багатослівність, маячня, екстравагантність. Хоча і в цих випадках ви вмієте стриматися. 

9-13 балів. Так, у некомунікабельності вам не дорікнеш. Вам не заважало б трохи зменшити допитливість, дещо менше говорити, а головне – менше висловлюватися з будь-якого приводу. Визнайте, ви любите бути у центрі уваги. Відмовляти в проханнях ви не вмієте, навіть коли виконати не в силах. Чого вам не заважало б повчитися, то це ретельності і вмінню не пасувати перед труднощами. Однак якщо ви побажаєте, то зможете себе примусити не відступати, довести розпочату справу до кінця. 

4-8 балів. Про таких, як ви, кажуть “свій хлопець”. Спілкуватися, бути на людях – ваша потреба. Жодну справу повз себе не пропустите, особливо якщо робити нічого, а тільки можна посперечатися. Вступаєте у розмову ви обов’язково, навіть коли зовсім не уявляєте, про що йдеться. Розпочати справу для вас важливіше, ніж її закінчити. Оточуючі ставляться до вас доброзичливо, але з деяким сумнівом. Трохи більше самокритики вам не завадило б. 

3 і менше. Спілкування з вами вимагає деяких зусиль. Ваша балакучість, можливо, і не викликала б протесту, якби ви не прагнули бути суддею у справах, у яких, правду кажучи, не дуже розумієтесь. Об’єктивність, терплячись, стриманість не є вашими позитивними рисами, а ось образливі ви надмірно. Подумайте про те, що кожен характер, в тому числі і свій, можна покращити. 















































Список рекомендованої літератури

  1. Андреева Г. М. Социальная психология. Учебник для высших учебных заведений / Г. М. Андреева. – 5-е изд., испр. и доп. – М.:  Аспект Пресс, 2007

  2. Бродецкий А. Я. Внеречевое общение в жизни и в искусстве: Азбука молчания: Учебное пособие для творч. учебн. завед., фак. педагог.и пс. / А. Я. Бродецкий. – М., 2009

  3. Головаха Е.И. Панина Н.В. Психология человеческого взаимопонимания. – К., 1989.

  4. Крижанская Ю.С., Третьяков В.П. Грамматика общения. - 2-е изд. - М.: "Смисл", "Академический проект", 1999. 

  5. Марченко А.І. Проблеми успішного спілкування. – Львів, 1990.

  6. Орбан-Лембрик Л. Е. Соціальна психологія: Підручник: У 2 кн. Кн.. 1: Соціальна психологія особистості і спілкування / Л. Е. Орбан-Лембрик. – К., 2009

  7. Пірен М. Основи конфліктології. – К., 1997.

  8. Психологія особистості: Словник-довідник / За ред.. П.П. Горностая, Т.М. Титаренко. – К.: Рута, 2001. -320 с.

  9.  Скаженик Е.Н. Практикум по деловому общению: Учебное пособие. Таганрог: Изд-во ТРТУ, 2005.

  10. Тернопільська В.І. Психологія для старшокласників (від самопізнання до соціальної відповідальності): Навчальний посібник / За ред. проф. М.В. Левківського. – К.: Центр навчальної літератури

  11. https://www.slideshare.net/ikalatovcka/ss-45355945

  12. http://asyan.org/potre/План+вступ+І.+Загальне+поняття+про+спілкування+природа+людського+спілкуванняe/part-1.html

  13. http://intranet.tdmu.edu.ua/data/kafedra/internal/magistr.htm














Список використаної літератури

1.  Максименко, С. Д. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Психологія. 11 клас [Текст] / С. Д. Максименко, С. І. Болтівець, О. В. Губенко, С. О. Мусатов, О. С. Науменко, О. С. Нечаєва, Я. Є. Стемківська, М.-Л. А. Чепа. – К., 2011

2. Богосвятська А.-М., Кіба М. Давайте відпочинемо! Острівець здоров’я, усмішок і позитиву на уроці” .– К.: За друга, 2017

3. Горелов, И. Н. Умеете ли Вы общаться? Кн. Для учащихся [Текст] /              И. Н. Горелов, В. М. Житников, М. В. Зюзько, Л. А. Шкатова. – М. : Просещение, 1991

4. Загальна психологія: Підручник [Текст] / О. В. Скрипченко, Л. В. Долинська, З. В. Огороднійчук та ін. — К. : Либідь, 2005


5.Класні години з психологом / уклад. О.В. Скворчевська, О.С. Нурєєва. – Х.: Вид. група «основа», 2008. – 240 с. – ( Серія «Школа класного керівника. Психологія виховання»)



6.Клейман П. Психологія 101: Факти, теорія, статистика, тести й таке інше : Книжный клуб «Семейного досуга», 2016

6. Максименко, С. Д. Загальна психологія: Навч. Посібник [Текст] / / С. Д. Максименко, В.О. Соловієнко – К. : МАУП, 2000

7. Марченко А.І. Проблеми успішного спілкування. – Львів, 1990



8. Москаленко В. В. Соціальна психологія. Підручник / В. В. Москаленко. – видання 2-ге, виправлене та доповнене. – К. : Центр навчальної літератури, 2008

9. Пономаренко, Л.П. Основы психологии для старшеклассников:  Пособие для педагога: В 2 ч. [Текст] / Л.П. Пономаренко, Р.В. Белоусова. – М. : ВЛАДОС, 2001. – Ч.1. Основы психологии : 10 клас

10..Психологічна енциклопедія / Упоряд. Степанов О.М. – К.: Академвидав, 2006

11. Шапар В. Б. Психологічний тлумачний словник [Текст] / В. Б. Шапар. – Х. : Прапор, 2004

12.http://www.moippo.mk.ua/attachments/article/570/МОІППО%20Психологія%2011%20Змістове%20наповнення%20програми.pdf

13.http://pidruchniki.com/16070314/menedzhment/komunikatsiyni_baryeri_shlyahi_podolannya

14. http://tvory.com.ua/referaty/psiholog4.html

15. http://osvita.ua/vnz/reports/psychology/29182/

16. http://osvita0629.ucoz.ru/_ld/0/77_08.07.8_-..pdf

17. http://dnvcpprmgz.org.ua/img/all/administration/files/zukova_article_2014.pdf









































Висновки

На уроці були розглянуті комунікативні бар’єри, їхні види та проаналізовані шляхи їх подолання.

Запланована робота із формування міцних знань шляхом їх постійного закріплення і застосування на практиці. Використовуються форми та прийоми роботи, які активізують пізнавальну діяльність учнів, формують навички роботи у групі, виховують колективізм, толерантність, культуру мовлення. Ланцюжок навчальних ситуацій побудований таким чином, що учні мають усвідомити важливість точно передавати інформацію, уміти оцінювати результати своєї та чужої діяльності, вміти аналізувати свій емоційний стан у процесі спілкування з особистістю, що відрізняється від тебе.

Проведення валеохвилинки сприяє створенню комфортної атмосфери на уроці , зняттю розумового перевантаження, відновленню позитивного енергетичного тонусу.

Сподіваюся, що цікаві та різноманітні завдання на уроці зможуть заохотити школярів до самостійної роботи вдома, отже, і до неформального підходу у виконанні домашнього завдання . А знання шляхів подолання комунікаційних бар’єрів допоможе у спілкуванні в діловій та особистій сферах.










Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!