Иррационалдык
теңдеме
11 класс
математика мугалими: Керимкулова М.Д.
Көзүңдү сакта!
Экрандан окуп жаткан учурда жарык сол көзүңө түшүшү мүмкүн!
Сабактын максаты : окуучулар иррационалдык теңдемелерди чыгаруунун ыкмаларын системалаштырышат жана жалпылашат, иррационалдык теңдемелердин түрлөрүн чыгаруу ыкмаларын өз алдынча иштөө жөндөмдүүлүктөрүн калыптандырышат .
Сабактын планы
I. Уюштуруу учуру (жагымдуу маанай) (2 мин)
II. Теориялык билимдерди бышыктоо(туура жооп берген окуучуларды баалоо).
(3 мин)
III. Үй тапшырмасын текшерүү (окуучулар бири-биринин дептерин алып текшеришип,жыйынтыгын чыгарышат жана баалоо баракчасы менен баалашат).(3 мин)
IV. Өз алдынча иш (25 минут.окуучулар бири-биринин чыгарганын баалап жыйынтыктайт,доскада талкууланат).
V. Үй тапшырмасын берүү (түшүндүрмөсү менен) (2 мин)
VI. Жыйынтыктоо ( Бүгүнкү сабактын натыйжасы) ( 2 мин)
VII. Баалоо (окуучулардын топтогон бааларын суммалап арифметикалык орточосун чыгарып,жыйынтыгын баалоо)
(3 мин)
- Софья Васильевна Ковалевская (1850-1891)
- Орус математиги,Петербург илимдер академиясынан аялдардын арасынан биринчи профессор.Негизги эмгектери математикалык анализ (аналитикалык функция жана дифференциалдык теңдемелер) .
Бүгүнкү сабактын Эпиграфы төмөнкү сөздөн турат С. Ковалевская: мындай деп,- айткан экен
"Теңдеме – бул бардык математикалык сандыктын алтын ачкычы болуп саналат»
б.а.силер теңдемени чыгарганды билсеңер анда математикада эч кандай коркуу жок.
Баалоо баракчалары .
.
Иррационалдык теңдемени чыгарууда эмнелерди эске алуу керек:
Иррационалдык
теңдеме деп,
кандай теңдеме аталат?
- Иррационалдык теңдемелерди кандай ыкма менен текшерүүгө болот?
Иррационалдык теңдемени чыгарууда төмөнкүлөрдү эске алуу керек:
1. эгер тамырдын көрсөткүчү — жуп сан болсо,анда тамырдын ичиндеги туюнтма жана тамырдын мааниси терс сан болбош керек.
2. эгер тамырдын көрсөткүчү — так сан болсо, анда тамырдын ичиндеги туюнтма ар кандай чыныгы сан болушу мүмкүн;
3. Теңдеменин эки жагын көтөрүүдө чет тамыр болуп калышы мүмкүн,ошондой ыкмада текшерүү жүргүзүп же аныкталуу областын таап алып,жообун аныктоо керек.
Иррационалдык те ң демени чыгаруунун алгоритмдери кайсылар?
1.-берилген теңдеменин аныкталуу облусун табуу керек(бул теңдеменин тамырлары кайсы сан көптүгүндө жатарын алдын ала билүүгө,теңдеменин тамырлары туура табылдыбы же жокпу деген суроону көзөмөлдөөгө жооп берет):
2. берилген теңдеменин аныкталуу облусун таппай эле чыгара баштасак да болот(бул учурда табылган тамырларды теңдемеге коюп ,текшерүү жүргүзүү керек).
3.Жаңы өзгөрмө киргизуу,ордуна коюу жолу.
Тест (оозеки)
1
1-парта
2
1
3
2-парта
2
3-парта
1
3
2
3
11.12.19
тема: Иррационалдык теңдемелерди чыгаруу ыкмалары.
Өз алдынча иш №6.
Оң жак
Сол жак
Эгерде сызыктуу теңдеме болсо– колуңарды жогору, эгер – квадраттык – отурабыз, эгер иррационалдык – колуңарды бөйрөккө алгыла.
Физминутка
Көзүң сага» РАХМАТ» айтат!
6.Үй тапшырмасы: п. 33, N422 (а), 423(а), 424(г) .
7.Бышыктоо. Таблица менен иштөө (ар бир окуучуда таблица, оозеки талкуу менен жооп беришет).
А-2, В-3, А-5, В-6, В-8, А-9, В-4.
Баалоо (окуучулардын топтогон бааларын суммалап арифметикалык орточосун чыгарып,жыйынтыгын баалоо)
А
1
В
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ооба, билим дүйнө жылмакай эмес,
Мектеп жашыбыздан бери билебиз.
Билгендерибизге караганда,биле электерибиз көп, Изденүүнүн чеги жок.
Биздин сабактын эпиграфына кайрылалы (экранда - эпиграф):
"Теңдеме – бул бардык математикалык сандыктын алтын ачкычы болуп саналат.«
Менин силерге кааларым быйылкы окуу жылы менен бүтүрүп ар бириңер каалаган максатыңарга жетиш үчүн “ алтын ачкыч” жолуңарды ачып турушуна тилектешмин! Бүгүнкү сабагыңарга чооң рахмат!
Көңүл бурганыңыздарга чоң рахмат!