СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өзгөн району.Жолчубек Абжапаров атындагы №71.орто мектеби.Тарых мугалими Абдыкеримова Нургул. ачык сабак.

Нажмите, чтобы узнать подробности

7-класста орто кылым тарыхын окутуу боюнча сабактын иштелмеси.

Просмотр содержимого документа
«Өзгөн району.Жолчубек Абжапаров атындагы №71.орто мектеби.Тарых мугалими Абдыкеримова Нургул. ачык сабак.»

         Сабактын темасы:Кайталап бышыктоочу сабак  Сабактын максаты:  1 . Балдар Феодалдык коомдун орношу  жана Европадагы алгачкы феодалды мамлекеттер боюнча билимдерин  бышыкташат.   2. Балдар алган билимдерин маанилүүлүгүн  талдай алышат , эркин ой жүгүртүүгө жана өзүн-өзү баалоого көнүгүшөт.    3.Балдар сабактын жүрүшүндө бири-бирин сыйлоого, ойлорун эркин жеткире алууга жана өткөн тарыхый мурастарды баалоого тарбияланышат.

Сабактын темасы:Кайталап бышыктоочу сабак

Сабактын максаты:

1 . Балдар Феодалдык коомдун орношу

жана Европадагы алгачкы феодалды

мамлекеттер боюнча билимдерин

бышыкташат.

2. Балдар алган билимдерин маанилүүлүгүн

талдай алышат , эркин ой жүгүртүүгө жана

өзүн-өзү баалоого көнүгүшөт.

3.Балдар сабактын жүрүшүндө бири-бирин сыйлоого,

ойлорун эркин жеткире алууга жана

өткөн тарыхый мурастарды баалоого

тарбияланышат.

Сабактын максаты: 1. Балдар Феодалдык коомдун орношу жана  Европадагы алгачкы феодалдык мамлекеттер боюнча билимдерин бышыкташат.  2.  Балдар алган билимдерин маанилүүлүгүн талдай алышат , эркин ой жүгүрүүгө жана өзүн-өзү баалоого көнгүшөт. 3.  Балдар сабактын жүрүшүндө бири-бирин сыйлоого, ойлорун эркин жеткире алууга жана өткөн тарыхый мурастарды баалоого тарбияланышат.

Сабактын максаты:

  • 1. Балдар Феодалдык коомдун орношу жана Европадагы алгачкы феодалдык мамлекеттер боюнча билимдерин бышыкташат.

2. Балдар алган билимдерин маанилүүлүгүн талдай алышат , эркин ой жүгүрүүгө жана өзүн-өзү баалоого көнгүшөт.

  • 3. Балдар сабактын жүрүшүндө бири-бирин сыйлоого, ойлорун эркин жеткире алууга жана өткөн тарыхый мурастарды баалоого тарбияланышат.
Сабактын жабдылышы:   Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, плакат, сүрөттөр , слайд.  Сабактын тиби: Өтүлгөн теманы кайталоочу сабак. Сабактын формасы:  Сабак-мелдеш

Сабактын жабдылышы:

  • Сабактын жабдылышы:
  • Окуу китеби, плакат, сүрөттөр , слайд.

  • Сабактын тиби:
  • Өтүлгөн теманы кайталоочу сабак.
  • Сабактын формасы:
  • Сабак-мелдеш

“ Жасай турган иш-бул силерге жакын иш. Жеңип алуу,жеңилип калуу өлчөм эмес , сен эмне болсоң ошонун мыктысын болушуң зарыл.”        Амир Темир. Демилгелүүлүк   өз алдынчалуулук  окуучу компетенттүүл Ой жүгүртүү   (чечим чыгара билүүчүлүк) Өзгөчөлүгү өзүн-өзү таануу.
  • “ Жасай турган иш-бул силерге жакын иш. Жеңип алуу,жеңилип калуу өлчөм эмес , сен эмне болсоң ошонун мыктысын болушуң зарыл.”
  • Амир Темир.
  • Демилгелүүлүк өз алдынчалуулук
  • окуучу компетенттүүл Ой жүгүртүү (чечим чыгара билүүчүлүк)
  • Өзгөчөлүгү өзүн-өзү таануу.
Сабактын жүрүшү: Негизги бөлүгү: 1.Уюштуруу мүнөттү. 2.Сөз улоо (разминка) 3.Слайд шоу 4.Инсандарды тануу 5.Тема боюнча сүйлөп берүү  6.Даталарга саякат. 7.Акроыр түзүү. (варварлар, германдар) 8.Суроо – жооп. 9. Сүрөттөр боюнча аңгеме түзүү. 10.Жакшырылган сүрөттөрдү табуу. 11.Жыйынтыктоо. 12. Үйгө тапшырма . Баалоо.
  • Сабактын жүрүшү:
  • Негизги бөлүгү:
  • 1.Уюштуруу мүнөттү.
  • 2.Сөз улоо (разминка)
  • 3.Слайд шоу
  • 4.Инсандарды тануу
  • 5.Тема боюнча сүйлөп берүү

6.Даталарга саякат.

  • 7.Акроыр түзүү. (варварлар, германдар)
  • 8.Суроо – жооп.
  • 9. Сүрөттөр боюнча аңгеме түзүү.
  • 10.Жакшырылган сүрөттөрдү табуу.
  • 11.Жыйынтыктоо.
  • 12. Үйгө тапшырма . Баалоо.
Инсандарды таануу : Тацит-Рим тарыхчысы. Аттила- Европадагы хундардын кол башчасы  Хлодвиг- Франк малекетинин негиздөөчүсү Карл Мартель- Франк малекетинин башкаруусучу Улуу Карл- Франк империясынын түзүүчүсү Лев 3- Рим папасы Генрих 1 Улуу- Герман королу Оттон 1-Герман королу Оттон 3- “Дүйнөнүн керемети” Альфред Улуу- Англия королу Мешко 1- Поляк князы Рюрик- орус урууларынын башкаруучусу Олег-Киев Русунун негиздөөчүсү Владимирп 1- орус князы, русту чокундуруучу Акылман Ярослов-” Орус правдасын” түзгөн орус князы
  • Инсандарды таануу : Тацит-Рим тарыхчысы.
  • Аттила- Европадагы хундардын кол башчасы
  • Хлодвиг- Франк малекетинин негиздөөчүсү
  • Карл Мартель- Франк малекетинин башкаруусучу
  • Улуу Карл- Франк империясынын түзүүчүсү
  • Лев 3- Рим папасы
  • Генрих 1 Улуу- Герман королу
  • Оттон 1-Герман королу
  • Оттон 3- “Дүйнөнүн керемети”
  • Альфред Улуу- Англия королу
  • Мешко 1- Поляк князы
  • Рюрик- орус урууларынын башкаруучусу
  • Олег-Киев Русунун негиздөөчүсү
  • Владимирп 1- орус князы, русту чокундуруучу
  • Акылман Ярослов-” Орус правдасын” түзгөн орус князы
Даталарга саякат: 476-жылы-Батыш Рим империясынын кулашы 451-жылы-Каталаун талаасындагы салгылашуу. 500-жылы-Франк мамлекетинин түзүлүшү 597-жылы-Британ аралына христиан дини кирген 679-жылы-Болгар падышалыгынын түзүлүшү 800-жылы-Карл император деп жарыяланышы 829-жылы-Бирдиктүү Англия мамлекетинин түзүлүшү 863-жылы-Кирилл,Мефодий славян алиппесин түзгөн. 843-жылы-Франк мамлекетинин үчкө бөлүнүшү 882-жылы-Киев Русу негизделген  Акроыр түзүү 7а 7б В Г А Е Р Р В М А А Р Н . Л Д А А Р Р
  • Даталарга саякат:
  • 476-жылы-Батыш Рим империясынын кулашы
  • 451-жылы-Каталаун талаасындагы салгылашуу.
  • 500-жылы-Франк мамлекетинин түзүлүшү
  • 597-жылы-Британ аралына христиан дини кирген
  • 679-жылы-Болгар падышалыгынын түзүлүшү
  • 800-жылы-Карл император деп жарыяланышы
  • 829-жылы-Бирдиктүү Англия мамлекетинин түзүлүшү
  • 863-жылы-Кирилл,Мефодий славян алиппесин түзгөн.
  • 843-жылы-Франк мамлекетинин үчкө бөлүнүшү
  • 882-жылы-Киев Русу негизделген
  • Акроыр түзүү
  • 7а 7б
  • В Г
  • А Е
  • Р Р
  • В М
  • А А
  • Р Н .
  • Л Д
  • А А
  • Р Р
Сүрөттөр боюнча сүйлөп берүү. ( Феодалдык сепил,оброк,барщина,кол өнөрчүлүк ж.б)  Жашырылган сүрөттөр  1.Дүйнөнүн 7кереметинин бири болгон байыркы Грециядагы кудайларага арналып курулган курулуш (Зевстин храмы) 2.Александр македондук тарабынан курулган Египеттеги бийик ,кемелерге багыт берүүчү кайсы эстелик (Александрядагы маяк) 3.Кул ээлөөчүлүк түзүлүштүн кубаттуулугун көрсөткөн байырыкы Египеттеги туболүктүү күмбөздөр (Египет пирамидалары) 4.Адамзатты таң калтырган Цинь династиясынан калган байырыкы курулуш (Улуу Кытай Дубалы) 5.Индиянын бермети-Улуу Моголдорго арналган эстелик мурас (Тадж-Махал) 6.Байыркы Римде гладиатолордун театры эмне деп аталган (Римдеги Амфитеатр) Топтордун аттары корголот Жыйынтыктоо Үйгө тапшырма :Венн диаграммасын түзүү Славян мамлекеттери. Баалоо (Упайларды эсептөө)
  • Сүрөттөр боюнча сүйлөп берүү.

( Феодалдык сепил,оброк,барщина,кол өнөрчүлүк ж.б)

Жашырылган сүрөттөр

1.Дүйнөнүн 7кереметинин бири болгон байыркы Грециядагы кудайларага арналып курулган курулуш (Зевстин храмы)

2.Александр македондук тарабынан курулган Египеттеги бийик ,кемелерге багыт берүүчү кайсы эстелик (Александрядагы маяк)

3.Кул ээлөөчүлүк түзүлүштүн кубаттуулугун көрсөткөн байырыкы Египеттеги туболүктүү күмбөздөр (Египет пирамидалары)

4.Адамзатты таң калтырган Цинь династиясынан калган байырыкы курулуш (Улуу Кытай Дубалы)

5.Индиянын бермети-Улуу Моголдорго арналган эстелик мурас (Тадж-Махал)

6.Байыркы Римде гладиатолордун театры эмне деп аталган (Римдеги Амфитеатр)

Топтордун аттары корголот

Жыйынтыктоо

Үйгө тапшырма :Венн диаграммасын түзүү Славян мамлекеттери.

Баалоо (Упайларды эсептөө)

 1. Дүйнөнүн 7кереметинин бири болгон байыркы Грециядагы кудайларага арналып курулган курулуш     )

1. Дүйнөнүн

7кереметинин бири

болгон байыркы

Грециядагы

кудайларага арналып курулган

курулуш

)

 2.Александр Македондук тарабынан курулган Египеттеги бийик ,кемелерге багыт берүүчү кайсы эстелик?

2.Александр Македондук

тарабынан курулган

Египеттеги бийик ,кемелерге

багыт берүүчү кайсы

эстелик?

 3.Кул ээлөөчүлүк түзүлүштүн  кубаттуулугун көрсөткөн байырыкы Египеттеги тубөлүктүү күмбөздөр

3.Кул ээлөөчүлүк түзүлүштүн

кубаттуулугун көрсөткөн

байырыкы Египеттеги

тубөлүктүү күмбөздөр

 4.Адамзатты таң калтырган  Цинь династиясы мезгилинде II кылымдай убакытта курулуп бүткөн байыркы эстелик курулуш

4.Адамзатты таң калтырган

Цинь династиясы мезгилинде

II кылымдай убакытта

курулуп бүткөн байыркы эстелик курулуш

5.Индиянын бермети-Улуу Моголдордон калган эстелик мурас

5.Индиянын бермети-Улуу Моголдордон калган эстелик мурас

  6.Байыркы Римде гладиаторлордун театры эмне деп аталган?

6.Байыркы

Римде гладиаторлордун

театры эмне деп аталган?


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!