Класс: 5
УМК: «Английский язык», 5 класс, Верещагина И.Н., Афанасьева О.В. Москва, «Просвещение», 2019.
Тема: “Countries and Continents” («Страны и континенты»)
Тип урока: комбинированный
Цели урока:
- образовательные:
- активизировать лексический материал по теме «Страны и континенты»;
- расширить словарный запас учащихся;
- установить межпредметные связи: английский язык – география.
- развивающие:
- развивать навыки коммуникативной компетенции учащихся;
- тренировать речемыслительные процессы (память, мышление, восприятие, воображение, внимание);
- развивать умение работать самостоятельно и в группе, умение высказываться по теме.
- воспитательные:
- воспитывать интерес к иностранному языку как средству общения между различными странами;
- привить интерес к «географической» культуре стран мира;
- мотивировать учащихся к изучению английского языка;
- формировать чувство нравственности и толерантности.
Задачи:
- Осуществить вместе с детьми целеполагание.
- Закрепить знание тематической лексики.
- Способствовать формированию навыков устной речи и письменной речи в ходе выполнения различных заданий.
Универсальные учебные действия, на формирование которых направлен образовательный процесс:
Коммуникативные УУД
Речевое высказывание. Умение строить речевое высказывание в соответствии с задачами учебной коммуникации.
Личностные УУД
Смыслообразование. Установление учащимися связи между целью учебной деятельности и ее мотивом, другими словами, между результатом учения и тем, что побуждает деятельность, ради чего она совершается.
Познавательные УУД
Обобщение. Какими общими свойствами обладают данные объекты?
Регулятивные УУД
На каждом этапе урока определяется последовательность учебных действий, учащиеся сравнивают результаты своей работы с результатами других учащихся, корректируют свои недостатки при саморефлексии. Саморефлексия способствует оценке учащихся того, что уже усвоено и что ещё подлежит усвоению.
Основные принципы: участие каждого в общении на английском языке; благоприятные условия для общения на английском языке; коммуникативность заданий.
Методы: коммуникативная методика, технология развития критического мышления.
Оборудование: ноутбук, интерактивная доска, презентация Power Point, карточки с названиями столиц и стран, флаги стран, карта мира.
Ход урока
I. Warm up (Организационный момент):
-Good morning! I am glad to see you!
-How are you, pupils?
-Who is on duty today?
-Who is absent?
-What date is it today?
-What day the week is it today?
-What is the weather like today?
-Well, let’s start our lesson.
II. Aim (Целеполагание): СЛАЙД 1
-Look at the desk and say me – what about is this text?
My country, your country
Travel East or West
If the North is good,
The South is better
Which land is best?
СЛАЙД 2
-It is connected with our topic «Countries and continents». You know the names of continents, countries and their capitals. Today you must use your knowledge in practicing.
-What is the aim of our lesson?
-We should learn to tell about countries and continents and summarize the information about it. (Умение строить речевое высказывание в соответствии с задачами учебной коммуникации)
-What is the plan of our lesson?
1. Read and translate the text.
2. Answer the questions.
3. Do exercises.
4. Use your knowledge in everyday life.
III. Фонетическая зарядка:
-Do you remember how to pronounce the proper names?
СЛАЙД 3
-Repeat after me in chores!
[e] America, American, French
[a:] Cardiff, France
[ei] Asia, Australia, Spain, Wales
[i:] English, Washington, Peking, Egypt
[u:] the United Kingdom, the United States of America
[ai] Northern Ireland, Irish, Cairo
[o:] Scotland, Ottawa
[i] Berlin, Hindi
III. Reading and translating the text (Чтение и перевод текста):
СЛАЙД 4
Ученики читают по желанию/по цепочке по 1 предложению и переводят (отрывок из текста на стр.84-86)
IV. Presentation (Практика устной речи):
-Now could you answer the questions, please?
- What is the name of the planet we live on?
- How many oceans are there on our planet?
- How many continents are there on it? What are they? (show at the map)
СЛАЙД 5
- What is the largest country in the world?
СЛАЙД 6
V. Физкультминутка:
-We are tired a little bit. Let’s have a rest.
СЛАЙД 7
I can jump like a frog.
I can fly like a bird.
I can run like a dog.
I can swim like a fish.
VI. Актуализация полученных знаний:
Work with map
Работа по карте, необходимо установить цепочку континент-флаг-страна-столица:
-
-
- The UK СЛАЙД 8
- The USA СЛАЙД 9
- Australia СЛАЙД 10
- Brasil СЛАЙД 11
Writing СЛАЙД 12
-Write out the names of the countries:
- arusis (Russia)
- sainp (Spain)
- anich (China)
- ecnarf (France)
- nadaca (Canada)
- ncefra (France)
-And now check you СЛАЙД 13
Страноведческий тест (резервное задание)
- Moscow is in …
a) Asia
b) Europe
c) Africa
- The Australian speak …
a) Russian
b) Australian
c) French
- The smallest country in the world is …
a) Italy
b) Spain
c) the Vatican
- The Eiffel Tower is in …
a) Paris
b) Berlin
c) Tokyo
- … is in London.
a) Big Ben
b) the Kremlin
c) the Pyramid
- The national Flag of Russia is …
a) blue, red, white
b) red, white, blue
c) white, blue, red
- There are … continents in the world.
a) 4
b) 7
c) 6
- English is not the national languages in …
a) America
b) China
c) Canada
- People who live in Egypt are the …
a) Arabic
b) Egyptian
c) Egyptish
- The capital of Italy is …
a) Rome
b) Madrid
c) Berlin
VII. Conclusion (Заключение):
-What have we learnt today?
-Today we’ve learnt to pronounce the names of different countries correctly.
-We’ve refreshed the usage of the articles with proper names.
-We’ve reviewed the names of continents, countries, their capitals.
СЛАЙД 14
-And now look at the desk. I want to finish our lessons such words:
There is no place like home.
East or west home is best.
-What do you mean? How do you think?
СЛАЙД 15
-I’m pleased with your work at our lesson.
-Your homework is ex.31 p.90-91 read and translate the text.
-Your marks are…
-Now, it’s time to say «Goodbye». Thank you for your work. Good luck! See you tomorrow.
Просмотр содержимого документа
«Открытый урок в 5 классе "Countries and Continents"»
My country, your country,
Travel East or West.
If the North is good,
The South is better,
Which land is
the best?
Continents and Сountries 5 класс, УМК «ENGLISH» И.Н. Верещагина учитель: Г.Н. Кирдяшева п. Сибирский, 2020
[e] America, American, French
[a:] Cardiff, France
[ei] Asia, Australia, Spain, Wales
[i:] English, Washington, Peking, Egypt
[u:] the United Kingdom, the United States of America
[ai] Northern Ireland, Irish, Cairo
[o:] Scotland, Ottawa
[i] Berlin, Hindi
The planet we live on is the Earth. The Earth is round.
If you look at the Earth from space you will see land, seas, oceans, continents and even countries.
Its look very
beautiful.
There are 6 continents and 4 oceans on the Earth.
Continents: Eurasia, Africa, South America, North America, Australia, Antarctica
Oceans: Pacific, Atlantic, Indian, Arctic
The largest country in the world is the Russian Federation .
It is situated in Europe and in Asia .
The capital of
Russia is Moscow .
We are tired a little bit.
Let ’ s have a rest!!!
I can jump like a frog! I can fly like a bird! I can run like a dog! I can swim like a fish!
London is the capital of the United Kingdom of Great Britain and Nothern Ireland .
The UK is
situated
in Europe.
The United States of America is situated
on the continent is called North America .
The capital
of the USA is
Washington.
Australia is a continent, a country and an island at the same time. It is the smallest continent.
The capital of Australia is Canberra .
Brasil is a country on the South America . It is the biggest country on this continent.
The capital
of Brasil is
Rio de
Janeiro .
nadaca
ncerfa
ssirua
yalti
pyget
snipa
nchai
hte sau
ygmenar
aidin
Canada
France
Russia
Italy
Egypt
Spain
China
The USA
Germany
India
Homework : p.90-91 ex.31 read and translate the text