Тема: Олександр Дерманський "Володар Макуци, або Пригоди Вужа Ониська" (пригодницька повість)
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити знаходити головну думку твору; розвивати пам'ять, уяву, образне та логічне мислення; вчити працювати в групах; виховувати працелюбність, любов до української літератури.
Завдання:
читати пригодницьку повість; визначити логічну послідовність частин тексту та переказувати як зв’язний текст; працювати в групах за методом «Блайднес».
Обладнання:
буктрейлер до повісті https://www.youtube.com/watch?v=Drs_MNij-oY,
відеорозповідь Сашка Дерманського про свою книжку https://www.youtube.com/watch?v=OSbHwzqGBk0,
завдання для гри «Розвідник», частинки твору для роботи в групах за методом «Блайднес».
Література:
Олександр Дерманський "Володар Макуци, або Пригоди Вужа Ониська" (пригодницька повість).
https://www.youtube.com/watch?v=OSbHwzqGBk0
Хід уроку
І. Організація класу (1 хв.)
День веселий, гомінкий!
Разом з ним – і я такий!
ІІ. Перевірка домашнього завдання (5 хв.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)
Повідомлення теми уроку
- Перегляньте буктрейлер до твору, над яким ми будемо працювати сьогодні, та назвіть героїв, яких ви запам’ятали. https://www.youtube.com/watch?v=Drs_MNij-oY
- Яких героїв запам’ятали? Їхні імена?
- Який жанр твору, що будемо вивчати? (пригодницька повість)
- Хто автор пригодницької повісті?
- Які передбачення виникли у вас щодо теми твору, коли ви переглянули буктрейлер?
- Отже, яка тема сьогоднішнього уроку? (Олександр Дерманський "Володар Макуци, або Пригоди Вужа Ониська")
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Повідомлення учня про творчість Сашка Дерманського (1 хв.)
Олекса́ндр Степа́нович Дерма́нський народився 28 листопада 1976, у селі Гайворон Володарського району на Київщині. Український дитячий поет, прозаїк та казкар.
Середній син в родині Степана Володимировича та Лілії Миколаївни Дерманських. Батько за фахом агроном, мати — вчителька. З 2008 року - автор програми "Марічкин кінозал" на каналі 1+1. Одружений, виховує двох доньок: Владиславу та Злату.
Перегляд відеорозповіді про себе та свої твори Сашка Дерманського https://www.youtube.com/watch?v=OSbHwzqGBk0 (2 хв.)
Виразне читання вчителем І частини «На городі» та перевірка сприйняття (лише перших чотирьох абзаців) (5 хв.)
Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали цей твір?
Яким прийомом користувався автор, коли називав тварин іменами людей? (уособлення)
- Що таке уособлення? (Уособлення – це літературний прийом, при якому неживі предмети наділяються властивостями, які притаманні живим істотам.)
Словникова робота (1 хв.)
Пові́тка, пові́ть — господарське приміщення для утримання свійських тварин або зберігання сільськогосподарського реманенту та різного майна. Зазвичай називається сараєм.
Галуззя - гілля, віття.
Поратися - вести домашнє господарство, виконувати домашні справи.
Затятий - стійкий, непохитний.
Реактивний винищувач - літак, що приводиться в рух повітряно-реактивним двигуном.
Штат Колорадо – штат, область у США.
Читання чотирьох абзаців повісті першої частини учнями «ланцюжком». (5 хв.)
1). Гра «Розвідники» для перевірки сприйнятого матеріалу (1 хв.)
- Встанови відповідність між героєм та його характеристикою
1.Вуж Онисько а). цілими днями виграє на скрипочці, щось
собі мугикає під ніс і мріє стати відомим
музикантом.
2.Жабка Одарочка б). хазяйновита, а ще вміє вишивати
хрестиком і гладдю.
3.Мишка Евридіка в). неперевершена господарка, заклопотана
хатніми справами або порається на городі.
4.Жук Джек г). затятий фантазер і мрійник. Особливо він
полюбляє мріяти, вилізши з-під гілля на город,
ніжачись на сонечку.
5.Хробачок Кузя ґ). любить ласувати картоплинням.
1 г, 2 в, 3 б, 4 ґ, 5 а.
Нейробіка (1 хв.)
Вправа «Коза-Сонечко» під віршик
Тече річка невеличка,
Через річку кладка.
Одне одному назустріч
Ідуть козенятка.
«Блайднес» (від англ. слова – сліпий) (5 хв.)
(Клас ділиться на три групи. Кожна з груп отримує частинки повісті про пригоди Вужа Ониська та отримує завдання прочитати їх. Потім усі разом установлюють послідовність цих частин, щоб вийшов зв’язний текст, і назагал переказують зміст відтвореного тексту).
І група отримує текст (Цілу ніч розмірковували, що ж їм робити. ………. Розліталися тут — мріяти заважаєте!)
ІІ група – (Онисько знітився: ……. Усі закивали головами, погоджуючись із хробачком.)
ІІІ група отримує текст (Одного дня Онисько виліз з-під гілля помріяти й заснув. ………. на якому ще винищувачі?)
Повторне читання та переказ тексту (7 хв.)
Перевірка сприйнятого матеріалу (2 хв.)
Який епізод з тексту хвилював вас найбільше, перекажіть?
Яку рослину Онисько сплутав із Сонцем?
Чому? (тому що соняшникові пелюстки такого ж жовтогарячого кольору, як і Сонце)
Які почуття викликає у вас Онисько?
Чи подобається вам мова автора твору, якою він розповідає про пригоди? Якщо так, то чим?
V. ПІДСУМОК УРОКУ (1 хв.)
1. Вправа «Художник»
- Підберіть кольори до пригодницької повісті Олександра Дерманського, якими б ви її охарактеризували.
- Якими б кольорами ви малювали картину до тексту теплими чи холодними?
- Чому теплими?
- Який настрій ви маєте після роботи над повістю?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (1 хв.)
Читати І частину пригодницької повісті Олександра Дерманського "Володар Макуци, або Пригоди Вужа Ониська".
Переказувати текст від І особи однини.